UŽ ZÍTRA SPOKOJENOST


Tiskové zprávy 

Zaměstnanci obchodů budou apelovat na poslance kvůli zákonu o sváteční otevírací době

Návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě by pravděpodobně v úterý 26. ledna 2016 měli poslanci projednávat již ve druhém čtení. Protože návrh je pro desetitisíce zaměstnanců velice důležitý, rozhodli se členové Odborového svazu pracovníků obchodu, že dají poslancům tuto důležitost najevo. Před začátkem schůze se proto v úterý mezi 13:15 a 14:15 sejdou před Poslaneckou sněmovnou ČR, aby apelovali na zákonodárce. Poklidná akce bude sloužit také k tomu, aby se politici mohli setkat s lidmi, kterých by se zákon bezprostředně týkal, a budou se jich případně moci zeptat na jejich názor. Jak vyplynulo z předchozích rozprav, myslí si totiž někteří poslanci, že zaměstnanci obchodů o tento zákon nestojí. O opaku je proto přijdou přesvědčit zaměstnanci z celé České republiky.

Podle návrhu zákona by z celkem dvanácti státních svátků obchody měly mít povinně zavřeno sedm dní. Konkrétně 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den svaz navrhuje omezit otevírací dobu maximálně do 12 hodin.

Návrh senátora Františka Bublana Senát projednal v dubnu a červenci 2014. Poslanecká sněmovna o zákonu v prvním čtení začala jednat 9. prosince 2014. Rozprava byla přerušena a pokračovala téměř až po roce - 20. října 2015. Poslanci zákon poslali do dalších čtení.

V Praze, 25. ledna 2016


Mgr. Aneta Bednářová

tisková mluvčí OSPO

email: bednarova.ospo@gmail.com

mob: 721 782 171

ospo.cz

facebook.com/

TISKOVÁ ZPRÁVA

ZLÍN, 5. prosince 2015

Výstava představuje Napajedla během Vánoc v minulém století

NAPAJEDLA - Jak to vypadalo v Napajedlích na Zlínsku v období Vánoc ve 20. až 50. letech minulého století ukazuje výstava, která je k vidění v místním muzeu. Má název Tradiční Vánoce na Slovácku a potrvá do 10. ledna 2016. 

Výstavní sál Muzea Napajedla se proměnil v jizbu, kuchyň a hospodářskou část v období Vánoc. Autorkou prostorového řešení je Renáta Vránová. Mezi vystavenými sbírkovými předměty se nachází mnoho darů od napajedelských občanů a také zápůjčky od přátel muzea Napajedla. 

Součástí výstavy bude i projekce fotografií Napajedel se zimní tématikou a koutek, kde budete moci zapsat svou vzpomínku na slavení Vánoc. "Přijďte si odpočinout do muzea během předvánočního shonu a inspirujte se atmosférou tradičních slováckých Vánoc," pozvala k návštěvě Barbara Košutová, vedoucí Muzea Napajedla.  Více informací na www.kknapajedla.cz nebo www.facebook.com/kknapajedla.


Populární pivní běh do schodů prověřil zručnost a rychlost českých výčepních


Praha 9. října 2015

 Vítězem letošního závodu Pinkasova noční můra se stal Lukáš Pešík z Restaurace U Pinkasů

Už pošesté vyběhli 8.října 2015 výčepní a číšníci s pivem do schodů v Restauraci U Pinkasů v populárním závodu Pinkasova noční můra. Vzdali tak hold všem, kteří v této legendární pražské hospodě v minulosti běhali s pivem za běžného provozu a pro které se 45 schodů ze sklepa do restaurace stalo opravdovou noční můrou. Bezprostředně po soutěži narazil obchodní sládek Václav Berka sud s nefiltrovaným ležákem a zahájil tak regionální oslavy 173. výročí první várky Pilsner Urquell. Oslavy proběhnou v říjnu a listopadu ve vybraných restauracích a hospodách po celé České republice. První zastávkou byli právě Pinkasovi, kde se plzeňské pivo čepuje už od roku 1843.

olckSOLB3NCexFVxyqZdbnpw9WoV9B0zi3vqpimw4YlSMZgPz_WJmCX4L8KxBLvODBBH2vo

Tři nejlepší s obchodním sládkem Václavem Berkou a ředitelem Restaurace U Pinkasů Františkem Novotným - zleva: Michal Lazur, Lukáš Pešík a Jakub Kohoutek.

 Pražská legendární Restaurace U Pinkasů hostila včera populární závod Pinkasova noční můra - běh výčepních a číšníků z Pinkasova sklepa po 45 schodech s 10 načepovanými půllitry nefiltrovaného piva. Nejrychlejším a nejzručnějším výčepním v pořadí šestého závodu se stal Lukáš Pešík z Restaurace U Pinkasů, který zdolal schody za 1:40,55 min. Soupeřil s dalšími 15 soutěžícími ze známých restaurací a pivnic, v nichž se čepuje Pilsner Urquell. Po soutěži všichni společně oslavili 173. výročí uvaření první várky plzeňského ležáku.

Tolik schodů jako deset petřínských rozhleden

Pivo Pilsner Urquell je s pražskou restaurací spojeno od jejího založení v roce 1843. Jakub Pinkas, majitel hostince, tehdy hned od začátku odmítal servírovat pivo přeléváním do půllitrů ze džbánů stojících na stole. Půllitry naplňoval přímo ze sudů ve sklepě a odtud je následně vynášel hostům. "Pinkas tím podstatně zvýšil kvalitu podávaného plzeňského piva. Tento způsob servírování však samozřejmě znamenal ustavičné běhání po schodech nahoru a dolů. Takže aby se co nejvíce šetřil, nakládal si na jednu rundu co nejvíce půllitrů," připomíná historické kořeny soutěže Karel Doubek, ředitel společnosti Adria - Neptun, spol. s r.o. provozující Restauraci U Pinkasů. Běhání po schodech vydrželo U Pinkasů mnoho let a stalo se tak "noční můrou" výčepních, kteří byli na konci šichty doslova "uběhaní". "Však se také dlouho říkávalo, že sloužit U Pinkasů je za trest," zdůrazňuje František Novotný, ředitel Restaurace U Pinkasů. "Denní směna musela často schody absolvovat tolikrát, že by to vydalo na minimálně deset Petřínských rozhleden. Dříve obsluhující unesli najednou i patnáct půllitrů. Hlavně aby si ušetřili ony pověstné schody," dodává.

Nejen rychle běhat...

V soutěži Pinkasova noční můra, kde musí soutěžící vyběhnout na čas 45 schodů s deseti půllitry v rukou, však nerozhoduje pouze čas, ale samozřejmě i kvalita načepovaného piva. Tu hodnotí tříčlenná odborná porota v čele se starším obchodním sládkem Plzeňského Prazdroje Václavem Berkou, kterého letos doplnili "domácí" Pilsner Urquell Master  Bartender 2012 a držitel hrdého titulu Pan výčepní - Ota Haurythun a Julius Vanya, letos jmenovaný Výčepní legendou Pilsner Urquell. Zajímavostí navíc je, že se běhá za plného provozu, což při pinkasovském šrumci znamená proplétání se i mezi hosty. "Správně načepovat skvělé pivo, to je sice umění, ale důležité je i to, jak rychle ho host dostane na stůl. To je celý úkol šikovných, pozorných a rychlých číšníků," vysvětlil za porotu Václav Berka. V soutěži hodnotil zručné a hbité výčepní a číšníky už pošesté. Letošní šestý vítěz Lukáš Pešík z Restaurace U Pinkasů doplnil Daniela Kouble z restaurace Na Spilce v Plzni, Petra Sýkoru z restaurace U Sládečků v Praze, Michala Lazura z restaurace Kobyla v pražských Kobylisích, Václava Kohouta z Malostranské besedy a Jana Bejšovce z Konviktu.

Porota Václav Berka, Ota Haurythun a Julius Vanya (zprava) hodnotila kvalitu načepovaného piva

Konečné pořadí 6. ročníku běhu Pinkasova noční můra:

  1. Pešík Lukáš, Restaurace U Pinkasů, Praha, čas: 1:40,55 min.
  2. Lazur Michal, Restaurace Kobyla, Praha, čas: 1:43,47
  3. Kohoutek Jakub, Restaurace Mlsnej Kocour, čas: 1:45,47

(Kromě času rozhodovaly také trestné body, které porota udělovala za nekvalitně načepované pivo.)

Kromě vítězných cen v podobě vzácné můry, poukazu na konzumaci U Pinkasů a 50l sudu piva Pilsner Urquell se vítěz mohl podepsat na koženou výčepní zástěru, na kterou dali autogram všichni minulí vítězové běhu. Zástěra visí v horním patře vedle výčepu v Restauraci U Pinkasů jako připomínka šikovnosti těch nejlepších výčepních.

Lenka Skácelová

TISKOVÁ ZPRÁVA 1. 10. 2015 Praha

VÝSLEDKY SOUTĚŽE 

"KUCHAŘ ROKU 2015/2016"

Soutěž o nejlepšího kuchaře České republiky o titul "Kuchař roku 2015/2016" je pořádána Asociací kuchařů a cukrářů ČR o.s. již od roku 1995. Historicky prvním Kuchařem roku se stal Vladislav Stuparič,  kapitán Juniorského národního týmu AKC ČR, který byl letos předsedou odborné komise. Generálním partnerem této soutěže je společnost Bidvest Czech Republic s.r.o.  

Záštitu nad soutěží: převzaly:

* Ministryně Ministerstva pro místní rozvoj ČR - Ing. Karla Šlechtová

* radní Magistrátu hl.m. Prahy - Ing. Mgr. Irena Ropková

* generální ředitelka CzechTourism -  doc. Ing. Monika Palatková, Ph.D.

Finále soutěže XII. ročníku se uskutečnilo 1. října 2015 na veletrhu FOR GASTRO &  HOTEL na Výstavišti PVA EXPO Praha Letňany. Po sečtení výsledků odborné poroty se vítězem soutěže a titul: 

"Kuchař roku 2015/2016" získal:  Kourek Tomáš - Corporate executive chef  The Pub Praha  

Soutěžní menu: 

Předkrm: Bažantí paštika s lanýži a bažantí prso s gremolatou, fazolky mungo se slaninou, krekr z chia semínek, šípkové pyré a kapustové veloute

Hlavní chod: Kančí hřbet s líkooříškovým crumble, šalotkovo-malinové pyré, pohanka s liškami a klobáskou, pošírovaný tuřín, dýně a mango, jeřabinový curd

Dezert: Štrůdl z podzimního ovoce s pivním želé, ořechovou nougatinou, mandlovým frangipanem a skořicovou pěnou

Na druhém místě se umístil: Buchwaldek  Pavel - šéfkuchař restaurace Zlatá Praha v Hotelu InterContinental

Soutěžní menu: 

Předkrm: Pomalu vařený kuřecí hřbet, prach z vlašských ořechů, celerové pyré, marinovaný řapíkatý celer, celer pečený v soli, jalovcová omáčka

Hlavní chod: Pečené bažantí prso, dušené stehno, kapusta, houby, kaštanové pyré

Dezert: Makovec, švestkové pyré, švestky, zmrzlina z krémového sýra

Na třetím místě se umístil: Douša Přemysl - v současné době šéfkuchař restaurace Potrefená husa Albertov Praha

Soutěžní  menu: 

Předkrm: Roláda z bažantího prsa zabalená ve slanině a bránici s bramborovým pudinkem, karamelizovanou šalotkou, cibulkou a doplněné o bažantí klobásku s jablečno-křenovým gelem

Hlavní chod: Pečený kančí hřbet v chlebové krustě s ořechy, škubánky z brambor, topinamburu a krup, ragú z kančího hřbetu, dýně a tuřínu doplněné glazurovanou kapustou a dýňovým glace

Dezert: Čokoládovo-tvarohový dortík s medovými křupinkami, pečenou švestkou, levandulovým minutkovým chlebem a skořicovou zmrzlinou

Dalšími finalisty byli:

* Kováč Petr Erin - v současné době šéfkuchař Potrefená husa Brno Vaňkovka

* Voldřich Michal - v současné době šéfkuchař Restaurace Beseda, Třeboň

* Smyček Robert - v současné době executive chef Sodexo s.r.o.

* Skuhrovec Michal  - v současné době šéfkuchař Café Lounge, Praha

* Hlůžek Jan - v současné době šéfkuchař Restaurace AIR Club, Praha , FBA spol. s.r.o., Praha 6

Generálním partnerem této soutěže je společnost Bidvest Czech Republic s.r.o. Hlavními partnery soutěže jsou: CzechTourism, InterGast a.s., PVA EXPO Praha Letňany - veletrh FOR GASTRO  & HOTEL.  Partnery jsou: ARDO Mochov  s.r.o., Nože DICK, FOMI, Gastro Holding Candola s.r.o., ILLE - Papír Service s.r.o., J.J.Darboven s.r.o., Johann Kotanyi s.r.o., KAYSER, s.r.o., Národní zn. Klasa, Kulinářské umění, Nektar Natura s.r.o., Nestlé Česko s.r.o., PAPILLONS a.s. - VEBA -  home textil, PURATOS CZ, SOU Gastronomie U Krbu Praha,  TITBIT s.r.o., Vorwerk CZ k.s., Winterhalter Gastronom CS s.r.o..


Hostivický Klokánek se dočká nového minibusu

Praha, 23. září 2015 - Září je měsícem. Již po dpro Fond ohrožených dětí významným vanácté jim společnost A-B HELP věnuje minibus. Nový Ford Tranzit uzpůsobený k přepravě dětí zamíří tentokrát do Hostivic u Prahy. Slavnostní předání se uskuteční v areálu hostivického Klokánku 29. září za přítomnosti sponzorů, kteří se podíleli na zajištění minibusu, a osobností ze světa showbusinessu. Klokánek přijdou podpořit například herečka Nela Boudová, zpěvák Radim Schwab, rapper Revolta a semifinalista Superstar Martin Šafařík. Program bude pestrý a je rozhodně na co se těšit.   V neziskovém sektoru, zvláště jde-li o děti, je doprava klíčovou otázkou. Hledí se na bezpečnost, náklady, možnosti údržby. Každá investice se musí pečlivě hlídat.  A mnohdy by si takovou záležitost, jako je dopravní prostředek, Klokánky nemohly dovolit. Společnosti A-B HELP se však podařilo zrealizovat již po několikáté úctyhodný projekt. Ujala se zprostředkování spolupráce mezi komerčním a neziskovým sektorem, díky níž se děti mohou radovat z nového minibusu, který jim usnadní život a zajistí tak více času na vzdělávání, kroužky i výlety. " Již od roku 2007 spolupracujeme s Fondem ohrožených dětí a snažíme se přinášet reálné hodnoty, které děti budou moci skutečně využívat každý den. Této dlouholeté cesty, kdy společně zlepšujeme prostředí Klokánků, si velice vážíme. Cítíme, že Fond ohrožených dětí dělá společensky záslužnou práci, a víme, že není lehká. O to je třeba ji více odměňovat a využívat možností, jak činnost Fondu i Klokánků podpořit. Je pro nás obrovskou odměnou, když můžeme předat další bezpečný minibus, který všem přinese nové možnosti," uvedla Zuzana Ngoka, jednatelka společnosti A-B HELP.   Slavnostní předání minibusu bude probíhat za přítomnosti sponzorů, kteří se na projektu podíleli. "Jsme nesmírně rádi, že si čím dál více firem uvědomuje, jak je potřebné účastnit se také aktivit směřujících ke zdůraznění společenské odpovědnosti komerčních subjektů jako zodpovědných partnerů veřejných iniciativ. Zlepšují tak život na regionální úrovni, dávají dětem další příležitosti, které by jim jinak zůstaly nepřístupné. Chápeme také, že mnohdy firmy nemají kapacitu intenzivně se věnovat právě nejrůznějším dobročinným aktivitám. A proto jsme zde my. Zprostředkujeme realizaci projektu od začátku až do konce. Takového partnerství si ceníme. Jistě by nemohlo fungovat bez vzájemné důvěry, otevřenosti a chuti změnit již nyní podmínky života dětí v Klokáncích k lepšímu. Naši práci považujeme svým způsobem za poslání a všem příznivcům děkujeme za účast i zájem. A věříme, že půjdeme i nadále společnou cestou," dodala Zuzana Ngoka.  Pro sponzory bude připravená prohlídka hostivického Klokánku a také předání certifikátu, který dokládá, že se na uskutečnění tohoto projektu podíleli. 

Kromě samotného předání bude pro přítomné přichystaný rovněž bohatý doprovodný program. Vystupovat zde bude Radim Schwab, který ztvárnil hlavní roli v muzikálu Fantom opery, rapper Revolta, Martin Šafařík, semifinalista talentové soutěže Superstar a jako moderátorka se představí známá herečka Nela Boudová. "Všechny účinkující jsme pečlivě vybrali jako osobnosti, které mohou děti pozitivně ovlivnit a motivovat na jejich cestě. Jsou to úspěšní mladí lidé s pestrými životními  příběhy, plní elánu, energie, odvahy. Například český rapper Revolta povzbuzuje své mladé posluchače, aby vydrželi, nevzdávali se, nepoddávali se nezdaru a trvali si na svých vysokých morálních standardech. Stál také u zrodu skupiny Seberevolta, která se zaměřuje na smysluplné využití volného času sportováním, péčí o své tělo i mysl, navazování kvalitních a trvalých přátelských vztahů a vzájemnou podporu svých členů v dobrých i složitějších obdobích jejich života.  Představuje tak přesně ten správný model, jak mohou být mladí lidé trvale naladěni zdravě žít jako zodpovědné bytosti, které vědí, že starat se o sebe, rozvíjet se a pracovat na sobě je smysluplné a na cestě za štěstím se jim to rozhodně v dobrém mnohonásobně vrátí. Přednáší nejen na školách a předává tak dětem právě tento přístup k životu," sdělila Zuzana Ngoka. 

Společnost A-B HELP však neusnula na vavřínech a již nyní připravuje další dva minibusy. Pražskému Klokánku bude vozidlo předáno začátkem příštího roku a v Ústí nad Labem by měl začít sloužit od jeho poloviny.   Jan Vaněk, předseda Fondu ohrožených dětí, společnosti A-B HELP poděkoval těmito slovy: "Jen těžko lze vyjádřit, jakou radost nám nová vozidla, která jsme získali díky společnosti A-B HELP a sponzorům, dělají.  Minibusy využíváme denně - ať jde o převoz dětí do školek, škol, k lékaři, dopravu na kroužky, kurzy nebo za zážitky. Provoz Klokánků je skutečně náročný a minibusy nám ulehčují situaci už v tak náročných podmínkách. Za Klokánek Hostivice mohu říci jediné: Děkujeme a budeme se těšit na další spolupráci, která pro nás znamená víc, než si lze představit. Stačí se podívat na rozzářené tváře našich dětí!"


Státníci míří na mezinárodní konferenci OSN o budoucnosti financování globálního rozvoje v Addis Abebě. Český premiér i ministři zůstávají doma.


V pondělí 13. července začíná v Addis Abebě v Etiopii mezinárodní konference OSN o financování rozvoje. Představitelé států zde budou rozhodovat, kde hledat finanční zdroje na plnění nových rozvojových cílů. Rokem 2015 totiž skončí lhůta pro stávající Rozvojové cíle tisíciletí (tzv. MDGs). Jedná se o první ze tří zásadních konferencí, které se v nadcházejících šesti měsících zaměří na globální otázky.   "V diskusi o migrační politice představitelé české vlády prohlašují, že Česká republika je připravena zapojit se do řešení globálních problémů. Je proto škoda, že do Addis Abeby, kde se bude řešit financování globálního rozvoje, nemíří žádný člen vlády," říká Ondřej Kopečný z analytického centra Glopolis.   Konference v Addis bude řešit budoucí podobu rozvojové pomoci (ODA), na kterou Česká republika poskytuje 0,11 % HND, ačkoli český závazek je trojnásobně vyšší. "Rozvojová spolupráce a humanitární pomoc zůstává i nadále hlavním nástrojem bohatých/rozvinutých zemí, jak řešit extrémní chudobu a předcházet krizové situace. Česká republika by jako 38. nejbohatší země světa měla poskytovat více prostředků," říká Katarína Šrámková z FoRS - Českého fóra pro rozvojovou spolupráci.  Důležitým tématem konference budou daňové úniky. Podle konzervativních odhadů britské neziskové organizace Action Aid přijdou v jejich důsledku rozvojové země každý rok o 120 až 160 miliard dolarů1, zatímco rozvojová pomoc je 130 miliard. Přestože Česká republika podle ministra financí Andreje Babiše patří v Bruselu mezi lídry daňové agendy, v delegaci vedené náměstkem ministra zahraničí budou zástupci českého ministerstva financí zcela chybět.  "Úniky z daně z příjmu nadnárodních firem skrze daňové ráje a agresivní daňovou optimalizaci se netýkají pouze rozvojových zemí, ale také nás. Pokud to ministr financí myslí s bojem proti daňovým únikům opravdu vážně, bylo by vhodné, aby na podobná jednání na globální úrovni vyslal alespoň svého zástupce," dodává Ondřej Kopečný.


"Spolehlivá veřejně prospěšná organizace",

Dne 1. července 2015 se prostorách hotelu Ramada Grand Hotel Symphony v Praze uskutečnila tisková konference k problematice důvěryhodnosti neziskových organizací a k značce "Spolehlivá veřejně prospěšná organizace", která byla přijata do Programu Česká kvalita.

0P1060531

 Rada kvality České republiky, Řídící výbor Programu Česká kvalita a Asociace veřejně prospěšných organizací ČR dnes oznámily přijetí značky "Spolehlivá veřejně prospěšná organizace" do Programu Česká kvalita. Smyslem nové značky je poskytnout dárcům a partnerům neziskových organizací záruku, že její držitel řádně hospodaří se svěřenými prostředky, které transparentně a adekvátně využívá k naplňování svého veřejně deklarovaného poslání a nezneužívá věnované peníze na nekalé účely. Přijetím do Programu Česká kvalita dokládá tato značka, že splnila nejpřísnější kritéria pro nezávislost a objektivitu a že je možné se na její vypovídací hodnotu plně spolehnout.  Dobročinnost, pomoc slabým a znevýhodněným, je jedním z významných znaků vyspělé civilizované společnosti. Bohužel se stále najdou lidé, kteří zneužívají soucitu slušných občanů a jejich snahy pomoci potřebným. Pokud jsou tyto podvody odhaleny, bývají hojně medializovány, a tak se řada potenciálních dárců obává, že jejich peníze nebudou sloužit účelu, na který je věnovali. Značka "Spolehlivá veřejně prospěšná organizace" jim dává jistotu, že podpoří reálný a prospěšný projekt. "Značka "Spolehlivá veřejně prospěšná organizace" dokládá, že ochrana spotřebitele nemusí spočívat jen v zajištění kvalitního zboží a služeb, ale že jde o mnohem širší pojem. Programem Česká kvalita se naše ministerstvo snaží nejen dávat občanům vodítko k bezpečným nákupům, ale také je chránit před nepoctivci všeho druhu. Tato ochrana je o to důležitější v oblastech, kde si běžný člověk nemá možnost důvěryhodnost partnera sám ověřit, a dostává se tak do znevýhodněného postavení. Věřím, že nová značka přispěje ke kultivaci oblasti dárcovství a že zajistí, aby darované prostředky pomáhaly s maximálním efektem," zhodnotil význam nové značky ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Aby bylo možné garantovat dárcům i partnerům důvěryhodnost veřejně prospěšné organizace byla pro udělení značky stanovena velmi přísná pravidla: Po úvodním zkoumání, zda má organizace vůbec šanci značku získat, následuje vlastní posuzování nezávislými hodnotiteli na základě podrobných dotazníků a dalších materiálů. "Hodnotitelé kontrolují jak poslání, cíle a hodnoty organizace, tak i úroveň řízení a vnitřní kontroly, aby bylo zajištěno efektivní a transparentní nakládání se svěřenými prostředky. Aby mohla organizace značku získat, musí být také velmi dobře finančně řízena a v neposlední řadě musí otevřeně komunikovat své aktivity a výsledky směrem k veřejnosti. Teprve poté, co Rada složená z nezávislých odborníků schválí kladný posudek nezávislých hodnotitelů, může být značka udělena," vysvětluje Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR. Asociace připravovala systém hodnocení značky "Spolehlivá veřejně prospěšná organizace" ve spolupráci s mezinárodní organizací ICFO (International Committee on Fundraising Organizations), která obdobné hodnocení používá i v řadě další zemí a je tak zárukou jeho správné metodiky. Druhou garanci pro dárce představuje přijetí značky do Programu Česká kvalita, který sdružuje věrohodné a nezávislé značky kvality na českém trhu. "Přijetí značky "Spolehlivá veřejně prospěšná organizace" do Programu Česká kvalita dokládá, že značka splnila nejpřísnější kritéria pro nezávislost a objektivitu a stala se jasným a průkazným dokladem, že označená organizace řádně hospodaří se svěřenými prostředky, které transparentně a adekvátně využívá k naplňování svého deklarovaného poslání. Jsem přesvědčen, že i v naší zemi pomůže zvýšit důvěru dárců a tím i objem prostředků získaných na veřejně prospěšné aktivity," doplnil Jan Taraba, ředitel Národního střediska podpory kvality. Aktuálně je držitelem značky 16 organizací, které nově mohou současně s logem "Spolehlivá veřejně prospěšná organizace" používat i logo Programu Česká kvalita.  Viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Ing. Zdeněk Juračka předal značku spolehlivosti Marku Šedivému, prezidentu Asociace veřejně prospěšných organizací ČR.  Seznam držitelů, stejně jako kompletní metodiku hodnocení  a informace k procesu hodnocení najdou zájemci na webových stránkách www.znacka-spolehlivosti.cz. 

Označení "Spolehlivá veřejně prospěšná organizace", též značka spolehlivosti, vznikla v reakci na poptávku dárců a neziskových organizací. Jejím účelem je poskytnout potenciálním dárcům i široké veřejnosti informaci o tom, že veřejně prospěšná organizace řádně hospodaří se svěřenými prostředky, které transparentně a adekvátně využívá k naplňování svého deklarovaného poslání. Značka spolehlivosti tak má ambici stát se významným samoregulační nástrojem, který v českém neziskovém sektoru doposud chybí.

Rodinné firmy mají výhodu v kontinuitě

Zatímco se Česko nachází v čele evropským zemí s největším meziročním růstem HDP, rodinné firmy úspěšně dobývají zahraniční exportní teritoria. Na XIII. neformálním setkání Exportní ceny DHL UniCredit pod záštitou agentury CzechTrade se protnula ekonomická data se silou rodinných tradic.  Klubové setkání bylo prvním v 18. ročníku exportní soutěže. "Aby mohli exportéři sdílet své zkušenosti, připravili jsme pro ně v letošním ročníku novinku v podobě bezplatného registru," představuje nový benefit Helena Kohoutová, pořadatelka Exportní ceny DHL UniCredit. "Každý přihlášený exportér získá přístup do registru, který umožní sdílet exportní zkušenosti s ostatními a poskytne přístup k množství užitečných a zajímavých informací."   Jaká je role rodinných firem v českém exportu a jak si vede soužití klidné ekonomiky a bouřlivých exportních trhů? V roli hostů se sešli Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank, Martin Jahoda, syn zakladatele společnosti Emco, a Kateřina Kadlecová, spolumajitelka společnosti USSPA a dcera jejího zakladatele.  "Česká republika se dostala do čela žebříčku meziročního růstu HDP v Evropě," uvedl svůj rozbor ekonomické situace Pavel Sobíšek. Žádná země EU neklesá, překvapením je ovšem slabý růst v Německu. "Celkově je západ a střed kontinentu na vzestupu, zatímco východ padá vinou situace v Rusku a na Ukrajině," doplňuje Pavel Sobíšek.  Zajímavý byl rozbor kurzu koruny ve vztahu s výkonností české ekonomiky. Posilování koruny bylo do roku 2007 v souladu s předstihem růstu českého HDP před eurozónou. V letech 2008 až 2011 se však česká koruna stala kvůli slabé ekonomice nadhodnocenou. Intervence České národní banky ji naopak mírně podhodnotily.   Prospěla devalvace koruny české ekonomice? Pavel Sobíšek má jasný názor: "Já tvrdím, že ano, přestože jsem si vědom toho, že když se zeptám deseti ekonomických subjektů, šest nebo sedm odpoví, že ekonomiku poškodila, ale ti tři nebo čtyři zbývající jsou ti velcí, kteří jsou pro český obchod rozhodující."  Česká ekonomika je svázaná s trhy EU a export je cyklicky sladěný s Německem. "Do eurozóny směřuje kolem 85 % českého exportu. Diverzifikace exportu dává smysl, ale z hlediska celé ekonomiky má malý význam," dodává ekonom.  Jak si za proměnlivé situace posledních dvaceti let stojí dvě významné české rodinné firmy?  Společnost USSPA je předním českým výrobcem vířivek. Tato rodinná firma má za sebou úspěšnou výměnu generací - tu mladší na setkání zastupovala Kateřina Kadlecová.  "Na českém trhu jsme jednička už mnoho let," potvrzuje postavení své firmy, která je lídrem svého oboru v Česku a v Evropě patří ke třem nejvýznamnějším výrobcům.  Firmu založil v roce 1995 otec Kateřiny Kadlecové v Ústí nad Orlicí. Postupně rozšiřovala výrobu a upevňovala svou pozici na trhu. Dnes vyrábí masážní a plavecké termální bazény pro osobní i komerční využití a poskytují servis, který je ve svém individuálním přístupu specifický právě pro rodinnou firmu:   "Díky nástupu další generace máte záruku, že bude firma fungovat mnoho let. Pracujeme tak, abychom se i po letech mohli zákazníkům podívat do očí," říká Kateřina Kadlecová.   Kvalitní české vířivky dnes znají ve více než dvaceti zemích světa a ve Španělsku má USSPA dceřinou společnosti.  "Rodinné firmy mají velkou výhodu v kontinuitě," potvrzuje přednost rodinného podnikání Martin Jahoda, který loni nastoupil do firmy svého otce - společnosti Emco - na pozici komerčního ředitele se zodpovědností za export a marketing. "Rodinné podniky jsou předvídatelné a jejich strategie jsou dlouhodobé. Jejich obchodní partneři vědí, že nedělají strategii pro zisk v příštím roce, ale chtějí  byznys předat další generaci. Rodinná kontinuita je pro naše partnery garance, že nebudeme dělat krátkozraká a nekoncepční rozhodnutí. To je naše silná stránka," dodává.  Společnost Emco patří mezi nejvýznamnější potravinářské společnosti v České republice. V roce 1990 ji založil Zdeněk Jahoda, otec Martina Jahody. Firma vyrábí potraviny odpovídající zdravému životnímu stylu, především müsli, müsli sušenky a tyčinky, ovesné kaše a cereální výrobky pro děti. Dlouhodobě dominantní postavení má právě v segmentu müsli - na českém trhu je to 53 %. Emco ovšem najdete v dalších čtyřiceti zemích světa. Nejvýznamnějším exportním odbytištěm je Amerika, kde se společnosti podařilo zachytit trend bezlepkových výrobků.  "Co je pro nás těžké, je identifikovat směry, které budou v budoucnosti významné. Zde se to podařilo," komentuje trend Martin Jahoda.  Dalším zajímavým odbytištěm je severní Afrika a Blízký Východ, kde nejsou žádní výrobci, ale existuje velká poptávka. V oblasti mají specialisty na místní trh a kulturu. V Rusku dceřiná společnost Emco Tula vyrábí ve vlastním výrobním závodě müsli pro ruský trh a ostatní rusky mluvící země.  Jméno Martina Jahody je obsaženo v samotném názvu společnosti - jeho otec měl již na začátku ambice, aby název společnosti zněl mezinárodně, zvolil proto "Em jako Martin a Co jako company," vysvětluje Martin Jahoda.  Soutěž EXPORTNÍ CENA DHL UNICREDIT pod záštitou agentury CzechTrade již osmnáctým rokem podporuje a oceňuje malé a středně velké firmy v České republice. Zakladatelem soutěže je DHL a generálním partnerem UniCredit. Odborným garantem je společnost Coface Czech, která hodnotí a zároveň autorizuje ekonomické výsledky finalistů soutěže a mimo jiné monitoruje i exportní aktivity českých firem. Záštitu poskytuje CzechTrade, soutěž probíhá ve spolupráci s AMSP ČR a pořadatelem je Agentura Helas. Dalšími partnery jsou NSG Morison, Kompass, Vodafone, Zátiší Group a Dilmah. Do Exportní ceny se mohou přihlásit firmy s meziročním nárůstem obratu exportu, minimálně však 100 tisíc korun v prvním roce, a ve kterých podíl zahraničního vlastníka nepřekračuje 49 %. Soutěž je završená vyhodnocením vítězů během slavnostního gala večera, který probíhá pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu. Uzávěrka přihlášek do 18. ročníku soutěže je 12. října 2015, slavnostní vyhlášení pak proběhne 26. listopadu.

Firmy mohou soutěžit v kategoriích: Malá společnost, Středně velká společnost, Globální exportér, Exportér teritoria, Nejúspěšnější klient CzechTrade a Exportní příběh roku CzechTrade.

Více na www.exportnicena.czDvanáctý ročník soutěže o titul 


"Kuchař roku"  je vyhlášen...

Soutěž o titul nejlepšího kuchaře České republiky "Kuchař roku 2015/2016" je pořádána Asociací kuchařů a cukrářů (AKC ČR) již od roku 1995. Historicky prvním Kuchařem roku se stal Vladislav Stuparič, tenkrát šéfkuchař studené kuchyně hotelu Forum, nyní kapitán Juniorského národního týmu AKC ČR.   Letošní ročník je vyhlášen 1. května 2015. Semifinálové kolo proběhne 10. září 2015 ve Středním odborném učilišti U Krbu v Praze. Finále se uskuteční 1. října 2015 v PVA EXPO Letňany. 

Nejlepší kuchaři republiky... Do soutěže mohou být přihlášena jídla, která jsou vytvořena v souladu s moderními gastronomickými trendy, odpovídají moderním stravovacím zvyklostem, splňují nároky na zdravou výživu a mají reálnou finanční kalkulací.   "Soutěž je otevřena pro všechny kuchaře a kuchařky, kteří úspěšně absolvovali učební obor kuchař/kuchařka nebo odbornou gastronomickou školu a aktivně pracují v oboru a dovršili věkovou hranici 21 let. Téměř všichni špičkoví kuchaři mají za sebou účast na soutěžích -  Jan Horký, Radek David, Filip Sajler, Ondřej Slanina, Marek Raditsch, Pavel Sapík a desítky dalších. Nebojte se a zapojte přihlašte se také", zve kuchaře a kuchařky Bc. Miroslav Kubec, prezident AKC ČR a šéfkuchař hotelu Intercontinental Praha.   Soutěžní gastronomie je specifická. Nestačí umět dobře jídlo připravit, uvařit, dochutit a prezentovat. "Gastronomické soutěže mi daly hrozně moc. Soutěžní pokrmy musíte dobře promyslet, hodiny je trénovat, zkoušet různé formy prezentace, přípravu a samotné vaření naplánovat na minuty. Samozřejmě  je nesmírně důležité, jak jídlo chutná. Ale hodnotí se i další aspekty - práce se surovinami, hygiena při práci, proporce masa a příloh, dodržení zadáni apod. Soutěže vás profesně posouvají, zvyšují vaši cenu na trhu práce, ale je to hlavně o radosti z gastronomie a lásce k ní. I když je to pěkný stres", říká s úsměvem Patrik Bečvář, poslední držitel titulu Kuchař roku. 

Sláva zvěřině... Letošní ročník má zajímavé zadání. Soutěžící musejí připravit tříchodové menu ze sezónních surovin, které bude  vycházet z tradiční české gastronomie. Zároveň musí být uvařené moderně. V soutěžním menu musí být použit hřbet z divočáka bez kosti a bažant.   "Zvěřina zažívá renesanci. Díky bohu se konečně kuchaři učí připravovat ji moderně, využívat všechny partie... Díky moderním technologiím jako je vaření metodou Souse-vide (ve vakuu za nízké teploty) se dá se zvěřinou krásně hrát. Navíc je maso ze zvěřiny zdravé - obsahuje poměrně málo tuku, zvířata žijí ve  volné přírodě, nejsou střesována ve velkochovech...prostě bezvadná surovina. Moc se těším na soutěžní pokrmy právě ze zvěřiny", říká Miroslav Kubec. 

Děkujeme...

Generálním partnerem této soutěže je společnost Bidvest Czech Republic s.r.o. Hlavními partnery soutěže jsou: CzechTourism, InterGast a.s., PVA EXPO Praha Letňany - veletrh For Gastro & Hotel.   Partnery jsou: ARDO Mochov  s.r.o., FOMI, Gastro Holding Candola s.r.o., ILLE - Papír Service s.r.o., J.J.Darboven s.r.o., Johann Kotanyi s.r.o., Kulinářské umění, Nektar Natura s.r.o., Nestlé Česko s.r.o. Soukromá hotelová škola Bukaschool Most, SOU Gastronomie U Krbu, Praha.  TITBIT s.r.o., Vorwerk CZ k.s., Winterhalter Gastronom CS s.r.o..  Hlavním mediálním parterem soutěže je společnost T & M Creative s.r.o  a GASTRO&REPORT

                                                                                                                                             Praha 28. května 2015

RECEPT NA ÚSPĚCH?  S POKOROU K RIZIKU!

Pátý ročník Coface Country Risk Conference, tradičního setkání představitelů českého exportu, jehož organizátorem byla pojišťovací společnost Coface, měl letos jako své ústřední a jednotící téma "S pokorou k riziku". Konference představila prognózy vývoje české ekonomiky a exportu v kontextu globálního vývoje, přičemž pozornost byla zaměřena zejména na EU a na státy, s nimiž Česká republika sousedí. Jednotliví řečníci nabídli pohled na aktuální vývoj rizikových odvětví a zemí, ale i zamyšlení nad ekonomickou realitou dneška, včetně obávaného fenoménu "černých labutí". Přednášejícími byli Jan Bureš, hlavní ekonom ERA ČSOB; Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen; Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance;  Grzegorz Sielewicz, hlavní ekonom Coface CEE a Martin Růžička, Country Manager Coface Czech. O nezbytnosti jisté míry rizika a zároveň respektu k realitě hovořil i český horolezec Jan Trávníček, který v roce 2014 zdolal vrchol K2.

K RIZIKU PŘISTUPOVAT REALISTICKY A S POKOROU

Téma letošního ročníku konference nebylo zvoleno náhodou. "Jakožto pojišťovnu nás zajímají důvody, proč firmy selhávají: proč nenastane předpokládaný růst, proč nevyjde plán, do kterého investují. Nelze to asi exaktně podložit čísly a je třeba to posuzovat případ od případu, ale v celkovém pohledu nám vychází, že problém, který pak nazveme třeba "špatné investiční rozhodnutí", bývá způsoben rozhodnutím, které padlo, protože člověk neměl dostatečnou pokoru. Žil v jakési klamné představě, podlehl své pýše a to ho přivedlo k rozhodnutí, které by jinak neudělal. Takže my jenom připomínáme to, že riziko při rozvíjení byznysu existuje a že je třeba k němu přistupovat s pokorou," uvádí Martin Růžička, Country Manager společnosti Coface Česká republika. 

I proto byl posledním přednášejícím na konferenci horolezec Jan Trávníček, který hovořil o situacích, kdy jde skutečně o život. "Všichni chceme něco zdolat a vychutnat si vrchol slávy, ale jde také o to, abychom to přežili, zvláště pokud s sebou máme lidi, za které jsme zodpovědní. Extrémní sport nám připadá jako vhodná analogie s podnikáním; určitá míra rizika je nutná, pokud chceme něco dokázat, ale je potřeba najít rovnováhu. Nikomu nenabízíme moudré rady, co má dělat a co ne, jen připomínáme, že je potřeba vážit a respektovat realitu," dodává Růžička.

RIZIKOVÉ ZEMĚ A ODVĚTVÍ V ROCE 2015 Z POHLEDU COFACE

V první části konference představili Grzegorz Sielewicz, hlavní ekonom Coface CEE, a Martin Růžička, Country Manager této společnosti pro Českou republiku, aktuální hodnocení zemí a odvětví z hlediska jejich rizikovosti. 

"Neplacení pohledávek má úzkou spojitost s vývojem ekonomiky. Dlouhodobě platí, že při prudkých poklesech, jako byla ropná krize nebo finanční krize v letech 2008 a 2009, počet případů neplacení prudce narůstá. Takže nás zajímá jak celkový růst, tak pohled na vývoj ekonomické situace v regionech a jednotlivých zemích," řekl Martin Růžička. "Díváme se na to z pohledu někoho, kdo pojišťuje rizika neplacení a kdo riskuje peníze v případě, že se v odhadu zmýlí, pokud se některé odvětví vyvíjí úplně jinak, než jak bylo predikováno. V případě, že je tento vývoj negativní, může se projevit vyšším počtem insolvencí," vysvětlil dále.

Pro rok 2015 je odhadován růst globálního produktu ve výši 3 procent, což je v porovnání s loňskými 2,8 % nepatrně více. Zajímavé je, že hlavním přispěvatelem k tomuto růstu jsou Spojené státy. Eurozóna je na tom přibližně stejně jako v loňském roce, ostatní vyspělé ekonomiky také. Významný faktor ale představuje Čína - její vliv na globální růst je větší než vliv Spojených států a Evropy dohromady. 

NA RIZIKOVOST UPOZORŇUJE"SEMAFOR"

Coface již tradičně prezentovala svůj "semafor", přehledné barevně odlišené znázornění aktuální rizikovosti zemí a odvětví. Martin Růžička ve svém vystoupení rozebíral nejen souvislosti, které z tohoto grafického vyjádření vyplývají, ale i ty méně zřejmé. 

Evropa, Asie a Amerika představují relativně ucelené regiony. V rámci těchto regionů jednotlivá odvětví sdílejí určité společné charakteristiky; některá z nich se však v Evropě, Asii a Americe chovají výrazně odlišně. 

Typickým příkladem je chemický průmysl, který se nyní vyvíjí nejlépe v Americe. "Chemický průmysl je odvětví, které je energeticky velmi náročné; čím levnější energie, tím vyšší je konkurenceschopnost celého odvětví. To je případ právě Severní Ameriky," vysvětlil Martin Růžička. Vzhledem k levnému zdroji plynu a ropy, kterým jsou břidlice a ropné písky, je Amerika nyní nejen soběstačná, ale je dokonce v pozici vývozce těchto komodit. Díky tomu je plyn pro Ameriku nesrovnatelně levnější než pro Asii a celé odvětví, které je na těchto energetických vstupech závislé, získává výhodu oproti světové konkurenci. "Toto je jeden z faktorů, který není na první pohled zřejmý. Ukazuje se však, že analytici naší skupiny a ekonomové, kteří sledují světové dění, docházejí ke stejným závěrům. Ty potvrzují, že tento faktor je významný a poskytuje Americe konkurenční výhodu zejména v těch odvětvích, která jsou na něj navázána," dodal Růžička.

Evropa, která se soustředí na to, že vyrábí ekologickou energii, která je dotovaná a drahá, to podle něj z hlediska budoucnosti lidstva asi dělá správně, v současném okamžiku ale rozhoduje sobectví a vítězem je Amerika.

Příkladem dalšího klíčového odvětví s nejistým vývojem je metalurgie; ve světě dnes existuje nadbytečné množství kapacit, jak ve "starých" průmyslových zemích, tak v Asii, kde se v souvislosti s budováním infrastruktury v posledních dvaceti letech do produkce železa hodně investovalo. Poptávka po železe však v současné době hodně kolísá, což je spojeno i se stagnací ve stavebnictví.

Zajímavá je situace ve farmaceutickém průmyslu. Velký potenciál je stále ještě spatřován v rychle se rozvíjejících zemích, zejména v Indii. Farmaceutický průmysl v těchto zemích hodně investoval do generik, tedy léků, které nejsou patentově chráněny. V současné době se zdá, že to přestává být rentabilní: sešlo se prostě příliš mnoho hráčů, takže potenciál pro byznys již v důsledku nasycení není tak velký. Roli hraje i silnější regulace a změny ve společenské oblasti, zejména vznik silné střední třídy v těchto zemích.

SVĚTOVÁ EKONOMIKA JE VÍCERYCHLOSTNÍ

Světová ekonomika od roku 1980 rostla v průměru o 3,5 % ročně. V roce 2014 to bylo o 3,4 %; v letošním roce MMF očekává růst o 3,5 % a v roce 2016 o 3,8 %. Jak uvedl Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance, současná světová ekonomika je ovšem vícerychlostní. Zatímco v

USA růst zrychluje (letos na 3,1%), eurozóna řeší své vlastní problémy (jako je zadlužené Řecko a ochlazení vztahů s Ruskem) a letos poroste jen o 1,5 %. Také vývoj čínské ekonomiky jako tahouna růstu světového HDP vázne: v roce 2014 Čína rostla "jen" o 7,4 %, letos se odhaduje růst o 6,8 % a v roce 2016 o 6,3 %.

Významným ekonomickým faktorem je ropa, jejíž nabídka v současné době převyšuje poptávku. V důsledku těžby ropy z břidlic se zásoby ropy v USA pohybují kolem historických maxim, kartel OPEC navíc těží rekordní objemy ropy, aby získal větší podíl na trhu, a cenu ropy tlačí dolů také sílící dolar. Jestliže tak v roce 2014 činila průměrná cena ropy Brent 99 USD, v roce 2015 očekáváme průměr 57 USD a v roce 2016 65 USD.

ČESKÁ EKONOMIKA: OŽIVENÍ HLAVNĚ DÍKY PRŮMYSLU  HDP České republiky zaznamenal v roce 2014 meziroční růst o 2,0 %. V prvním kvartálu roku 2015 to podle předběžného odhadu je 3,9 %. Tahounem je zpracovatelský průmysl a spotřeba domácností. Za celý rok 2015 se očekává růst o 2,8 až 3,0 %, v roce 2016 o 3,7-4,2 %. 

Průmyslová výroba rostla v roce 2014 o 4,9 %; hlavním faktorem byl zpracovatelský průmysl s růstem o 6,4 %. Automobilky v roce 2014 rostly o 13,0 %. V prvním kvartálu roku 2015 se odhaduje meziroční růst o 4,6 %; tento růst by vzhledem k rostoucímu počtu zakázek měl v dalších měsících pokračovat. Průmyslu pomůže i slabá koruna, takže letos čekáme růst o 4,3-4,7 %.

Stavebnictví v roce 2014 meziročně rostlo o 4,3 %; v 1Q2015 je odhadovaný meziroční růst o 6,9 %. Tahounem je pozemní stavitelství (+14,3 % y/y) - vláda znovu staví a opravuje silnice. Na rychlé oživení ve stavebnictví to ale nevypadá: pro rok 2015 se počítá s růstem o 5 %.

Zahraniční obchod v roce 2014 vykázal rekordní přebytek 154 mld. korun. Vývoz vzrostl o 13,1 %, dovoz o 11,9 %, a tento růst pokračuje i v 1Q2015 (vývoz +7,4 % y/y, dovoz +8,1 % y/y). Obchodu bude dál pomáhat slabá koruna. Poroste přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU, a kvůli ochlazení vztahů na východ se bude prohlubovat deficit se státy mimo EU. Bilance zahraničního obchodu míří k dalšímu rekordnímu navýšení přebytku; odhad je 170 mld. korun.

MÍRA NEZAMĚSTNANOSTI MÁ LETOS KLESNOUT NA 6,5 %

Míra nezaměstnanosti v roce 2014 dosáhla v průměru 7,7 %. Trh práce ale nyní ožívá: v dubnu poklesla míra nezaměstnanosti na 6,7 % a počet volných pracovních míst je nyní nejvyšší od prosince 2008. Průměrná míra nezaměstnanosti by měla v letošním roce poklesnout na 6,5 % a v roce 2016 na 6,4 %.

Inflace v roce 2014 činila v průměru 0,4 %. V dubnu 2015 se tempo inflace zvedlo na 0,5 %. V roce 2015 čekáme průměrnou meziroční inflaci 0,6 % a v roce 2016 kolem 1,4 %. 

ČESKÁ EKONOMIKA POTŘEBUJE INOVACE  Pohled na dopady růstu v eurozóně na Českou republiku představil Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny. Česká republika je na eurozónu úzce navázána, a to především prostřednictvím Německa. Bureš zdůraznil, že přechod od "levné" ekonomiky k "drahé" se neobejde bez inovací.

Česká republika je přitom v tomto směru v celkovém srovnání pod průměrem EU, zhruba na úrovni Španělska a Itálie; a k inovačním lídrům, ke kterým patří Finsko, Německo, Dánsko a Švédsko, má zatím daleko.

ČERNÉ LABUTĚ VČEREJŠKA A ZÍTŘKA  O fenoménu černých labutí a bublin hovořil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Jako "černá labuť" se označuje událost, která nebyla předpovězena, a když neočekávaně nastane, má zásadní a převratný dopad. Příklady takových událostí jsou třeba první světová válka, nástup osobního počítače a internetu, rozpad Sovětského svazu, teroristické útoky z 11. září 2001 nebo finanční krize. Kde se může vynořit další? "Centrální banky v rámci boje s deflační hrozbou vytvořily podhoubí pro vznik bublin například na akciovém nebo nemovitostním trhu," upozornil Kovanda a položil otázku, zda se historie nebude opakovat a zda nyní tyto banky nezadělávají na další krizi, podobně jako po roce 2000 "vytvořily" krizi finanční. V dlouhodobé perspektivě, míněno od "úsvitu civilizace", lze ovšem podle něj hospodářský růst posledních několika století navzdory černým labutím a bublinám označit jako "fenomenálně astronomický."

O Coface   Skupina Coface, světový leader v pojištění pohledávek, nabízí společnostem po celém světě globální řešení pro řízení rizik pohledávek svých klientů. V roce 2014 byla skupina podporována 4406 zaměstnanci a zaznamenala konsolidovaný obrat 1.441 miliard eur. Prezentuje se přímo nebo nepřímo v 98 zemích, zabezpečuje transakce pro více než 40 000 firem ve více než 200 zemích. Každé čtvrtletí Coface publikuje své hodnocení rizik ve 160 zemích, které je založené na jedinečných znalostech platební morálky a odborných znalostech 350 underwriterů. 

Ve Francii Coface poskytuje veřejnoprávní exportní záruky z pověření francouzského státu.    Více informací na www.coface.cz

České podnikatelky v ideálním světě

     Praha 13. dubna 2015

Jak by vypadal dokonalý svět? A je vůbec takové místo příjemné k žití? O dokonalém světě a moderních technologiích přednášeli hosté na 22. klubovém setkání Ocenění Českých Podnikatelek pod názvem Je dokonalý svět ideální? Ve stylovém prostředí Buddha-Bar Hotelu Prague se setkaly názory ekonoma Tomáše Sedláčka s ideální budoucností v podobě virtuální ekonomiky, inteligentních platebních karet a práce z domova. Setkáním provázela Helena Kohoutová, zakladatelka Ocenění Českých Podnikatelek.

m_OCP_BUDHA_15_04_179

Prvním hostem, který představil svůj dokonalý svět, byl Roland Katona, manažer akceptace platebních karet a e-commerce z ČSOB, který je generálním partnerem Ocenění Českých Podnikatelek. Roland Katona zdůraznil výhody, které přinesla možnost vstupovat do vztahu mezi zákazníkem a obchodníkem. Moderní platební metody znamenají přidanou hodnotu pro zákazníky, zvyšují tržby podnikatelům a také získávají nové zákazníky. "Ženy podnikatelky dominují především ve sféře služeb a obchodu. A zde právě máme největší možnosti, jak pracovat s informacemi o zákaznicích, jak využívat chytrých mobilních terminálů i jak rozšířit možnosti služeb pro samotné zákazníky. U kadeřníka můžete například zaplatit rovnou i lístek do kina a taxi, které vás tam odveze," říká Roland Katona. Obchodníci také mají díky kartám informaci, kteří zákazníci se vracejí a kteří jsou náhodní, mohou volit různé odměny ve formě věrnostních a dárkových karet a jsou mnohem flexibilnější. Karty také mohou komunikovat s mobilem nebo mailem zákazníka, kam mohou poslat třeba účtenku. Dělají takové moderní technologie svět ideálním? Rozhodně jej mění. Dalším hostem byl Jan Biroš, trainer ve společnosti Microsoft. Ve své vtipné prezentaci navázal na téma moderní virtuální kanceláře, která je efektivnější pro práci a umožňuje získat více času pro život. Uživatelé v České republice zdaleka nevyužívají možnosti snadno přístupných technologií. "Představte si, že 40 % zaměstnanců si dokonce stále ještě posílá soubory domů přes soukromý e-mail a jen třetina využívá ke sdílení virtuální úložiště. Většina moderních řešení je přitom k dispozici na všech platformách, tedy nejen na windows, ale i na androidu nebo applu, tudíž mohou zaměstnanci nebo rodinní příslušníci využívat všech výhod ideálního světa moderní komunikace, ať už pracují odkudkoli a na čemkoli," říká Jan Biroš. Poté představil některé nečekané možnosti, které nabízí programy balíku Office. Během pár vteřin snadno stáhl graf v excelu a díky šablonám jej za okamžik natolik zdokonalil, že vypadal jako po mnoha hodinách práce. Rovnou do excelu také dokonce stáhl obrázek a přímo v programu jej upravil. Předvedl, jak snadno programy přepneme i do dotykového rozhraní, takže je doslova můžeme mít i v kapse. V ideálním virtuálním světě nepotřebujeme cédéčko a dokonce ani flešku a nemusíme nikam nic vozit, protože se ke všemu dostaneme i z dovolené, například díky úložišti OneDrive a Office Online. Kancelářské programy vůbec nemusí být nudné a mohou nám pomoci i organizovat život. "Používáte Outlook na poštu? Pro co jiného, že. Mnohem zajímavější je ovšem kalendář, který můžete kombinovat s mnoha dalšími kalendáři pracovními a soukromými z dalších aplikací. Snadno tak zjistíte, jestli se vám příjezd tchyně nekryje s pracovní schůzkou." Svět české e-commerce představil další host, kterým byl Ondřej Klega, business development director z Acomware, která je specializovaná agenturou zabývající se podporou byznysu na internetu. Obchod na internetu znamená nové příležitosti a Ondřej Klega představil virtuální svět velkých hráčů na trhu. "Česká e-commerce má roční obrat ročně 70 miliard a stále roste," upozorňuje Ondřej Klega. Tempo růstu online trhu se stále drží na 15 až 20 procentech a internetový prodej tvoří 6% podíl na maloobchodních tržbách. Více než 2/3 české populace nakupují na internetu. Jaký je v tomto ohledu vztah českých retailových prodejců k prodeji na internetu? Nejvíce je zastoupeno samozřejmě elektro, ale velkou mezeru mají dosud drogerie a potraviny. Velkými hráči jsou prodejci hraček a knih. Ondřej Klega vyvrací zažitý strach obchodníků z nekontrolovatelného virtuálního světa: "Hodně se setkávám s názorem, že prodejce na internet nemůže, protože mu bude krást zákazníky. Je tomu naopak - firmy, které zavedly e-shopy, se potýkají s přílivem nových zákazníků, protože spousta zákazníků přijde poprvé právě přes e-shop."Všechny překvapila informace, že nejhledanější značkou na českém internetu je Lídl - na internetu jej měsíčně hledá 750 tisíc uživatelů. Na druhém místě je IKEA. Svět e-commerce není zdaleka ideální, ale má stále větší důležitost. Zákazník má k dispozici rychlé cenové srovnání a hodnocení a vysoké očekávání je v dnešní době již standardem. Čestným hostem večera byl Tomáš Sedláček, významný ekonom, který je autorem filosoficko-ekonomické knihy Ekonomie dobra a zla. Ta byla přeložena do 17 jazyků, v mnoha zemích se stala bestsellerem a získala významná ocenění. "Poslední měsíce trávím hledáním odpovědi na téma ideálního světa a ideálního stavu ekonomiky," říká Tomáš Sedláček. "Zjistil jsem, že ideálních světů je hrozně málo, a pokud už existují, jsou nesnesitelné." Uvedl příklad z filmu Matrixu, kde vysvětluje agent Smith, že stroje nejprve vytvořily lidem iluzi ideálního světa bez problémů a bolesti, ale lidská psychika odmítla takovou iluzi přijmout. Také biblický Adam necítil v dokonalém světě Edenu radost nebo vděk. Jeho prvním pocitem byla samota. Ať už byl jeho úkol jakýkoli, nezvládl jej a potřeboval pomoc - chtěl mít při sobě další lidskou bytost. "Pokud se cítíte sami a máte pocit, že nezvládáte svěřený úkol, je to naprosto normální a přirozené. Naopak pocit, že děláte všechno dobře, je deviace," vysvětloval Tomáš Sedláček pobavenému publiku. "Marxistická kritika kapitalismu, že zcizuje svobodu a vede k nespokojenosti je mimo, protože ve skutečnosti je nespokojenost fundamentální vlastností lidské psychiky. Ani v mytologii nebo teologii není vykreslen ideální stav, který by měl delšího trvání. Za vaše problémy nemůže systém, Evropská unie ani kapitalismus. Lidé jsou prostě už takto stvoření." Na otázku, jaký vztah má k úspěšným ženám, Tomáš Sedláček vtipně odpověděl: "Já mám ženy rád a některé z nich jsou i moje kamarádky. Také mám rád, když člověk za sebou nechává nějakou stopu, ať už jde o úspěch nebo cokoli jiného."Podle něj se ekonomika stává stále více femininní. Drtivá většina HDP nic neváží a žijeme ve virtuálním světě. Dochází ke stěhování lidstva z fyzického světa do světa virtuálního. "Vstoupili jsme do věku Dítěte," pokračuje Tomáš Sedláček. "V prvním věku Velblouda jsme nesli ochotně náklad pouští. Ve věku Lva jsme se bouřili. Ale Dítě si už jen hraje a neválčí. Ekonomika se oprostila od hmoty a nastouply její měkčí femininní formy. Je to dlouhodobý trend. Úspěšní budou ti jemnější a kultivovanější."  Helena Kohoutová to komentovala: "Jsme to i my, kdo prodává zážitky a pocity. Ale české podnikatelky jsou bezvadné, ať už podnikají v jakémkoli oboru." A jak je to s dokonalým světem v současnosti? Cíle euro-amerického kapitalismu byly podle Tomáše Sedláčka naplněny a nastoupila jakási postkoitální deprese. Svobodu podnikání máme větší než kdy předtím a drtivá většina populace žije bez existenčních problémů. A přece hledáme větší chyby v té úspěšnější fázi dějin. Je to dalším důkazem, že lidská psychika odmítá ideální svět přijmout, byť je samozřejmě správné snažit se o dokonalý život a napravit problémy, které ještě napraveny nebyly. Tomáš Sedláček odpovídal také na otázky z publika. Kdokoli mohl napsat svou otázku na tablet, který koloval mezi návštěvníky. Tablet poskytla společnost Vodafone, která na společném stánku s Microsoftem předváděla své přístroje, na nichž běží systémy Microsoftu. Na stánku E.ON, který je partnerem Ocenění Českých Podnikatelek, proběhla prezentace ekologického ocenění Energy Globe Award, kam je možné přihlásit se s projektem ještě do 30. 4. 2015. Vedle odborných přednášek se ženy na setkání mohly potěšit i něčím krásným a prohlédnout si výstavu Příběh prstenu a krásné originální šperky od ALO diamonds. Ocenění Českých Podnikatelek - OCP podporuje české podnikatelky, oceňuje jejich projekty, inovace, ekonomický růst, osobní přístup, společenský dopad a kultivaci podnikatelského prostředí. Poukazuje na společenskou odpovědnost drženou v rukou českých žen a pomáhá budovat hrdé Česko.

www.oceneniceskychpodnikatelek.cz

Standardy v rámci stravovacích služeb EU a CZ"


10. ročník konference "Standardy v rámci stravovacích služeb EU a CZ"oslovila na dvě stovky odborníků veřejného stravování odborná záštita: Česká asociace sester, Asociace kuchařů a cukrářů ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR Jubilejní desátý ročník konference zabývající se problematikou veřejného stravování přivítal v Clarion Congress Hotelu Prague na dvě stovky účastníků z řad vedoucích stravovacích provozů zdravotnických zařízení, vězeňské služby, hotelů, domovů pro seniory, školních jídelen a dalších provozoven, nutriční terapeuty, ale také ty, kteří se touto problematikou profesionálně zabývají. Konferencí jako již tradičně provázeli prim. MUDr. Vilma Benešová z pražské Fakultní nemocnice v Motole a Miloš Žáček, jednatel HASAP Consulting, s.r.o. Zvláště uplynulý a nadcházející rok byl v této oblasti plný změn, ať už se jedná o problematiku označování alergenů nebo o změnu působnosti Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Proto byl pestrý program konference plný informací o nových předpisech a legislativě i ukázkou praktických příkladů a zkušeností z velkokapacitních gastronomických provozů. Působností SZPI se zabývala hned první přednáška Ing. Kateřiny Pavelkové (Odbor kontroly, laboratoří a certifikace Ústřední inspektorát SZPI), která seznámila účastníky s aktuální legislativou ČR a EU z pohledu praxe SZPI. Mgr. Petra Vašíčková PhD. (Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i. v Brně) upozornila, proč a jak sledovat mikrobiální a virovou kontaminaci potravin a snížit tak riziko výskytu alimentárních onemocnění. Společnost Aramark s.r.o. pak prostřednictvím řečníků Daniely Hrdličkové, DiS. (regionální manažerka závodních restaurací TPCA Kolín) a Ing. Jiřího Kršeka (regionální ředitel pro Moravu) představila na názorných příkladech, jakou odpovědnost a vliv mají náklady spojené s udržením HACCP a dodržováním SHVP na kvalitu a bezpečnost v segmentu hromadného stravování (u společnosti Aramark jde o 80.000 pokrmů denně!). Po tradičně skvělém pracovním obědě, který byl současně ukázkou umu kuchařů v Clarion Congress Hotelu Prague, nabitý program pokračoval. Na alergeny v potravinách upozornila RNDr. Hana Bulawová (Státní veterinární ústav v Jihlavě) zejména v souvislosti se snižující se odolností naší populace. Zvláště cenné byly ukázky, jak jednotlivé alergeny působí na zdraví člověka, na jaké druhy surovin a potravin se nejvíce zaměřit. Jak již je tradicí, závěr úspěšné konference patřil Ing. Richardu Dobešovi (Krauthammer Czech Republic s.r.o.) a jeho přednášce o motivaci a řízení lidských zdrojů, jež jsou pro segment hromadného stravování rozhodujícím faktorem bezpečnosti i úspěchu. Slova se na závěr konference ujal Miloš Žáček (HASAP Consulting, s.r.o.) a zhodnotil právě končící akci. V průběhu konference se mohli všichni seznámit i s nabídkou vystavujících dodavatelů. V prezentacích a ochutnávkách se účastníci měli možnost seznámit s novinkami na gastronomickém trhu. K dobré pohodě přispěl i vynikající catering a skvělá organizace Clarion Congress Hotelu Prague. Jako čestné hosty konference přivítala prezidenta AKC ČR pana Miroslava Kubce, zástupce SZPI, Hygienických stanic, zástupce CPI Hotels, s.r.o. a další Konference se konala díky podpoře: - hlavních partnerů konference: CPI Hotels, a.s., Vitana, a.s., Jiva Jirák, spol. s r.o. - dalších partnerů konference: ARAMARK s.r.o., Electrolux, s.r.o., GAMA HOLDING Praha, a.s., HIDRIA CZ s.r.o., Abasto, s.r.o., AG FOODS Group a.s., Pekařství Jan Mervart - mediálního partnera: T&M Creative.s.r.o. HASAP Consulting, s.r.o. Vranská 620/18, 142 00 Praha 4 - Kamýk Tel.: + 420 261 220 532 E-mail: hasap@hasap.cz www.hasap.cz Za pořadatele: agentura T&M CREATIVE, s.r.o.


www.tmcreative.czZpěvák Honza Toužimský testuje nový motocykl

středy do soboty v plánu opět další 4 koncerty v řadě.

Honza Toužimský_na motocyklu_2

Zpěvák přešel k motocyklu H-D Street Glide z modelu H-D Breakout,

Ambasador Harley-Davidson vyráží na koncerty jedině v jedné stopě H-D Street Glide jako stvořený pro život muzikanta.

 

PRAHA, 14. dubna 2015 - Zpěvák kapely Arakain Honza Toužimský, který je vedle svých koncertních povinností již druhým rokem ambasadorem legendární motocyklové značky Harley-Davidson, má nyní novou radost! V minulých dnech přebral motocykl H-D Street Glide, který teď, v rámci turné Arakainu s Lucií Bílou, aktivně sedlá. Nabitý plán turné zahrnující i 4 koncerty po sobě totiž představuje dokonalou možnost, jak si přejezdy mezi nimi užít na novém motocyklu a poznat tak všechny jeho možnosti i osobitý styl jízdy. "Přejezdy mezi koncerty na nové motorce jsou pro mě skvělou šancí, jak se uvolnit,  odreagovat a přijet na vystoupení nabitý energií, navíc u toho poznáte spoustu zajímavých míst," říká Honza Toužimský.

A že se jedná skutečně o dokonalou příležitost k ježdění a testování nového modelu dokazuje i samotný rozpis turné. Jenom za minulý týden měl Honza možnost vychutnat si přejezdy mezi koncerty na trase Valašské Meziříčí - Hradec Králové - Benešov - Bozkov u Semil. Když k tomu přičteme fakt, že Honza vyráží ze své rodné Jistebnice v jižních Čechách, má už za sebou za první týden více jak 1 200 km. A nejinak tomu bude i v tomto týdnu, kdy jsou od středy do soboty v plánu opět další 4
koncerty v řadě.  Zpěvák přešel k motocyklu H-D Street Glide z modelu H-D Breakout, na kterém jako ambasador značky prakticky začínal. Rozdíl mezi oběma modely je podle slov Honzy skutečně markantní a každý má své. "H-D Street Glide je hodně odlišný typ motorky. Baví mě na něm, že má navigaci, tempomat, přídavná světla - na cestování a delší trasy je prostě skvělý. Vychutnám si na něm i jízdu po dálnicích, která mě těší daleko víc. Navíc Street Glide disponuje velkými kufry, které jsou super právě na přepravu mezi koncerty, kdy do nich dám v podstatě vše - od oblečení až po mikrofony," vysvětluje Honza Toužimský.  Honza samozřejmě využil i customizaci stroje, kterou je Harley-Davidson pověstný a žádná jiná značka na světě nenabízí tak široké možnosti individualizace. Jeho motocykl se tak stal jedinečným a plně přizpůsobený vlastnímu stylu i naturelu. Připomeňme, že jenom loni strávil zpěvák v sedle motocyklu desítky hodin a najel přes 11 500 km. Letos si slibuje dosažení
ještě většího počtu najetých kilometrů. Jarní turné kapely i navazující letní festivaly jsou pro to skvělou příležitostí. A kdo ví, třeba za něj na sedačku spolujezdce usedne v nejbližší době i Lucie Bílá, se kterou Honza absolvuje celé jarní turné Arakainu a která se netají respektem i obdivem k silným strojům a sama sebe označuje jako "harleye" mezi českými zpěvačkami.

 Harley-Davidson

Harley-Davidson Motor Company vyrábí customy, cruisery a touringy. Dále nabízí kompletní řadu motocyklových dílů, doplňků a oblečení značky Harley-Davidson. 
Pro více informací navštivte webové stránky Harley-Davidson na  https://www.harley-davidson.cz