UŽ ZÍTRA SPOKOJENOST


Události 

Letošní ročník slaví své historické 421. jubileum

Již po 53. se letos brány holešovického Výstaviště otevřou, aby opět po roce přivítaly návštěvníky tradiční Matějské pouti. Její zahájení proběhne 20. února v 10 hodin. Atrakce budou veřejnosti k dispozici až do 17. dubna 2016.

Pro dětské i dospělé návštěvníky připravil organizátor akce, společnost Kočka s.r.o., na 120 různých atrakcí z Čech, Holandska i dalších států Evropy. Těm nejmenším (do 10 let) je určeno okolo 30 různých atrakcí, jako jsou například autíčka, řetízkové, hydraulické i podlahové kolotoče, Buggy auta, nafukovací skákadla či vláčky. Novinkou letošní Matějské pouti jsou též dětské tanky, které jsou obdobou čtyřkolek a jezdí v terénu. Starší a odvážnější návštěvníci se určitě rádi pobaví, vyzkouší svou odvahu a přijdou načerpat dávku adrenalinu na velkých moderních technických zařízeních, která budou opět instalována v holandském lunaparku i na české atrakci Katapult. Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční atrakce jako je staročeská Lochneska, střelnice či tradiční horská dráha a ruské kolo.

Spolupráce s holandským partnerem, který na Matějské pouti participuje již 22. rokem, přinese opět nové a "výživnější" atrakce. Namátkou lze zmínit atrakce TOWER /volný pád 90 m/, BOOSTER, hydraulika JUMBO, ROCK IT,  strašidelný zámek TRILLER. Dále známé SNOU J. E. T. CAROUSSEL /50m vysoký řetízkový kolotoč/, hydraulickou megaatrakci SOUND MASCHINE, horskou dráhu MOUSE a další desítky atrakcí včetně rozmanitých her zručnosti.

Po ukončení Matějské pouti bude návštěvníkům parku po celý zbytek sezóny k dispozici cca 22 atrakcí. Provozní doba lunaparku zůstává stejná jako v době konání Matějské pouti.

Praha 10. února 2016

Filmová komedie Ať žijí duchové ožije na jevišti Kongresového centra Praha jako muzikál. Pohádkový příběh s písněmi Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka bude mít premiéru 22. dubna 2016 v režii Antonína Procházky. Inscenaci produkuje tým muzikálu Mamma Mia!, který kultovní film uvede jako výpravnou rodinnou podívanou ve hvězdném obsazení. "Před čtyřiceti lety se na hradě ve vesničce Brtnice natáčel slavný film Ať žijí duchové!, a tak místní ochotníci přijdou s nápadem sehrát známou hudební komedii v létě pod širým nebem," vysvětlil inscenační záměr autor divadelní adaptace Antonín Procházka. V představení zazní kromě oblíbených hitů jako Dumky žalky, Hajný je lesa pán, Žampióny nadívané a Den je slunečný také několik dalších písní tandemu Svěrák - Uhlíř, například Není nutno, Nepouštěj staré známé pro nové anebo Elektrický valčík ze hry Lijavec divadla Járy Cimrmana. Všechny skladby budou zpívány živě za doprovodu orchestru vedeném Daliborem Kaprasem. "Pan Svěrák vyslovil souhlas s muzikálovou úpravou. Komedie bude mít sice několik nových postav, ale hlášky Černé kroniky nebo láska Leontýnky a Dlouhého Jendy samozřejmě zůstaly," uvedl režisér Antonín Procházka, který do hlavních rolí obsadil plejádu herců: Jiřího Langmajera, Adélu Gondíkovou, Chantal Poullain, Romana Vojtka, Danu Batulkovou, Richarda Genzera, Petru Vraspírovou, Michala Suchánka, Vladimíra Kratinu, Davida Gránského, Hanu Holišovou, Davida Suchařípu, Ivanu Korolovou a mnohé další. Postavu vedoucího samoobsluhy Jouzy, kterého ve filmu hrál Lubomír Lipský, vytvoří Jiří Korn a Václav Kopta. "K duchům mám hodně osobní vztah," vysvětlil člen divadla Semafor Kopta, "ve filmu jsem totiž zpíval všechny dětské party včetně Pramen zdraví s dětským sborem základní školy Sušická. Byl to můj úplně první kontakt s filmem, první dobrodružství s natáčením, na které dodnes moc rád vzpomínám," dodal textař a klavírista Václav Kopta.

Výpravný rodinný muzikál Ať žijí duchové! na motivy filmu Oldřicha Lipského, který na serveru CSFD získal 81%, nabídne dekoraci s množstvím kouzel a divadelních triků. "Výprava zabere celé jeviště, které je největší z českých divadel," popsal ak. arch. Daniel Dvořák, držitel Ceny Alfréda Radoka za scénografii. "V Kongresovém centru Praha postavíme hrad, bude tu jezdit auto, létat kopretiny a duchové budou kouzlit," upřesnil legendární scénograf muzikálů Karla Svobody Dracula a Monte Cristo.

Premiéra: 22. dubna 2016, Kongresové centrum Praha

Originální kostýmy z filmu Ať žijí duchové!, které bylo možné vidět na tiskové konferenci, zapůjčil  Fundus Barrandov Studio a. s.

Vstupenky Ať žijí duchové! je jediný český muzikál s dětským vstupným. Vstupenky v cenách od 240kč do 1090Kč jsou v prodeji v sítích Ticket Art a Ticket Portal

Janis Sidovský, mluvčí projektu telefon 725 590 059 janis@sidovsky.cz

Synopse: V ospalé vesničce Brtnice přijdou tamější ochotníci s nápadem. Před čtyřiceti lety se na jejich hradě natáčel slavný film "Ať žijí duchové". Proč toho nevyužít a nesehrát známou hudební komedii v létě pod širým nebem? Ředitel školy sepíše divadelní adaptaci a požádá o pomoc studenty pražské DAMU, kteří si letos místo sjíždění Vltavy můžou v létě zazkoušet  -hurá! Všichni, kromě jejich profesora to berou jako happening. Přes počáteční nedůvěru mezi ochotníky a studenty vše spěje k očekávané premiéře. Romantický příběh se prolíná se skutečným životem. A tak se představitelka Leontýnky nakonec doopravdy zamiluje do kluku, který hraje Dlouhého Jendu a rozpadající se zříceninu hradu Brtník zachrání místo skřítků tesařů tajemná šlechtična. Je živá, nebo je to duch? Hranice mezi reálným životem a pohádkou jsou tenčí než pavučina. A den je tak slunečný!

Východní Morava zve na Lešetínský fašank, koncerty a akce v rámci jarních prázdnin

VÝCHODNÍ MORAVA - Prázdninový týden bude na Východní Moravě plný akcí. Nejen pro školáky, ale i pro jejich rodiče.

Ski areál Troják na Kroměřížsku pořádá Jarní prázdniny s lyžováním v termínu od pondělí 1. do pátku 5. února. Půjde o formu příměstského tábora pro lyžaře i nelyžaře od 5 do 15 let. Zajištěna bude doprava na trase Kroměříž - Troják a zpět denně objednaným autobusem, oběd a odpolední svačinky, výuka lyžování kvalifikovanými instruktory lyžařské školy, skipas, pojištění a zábavný program. Možnost zapůjčení kompletní lyžařské výbavy. Rezervace na tel. 603 579 895, 777 627 440, e-mail: ddhkmtabor@seznam.cz, www.trojak.cz.   Muzeum Kroměřížska v Kroměříži pořádá Jarní prázdninové dílny, uskuteční se v úterý 2. a ve čtvrtek 4. února, vždy od 9:00 do 12:00, a od 13:00 do 16:00. Připravená budou veselá zvířátka, rozkvetlá přáníčka, zápichy do květináčů a jiné originální dekorace s jarní tematikou. Výrobky v jednotlivých dílnách se budou obměňovat. Vstupné je ve výši 40 Kč, v ceně je i použitý materiál.  Nabídku dalších prázdninových akcí pro děti naleznete na www.vychodni-morava.cz.  Ve čtvrtek 4. února se uskuteční v Městské knihovně Holešov cestopisná přednáška na téma Mexiko a Guatemala. Její součástí bude i křest knihy Za indiány do Mexika a Guatemaly. Akce začne v 17:00, vstupné stojí 25 Kč.   V pátek 5. února vystoupí v luhačovickém hotelu Alexandria akordeonista Ondřej Zámečník společně se smyčcovým kvartetem Indigo Quartet. Nabídnou večer plný evergreenů, world music a populární hudby. Začátek je v 19:30.  Sobota 6. února je posledním dnem, kdy bude možné naposledy navštívit výstavu Superhrdinství je také jen řemeslo, která je k vidění ve zlínské Alternativě. Studenti jejím prostřednictvím představují řadu různorodých superhrdinů. Každý z nich je inspirován konkrétním řemeslem nebo profesí, z níž vychází jeho schopnosti, síly i vzhled.  Holešov zažije v sobotu masopust, na který zvou už počtvrté místní skauti. Program začne v 9:00 na náměstí Dr. E. Beneše.  Moravské sklárny Květná na Uherskohradišťsku zvou na Den otevřených dveří, začne v sobotu 6. února v 8:00. Návštěvníci uvidí ruční výrobu skla, připravena bude zabíjačka a cimbálová muzika.   Zlín se zažije v sobotu další ročník oblíbeného Lešetínského fašanku. Nabídne veselici přímo v centru města, vystoupení hudebních a folklorních souborů, průvod masek, zabijačku, ukázku lidových řemesel, atrakce pro děti a další zábavy. Akce začne v 10:00 a vstup je zdarma. Více na www.ukovarny.cz nebo na www.baltaci.cz.  V neděli 7. února pořádají v kulturním domě v Brumově-Bylnici na Zlínsku tradiční dětský karneval se soutěžemi, diskotékou a velkou tombolou. Začátek je v 14:00.    V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně lze navštívit výstavu věnovanou Františku Petrákovi. Představuje autorovy ilustrace a grafiky určené dětem a nabízí také ukázky Petrákovy současné knižní a malířské tvorby. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky pro děti - bludišťové hry a jazykové hříčky. Výstava je k vidění do 14. února.  Nabídku dalších akcí naleznete na www.vychodni-morava.cz 


TISKOVÁ ZPRÁVA

ZLÍN, 29. ledna 2016

Košt slivovice, kde bude možné se líbat až po pátém kole

ZLÍN - Ve čtvrtek 4. února pořádají ve Zlíně už 18. Objektivní svépomocný košt slivovice. Uskuteční se v prostorách Laboratorního centra Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati, které se nachází nedaleko autobusového nádraží. Program začne v 18:00. 

Také letošní ročník koštu má své motto. "Slivovice, i přes to, že někdy dochází k dočasné ztrátě paměti, je univerzálním lékem již od nepaměti," prozradil ho tiskový mluvčí akce Dušan Fojtů. 

Košt bude mít opět svá specifická pravidla hraničící s recesí. Například tradičně bude  líbání mezi účastníky povoleno až po pátém kole, kdy budou již ústní dutiny dokonale dezinfikovány. Organizátoři zároveň upozorňují, že cestovné a pobyt na protialkoholní stanici si hradí každý sám. 


Tisková zpráva VINAŘSKÉ UNIE ČESKÉ REPUBLIKY

Vinaři slibují jeden z nejkvalitnějších ročníků vína. Dokazuje to i letošní Svatomartinské víno


Praha 4. listopadu 2015 - Na moravských vinicích zbývají ke sklizení poslední hrozny vinné révy a vinaři již mohou s jistotou říci, že letošní rok bude jedním z nejkvalitnějších za poslední desítky let. Přispělo k tomu především teplé a slunné počasí, které včas přerušily zářijové srážky. "Oproti minulému roku letos sklízíme až o 40 % více hroznů, které jsou navíc v perfektním stavu. Všechny hodnoty, jako například cukernatost hroznů, jsou nadprůměrné. Troufám si říci, že se letos můžeme těšit na ročník století," hodnotí úrodu David Šťastný, ředitel vinařství CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice.

Letošní rok byl pro révu příznivý již od samého začátku. Díky dešťům na podzim minulého roku byl již na jaře v půdě dobrý vláhový systém a rovnoměrné rašení, další růst letorostů byl i díky tomu nadprůměrný. "Kvetení révy proběhlo rovněž v dobrém, tedy brzkém termínu a hlavně bylo v teplém a suchém období. Další vývoj révy v letních měsících probíhal ve velmi horkém a suchém období. Tím jsme se vyhnuli nepříznivému tlaku případných houbových chorob," říká k vývoji révy Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy.

Pavel Vajčner, předseda představenstva vinařství Znovín Znojmo, ho doplňuje: "Deště v polovině srpna přišly v pravou chvíli. Doladily vývoj prakticky všech odrůd, zejména však těch, které dozrávají později. Vytvořil se mimořádně vysoký cukr v hroznech, přiměřená je i velikost bobulí. Sklizené hrozny jsou jako z atlasu - odrůdově typické, zdravé a bez houbových chorob, které letos prakticky nebyly."

Počasí přálo všem odrůdám, lidé se mohou těšit především na skvělá červená či vína s přívlastkem. Slunce a vyšší teploty totiž vydržely až do konce sklizně. "Již teď víme, že rok 2015 bude i ročníkem špičkových moravských červených vín. Bude to ročník, který nám pomůže dokázat světu a především domácím spotřebitelům, že světová červená vína se dělají i na Moravě. O tom svědčí úspěchy moravských červených vín na prestižních mezinárodních soutěžích," pochvaluje si David Šťastný z vinařství CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice.

Dobré zprávy začínají zaznívat i ze sklepů, zdravá slupka bobulí a dobře vyzrálé hrozny jsou totiž přáním každého vinaře: "Aromatické a chuťové vjemy jsou pak výraznější a čistější. Odrůdy a jejich typické projevy jsou čitelnější. Z takto zdravých hroznů je výroba vína snadnější," dodává Josef Svoboda z Habánských sklepů.

Již mladá vína dokazují vysokou kvalitu

Přesvědčit se o nadprůměrném ročníku budou moci lidé již 11. listopadu, kdy se otevřou lahve svatomartinského vína. "Perfektní kvalita hroznů a jejich vysoká vyzrálost se musí zákonitě promítnout do charakteru vína. Letošní svatomartinská jsou již dobře vyvinutá, dá se říct, že jsou téměř dospělá, ale samozřejmě si zachovávají svěžest a ovocnost, svůj mladistvý styl," popisuje první mladá vína František Drahonský, ředitel vinařství Víno Mikulov.

Pavel Vajčner, předseda představenstva vinařství Znovín Znojmo, k jejich chuti doplňuje: "Hrozny na svatomartinská měly také vyšší cukernatost než v minulých letech, ta se tak přiblížila přívlastkovým vínům. Čekáme, že svatomartinská vína budou hebká, aromatická, svěží a s tóny vyzrálých hroznů."


Praha 30. října 2015

Výstřižek

Kdo se přizpůsobí změnám, vyhrává. Na neformálním setkání exportérů ukázali dva významní čeští ekonomové, že zvraty ve světové ekonomice nemusí znamenat pouze riziko, ale i příležitost.  V samotném závěru letošního ročníku Exportní ceny DHL UniCredit se exportéři a příznivci exportu sešli v prostorách Mezinárodní obchodní komory (ICC ČR), aby si vyslechli průřez světovými ekonomickými a exportními trendy pohledem těch nejpovolanějších - předního českého ekonoma profesora Michala Mejstříka a předsedy představenstva Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jana Procházky. Setkání exportérů předchází vyvrcholení osmnáctého ročníku této významné exportní soutěže. "Letošní ročník Exportní ceny DHL UniCredit je mimořádně úspěšný - máme rekordní počet přihlášených exportérů. Předběžná čísla nám ukazují, že ve finále bude soutěžit 118 společností," uvedla setkání pořadatelka a porotkyně Helena Kohoutová.

111

České ekonomice se daří a to je možná příčinou takového nárůstu. Jak se však v době příznivého ekonomického vývoje vyrovnat s turbulencemi na současných světových trzích? "V České republice máme čtyřprocentní růst a roste domácí spotřeba. Avšak co se týče exportu, v tradičním teritoriu, kterým je Rusko, zažíváme fatální situaci s poklesem až o třetinu," komentuje situaci Michal Mejstřík. "Rostou však nová teritoria, jako je Indie, která by se mohla pro český export stát novou zajímavou cílovou oblastí. Rostoucí šance jsou na Blízkém východe a v Africe. Rostou také USA." Místo urputného boje na klesajících trzích je třeba hledat informace a nové příležitosti. "Pro malou českou ekonomiku je mnohem snazší usadit se na nově rostoucích trzích než bojovat na padajících starých," dodává Michal Mejstřík. Hledání nových příležitostí by měl pomoci i příznivý vývoj v České republice s rostoucí produktivitou práce umožňující udržet jednotkové náklady práce. Nejistota panuje v otázce ukončení intervencí proti české koruně. Na ukončení intervencí se připravují všichni a této situace si všímají i v cizině - zahraniční hráči si kupují nízkovýnosové české cenné papíry v očekávání růstu kurzu. Nabídl využití vlastního firemního modelu exportních příležitostí provozovaného spolu s CzechTrade Komplikovanou, ale také zajímavou situaci v Rusku a zemích bývalého potvrdil také Jan Procházka. Ten na setkání exportérů dorazil těsně po návratu z Kuby, kde se účastnil české podnikatelské mise, kterou organizovala Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s Česko-slovensko-kubánskou smíšenou hospodářskou komorou. "Kuba nabízí velkou šanci pro české exportéry, stejně jako Írán," upozorňuje Jan Procházka na nové příležitosti v teritoriích dvou zemí, které byly dosud z politického hlediska považovány za rizikové. EGAP však pojišťuje právě tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s exportem. "Snažíme se předcházet pojistným událostem, i když to stále ještě není jako ve filmu Minority report," glosuje Jan Procházka. Příležitost potkat se s dalšími exportéry povzbudila účastníky setkání v hledat nové příležitosti a nebát se změn. Změnám není možní se bránit, avšak velkou výhodu získává ten, kdo se jim dovede nejlépe přizpůsobit.

Míchal Mějstřík

Michal Mejstřík je profesorem Univerzity Karlovy a předsedou představenstva poradenské společnosti EEIP, místopředseda Czech Gulf Business Council a Czech African Business Council, předseda Vědeckopedagogické rady IES Fakulty sociálních věd UK a místopředseda Národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR.

Jan Procházka je předsedou představenstva EGAP. Byl členem Národní ekonomické rady vlády, kde mimo jiné vedl skupinu pro Klíčové výkonnostní ukazatele státní správy. Je předsedou dozorčí rady státního podniku Budějovický Budvar. Slavností vyhlášení Exportní ceny DHL UniCredit v prostorách České národní banky proběhne 26. listopadu. Soutěž EXPORTNÍ CENA DHL UNICREDIT pod záštitou agentury CzechTrade již osmnáctým rokem podporuje a oceňuje malé a středně velké firmy v České republice. Do Exportní ceny se mohou přihlásit firmy s meziročním nárůstem obratu exportu, minimálně však 100 tisíc korun v prvním roce, a ve kterých podíl zahraničního vlastníka nepřekračuje 49 %. Soutěž je završená vyhodnocením vítězů během slavnostního gala večera, který probíhá pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu. Každý finalista získává zdarma benefity ihned po přihlášení. Novinkou je přístup do registru exportních firem, což je portál, na kterém mohu exportní firmy sdílet informace nebo dotazy týkající se jejich podnikání, propojovat se mezi sebou a čerpat ze zkušeností jiných. Soutěž byla založena společností DHL, generálním partnerem je UniCredit Bank, protože exportéři potřebují silného partnera s nadhledem na mezinárodní finance. Odborným garantem je společnost Coface Czech, která hodnotí a zároveň autorizuje ekonomické výsledky finalistů soutěže a mimo jiné monitoruje i exportní aktivity českých firem. Záštitu poskytuje CzechTrade, která pomáhá exportérům ve světových regionech. Soutěž probíhá ve spolupráci s AMSP ČR. Dalšími partnery jsou společnost NSG Morison, která poskytuje exportérům právní služby se zaměřením na oblast obchodního, korporativního, občanského, finančního a správního práva, Kompass, který je důležitým partnerem pro B2B komunikaci a lídr moderních technologií Vodafone. Dalšími partnery jsou ti, kteří umí nabídnout konferenční a ubytovací služby, jako je Zátiší Group a Dilmah a poskytovatel příjemných požitků Dilmah. Pořadatelem je Agentura Helas.

www.exportnicena.cz

Praha 21. října 2015

Téměř 50 rakouských firem a designerů se prezentují od 22.10. do 27.10.2015 v Superstudiu pražského Designbloku.

ADVANTAGE AUSTRIA představuje nápaditý rakouský design s více než 70 exponáty z oblasti průmyslu a interiéru až po spotřební zboží. Tím nabízí to nejlepší nejenom z konvenčního, ale i průmyslového designu. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky celého spektra rakouského designu a technologií ve spolupráci s jinými příbuznými oblastmi jako jsou architektura, móda, hudba, film a umění.

 Výběr exponátů ilustruje vynalézavost a originalita rakouských firem. Kreativita společností a vědců přispívá k vytváření líbivějšího, lepšího a udržitelnějšího světa - od počátku průmyslové revoluce až k modernímu digitálnímu věku. Kurátorem výstavy je Robert Punkenhofer, který svými iniciativami na rozhraní umění, designu a byznysu dosáhl mezinárodního renomé (Murinsel Graz, Vienna Art Week a dalších 80 výstav).

"Koncept výstavy tvoří tři hypotézy rakouského designu: posedlost - nalezení technických řešení komplexních problémů každodenního života, vášeň - poznání hranic použitých netradičních materiálů a spojení minimalistického designu  a emocí", vysvětluje Robert Punkenhofer. Prezentována budou díla 45 rakouských firem a designerů.  Pro expozici na ploše více než 100 m² se rakouský architekt Dieter Spath nechal inspirovat automobilovým průmyslem, a to 3D nákresem exploze. Mezi exponáty naleznete například solárně poháněný přístroj k dezinfekci vody, první elektrický offroadový motocykl na světě, ale i sklenice a vázy nebo moderní nábytek.

Výstava se koná v rámci společné iniciativy Rakouské hospodářské komory a Spolkového ministerstva pro vědu, výzkum a hospodářství "go - international".

https://designexplosion.advantageaustria.org


 

Praha 21. října 2015

 Moser na přehlídce designu "Designblok 2015" 21. - 27. října 2015, Průmyslový palác, Výstaviště Praha Holešovice

"Designblok 2015" jedna z nejvýznamnějších přehlídek současného designu ve střední Evropě přivítal své návštěvníky. Mezi renomovanými značkami představí své novinky rovněž sklárna Moser. Pro letošní 17. ročník zvolili organizátoři Designbloku téma "Svoboda", které je se sklárnou Moser, a s cechem sklářským obecně, neodmyslitelně spjato. Celé generace sklářů podléhají touze stvořit ze žhavé skloviny nová krásná díla a svoboda pro skláře znamená volnost umění, svobodnou tvůrčí činnost. Svoboda je ale zároveň poznaná nutnost být poctivý sám k sobě, oprostit se od sebestřednosti a ješitnosti, s úctou poznávat a respektovat vlastnosti živoucího materiálu skloviny a ctít sklářské řemeslo. Jen v takové svobodě se mohou zrodit výjimečná díla, jejichž krása trvá věky. Právě taková díla představí sklárna Moser na přehlídce Designblok. Instalaci sklárny Moser naleznete v Superstudiu v pravém křídle Průmyslového paláce vedle tiskového centra na ochozech haly. Vystaveno bude na dvacet děl originální kolekce "Design Moser 2015", jejichž autory je osm předních českých výtvarníků.

Moserovská sklovina se svými jedinečnými barvami nabídla tvůrcům nepřeberné možnosti k vytvoření nevšedních děl moderního designu. K vidění bude například monumentální ručně broušená a lepená váza dvou barevných kombinací MOST nebo set dvou váz a mísy STONES s jemnou kombinací zelených, modrých a fialových barevných tónů, jejichž autorem je Lukáš Jabůrek. "Setkávání" měkkých a tvrdých tvarů popisuje Milan Knížák, autor vázy SOFTHARD, jako antagonismus vnášející do interiéru potřebné napětí. Pro vázu STROM nalezl inspiraci ve svém okolí, do kterého však vnesl svůj obvyklý tvarový protest. Také další výtvarníci - Libor Doležal, Kateřina Doušová, studio IRDS (Ingrid Račková a David Suchopárek) a Jiří Šuhájek představí díla živého soudobého designu.

Designer  - Lukáš Jabůrek

 Mistrovskými uměleckými díly, které žádná jiná sklárna na světě neovládá a můžete je vidět pouze v Moseru, jsou zlatem, platinou a barevnými emaily ručně malované vázy a poháry. Na Designbloku budou vystaveny dvě vázy vytvořené podle moserovských vzorů poloviny 19. století - monumentální 94 cm vysoká váza "Christine" a 68 cm vysoká váza "Menuet". Autorem řemeslně a umělecky náročné malby je sklářský výtvarník a malíř Jan Janecký. Na zmíněných vázách pracoval několik měsíců. Samotné znovuzrození sto padesát let starých technik ručního malování představovalo nespočet hodin v malířské dílně takřka pět let. Znamením sklářského cechu je vodorovně položená osmička a kříž. Tyto znaky symbolizují nekonečné možnosti sklářské tvorby a víru ve sklářské řemeslo. Všechna vystavená díla, ať již soudobého nebo klasického designu, jsou skutečnými majstrštyky a jejich tvůrci právem patří mezi mistry cechu sklářského.

www.moser-glass.com

Hostivický Klokánek se dočká nového minibusu

Praha, 23. září 2015 - Září je pro Fond ohrožených dětí významným měsícem. Již po dvanácté jim společnost A-B HELP věnuje minibus. Nový Ford Tranzit uzpůsobený k přepravě dětí zamíří tentokrát do Hostivic u Prahy. Slavnostní předání se uskuteční v areálu hostivického Klokánku 29. září za přítomnosti sponzorů, kteří se podíleli na zajištění minibusu, a osobností ze světa showbusinessu. Klokánek přijdou podpořit například herečka Nela Boudová, zpěvák Radim Schwab, rapper Revolta a semifinalista Superstar Martin Šafařík. Program bude pestrý a je rozhodně na co se těšit. 

V neziskovém sektoru, zvláště jde-li o děti, je doprava klíčovou otázkou. Hledí se na bezpečnost, náklady, možnosti údržby. Každá investice se musí pečlivě hlídat.  A mnohdy by si takovou záležitost, jako je dopravní prostředek, Klokánky nemohly dovolit. Společnosti A-B HELP se však podařilo zrealizovat již po několikáté úctyhodný projekt. Ujala se zprostředkování spolupráce mezi komerčním a neziskovým sektorem, díky níž se děti mohou radovat z nového minibusu, který jim usnadní život a zajistí tak více času na vzdělávání, kroužky i výlety. " Již od roku 2007 spolupracujeme s Fondem ohrožených dětí a snažíme se přinášet reálné hodnoty, které děti budou moci skutečně využívat každý den. Této dlouholeté cesty, kdy společně zlepšujeme prostředí Klokánků, si velice vážíme. Cítíme, že Fond ohrožených dětí dělá společensky záslužnou práci, a víme, že není lehká. O to je třeba ji více odměňovat a využívat možností, jak činnost Fondu i Klokánků podpořit. Je pro nás obrovskou odměnou, když můžeme předat další bezpečný minibus, který všem přinese nové možnosti," uvedla Zuzana Ngoka, jednatelka společnosti A-B HELP. 

Slavnostní předání minibusu bude probíhat za přítomnosti sponzorů, kteří se na projektu podíleli. "Jsme nesmírně rádi, že si čím dál více firem uvědomuje, jak je potřebné účastnit se také aktivit směřujících ke zdůraznění společenské odpovědnosti komerčních subjektů jako zodpovědných partnerů veřejných iniciativ. Zlepšují tak život na regionální úrovni, dávají dětem další příležitosti, které by jim jinak zůstaly nepřístupné. Chápeme také, že mnohdy firmy nemají kapacitu intenzivně se věnovat právě nejrůznějším dobročinným aktivitám. A proto jsme zde my. Zprostředkujeme realizaci projektu od začátku až do konce. Takového partnerství si ceníme. Jistě by nemohlo fungovat bez vzájemné důvěry, otevřenosti a chuti změnit již nyní podmínky života dětí v Klokáncích k lepšímu. Naši práci považujeme svým způsobem za poslání a všem příznivcům děkujeme za účast i zájem. A věříme, že půjdeme i nadále společnou cestou," dodala Zuzana Ngoka.  Pro sponzory bude připravená prohlídka hostivického Klokánku a také předání certifikátu, který dokládá, že se na uskutečnění tohoto projektu podíleli. 

Kromě samotného předání bude pro přítomné přichystaný rovněž bohatý doprovodný program. Vystupovat zde bude Radim Schwab, který ztvárnil hlavní roli v muzikálu Fantom opery, rapper Revolta, Martin Šafařík, semifinalista talentové soutěže Superstar a jako moderátorka se představí známá herečka Nela Boudová. "Všechny účinkující jsme pečlivě vybrali jako osobnosti, které mohou děti pozitivně ovlivnit a motivovat na jejich cestě. Jsou to úspěšní mladí lidé s pestrými životními

příběhy, plní elánu, energie, odvahy. Například český rapper Revolta povzbuzuje své mladé posluchače, aby vydrželi, nevzdávali se, nepoddávali se nezdaru a trvali si na svých vysokých morálních standardech. Stál také u zrodu skupiny Seberevolta, která se zaměřuje na smysluplné využití volného času sportováním, péčí o své tělo i mysl, navazování kvalitních a trvalých přátelských vztahů a vzájemnou podporu svých členů v dobrých i složitějších obdobích jejich života.  Představuje tak přesně ten správný model, jak mohou být mladí lidé trvale naladěni zdravě žít jako zodpovědné bytosti, které vědí, že starat se o sebe, rozvíjet se a pracovat na sobě je smysluplné a na cestě za štěstím se jim to rozhodně v dobrém mnohonásobně vrátí. Přednáší nejen na školách a předává tak dětem právě tento přístup k životu," sdělila Zuzana Ngoka. 

Společnost A-B HELP však neusnula na vavřínech a již nyní připravuje další dva minibusy. Pražskému Klokánku bude vozidlo předáno začátkem příštího roku a v Ústí nad Labem by měl začít sloužit od jeho poloviny. 

Jan Vaněk, předseda Fondu ohrožených dětí, společnosti A-B HELP poděkoval těmito slovy: "Jen těžko lze vyjádřit, jakou radost nám nová vozidla, která jsme získali díky společnosti A-B HELP a sponzorům, dělají.  Minibusy využíváme denně - ať jde o převoz dětí do školek, škol, k lékaři, dopravu na kroužky, kurzy nebo za zážitky. Provoz Klokánků je skutečně náročný a minibusy nám ulehčují situaci už v tak náročných podmínkách. Za Klokánek Hostivice mohu říci jediné: Děkujeme a budeme se těšit na další spolupráci, která pro nás znamená víc, než si lze představit. Stačí se podívat na rozzářené tváře našich dětí!"


Program akcí zaměřených především na gurmánskou turistiku

18.9. První Pražské Medobraní - trh s medem, medovinou a dalšími produkty s doprovodným programem o zdravém životním stylu - součástí je i představení Karlštejnska v Praze. Návštěvníci si budou moci projít mobilní naučnou stezku, ochunat i koupit med a medovinu, podívat se na živé včely, zahrát si hry, podívat se na další akce spojené s propagací zdravého životního stylu. Proběhne od 9.00 do 17.00 na Slunečním náměstí (stanice metra B - Hůrka, přímo před radnicí Prahy 13).

19.9. Vaření se zámeckou paní, Všeradice. Již 9. ročník kuchařské soutěže na počest zámecké paní - Magdaleny Dobromily Rettigové, známé kuchařky, která se ve Všeradicích narodila, se koná od 11,00 hod..

Akci moderuje herečka Markéta Hrubešová, která zde také pokřtí svou kuchařku "Markéta píše Rettigovou", psanou na přání majitele Zámeckého dvora Všeradice, pana Bohumila Stibala.

Tento rok slaví M.D. Rettigová dvě kulatá výročí a tak jsme hrdi, že se právě u nás v naší vesničce narodila.

Vaření se zámeckou paní je hlavně o jídle. Soutěží zde 4 profesionální kuchaři na dané téma, tentokrát je to Vegetariánské menu a hodnotí je porota složená nejen ze známých osobností a odborných lidí. Kuchaři soutěží o putovní pohár M.D.Rettigové. Také příchozí hosté si mohou zasoutěžit, a to tak, že doma připraví kynutou buchtu.

Nejlepší bude odměněna.

Dále zde vystoupí k pobavení skupiny historického šermu, zahrají nám k poslechu kapely, hlavní vystoupení z nich bude mít Vojta Lavička Band, Vojta Lavička je bývalý člen skupiny Gypsy.cz.

Také zde proběhne křest CD naší domácí kapely Třehusk - Když jsem přišel do Všeradic.

Hosté dostanou ke vstupence dvě jídla dle vlastního výběru a určitě budou moci ochutnat i další skvělá jídla. Navíc vaříme i dobré pivo jménem Všerad, 4 druhy - spodně kvašená piva 11% světlý, polotmavý ležák, 13% světlý speciál a 14% IPA (India Pale Ale) speciální pivo i z amerických chmelů.

19.9. HOUBYFEST, od 10.00 na náměstí v Řevnicích. Festival hub a všeho, co k nim patří. Včetně vaření, ochutnávek a doprovodného kulturního programu.

26. -27. 9. XIX. Karlštejnské vinobraní - tradiční průvod krále Karla IV. s družinou z vinic na hrad Karlštejn.

S bohatým doprovodným programem a velkou nabídkou burčáku a vín

4.10. X. Slavnosti ořechů a vína, oslava úrody celého roku, Mistrovství světa v plivání vlašským ořechem na dálku, soutěž o nejchutnější štrůdl a mošt. V Ořechu od 14.00, v areálu Parku Ořech.

10.10. Festival svíčkové, Zámek Dobřichovice, soutěž kuchařů o nejlepší trasiční českou omáčku

Večer na zámeckém nádvoří v Dobřichovicích, bude 15 soutěžících (již nyní máme 14 účastníků přihlášených), hodnotit bude odborná porota i laická veřejnost, kromě soutěžních omáček budou k dispozici i nesoutěžní stánky s vybranými specialitami, hudnu zajišťuje Třehusk.

7.11. Svatomartinské posvícení v Letech, s vínem a husou

Od 13 hodin s tím, že vystoupí Třehusk a kapela Harry Band. Bude vyhlášena cena Našich novin, cena obce Lety (nejaktivnějším Letovákům) a proběhnou tradiční soutěže. Na závěr (17 hod.) bude zorganizován lampionový průvod pro děti.

11.11. Slavnost svatomartinského vína, Karlštejn, restaurace U Janů, ochutnávka a dražba karlštejnských vín, cimbálová muzika

29.11. a 20.12. Karlštejnský královský advent, tradiční kulturní program doplněný i o chuťové zážitky


 8.září 2015 - Společnost Manpower Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu "Manpower Index trhu práce" pro čtvrté čtvrtletí roku 2015. 

V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2015 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: "Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2015 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?"  Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.   Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2015 opatrné náborové plány. 6 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 5 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 86 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2015 hodnotu +1 %.  "Výsledky našeho průzkumu ukazují na pokračování pozitivního trendu na trhu práce, který se ale netýká ekonomiky jako celku. Silné náborové aktivity pozorujeme především ve velkých společnostech s více než 250ti zaměstnanci. Jejich poptávka silně roste a tyto firmy hlásí nedostatek vhodných talentů. Nejsilnější je tato situace v automobilovém průmyslu, logistických a call centrech. Nedostatek talentů nutí zaměstnavatele využívat nové strategie v hledání, náboru a udržení si lidských zdrojů, což se projevuje zejména v systému odměn, organizování výroby, alternativních formách úvazků apod. Na druhou stranu malé firmy, které nejsou tak mediálně viditelné, ale tvoří základ ekonomiky, předpokládají spíše stagnaci v počtu pracovních míst. Navíc některé regiony stále bojují s vysokou mírou nezaměstnanosti a to je velká výzva nejen pro firmy, ale i pro stát a jednotlivce," řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika. 

Porovnání organizací podle velikosti  Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejoptimističtější náborové plány s Čistým indexem trhu +17 %, následováni středními společnostmi se silným Indexem +14 %. Malé podniky a mikropodniky však očekávají stagnující náborové prostředí s Indexem 0 % a -1 %.

Porovnání dle odvětví 

Zaměstnavatelé v sedmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší trh práce hlásí Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Indexem -17 % a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s Indexem -9 %, dále pesimistickou předpověď hlásí Těžba nerostných surovin -8 % a Stavebnictví -5 %. Zaměstnavatelé ve  třech odvětvích hlásí příznivé náborové prostředí. Nejsilnější Index předpovídá odvětví Velkoobchod a maloobchod s Indexem +8 %, Zpracovatelský průmysl +3 % a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům +2 %.

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé ve dvou ze tří regionů očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Zaměstnavatelé v Praze očekávají nárůst pracovních sil s Indexem +3 % a v Čechách hlásí Index +1 %. Na Moravě se očekává mírný pokles s Indexem -2 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím se náborové plány výrazně snížily o 15 procentních bodů na Moravě a jsou téměř nezměněny v Praze (-1 %). Zaměstnavatelé v Čechách hlásí relativně stabilní náborové prostředí s hodnotou -3 %.

Globální pohled

Výsledky průzkumu pro čtvrté čtvrtletí ukazují, že zaměstnavatelé ve 36 ze 42 zemí očekávají nárůst počtu pracovních sil. Avšak zlepšení situace na trhu práce je pouze lokální a další známky svědčí o tom, že ozdravení ekonomik po krizi je stále pomalé a zdlouhavé. Mnoho zaměstnavatelů si zachovává opatrný přístup, a dokud neuvidí jasný růst trhu práce, vyhýbají se agresivnímu náboru. Zaměstnavatelé v Indii a Tchaj-wanu hlásí nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska. Jistota zaměstnavatelů v Japonsku stále narůstá a uchazeči o práci se zde mohou těšit na nejoptimističtější předpověď od 1Q 2008. Náborové plány v USA se také postupně zlepšují a současný Index je zde nejsilnější od 4Q 2007. Naproti tomu optimismus zaměstnavatelů v Brazílii postupně slábne, jejich předpověď pro čtvrté čtvrtletí je nejslabší ze všech 42 sledovaných zemí a oblastí, a propadla se na nejnižší úroveň od začátku provádění průzkumu. Trh práce oslabuje také v Číně, kde zaměstnavatelé předpovídají nejslabší náborové prostředí za posledních 6 let. Negativní předpověď hlásí opět Itálie a znovu se k ní přidalo Řecko, Francie a Finsko.   Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 8. prosince 2015.

O průzkumu "Manpower Index trhu práce"

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá. V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro 4. kvartál roku 2015 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka: "Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti ve čtvrtém čtvrtletí 2015 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?"   Průzkum "Manpower Index trhu práce" se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí.  Průzkum probíhá již více než 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. Manpower Index trhu práce je založen na dotazování téměř 59 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.  Průzkum Manpower Index trhu práce nyní probíhá v těchto 42 zemích a oblastech světa: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko,

Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA a Velká Británie. Projekt odstartoval ve Spojených státech a Kanadě v roce 1962 a v roce 1966 se zapojila také Velká Británie. V roce 2002 se připojují Mexiko a Irsko, o rok později pak dalších 13 zemí. Nový Zéland se přidává v roce 2004, Čína, Indie, Švýcarsko a Tchaj-wan v roce 2005 a Argentina, Peru, Kostarika a Jihoafrická republika v roce 2006. V roce 2008 se do projektu zapojují i Česká republika, Guatemala, Kolumbie, Polsko, Rumunsko a Řecko, v roce 2009 Maďarsko a Brazílie, v roce 2010 Panama, pro rok 2011 Bulharsko, Izrael, Slovensko, Slovinsko a Turecko, v roce 2012 Finsko.

Více informací o průzkumu a detailní výsledky za všechny země najdete na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na https://www.manpower.cz/index-trhu-prace.php 

O společnosti ManpowerGroup

Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je více než 65 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis™, Manpower®, ManpowerGroup™ Solutions a Right Management® pomáhá 400 000 klientům v 80 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků a více než 600 000 uchazečům zajistí odpovídající práci. ManpowerGroup byla v roce 2015 již po popáté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější společnost ve svém oboru.

Více informací o tom, jak vám ManpowerGroup může pomoci uspět, najdete na www.manpowergroup.com.

ManpowerGroup v České republice

V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 8000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2015, díky své síti 25 poboček, ManpowerGroup našel pro 1000 klientů 19 000 nových zaměstnanců. Více informací o společnosti ManpowerGroup naleznete na www.manpowergroup.cz.

16. května 1913 tu slavnostně zazněla Smetanova Prodaná nevěsta, kde vystoupili přední  představitelé opery Národníhodivadla.

Nejprve ale proběhla na jaře téhož roku velkorysá úprava plochy pro divadlo kvůli Přírodní divadlo v Šárce 1913-1922

Přírodní divadlo v Šárce bylo ve své době evropským unikátem. Jeho iniciátory byli pěvec Národního divadla Emil Pollert a divadelní podnikatel Antonín Fencl, kteří si společně pronajali svažitý pozemek č. k. 308 v Liboci, patřící ke Kaiserovu hostinci v Čertově mlýně.. nežádoucímu porostu. Nad srázem k Čertovu mlýnu vznikla obdélníková jáma, do níž vestavěla tesařská firma základní část konstrukce, sloužící jako skladiště kulis a šatny pod jevištěm. O něco výše byl vyhlouben podélný prostor pro orchestřiště. Hlediště  s dvěma řadami lóží vpředu  získalo kapacitu až 9 526 míst k sezení  a až 8 000 míst k stání(kapacita dnešní O2 Arény). Celková hrací plocha dosáhla 4 000 m². Dřevěná konstrukce byla pro pohled z hlediště obložena drnem a prkna jeviště zasypána pískem, aby hrací
prostor splynul s okolní přírodou. Stavbu šáreckého divadla včetně zkoušek na Prodanou nevěstu průběžně dokumentoval kameraman Václav Münzberger pro filmovou společnost ASUM. Tento němý film se bohužel zatím nenašel. Není mezi Vámi někdo, kdo by o něm věděl? Prodaná nevěsta se v roce 1913 hrála ještě dvakrát, a to 25. května a 1. června. Jako další titul Národního divadla se ještě 29. června téhož roku objevilo historické drama F. A. Šuberta Jan Výrava. V režii Jaroslava Kvapila se stalo monumentálním, téměř filmově pojatým představením, ve kterém účinkovalo na 500 ochotníků. Shakespearův Večer tříkrálový 14. června 1914 v režii Jaroslava Kvapila hrála sice činohra Národního divadla, ale již na náklady Spolku českých žurnalistů. Osudný manévr, operetu populárního skladatele Rudolfa Piskáčka, kapelníka vinohradské scény, předvedlo Městské divadlo na Královských Vinohradech dne 12. července 1914. V tomto období se A. Fenclovi již nepodařilo zainteresovat do podniku Národní divadlo. Jeho neúčast byla pro podnikatele těžkou ranou, a proto se snažil získat k dalším představením alespoň jednotlivé umělce. První světová válka veškeré problémy rychle vyřešila. Ve válečných letech se tu zkrátka nehrálo. Smlouvu o pronájmu pozemku s majiteli hostince v Čertově mlýně obnovil Antonín Fencl v roce 1919 a ve stejném roce se do Šárky vrátila i Prodaná nevěsta, opět v podání ansámblu Národního divadla, avšak v době divadelních prázdnin. Hvězdou dvou odpolední  se stal hostující Otakar Mařák v roli Jeníka. Představení však neměla takový ohlas jako před válkou.  Na třech uvedeních Prodané nevěsty následujícího roku 23., 24. a 30. května 1920 se již nepodílelo Národní divadlo, ale najatí členové tehdejší zpěvohry Vinohradského divadla. I v těchto představeních v červenci 1920 vystoupil jako Jeník tenorista Otakar Mařák. Kromě Prodané nevěsty a zmíněných představení činoherních se hrála i dramata Františka Langera (Vítězové) a Jiřího Mahena (Jánošík). Česká obec sokolská uvedla dramatickou báseň Kročeje Jaroslava Naumana, českého spisovatele a básníka, aktivisty sokolské obce. Na jevišti divadla v Šárce vystupoval v roce 1921 také mladý Vlasta
Burian, a to v inscenaci Don Quijote de la Mancha (fraška E. A. Longena - Pittermanna) a ve hře Lumpacivagabundus  (J. N. Nestroy).  O rok později /1922/ zde jedenkrát
zpívala i světově proslulá Ema Destinnová  (G. Puccini Madama Butterfly). Náklady na provoz přírodní šárecké scény byly nad možnosti Antonína Fencla. Již počátkem
roku 1920 se situaci pokoušel řešit založením akciové společnosti, která zde chtěla kromě divadla provozovat ještě restaurace, zoologickou zahradu, filmové město s továrnou, ateliérem a biografem atp. O rok později se bezúspěšně snažil prodat divadlo Zemskému správnímu výboru jako vedlejší scénu Národního divadla. Podrobnosti o ukončení činnosti přírodního divadla se nepodařilo dohledat. Soudě dle novinových anoncí se v Šárce hrálo naposledy 6. července 1922.  Ruské komorní divadlo ve svém jazyce uvedlo v den výročí upálení Mistra Jana Husa historické drama Alexandra Kotomkina - Savinského Jan Hus. Z nápadu, který vzešel zdá se mimoděk při společné procházce krásným šáreckým údolím, se zrodilo mimořádné divadlo. Jeho existence nebyla ani dlouhá, ani komerčně výnosná, poválečné produkce už nikdy nedosáhly takového diváckého ohlasu jako premiéry Prodané nevěsty a Jana Výravy v bohatýrských počátcích roku 1913. Velké investice se nerentovaly a velké plány se neuskutečnily, první světová válka slibný začátek zastavila. Množství zachovaných dokumentů ale neklamně svědčí o nadšení a zápalu, s jakým představení v Šárce vznikala. Divadlo připravilo neopakovatelný zážitek mnoha tisícům diváků; zaslouží naši pozornost i úctu.

kolem 5 000 tisíc diváků, v roce 2008 cca 12 000, v roce 2009 již 14000 diváků) toto tvrzení plně potvrzují. Návštěvnost: 2005 Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta  cca 5000 diváků 2006  Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta   cca 7000 2007  Antonín Dvořák - Rusalka  cca 12000v Šárce nedaleko bydlí, od pamětníků léta sbírala informace a dokumenty o divadle, a její přítelkyni, operní zpěvačce Renée Nachtigallové, obnovit tradici přírodního
divadla. Nikdy by to nedokázaly, nebýt vstřícnosti městské části Praha 6,

 Obnovení divadla v roce 2005počátku obnovy divadelníoperch představení v Šárce vstoupila do projektu a náklady na přípravu a realizaci oper financuje. A tak se podařilo každoročním uváděním české y v rámci oslav Dne Prahy 6 postupně vrátit diváky do Šárky a připomenout slavnou éru divadla, které bylo již zcela zapomenuto.  Významně pomohlo i pochopení a vstřícnost vedení Národního divadla. Bylo zapotřebí i odvahy umělců, kteří do nejistého podniku spolu s iniciátorkami vstoupili a věřili v jeho úspěch. "...Měli jsme za to, že má smysl dělat dobrou operu i bez komfortu, operu pro diváky sedící na mezích mezi stromy..." Oblíbenost a popularita představení a vzrůstající zájem o ně (návštěvnost se v roce 2005 pohybovala

2008  Antonín Dvořák - Rusalka                      cca 12500

V roce 2005 se podařilo operním a divadelním nadšenkyním Janě Divišové, která která od

2009  Antonín Dvořák - Jakobín                       cca 14000

2010 Bedřich Smetana - Libuše                        cca 12000

2011 Bedřich Smetana - Dalibor                       cca 13500

2012 Bedřich Smetana - Hubička                      cca 12500

2013 Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta          cca 16000

2014 Antonín Dvořák  -   Čert a Káča                cca  17000

/dle policejních odhadů/

O přírodním divadle v Šárce Česká televize natočila 3 dokumentární pořady: 1998 v cyklu Lapidárium "Příběh vstupenky k stání" 2005 "Prodaná nevěsta v Šárce"

2007 "Rusalka v Šárce"

Výstavu "Mezi
stromy" o historii přírodního divadla v Šárce včetně
novodobých představení od roku 2005 připravuje
Mgr.Taťána Součková (z materiálů Archivu Národního divadla, divadelního oddělení
Národního muzea, Muzea Bedřicha Smetany, dobového tisku a soukromých sbírek).

Nabízíme možnost zakoupení výpravné publikace
"Divadlo v Šárce" za 250.- Kč

Kniha byla vydána v roce 2013 ke 100. výročí
založení tohoto přírodního divadla.

Vstup na představení, které se koná 6. 9. 2015 é se od 14 hodin je zdarma.


Tisková zpráva Social Watch ČR: Krize ustupuje, ale společenská nesnášenlivost roste


Praha, 19. srpna 2015 -Česká koalice Social Watch dnes představila národní monitorovací zprávu o pokroku a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen za rok 2014. Letošní zpráva pokrývá následujících 6 témat: ekonomika, rozvojová problematika, gender, Romové a xenofobní nálady v ČR, zbraně pro problémové země a životní prostředí. Podobně jako v minulých letech, ani letos nejsou výsledky nijak povzbuzující. Ze zprávy Social Watch 2015 vyplývá, že rokem 2014 došlo k ukončení ekonomické recese a některé kroky vlády vedly ke zlepšení sociální situace nejchudších, přesto však roste společenské napětí. Protiromské hnutí se rozšiřuje o antiislamismus a nenávist k imigrantům. Situaci nijak nezlepšuje ani vzrušená debata o lidských právech, která má jen minimální dopad v praktickém životě. Česká republika dále vyváží zbraně do konfliktních oblastí a většina politiků i občanů se brání uznat naši globální odpovědnosti.

Jedním z vypovídajících údajů, který shrnuje předchozí působení pravicových vlád, je otázka konvergence české ekonomiky k průměru EU. Zatímco v roce 2007 ČR dosahovala 84 % k průměru EU28, v roce 2013 to bylo 82 %. Tento vývoj ostře kontrastuje se Slovenskem, které naopak konvergenční tempo mohutně posilovalo. I tento vývoj může indikovat, že v ČR se vyčerpal dosavadní model hospodářského rozvoje (tzn. orientace na přímé zahraniční investice) a že se ČR ocitla v tzv. pasti středně-příjmových zemí. Jako pozitivní je možno nicméně konstatovat, že minimálně některé výstupy např. Úřadu vlády ČR indikují povědomost o této situaci a hledají její řešení.

ČR nadále patří v rámci EU k nejméně zadluženým zemím

, ať již z hlediska veřejného dluhu či z pohledu komplexní zadluženosti. "Tlak na přijetí tzv. finanční ústavy, která je nesmyslným pro-cyklickým opatřením je tak o to více nepochopitelný", vysvětluje ekonomka Ilona Švihlíková (Alternativa zdola).

Přestože si ČR v mezinárodním srovnání v otázkách chudoby (příjmová chudoba, materiální deprivace, pracovní intenzita) vede velmi dobře, neměly by tyto výsledky zakrývat jak křehká tato situace je.

Nejvíce lidí žije v dolním příjmovém decilu -celkem téměř 1,5 milionu osob. Tyto domácnosti obtížně vycházejí s příjmy, přes třetinu z nich dokonce velmi obtížně.  Oproti minulým rokům značně ubyly veřejné projevy nenávisti vůči Romům. Místo toho se významná část české společnosti angažuje v organizování a psaní petic proti uprchlíkům, zejména proti islámským. Strach a z něj vyvěrající nenávist se ve společnosti prohloubily v okamžiku, kdy se v Evropské unii začalo jednat o uprchlických kvótách.

Posledních několik let zaznamenává ČR neustálý nárůst vývozu zbraní

a vojenského materiálu. Nebylo tomu jinak ani v roce 2014, kdy vzrostla hodnota vyvezených zbraní o více než 60 % -ze 7 miliard korun v roce 2013 narostla na 11,5 miliardy korun. Radost z "úspěchu" českých zbrojařských firem ale kazí fakt, že velké množství těchto zbraní, stejně jako v minulých letech, skončilo v nedemokratických a lidská práva porušujících zemích. Zatímco v roce 2013 byl největším dovozcem českých zbraní Vietnam, v roce 2014 to byla Saudská Arábie. Další velké vývozy se konaly do juntou ovládaného Egypta, do Alžírska či Pákistánu, menší do Turkmenistánu, Bahrajnu, Ázerbájdžánu či Spojených arabských emirátů. Vedle nedemokratických a autoritativních režimů Text tiskové zprávy je plně v odpovědnosti české koalice Social Watch.  vyzbrojovala ČR v roce 2014 i oblasti, v nichž probíhají ozbrojené konflikty. Do Ruska byly minulý rok vyvezeny zbraně v hodnotě 142,9 milionů korun. Na Ukrajinu pak putoval vojenský materiál za 57,6 milionů korun.  Zatímco vývozy do Ruska skončily 1. srpna 2014 kvůli embargu EU, vývozy na Ukrajinu zastavila česká vláda až začátkem roku 2015. "Zodpovědnost za tyto prohřešky proti lidským právům nese především Ministerstvo zahraničních věcí ČR. O udělování licencí na vývoz zbraní z ČR sice rozhoduje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, to ale musí získat kladné stanovisko Ministerstva zahraničních věcí, které v něm musí zohledňovat lidskoprávní aspekt zakázky a také dodržování mezinárodních závazků", objasňuje Tomáš Tožička (EDUCON), evropský odborník na problematiku rozvoje chudých regionů a zemí.

Důležitou

pozitivní změnu oproti roku 2013 obsahovalo programové prohlášení vlády, které (stejně jako koaliční smlouva) explicitně zmiňuje lidská práva včetně rovnosti žen a mužů. Z hlediska politické participace žen je významné, že se vláda ČR zavázala "usilovat o podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích". Mezi další pozitivní kroky vlády patří obnovení postu ministra pro lidská práva a rovné příležitosti. Problematika genderové rovnosti se tak dostala zpět na vládní úroveň. Důležitým krokem bylo také vypracování a schválení Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v ČR na léta 2014-2020. "K pozitivnímu posunu došlo i v souvislosti se zastoupením žen na pozicích starostek a primátorek, které v současné době činí 23 %", uvádí Veronika Šprincová (Fórum 50 %).FOR ARCH podporuje budoucnost řemesel

Nejlepší zedníky, truhláře, kameníky a kamenosochaře vyhlásí a ocení odborná porota na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH. Už téměř dvě desítky let se v rámci tohoto stavebního veletrhu koná finále Soutěže učňů stavebních oborů SUSO. Mladí učni musí v rámci česko- slovenského projektu projít teoretickou i praktickou zkouškou. Do programu je letos opět zařazena akce "Staň se truhlářem", která má dětem z dětských domovů přiblížit odbornou práci se dřevem. O titul nejlepší dvojice žáků druhých ročníků oborů zedník a truhlář budou na Soutěžní přehlídce stavebních řemesel bojovat desítky mladých řemeslníků. Projekt SUSO pořádají organizátoři mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH už po devatenácté. "Už téměř dvě desetiletí se snažíme podporovat zájem o řemeslo, mimo jiné i touto formou. Pryč jsou doby, kdy byly obory tohoto typu plné mladých, nadějných řemeslníků. Nedostatek kvalifikovaných osob se projeví nedostatkem kvalitních řemeslníků, výrazně se zvýší ceny a opět začne platit přísloví "řemeslo má zlaté dno," říká ředitel veletrhu FOR ARCH Martin František Přívětivý. Už třetím rokem probíhá akce "Staň se truhlářem" zaměřená na malé děti z dětských domovů, kteří si v rámci soutěže mohou pod vedením odborníka truhlařinu osobně vyzkoušet. Po skončení finále darují organizátoři soutěže SUSO výrobky nejlepších truhlářů dětským domovům.

Více informací najdete na www.suso.cz.

Šestadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, včetně současně probíhajících veletrhů FOR THERM, FOR WOOD, BAZÉNY, SAUNY & SPA a FOR WASTE & WATER, se bude konat v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech od 15. do 19. září 2015.

w.forarcwwh.cz

KRÁL VÍN České republiky dohodnotil !

V minulém týdnu zasedali odborníci ve světě vína a vinařství v komisích, které hodnotily 630 českých a moravských vín přihlášených do zásadního vinařského projektu KRÁL VÍN České republiky 2015. Podruhé v desetileté historii je Championem suché víno! Poprvé se dělí dvě vína o titul Vítěz kategorie.

Vína hodnotily tři pětičlenné komise. Vzhledem ke zkušenostem a úrovni hodnotitelů jsme se již před několika lety pořadatelé odhodlali neškrtat nejvyšší a nejnižší hodnocení v komisi. Hodnotitelé tak ztratili právo na omyl. Pomoci jim tak mohlo nejen řešení každého kontroverzního vzorku u kulatého stolu, ale také důležitá funkce enologa soutěže, který se k těmto diskusím připojoval. Předsedové sledují on line hodnocení všech členů komise a enolog hodnocení předsedů i jednotlivců v komisích.

Je již tradicí, že vzorky této soutěže hodnotí komise po celé čtyři dny v maximálně stejném složení členů komise. Pouze tak mohou pořadatelé docílit konzistentního hodnocení a tím i spravedlivého výsledku. Tradicí je i paritní zastoupení vinařských profesí v komisích. V každé pětičlenné komisi tak zasedají rovnoměrně vinaři - enologové, sommelieři - znalci vín a inspektoři Státní zemědělské potravinářské inspekce. Hodnotilo se mezinárodním 100 bodovým systémem OIV. Vína byla před podáváním opět přelita do karaf, proti minulému roku jsme prodloužili standardní dobu dekantace: u růžových vín 5 min předem, u bílých vín 10 min předem, u bílých vín starších 3 let 20 min předem, u červených vín 15 min předem, u červených vín starších 4 let 30 min předem. Navíc si vinař mohl v přihlášce vyznačit požadavek na prodloužení této doby s uvedením přesného času dekantace. Řada vinařů této nabídky využila, objevila se častá degustace i u bílých vín ze sudu. Komise udělila celkem 20 zlatých medailí, 57 stříbrných a 113 bronzových. Na stříbrnou medaili bylo třeba překročit 86,8 bodů, na bronzovou nestačilo ani 85 bodů. Neuvěřitelných 331 vín překročilo 80 bodů a medaile už na ně nezbyla. Rozhodně tedy neznamená, že vína s menším počtem korunek (bez medaile) nestojí za ochutnání či nakoupení. S některými z nich se setkáte i na Královských koštech, které se letos konají od října do listopadu v Plzni, Českých Budějovicích, Ostravě, Hradci Králové, Hustopečích a Praze. Výsledky jsou zatím tajné, budou zveřejněny na Reprezentačním královském koštu v Praze dne 28. 8. Hodnocení opět probíhalo v exkluzivních prostorách kongresového centra Clarion Congress Hotel Prague. Jeden z největších pražských hotelů poskytl skvělý servis a zajistil ideální prostředí pro náročnou práci hodnotitelů. Tato lokalizace nám umožnila nejen velmi pohodlné hodnocení v konferenčním sále na hodnotícím počítačovém systému Národního vinařského centra, ale i řadu odpočinkových a prezentačních aktivit. Každý den bylo hodnocení rozděleno do tří bloků. Po prvním ranním bloku následovala lehká svačina, po druhém, dopoledním, oběd a pracovní program dne zakončil odpolední blok. Podvečerní čas mohli hodnotitelé využít k relaxaci na pokojích nebo k aktivnímu odpočinku. Každý večer se degustátoři sešli v kongresovém centru, spolu s partnery projektu a novináři, k volné degustaci vzorků dne. Každý večer bylo k dispozici okolo 180 vzorků vín, probírala se kontroverzní hodnocení, zkoumalo se, kam se vína posunula od hodnocení. Příjemné večery však musely končit před půlnocí, vždyť další den čekala na hodnotitele další porce jejich složité a záslužné práce... Na středu jsme premiérově připravili pro novináře edukační degustaci. Sami si tu, po krátkém zaškolení, mohli vyzkoušet práci s hodnotícím programem a na vlastní ústa ochutnat a pochopitelně také následně, za asistence zkušených degustátorů, vína ohodnotit. Na závěr si mohli srovnat hodnocení své s hodnocením profesionálů.

Více informací najdete na www.kralvin.cz

Branko Černý

branko@kralvin.cz

JÁ <3 POLSKÉ JÍDLO - INFORMAČNÍ KAMPAŇ "I love polské jídlo" to je informační kampaň týkající se bezpečnosti a kvality polských potravin, která je vedena zároveň na českém i slovenském trhu ("I love poľské jedlo"). Informační osvěta vznikla především jako reakce na negativní a ve většině případů klamné zprávy v českých a slovenských médiích, které zpochybňovaly bezpečnost a kvalitu polských potravin. Někteří čeští a slovenští státní úředníci ve svých komentářích snižovali fungování polských státních úřadů, které jsou zodpovědné za potravinovou bezpečnost, a také účinnost kontrolních systémů potravinové bezpečnosti Evropské unie. Cílem této kampaně není propagace, ale pouze informování. Nenabádá k nakupování polských potravin, nehodnotí je jako lepší než ty, které byly vyrobeny v jiných zemích Evropské unie. Tato kampaň pouze přináší informace o bezpečnosti a kvalitě polských potravin. V kampani chceme také informovat české spotřebitele, že vysoký standard bezpečnosti a kvality polských potravin jsme do značné míry získali na základě podpory Evropské unie, díky které bylo zmodernizováno polské zemědělství a potravinářský průmysl. Během kampaně uvádíme skutečnosti, o kterých si myslíme, že nejlépe ilustrují potenciál vývozu polského zemědělsko-potravinářského sektoru. Ve skutečnosti se Polsko nachází v popředí evropských států, které zpracovávají a vyvážejí svoje potraviny. Je to největší vývozce jablek a malin a patří mezi deset největších producentů jahod. Polsko je na 6. místě na světě mezi výrobci sýrů, vyrábí jich zhruba 70 různých druhů. Díky změnám v hospodářství, efektivnímu využití finančních prostředků z Evropské unie a také dodržování striktních standardů potravinové bezpečnosti se polský mlékárenský průmysl stal jedním z nejmodernějších v Evropě. Neustále narůstající export polských potravin, které putují k nejnáročnějším zákazníkům, svědčí o tom, že spotřebitelé oceňují chuť, kvalitu i bezpečnost těchto potravin. Polsku přikládáme bezpečnosti a kvalitě potravin velký význam. Náš státní systém kontoly potravinové bezpečnosti je velmi kladně hodnocený specializovanými instituty Evropské unie. Navzdory neustále vzrůstající produkci (o 7 % v roce 2014 oproti roku 2013)1 polských potravin a jejich exportu na zahraniční trhy, se významně snížil počet závažných nedostatků u našich zemědělských potravin (rozdíl o 25 % v roce 2013 a 2014). Potvrzuje to prestižní žebříček společnosti DuPont, který zobrazuje Globální index potravinové bezpečnosti 1 Údaje se týkají ohlášení v systému RASFF v roce 2013 a 2014, RASFF annual report 2014 (Global Food Security Index 2015), a Polsko patří právě mezi ty země, u kterých navzdory horšímu hodnocení většiny ostatních evropských zemí došlo ke zlepšení. Je důležité zdůraznit, že Polsko obdrželo v tomto hodnocení nejvyšší počet bodů (100 ze 100)2 za projekty, které zlepšují potravinovou bezpečnost. V Polsku narůstá účast producentů ve státních a evropských programech kontoly kvality. Na území Polska se nachází třetí největší obdělávaná plocha ekologického hospodářství. Evropský seznam tradičních a regionálních výrobků v tuto chvíli obsahuje 37 specialit pocházejících z Polska, mimo jiné Rogal Świętomarciński nebo Čechům a Slovákům dobře známý oštěpek. Tato kampaň je založena především na činnosti PR oddělení na sociálních sítích, tisku a také na účasti při různých místních kulinářských akcích. Jejím cílem je umožnit Čechům a Slovákům ochutnávku polských potravin, aby se mohli sami přesvědčit o jejich přednostech. More info: Anna Król-Szostek anna.szostek@thinkbig.com.pl +48 784 989 550 Jakub Koutek koutek@know.cz +420 774 547 902 https://www.facebook.com/polskyjidlo /  jedlo/457012314472110?ref=hl https://www.youtube.com/watch?v=D894sHcDuJ4&app=desktop https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobrerano/415236100071064/obsah/410866-beseda-polska-gastronomie 2 W kategorii "kvalita a bezpečnost" Global Food Security Index 2015 Polsko (75,0 bodů) získalo skoro stejný výsledek jako Česká Republika (75,3 bodů) a mnohem vyšší než Slovensko (66,2 bodu). Detailní informace jsou dostupné na .

  Čínský výrobce mobilních telefonů Nubia pojmenoval novou řadu telefonů po českém hlavním městě Praze. Na středečním oficiálním představení telefonu "Nubia My Prague" to řekl spoluzakladatel značky Li Čchiang, který je zároveň prezidentem Nubia Technology. Cena levnější verze bude 349 eur (asi 9500 Kč) a v Česku bude k dostání během několika týdnů. Tisková konferece se konala 8.7.2015 v kavárně Slávia na Praze 1.

Včera 8.7.2015 - Praha 

Nubia je dceřinou společností čínského výrobce ZTE, který patří mezi celosvětově největší výrobce mobilních telefonů. Nubia vznikla v roce 2012 a zaměřuje se na výrobu dražších prémiových telefonů. Podle Čchianga je Praha pro mladé Číňany jednou z nejoblíbenějších turistických destinací, kterou si spojují s romantikou a uměním. S tím je spojené i hlavní lákadlo nové řady telefonů, kterým má být fotoaparát schopný zachycovat snímky stejně kvalitně, jako digitální zrcadlovka, tvrdí výrobce. Nubia bude dodávat dvě verze telefonu. Základní model má stříbrné provedení a operační paměť s kapacitou 2 GB RAM a 16 GB paměti pro systém a data. Zlatý model má 3 GB RAM a 32 GB prostoru pro data. Stříbrný model má stanovenou cenu na 349 eur, zlatá verze 429 eur (11.600 Kč). Nubia použila Android 5.0 s vlastní nadstavbou, uvedl server. ZTE patří celosvětově mezi čtyři největší výrobce mobilních telefonů. Jeho hlavními konkurenty v Česku jsou Samsung, Nokia a Huawei. Vedle mobilů firma vyrábí tablety a USB modemy.

 

Tisková zpráva

ZLÍN 29. května 2015

Tvrz v Kurovicích na Holešovsku zve na Historické dny

KUROVICE - Bohatý program nabízí Historické dny na tvrzi Kurovice nedaleko Holešova, které se uskuteční o víkendu 6. a 7. června. 

Připravené budou mimořádné prohlídky tvrze, cyklus odborných přednášek, šermířská soutěž, tanec či ukázky historických řemesel. A k tomu všemu bude hrát historická hudba. "Máte tedy mimořádnou možnost navštívit tuto unikátní architektonickou památku," zve k návštěvě Dagmar Šnajdarová z kroměřížského Národního památkového ústavu, který s tvrzí spolupracuje.   Tvrz Kurovice na Holešovsku, zmiňovaná již v roce 1275, náleží z architektonického hlediska k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě. Je unikátní především díky dochovanému středověkému zdivu v samotném jádru tvrze. Za pozornost také stojí kamenická výzdoba v interiérech a zcela zřejmá stopa přestaveb jednotlivých slohů od středověku přes renesanci až po baroko. Kolem samotné budovy se z části dochovalo opevnění. 

Vstupné na Historické dny stojí pro dospělé 60 Kč, děti zaplatí 30 Kč. Více na https://www.kurovice.info/ Historické dny na tvrzi Kurovice - přehled odborných přednášek:

Nejnovější poznatky o tvrzi Kurovice - Jan Štětina (Národní památkový ústav Kroměříž) Nové zjištění o hradě Lukově - Radim Vrla (Národní památkový ústav Kroměříž) Vývoj plátových zbrojí na přelomu 14. a 15. století Ženský rokokový oděv z roku 1780 - Hanka Polášková Móda quattrocento ve Florencii 2. pol. 15. století - Martina Hřibová

 www.vychodni-morava.cz, www.facebook.com/vychodnimorava 

TISKOVÁ ZPRÁVA

ZLÍN, 29. května 2015

Vláčky v Hluku bude možné i ovládat

HLUK - Klub železničních modelářů Slovácko zve na výstavu, která se uskuteční od pátku 5. do neděle 7. června ve Sportovní hale v Hluku na Uherskohradišťsku.

Výstavy tohoto klubu mají vždy velký ohlas. A také v Hluku se mají návštěvníci na co těšit. "V kolejišti bude zařazena i dvoukolejná trať. V jedné stanici umožníme přes víkend dětem i jejich rodičům, aby jízdu vlaku ovládali," prozradil za pořadatele Milan Jiřikovský. 

V pátek a v sobotu bude možné výstavu navštívit od 9:00 do 12:00 a poté od 13:00 do 17:00. V neděli bude otevřena od 9:00 do 12:00. Vstupné bude dobrovolné. Další informace na www.kmzslovacko.cz 

Kontakt: 

Milan Jiřikovský, spoluorganizátor, tel.: 605 839 811, e-mail: mjirikovsky@gmail.com, www.kmzslovacko.cz

www.vychodni-morava.cz, www.facebook.com/vychodnimorava

TISKOVÁ ZPRÁVA

PARTNER NÁRODNÍHO TÝMU AKCR ČR

Dne 26. května 2015 byla v hotelu InterContinental Prague podepsána smlouva o spolupráci a podpoře mezi společností TITBIT s.r.o. a Národním teamem Asociace kuchařů a cukrářů České republiky.  Společnost TITBIT s.r.o., která je  předním dodavatelem ovoce a zeleniny ale také výrobcem čerstvých ovocných i zeleninových salátů, se stala oficiálně PARTNEREM Národního týmu AKC ČR a odstartovala tak  spolupráci s kuchařskými špičkami našeho krásného oboru.  Smlouvu podepsal za AKC ČR prezident Bc. Miroslav Kubec, a za spol. TITBIT s.r.o. Vojtěch Havránek.

                                                        P1020178 (2)


EXPORTNÍ CENA LETOS CÍLÍ NA LATINSKOU AMERIKU

 

Restaurant Žofín Garden Praha, 13. května 2015 - Dnes byl vyhlášen již 18. ročník soutěže Exportní cena, ve které budou vyhodnoceny nejlepší české malé a středně velké exportní společnosti. V soutěži založené společností DHL Express jsou každoročně porovnány úspěchy exportérů v kategoriích Malá společnost a Středně velká společnost. V kategorii Exportér teritoria byla letos vybrána Latinská Amerika. Také letos probíhá soutěž pod záštitou vládní agentury CzechTrade.

 "V dnešní době nejisté ekonomické situace je každý další rok pro všechny firmy velkou výzvou. A to nejen v udržení úspěchu  a svého tržního podílu, ale i v dosahování nastavených cílů, které jsou rok od roku náročnější. Již několik let nepochybuji  o významném vlivu našich českých exportérů, proto věřím v naprostou nezbytnost jejich motivace a oceňování. Těším se, že  i letošní ročník Exportní ceny DHL UniCredit bude překračovat své cíle a již dosažené úspěchy," komentuje Luděk Drnec, obchodní ředitel DHL Express CZ a CEU.  V soutěži letos přibude i druhá CzechTrade kategorie. Stávající kategorii Nejúspěšnější klient CzechTrade doplní Exportní příběh roku. "Za úspěchem malých firem v zahraničí se často skrývá zajímavý příběh. Cílem kategorie Exportní příběh roku je tyto příběhy přiblížit veřejnosti, aby sloužily jako inspirace a podnět pro další nadějné exportéry," vysvětluje novou kategorii Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade. "Export do Ruska i celého postsovětského prostoru se zejména vlivem politicko-ekonomické situace snížil na 180 miliard korun a nadále bude mít spíše klesající tendenci. Čeští exportéři však Rusko rozhodně opouštět nehodlají, každopádně musí hledat nová odbytiště - takovým může být doposud méně prozkoumaná Latinská Amerika. Tamní trhy zdaleka nejsou nasycené a potenciál růstu je zde především v energetice a důlním průmyslu obrovský. Pro exportéry jde o velice různorodé teritorium. Například Mexiko je importu otevřené a
Brazílie naopak tradičně protekcionistická. České firmy mají v Latinské Americe dobré renomé a UniCredit Bank je díky spolupráci s ostatními lokálními finančními institucemi ve všech klíčových cílových zemích dokáže výrazně podpořit,
" říká Jiří Flégl, manažer strukturovaného exportního financování UniCredit Bank.

 "Malé a střední firmy jsou katalyzátory růstu ekonomiky a jejich flexibilita a inovativní činnost jsou často motorem významných změn vývoje v odvětvích. V malé a otevřené ekonomice ČR je přitom pro malé a střední firmy důležité růst nejen na tuzemském trhu, ale i na trzích zahraničních. V letošním ročníku exportní ceny bude naše společnost Coface, jako její odborný garant, více sledovat a komentovat hodnocení vývoje odvětví vítězných firem z pohledu jejich šancí a hrozeb.  Bude nás tedy například zajímat, zda zlepšení situace ve stavebnictví již vytváří více příležitosti a méně hrozeb, nebo jestli automobilový průmysl je na vzestupu globálně nebo jen regionálně," doplňuje Martin Růžička, Country Manager Coface Czech, zástupce odborného poradce soutěže.  "Našim cílem pro letošní rok je vytvořit platformu exportního networkingu a mentoringu současných exportérů směrem k firmám, které teprve o exportu uvažují", konstatuje partner NSG Morison Petr Šíma. "Jakožto poradenská firma víme, že zkušenosti a kontakty jsou to nejcennější, co lze získat. Hodláme využít asociace Morison International, která má členy po celém světě. Strategií NSG
Morison pro letošní ročník je zaměření se na Exportní vzdělávání všech podnikatelů, především těch, kteří mají těžkosti s nastartováním nebo rozvojem exportu,"
uzavírá Petr Šíma.   "Exportní cena dávno překročila myšlenku projektu, ve kterém firmy mezi sebou jen soutěží," říká Helena Kohoutová, pořadatelka Exportní ceny. "Všichni
zúčastnění exportéři mají díky své registraci v projektu přístup k řadě podnikatelských benefitů. Dostávají se do registru exportérů umožňujícího efektivní komunikaci,
získávají příležitost se účastnit neformálních exportních setkání či sdělit svůj podnikatelský příběh prostřednictvím médií. A právě jejich podnikatelský příběh bude sloužit jako inspirace v nové soutěžní kategorii Exportní  příběh roku."

 Kritéria soutěže:

Do EXPORTNÍ CENY DHL UNICREDIT se mohou přihlásit vývozci, kteří splňují podmínky vlastnictví a hranici minimálního vývozu. Základní hodnocení vývozců vychází z indexu vypočítaného jako násobek meziročního růstu exportu (rok 2013 a rok 2014) a podílu exportu na obratu firmy. Na základě získaných výsledků jsou společnosti rozděleny do kategorií a je určeno jejich konečné pořadí v soutěži.

Soutěžní kategorie:

§ 
Malá společnost - kategorie je určena malým firmám s maximálním počtem 50 zaměstnanců a obratem do 300 milionů korun. Podíl zahraničního vlastníka ve firmě nesmí přesáhnout 49 %, objem exportu v roce 2013 musel být minimálně 100 tisíc korun a další podmínkou je, že společnost vznikla před 1. lednem 2013.

Středně velká společnost - kategorie je určena středně velkým firmám   s maximálním počtem 250 zaměstnanců a obratem do 1,5 miliardy korun.   Ani zde nesmí podíl zahraničního vlastníka společnosti přesáhnout 49 %,  objem exportu musel v roce 2013 činit minimálně 100 tisíc korun a datum vzniku společnosti musí předcházet 1. lednu 2013.  • Globální exportér - kategorie vybírá nejúspěšnějšího exportéra   z malých a středních společností, kde podíl zahraničního vlastníka  nepřesáhnul 49%. Hodnotí se počet států, do kterých společnost exportuje.  Objem exportu do každého uvedeného státu musel v roce 2014 činit minimálně 100 tisíc korun. Za stát se pro tyto účely považuje členský stát   Organizace spojených národů.

  • Exportér teritoria - kategorie vybírá nejúspěšnějšího exportéra  z malých a středních společností podle průměrné složené míry růstu  CAGR (Compoud Annual Growth Rate) zjišťované za poslední tři roky.   Výsledná hodnota ukazatele vypovídá o tom, jakou má export do teritoria   dynamiku růstu. Letošním soutěžním teritoriem byla zvolena Latinská  Amerika.

  • Nejúspěšnější klient CzechTrade - kategorie je určena klientům CzechTrade, kteří za poslední rok deklarovali více než jeden úspěšný exportní případ  podpořeného vývozu. Hodnotí se celkový objem realizovaného obchodu.

  • Exportní příběh roku - kategorie je  určená klientům CzechTrade. Konzultanti agentury vybírají klienta s nejzajímavějším příběhem uskutečněného exportu, který může inspirovat  další firmy ke vstupu na zahraniční trhy.

Více informací o soutěži naleznete na www.exportnicena.cz. Slavnostní vyhlášení vítězů Exportní ceny DHL UniCredit proběhne 26. listopadu 2015 v Praze pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu.Tisková zpráva

22. 4. 2015

Rumfest v Praze: více než sto druhů kvalitních rumů z celého světa na jednom místě

23. května se v Praze uskuteční druhý Rumfest - zábavně vzdělávací oslava pravého třtinového rumu určená pro profesionály i širokou veřejnost.  V rámci programu budou mít návštěvníci možnost ochutnat více než stovku kvalitních pravých rumů  z celého světa, absolvovat vzdělávací semináře o historii a výrobě rumu nebo se naučit připravovat rumové koktejly v Barlife Akademii. Součástí programu budou také řízené degustace, párování rumu s čokoládou nebo ochutnávka autentické karibské kuchyně. Hostem Rumfestu bude i tento rok mezinárodní Rum Ambassador a tvůrce londýnského Rumfestu Ian Burrell. Rumfest se uskuteční v sobotu 23. května 2015 v Novoměstské radnici v Praze na Karlově náměstí. Samotnému Rumfestu bude předcházet Prague Rum Cocktail Week, během kterého budou nejlepší pražské bary nabízet speciální rumové menu. Rumfest organizuje odborný časopis o nápojích Barlife, který vychází již od roku 2004. Vydavatel Barlife a organizátor Rumfestu Martin Kraut
k tomu říká: "Češi čím dál více milují kvalitní třtinový rum. Mezi lety 2005 a 2014 vzrostly prodeje importovaných značek rumů o 17 %, ale zorientovat se v této kategorii, kde existuje přes 6 000 značek, je složité. Dnes již většina Čechů dokáže popsat rozdíly mezi třtinovým rumem a takzvanými lokálními 'rumy', ale stále mnoho spotřebitelů nezná důležité pojmy jako například solera, agricole nebo melasa. Chceme veřejnosti na tomto festivalu opět představit a dát možnost degustovat unikátní a zajímavé rumy z celého světa, na seminářích se návštěvníci například dozvědí, kolik rumu se vypaří ze sudů během zrání v různých koutech světa, hosté budou moci porovnat rumy bez cukru s těmi, které se dodatečně doslazují, nebo zjistí, že vysoká číslovka na etiketě nemusí vždy znamenat dobu, jak dlouho byl v sudu rum z dané lahve." Exkluzivně pro časopis Barlife akutální zveřejněná data britské monitorovací společností The IWSR ukazují, že prodeje importovaných rumů v ČR meziročně (2013-2014) vzrostly o 16,3 %, zatímco lokální tzv. rumy poklesly o 2,4 %. V ČR se vloni prodalo 2,16 mil. litrů importovaných rumů.

__________________________________________________________________________

O časopisu Barlife Specializovaný dvouměsíčník vycházející od roku 2004 je určen v první řadě profesionálům z gastronomie, tedy majitelům, manažerům a zaměstnancům podniků vyšší a nejvyšší kategorie v ČR a na  Slovensku. Barlife je podle britské analytické společnosti The IWSR "Nejlepší časopis o nápojích ve střední Evropě".

O Ianovi Burrellovi Světoznámý rumový ambasador a tvůrce festivalu Rumfest UK Ian Burrell má jamajské kořeny, a tak mu rum v podstatě od narození koluje v krvi.
Výraznou tváří londýnské barové scény je více než 13 let. Jeho restaurace a cocktail bar Cottons se pyšní bohatou sbírkou rumů. Cestuje po celém světě a seznamuje barmany s krásami a taji tohoto destilátu. Jeho semináře a vzdělávací programy jsou poučné i zábavné a pomáhají rozvíjet koktejlovou kulturu.

__________________________________________________________________________

Více informací včetně programu, vstupného a fotografií naleznete na www.rumfest.cz nebo facebooku.

(FB událost: https://www.facebook.com/events/464335547065955/)TISKOVÁ ZPRÁVA

Kuchaři mají Národní tým....Za pár dní vypukne Mistrovství světa v hokeji a celý národ bude držet palce hokejovému národnímu týmu. Fandit budou bezpochyby i členové Národního týmu kuchařů a cukrářů Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Ano, Česká rebuplika má kuchařský nároďák. Pravidelně reprezentuje naši republiku na světových soutěžích (mistrovstvých světa) i olympiádě. Právě člen Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR Patrik Bečvář připravuje pokrmy pro hokejový národní tým při celém průběhu Mistrovství světa v hokeji.  Gastronomie je bohatstvím národa...

Vedle umění, architektury a historie má gastronomie nesporně důležité místo v národním bohatství každé země. Kvalita a prezentace pokrmů a nápojů vypovídá o
charakterových rysech národa, jeho vztahu k historickým pramenům, ale i touze po nových gastronomických trendech.

"Gastronomie je otiskem kultury národa. Češi se k hrdosti na vlastní gastronomii i kuchaře teprve propracovávají. Ale boom zájmu o jídlo ukazuje, že jdeme správným směrem. Farmářské trhy, gastronomické festivaly, časopisy o jídle, kuchařské celebrity...to jsou důkazy zvyšujícího se zájmu o jídlo a gastronomii",
říká Martin Jiskra, manažer Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR.

Nejlepší z nejlepších... Členů kuchařského národního týmu je momentálně 10. Jedná se o špičkové kuchaře, kuchařky, cukrářky. Jsou mezi nimi držitelé titulu Kuchař roku - Jan Horký, Patrik Bečvář. Členové nejsou jen z Prahy, ale i například z jihu Čech - Martin Svatek, Martin Pudil, Pavel Minář nebo z Liberce - Norbert Hojda.

Tento tým už stihl například vybojovat - IKA Erfurt 2008 (olympiáda) - 2 x bronz, 1 x stříbro, IKA Erfurt 2012 (olympiáda) - stříbro, bronz, Světová soutěž Lucembursko - 2 x bronz.

 "Národní tým fungující pod Asociací kuchařů a cukrářů ČR je složen ze špičkových kuchařů a cukrářů stejně jako například hokejový tým ze špičkových hráčů hokeje. Máme své obránce, útočníky, dříče, kreativce. Důležité je, aby stejně jako v hokeji, celý tým táhl za jeden provaz. Práce v kuchyni je týmová, jen dobrý tým může uspět. Náš národní tým je vynikající a pokud bude mít dobré podmínky, může na kuchařské olympiádě (říjen 2015) dosáhnout i na zlato", říká Bc.Miroslav Kubec, prezident AKC ČR.

Bez podpory to nejde...

Účast na světových soutěžích je pochopitelně finančně náročná. Proto je Asociace kuchařů a cukrářů ČR vděčná za partnery Národního týmu. Například účast na
světové soutěži v Lucembursku stála zhruba 300 tis. Kč.

Generálním partnerem se v těchto dnech opět stal Chef Club (výrobce špičkových produktů pro gastronomii). Dalšími partnery jsou Wüsthof (světově proslulý výrobce nožů) a firma Flosman a.s. (velkoobchod s potravinami) a společnost TITBIT s.r.o .(exotické ovoce).T I S K O V Á   Z P R Á V A

 

 HUMUSOFT s.r.o.                                                  

www.humusoft.cz                                                                         
+420 284 011 740

    PRAHA, 28. dubna 2015

COMSOL Multiphysics® 5.0 & 5.1

Firma HUMUSOFT s.r.o.
uvedla na trh České republiky a Slovenska přelomovou verzi COMSOL Multiphysics® 5.0 švédské společnosti COMSOL® na podzim roku 2014 a spolu s ní i nový produkt s názvem COMSOL Server. Na jaře roku 2015 byla vydána další verze COMSOL Multiphysics 5.1, která pokračujeve směru, který nastavila verze předchozí. Program COMSOL Multiphysics je softwarový inženýrský nástroj určený k modelování a simulaci fyzikálních dějů.  Ve verzi 5.0 došlo k zásadnímu přelomu v oblasti
počítačové simulace. Pod heslem "Od modelu k aplikaci" (From model to App) získává uživatel možnost vytvářet své vlastní aplikace a ty následně sdílet jak s uživatelskou komunitou tak se zájemci, kteří program COMSOL Multiphysics nevlastní. Tvorba aplikací se provádí v nástroji Application Builder. Ke sdílení simulací slouží COMSOL Server. Dalším přínosem nové verze je rozšíření portfolia specializovaných modulů: Ray Optics Module - určený pro uživatele z oblasti mikrovlnného záření

Design Module - účinný nástroj pro tvorbu a úpravu geometrie modelů  LiveLink for Revit® - ulehčí práci při importu geometrie z CAD programu Autodesk® Revit® Architecture.  Jarní update 5.1 přináší celou řadu vylepšení ať už v programu COMSOL Multiphysics tak i v COMSOL Serveru. Uživatelé jistě ocení zpřístupnění kompletní knihovny modelů bez omezení strukturou licence nebo 20 nových výukových demo příkladů pro Application Builder, které uživatele vedou při tvorbě vlastních aplikací. Tvorbu geometrie modelů zefektivní knihovna předpřipravených geometrických útvarů a možnost vytvářet vlastní uživatelské knihovny. Program COMSOL Server v nové verzi umožňuje využít více pracovních stanic pro výpočet aplikací. Zajímavou novinkou je schopnost serveru informovat uživatele o stavu výpočtu e-mailem včetně detailní stavové přílohy. Například zpráva o dokončení výpočtu obsahuje i hlášení o jeho průběhu.  COMSOL Server je progresivní nástroj pro předávání myšlenek a expertních simulačních řešení od specialistů směrem k vývojovým týmům, konstruktérům ve výrobě ale i k uživatelům, kteří jsou zatím v oblasti počítačových simulací začátečníky. Na základě modelu vytvořeného v programu COMSOL Multiphysics pomocí Application Builderu je možné v několika jednoduchých krocích vytvářet samostatné aplikace. Tyto mohou obsahovat jakýkoliv fyzikální děj, na výběr jsou simulace z oblastí elektromagnetismu, strojírenství, proudění tekutin a chemie. V případě potřeby, lze do aplikace zahrnout i jejich libovolné kombinace a tím se přiblížit k reálnému fyzikálnímu chování. Takto vytvořené aplikace je možné sdílet napříč firmou anebo je poskytovat bez územního omezení třetím stranám prostřednictvím webového prohlížeče nebo specializovaného klienta. Ray Optics Module je nový nadstavbový modul, určený specialistům zabývajícím se návrhem mikrovlnných zařízení. Modul je vhodný pro simulaci čoček, interferometrů, laserů, spektrometrů, optických vláken a mnoha dalších aplikací z této oblasti. Samozřejmostí je možnost výpočtu reflexe (odrazu) či refrakce (lomu) na hranicích mezi různými materiály.

Design Module rozšiřuje nástroje pro tvorbu geometrie o pokročilé funkce pro tvorbu geometrických tvarů. Spojení základní množiny grafických funkcí v jádře COMSOL
Multiphysics a Design Modulu vytváří moderní autonomní CAD systém.

LiveLink for Revit® je nadstavbový modul, který zajišťuje propojení COMSOL Multiphysics s CAD systémem Autodesk® Revit® Architecture (CAD software, který se používá ve stavebnictví a v architektuře při návrhu budov a pozemních staveb). Modul umožňuje obousměrně přenášet geometrie mezi oběma programy.

COMSOL
Multiphysics 
je dynamicky se rozvíjející program pro modelování a simulaci fyzikálních procesů popsatelných pomocí parciálních diferenciálních rovnic. Metoda je známá také pod názvem EBM - Equation Based Modeling, kdy základem řešení je knihovna parciálních diferenciálních rovnic popisujících vybrané úlohy. Uživatel však není omezován
aplikačními režimy z této knihovny, ale má možnost díky otevřenosti systému volně definovat své vlastní úlohy. Většina úloh v COMSOL Multiphysics je řešena metodou konečných prvků. Program je určen k modelování a k simulaci úloh z oblasti strojírenství, elektrotechniky, chemie a z různých oblastí fyziky jako je přenos tepla, dynamika tekutin, akustika, vibrace, elektromagnetismus a šíření vln, fotonová fyzika, simulace jevů v polovodičích, strukturální mechanika, difúze a proudění porézními médii, chemické reakce, geofyzika, biologie, palivové články, polovodiče, vedení tepla, MEMS - Microelectromechanical Systems, kvantová mechanika, atd. COMSOL Multiphysics usnadňuje pochopení řady fyzikálních a technických procesů díky názorné grafice, snadné změně vstupních parametrů a možnosti simulace dané úlohy. Na řešení je možné se v krátké době podívat z několika zorných úhlů a efektivně tak najít optimální variantu. Právě srozumitelnost, otevřenost, schopnost řešit více fyzikálních jevů současně (multifyzikální úlohy) a velké množství předzpracovaných typových příkladů jsou hlavními přednostmi tohoto nástroje. K programu lze volitelně přidávat specializované nadstavbové moduly z různých profesních oborů a fyzikálních oblastí.  Uživatel může svůj model snadno definovat bez psaní kódu nebo speciálního skriptu.
Systém MATLAB® je programovacím prostředím pro modelování a řešení úloh z příkazové řádky bez použití grafického rozhraní COMSOL Multiphysics.

COMSOL Multiphysics 5.1. je k dispozici pro všechny běžné počítačové platformy - Windows 2008 a 2012 (HPC) Server, Windows Vista, Windows 7, 8 a 8.1, Linux a Macintosh. COMSOL Multiphysics 5.1. spolupracuje s programem MATLAB R2014b nebo R2015a. Cena individuální licence jádra COMSOL Multiphysics činí Kč 257.980 + DPH (pro školy Kč 49.980 + DPH). Ceny nadstavbových modulů se pohybují v rozmezí Kč 28.980 až Kč 256.980 + DPH (pro školy Kč 8.980 až Kč 48.980 + DPH). Licence jsou časově neomezené a ceny v sobě zahrnují 1 rok předplatného na údržbu a nové verze produktů (update).

HUMUSOFT s.r.o. je česká soukromá obchodní společnost založená v roce 1990. V současnosti má 21 stálých zaměstnanců a proměnný počet externích spolupracovníků pro řešení konkrétních úkolů. Od svého vzniku dělí společnost své síly rovným dílem mezi výrobu, prodej a servis přístrojového a programového vybavení. Mezi oblasti zájmu společnosti patří řídicí technika, informační technologie, vědeckotechnický software, simulace technologických i ekonomických procesů. Hlavním cílem společnosti je poskytovat zákazníkům komplexní služby. To znamená nejen prodej, ale především uživatelský servis na nejvyšší úrovni, nestandardní služby dle přání zákazníka a maximální rychlost a korektnost ve vyřizování požadavků zákazníků. Mezi nejdůležitější vývojové aktivity firmy patří software Simulink 3D Animation a Simulink Desktop Real-Time pro MATLAB a Simulink, výroba měřicích a řídicích karet a systémů pro PC a dále výroba elektromechanických hi-tech výukových modelů. Společnost HUMUSOFT dále vyvíjí, kompletuje a dodává vysoce výkonné pracovní stanice HeavyHorse navržené pro optimální výkon při náročných numerických výpočtech. HUMUSOFT s.r.o. je výhradním zástupcem firmy COMSOL AB (Švédsko) pro Česko a Slovensko. Firma COMSOL AB byla založena v roce 1986 se sídlem ve Stockholmu a v současné době zaměstnává kolem 500 lidí na celém světě. HUMUSOFT s.r.o. dále v ČR a SR zastupuje firmy MathWorks (výpočetní prostředí a simulační nástroje MATLAB, Simulink, Stateflow) a dSPACE (vývojové systémy pro řízení a simulaci v reálném čase).  Rozšiřující informace k našim produktům, včetně grafických materiálů, Vám rádi poskytneme na výše uvedené kontaktní adrese. Texty nejdůležitějších článků a tiskových zpráv naleznete na:

 https://www.humusoft.cz/archiv/press


Pivovar Ferdinand získá na čtyři roky certifikát Top Delikatesa

 Benešov: Ve středu  22. 4. 2015 ve foyer Průmyslového paláce bude za přítomnosti místopředsedy senátu ČR Přemysla Sobotky a ministra zemědělství ČR Mariana Jurečky slavnostně zahájen gastronomický veletrh Víno&Delikatesy. Letos již v pořadí 18. ročník, který se uskuteční ve dnech 22. - 24. 4. 2015 na pražském Výstavišti, představí během tří dnů největší expozici vín, destilátů, ale také dalších nápojů a pochutin z "nových" zemí Evropské unie. Kromě nabídky vín naleznete na veletrhu také točené pivo Ferdinand z Benešova. Benešovský pivovar a jeho pivní speciály budou mimo jiné i součástí prezentace stánku Česká chuťovka, která má každoročně za úkol objevit nové české potraviny té nejlepší chuti. A právě Pivovar Benešov v loňském roce na Chuťovce získal další ocenění za pivo, konkrétně za speciál Max 11 %. Prvním letošním oceněním pivovaru za světlý ležák Max je čtyřletý certifikát s etiketou "Top Delikatesa", který bude pivovaru slavnostně předán v zahajovací den veletrhu. Tato světlá jedenáctka Max má podle vrchního sládka Jaroslava Lebedy "neulpívající hořkou chuť, jemnost a správný říz". To díky chmelení odrůdou chmele Vital z Žatecka, který byl původně vypěstován pro farmaceutické účely. Pivovar Ferdinand s ním trochu experimentoval a jako první jej využil pro vaření svého skutečného piva. Pivo pod dohledem pivních mistrů zraje 70 dní v ležáckých tancích a vyznačuje se vyšší dávkou jednotek hořkosti než ostatní benešovská piva. Nejvýznamnějším oceněním piva pro Pivovar Ferdinand v loňském roce bylo také vyhlášení "Piv roku" od Sdružení přátel piva. Tímto prestižním oceněním byl "Jedenáctkou roku" vyhlášen opět světlý ležák Max a v kategorii "Polotmavé pivo 2014" polotmavý 13% speciál Sedm kulí, ochucené pivo s příchutí bylin s unikátní a nenapodobitelnou hořkosladkou chutí. Pokud se budete chtít na veletrhu osvěžit pořádným pivem, víte, kde ho hledat. U stánku Česká chuťovka a nejen tam se o vás rádi postarají.

Více na www.skutecnepivo.cz

Gastronomia Bohemica vás zve na 18. veletrh VÍNO & DELIKATESY 2015

Praha 17. dubna 2015

Dne 17. dubna 2015 se uskutečnila v prostorách Orbis Pictus tisková konference u příležitosti konání 18. mezinárodního veletrhu VÍNO & DELIKATESY 2015, který proběhne ve dnech 22. - 24. dubna v Praze na Výstavišti.

IMG_8324logo

Gastronomia Bohemica z.s. (GaBo) se letos opět zúčastní připravovaného mezinárodního veletrhu VÍNO & DELIKATESY 2015 a   bude mít společný stánek se společností SYMPEX Group, která je pořadatelem soutěže o značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek "Česká chuťovka" a "Dětská chuťovka". Gastronomia Bohemica z.s. a společnost Sympex Group s.r.o.se veletrhu účastní již po druhé.

Podpora regionální gastronomie je jedním z dominantních cílů občanského sdružení Gastronomia Bohemica.  Motto aktivit podporovaných sdružením Gastronomia Bohemica zní: "Obohacovat pobyty turistů v Česku o typicky českou gastronomii nabízenou z tradičních českých surovin v typických českých pohostinstvích a aktivně prosazovat změny ve zvyklostech a předpisech pro realizaci tohoto záměru."

Na veletrhu hodlá GaBo tento rok vystoupit s prezentací svého poněkud zapomenutého produktu "Slavnosti Pražské šunky".

Není nutné se dlouze zmiňovat o historii Pražské šunky, která je celkem všeobecně známá. První kdo vyrobil jemnou uzenou a dlouho vařenou šunku s kostí byl řezník a uzenář jménem Zvěřina a to již v roce 1857, ale proslavil ji řeznický klan Chmelů ve své známé, dnes již neexistující, výrobně Na Zvonařce v Praze na Vinohradech. Tento řeznický závod měl i svoje chovy prasat krmených zvláštním pšeničným šrotem a mlékem. Název Pražská šunka není chráněný a proto ji vyrábí "kde kdo". Znárodněním výrobny Na Zvonařce prakticky klasická Pražská šunka od kosti skončila a 40 let se vyráběla šunka dušená, která se vydávala za Pražskou. Prodává se jako konzervovaná v oválné plechovce z masokombinátu v Plané nad Lužnicí a je stále významným exportním artiklem pod názvem Prague Ham. Jejím hlavním odběratelem byly USA. Cílem prezentace "Slavností Pražské šunky" je přispět do skupiny národních gastronomických "suvenýrů" jako je španělská Iberijská šunka, nebo chorvatský pršut. Tedy každý turista opouštějící Českou republiku by si měl koupit mimo Becherovky a Karlovarských oplatek, také luxusní vakuové balení pravé Pražské šunky! Pražská šunka, která bude prezentovaná na veletrhu VÍNO & DELIKATESY na našem stánku, je z výrobny velkouzenáře JUDr. Jaroslava Kšány a bude podávána i na expozici Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Mezinárodní veletrh VÍNO & DELIKATESY  je svým způsobem jedinečnou příležitostí k prezentaci mimořádné nabídky vín a gastronomických specialit nejen v národním,  ale i mezinárodním měřítku a zcela oprávněně je označován jako veletrh zážitkový. A proto na něm spolek Gastronomia Bohemica nemůže chybět. První den veletrhu bude určen moravským vínům, kdy veletrh slavnostně zahájí v 10:50 hod. místopředseda Senátu Parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka společně   s ministrem zemědělství panem Mariánem Jurečkou a dalšími významnými hosty. Ve 14:00  proběhne v pavilónu Empiro setkání velvyslanců, obchodních radů a diplomatů u moravských vín a tuzemských delikates. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže vín o Zlatý pohár veletrhu VÍNO & DELIKATESY  2015 v 17 kategoriích proběhne v 15:40.  Bude předána cena za nejúspěšnější víno - Cena Předsedy vlády ČR a cena za nejlepší tuzemské víno - Cena ministra zemědělství. Druhý tematický den veletrhu bude věnován vínům a delikatesám z Maďarska. Ve 14:00  proběhne předání diplomů soutěže TOP Delikatesa, kde stejně jako v minulém roce bylo oceněno touto novou značkou kvality víc něž 40 produktů, a které budou k ochutnání přímo na veletrhu.


Vychází nová kniha cukrářky Mirky van Gils Slavíkové - Dezerty jedna báseň

Praha 16. dubna 2015

Nakladatelství Ikar vydává knihu Dezerty jedna báseň přední světové cukrářky Mirky van Gils Slavíkové. Kuchařka obsahuje recepty na hříšně dobré makronky, madlenky, kokosky, vaflové trubičky a mnohé další francouzské dezerty. Atraktivní fotografie a poutavá historie sladkostí lákají k pečení , ochutnávání i zasnění.

IMG_8271IMG_8300

Česká cukrářka Mirka van Gils Slavíková, která dlouhodobě patří mezi světovou cukrářskou špičku, se ve své poslední knize Dezerty jedna báseň zaměřila na francouzské sladkosti. Krok za krokem představuje základní postupy, upozorňuje na možná úskalí a zasvěcuje také do poutavé historie jednotlivých dezertů. "Chci vám ukázat, že vše nemožné je možné. Ptáte se, zda to dokážete doma také? Samozřejmě, že ano, proto jsem se do této knihy pustila," říká Mirka van Gils Slavíková o své knize Dezerty jedna báseň. Publikace obsahuje více než 50 receptů na makronky, madlenky, cannelés, financiers, kokosky, vaflové trubičky, lodičky z Marseille, bretaňské karamelky a další sladkosti. Svůj recept si v ní najdou začátečníci i zkušení cukráři. Náročnost zpracování u každého z nich je pro přehlednost graficky značena.

"Pokud se obrátíme do minulosti, tak platí, že v jednoduchosti je síla - některé jednoduché, přesto vynikající receptury přežily až do našeho věku. A v tom je to kouzlo," vysvětluje Mirka van Gils Slavíková. Historie v současnosti velmi populárních makronek například sahá až do italského kláštera z 9. století. V roce 1533 odtud mniši odešli i s receptem a cukrářem Kateřiny Medicejské do Francie. O rozšíření makronek se pak zasloužily dvě benediktýnky, které přišly do lotrinského Nancy během francouzské revoluce. Vydělávaly si pečením a prodejem makronek. Postupně si přisvojily makronky i ostatní země a vznikly různě upravené receptury. Francouzské makronky jsou jemné a mandlové. Španělé přidali rozinky, oříšky a med. Indové používají kešu oříšky.

www.bux.cz

Mirka van Gils Slavíková započala dráhu cukrářky v roce 1979 v Praze. Pracovala mimo jiné v hotelu Alcron. Od roku 1989 působila v zahraničí - Německu, Jižní Africe, USA. Absolvovala stáže na prestižních cukrářských školách ve Švýcarsku a ve Francii. Na svém kontě má úspěchy z řady mezinárodních soutěží, např. zlaté medaile z Katovic, Warthu nebo Basileje. Je držitelkou francouzského profesionálního titulu Professeur en Sucre d'Art. Má vlastní YouTube kanál o vaření s názvem Mom´s Kitchen. Televize RELAX-POHODA vysílá od 4. 4. 2015 každou sobotu a neděli její kuchařskou show Maminčina kuchyně. V současné době žije Mirka v Nizozemí.


Nová limitovaná edice oblíbených hodinek PRIM ORLÍK II. - TOBRUK

Publ.:Mosch

Společnost ELTON hodinářská, a.s., jediný domácí výrobce hodinek, připravila jedinečnou limitovanou edici sportovních hodinek Prim Orlík II. s názvem Tobruk. Stokusová edice vzdává hold generálu Karlu Klapálkovi, veliteli československého praporu při obraně libyjského Tobruku. Unikátní provedení z
odolného titanu i další funkční a designové prvky dělají z této limitované edice bezpochyby hodinářskou událost letošního roku. 
 Hodinky PRIM Orlík II. z limitované stokusové edice Tobruk představují v historii domácí výroby hodinek podobný předěl, jako originál z roku 1965. Tehdy se jednalo o první model hodinek Prim vyrobený z nerezové ocele, navíc s garantovanou vodotěsností do 6 ATM.  PRIM Orlík II. L.E. Tobruk 2015 je prvním modelem primek zhotoveným z titanu, který je díky šroubovací korunce schopen odolat zkušebnímu tlaku 10 ATM. Navíc titan díky své vyšší tvrdosti dodává hodinkám zvýšenouodolnost proti poškrábání, a to při poklesu celkové hmotnosti hodinek oproti standardní ocelové verzi. Konvexní safírové sklo hodinek o tloušťce 2,5 mm je ze spodní strany opatřeno antireflexní vrstvou. Otočný kroužek se svítícím bodem na číslici 12 je doplněn stupnicí ze speciální černé vrstvy BlackTop, která je extrémně odolná proti poškrábání. Číselník v barvě pouštního písku a černé ocelové ručky jsou opatřeny svítící barvou Super-LumiNova. Závitové víko osazené safírovým sklem je označené pořadovým číslem hodinek v rámci limitované 100 kusové edice a motivem pouštní krysy, což bylo neformální označení pro spojenecké vojáky bránící přístav Tobruk. Červená barva obrázku vychází
z historické předlohy. V hodinkách je použit strojek PRIM, kalibr 98.01 s automatickým nátahem, který se kompletně vyrábí ve společnosti ELTON
hodinářská, a.s.
Rotor je dekorován motivem českého lva a nápisem Czech Made. Frekvence setrvačky strojku činí 21.600 kyvů za hodinu. Spolehlivý chod zaručuje 22 funkčních hodinových kamenů z rubínu.

Nedílnou součást hodinek Prim Orlík II. z limitované edice Tobruk tvoří vnější obal s vyraženým logem Prim Manufacture 1949, dřevěná dárková krabička s natisknutou
historickou fotografií československého vojáka, příslušníka  11. východního československého praporu, vyfoceného u pevnůstky č.19, kterou používali obránci Tobruku, dále náhradní řemínek tzv. NATO strap, hodinářský šroubovák a mezinárodní záruční karta.   Každý zákazník navíc dostane další sběratelský unikát - knihu "Byl jsem tobruckou krysou", vlastnoručně podepsanou přímým účastníkem bojů u Tobruku - brigádním generálem v.v. Stanislavem Hněličkou.   Od ukončení II. světové války letos uplyne již 70 let. Jednou z nejvýraznějších českých osobností, která se aktivně účastnila bojů proti nacismu, byl i armádní generál Karel Klapálek
(1893-1984).
Tento rodák z Nového Města nad Metují, kde má společnost ELTON hodinářská, a.s. své sídlo, velel 11. východnímu československému praporu, který pomáhal bránit libyjský přístav Tobruk před německými a italskými útočníky. Generál Klapálek vedl československé jednotky do boje na třech kontinentech - v Asii, Africe a Evropě.  Žádný jiný čs. velitel nevelel polní jednotce s tak pestrým výběrem válčišť. Po válce působil jako vojenský velitel v Praze. V padesátých létech minulého století byl jako politicky nespolehlivý propuštěn z armády, odsouzen ve vykonstruovaném procesu a vězněn. Později byl plně rehabilitován a v roce 1968 dostal státní vyznamenání Hrdina ČSSR. Je také držitelem nejvyšších britských, sovětských, amerických, francouzských, jugoslávských a rumunských vojenských řádů

Bitva o Tobruk znamenala první výraznější zapojení Čechoslováků do pozemních bojů druhé světové války.  Vztah armádního generála Karla Klapálka k hodinkám PRIM z jeho rodného Nového Města nad Metují byl velmi vřelý. Při návštěvě Eltonu roku 1971 dostal od podnikového ředitele Radko Kříže darem náramkové hodinky Prim.

www.prim.cz

Společnost Auto Palace Group hospodařila vloni s obratem 3,6 mld. Kč, eviduje nárůst v počtu prodaných vozů a plánuje další výrazné investice

Jiří Moschner 

Praha, 31. 3. 2015 - Dealerská síť Auto Palace Group se na tuzemském trhu dostává zpět na přední příčky v prodejích automobilů. Za loňský rok hospodařila s celkovým obratem 3,6 miliardy korun a celkem prodala 9 237 vozů. I po prvních dvou měsících, ve kterých si zákazníci Auto Palace zakoupili celkem 1 616 aut, potvrzuje firma pozici jednoho ze tří hlavních prodejců automobilů na českém trhu. Díky zvolené strategii začal Auto Palace v loňském roce rovněž s výraznou modernizací svých showroomů, do jejichž přestavby investoval bezmála 11,5 mil. Kč a další v řádu 20 mil. Kč pro tento rok plánuje.  Fakt, že trh automobily znovu roste potrzuje i jeden ze tří největších dealerů v ČR, společnost Auto Palace Group. Firma, jež vloni hospodařila s celkovým obratem 3,6 mld. Kč a celkově prodala 9 237 (7 167 nových + 2070 ojetých) vozů, což činilo 17% nárůst oproti roku 2013, eviduje i za první dva měsíce tohoto roku větší zájem o koupi automobilů. Za leden a únor letošního roku jich prodala 1 616 (1 266 nových + 350 ojetých), což znamená nárůst o více než pětinu (22,4 %) oproti roku 2014.  V současnosti jsme dealerem číslo jedna v prodejích značek Ford, Mazda, Mitsubishi a Infiniti. Zároveň jsme lídrem v prodejích vozů Hyundai z jedné pobočky, třetím největším prodejcem vozů značky Opel a čtvrtým nejúspěšnějším prodejcem značky Peugeot v ČR. Velkou radost máme také z nově nastavené spolupráce se Škoda Auto, kde jsme v meziročním srovnání prvních dvou měsíců letošního a loňského roku v prodejních výsledcích na 7. místě mezi dealery této značky v republice,"  komentuje prodejní výsledky Ralph Howie, generální ředitel Auto Palace Group. "Protože se naší skupině v České republice daří, již vloni jsme začali s výraznou modernizací našich showroomů v Praze a Brně. Jen za loňský rok jsme proinvestovali bezmála 11,5 milionů korun a další investice v řádu 20 mil. Kč máme v plánu i pro letošní rok," doplňuje Ralph Howie.  Největšího podílu vloni dosahovaly v Auto Palace Group prodeje značky Ford, kterých se v dealerské síti prodalo 3 775. Druhou nejprodávanější značkou pak byla Hyundai (1 313) a třetí Opel (455). Prodeje vozů značky Opel zároveň vloni vykázaly největší nárůst.  Za leden a únor 2015 eviduje firma opět největší zájem o automobily značky Ford (608). Druhou nejžádanější značkou byla v daném období Hyundai, které se prodalo 224. Třetí pozici pak obsadila značka Škoda s 192 prodanými vozy. V rámci únorové akce Opel 24 Auto Palace prolomil jako jediný dealer Opel hranici 100 objednaných vozů (konkrétně 125) a umístil se na prvním místě v prodejích v rámci této akce.  Skupina Autobinck je prostřednictvím svých dceřiných společností jedním z největších nizozemských investorů v ČR. Současná hodnota investic přesahuje 1 miliardu korun a skupina v ČR zaměstnává 340 lidí na plný úvazek. Skupina Auto Palace plánuje expanzi prostřednictvím jak akvizic, tak investic do vlastních obchodních projektů během příštích dvou let. V tomto roce se počítá s další modernizací zejména na pražském Spořilově a v Brně, kde se brzy otevřou nové showroomy značek Mazda a Mitsubishi. Investice jsou rovněž plánovány na ostatních pobočkách Auto Palace Group v ČR a na Slovensku.


Auto Palace Group

Skupina Auto Palace je součástí holandského holdingu AutoBinck založeného v roce 1907 v Haagu - jedné z nejstarších automobilových společností na světě. V současnosti působí v 7 zemích Evropy zahrnujících Nizozemí, Českou republiku, Slovensko, Belgii, Maďarsko, Rumunsko a Slovinsko. V roce 2014 měla skupina AutoBinck obrat 924 mil. EUR. Holding společnosti AutoBinck je rozdělen do 4 divizí: 1) Import a dealerství, 2) Finanční služby (Business Lease), 3) Distribuce náhradních dílů a 4) Reality a služby. Skupina Auto Palace zahájila svou činnost na našem území v roce 1991 jako importér a prodejce automobilů značky Mazda a dnes patří mezi tři nejvýznamnější automobilové dealery na trhu.  V České republice Auto Palace nabízí zákazníkům ve svých třech prodejních centrech v Praze a jednom v Brně prodej automobilů celkem devíti značek - Ford, Hyundai, Infiniti, Mazda, Mitsubishi, Opel, Peugeot, Škoda a Volvo. Zároveň vlastní dvě pobočky v Bratislavě na Slovensku, kde je prodej a servis zaměřen na vozy značek BMW, Mazda, MINI a Mitsubishi.  Auto Palace nabízí širokou škálu služeb na každé pobočce. Pod jednou střechou zde zákazníci naleznou zázemí pro výběr a servis nových vozů, prodej a nákup ojetin (Auto Point), klempírnu, lakovnu, prodej náhradních dílů a autopůjčovnu (RentPoint). Součástí všech prodejních center jsou autorizovaná servisní střediska vybavená nejmodernější opravárenskou a diagnostickou technologií. Auto Palace je rovněž ekologicky velmi zodpovědná, proto podporuje prodej elektromobilů a vlastní i dvě nabíjecí stanice.

www.autopalace.cz


Praha/ Štiřín 20. března 2015

Publ.: Jiří Mosch

Dne 19. března 2015 se uskutečnila v zámeckém areálu Štiřín konference, která se těšila velkému zájmu politiků, médii a manažerů. Mezinárodní konferenci uspořádala Konrad-Adenauer-Stiftung Praha a Česko-německá obchodní a průmyslová komora a věnovala se problematice profesního vzdělávání jako investice do budoucnosti, jednalo se již o XVII. ročník.

IMG_7701

Přednášena problematika je nadmíru aktuální, neboť letošní rok je vyhlášen "Rokem průmyslu a technického vzdělávání v České republice".

Konferenci zahájil a celou akci moderoval Ing. Petr Šimůnek, mj., nastolil otázku pro přítomné "Vyplatí se po vzoru našeho německého souseda investovat do reformy profesního vzdělávání v České republice?"

Jedním z významných faktorů ekonomického růstu v celoevropském měřítku je problematika profesního vzdělávání mladistvých. V rámci tzv. duálního vzdělávání patří Spolková republika Německo k zemím s nejnižší mírou nezaměstnanosti mladistvých.

Hlavními řečníky konference byli Dr. Michael Blanc, Německá obchodní a průmyslová komora Berlín a Mgr. Jaroslav Fidrmuc, náměstek ministra školství, mládeže tělovýchovy ČR.

V první části konference diskutovali zástupci politické a veřejné sféry o současném stavu a vizi profesního vzdělávání v ČR. V druhé části tohoto diskuzního fóra nás seznámili zástupci několika vybraných výrobních podniků s vlastními zkušenostmi a úspěchy profesního vzdělávání ve svých firmách.


Tisková zpráva

Publ.:JIří Moschner

Praha, 17. března 2015 - Vybraná bílá vína ročníku 2013, červená vína ročníku 2012 a růžový Cabernet Sauvignon 2014 jsou hlavními hvězdami letošní nabídky tradičního vinařství KOLBY

Pouzdřanská vinice odkrývá své zralé poklady. Tak by mohlo znít motto slavnostního večera vinařství Kolby, které v pražském Anežském klášteře představilo nová ročníková vína.

Praha, 17. března 2015 - Vybraná bílá vína ročníku 2013, červená vína ročníku 2012 a růžový Cabernet Sauvignon 2014 jsou hlavními hvězdami letošní nabídky tradičního vinařství KOLBY, které se nachází v sousedství Pouzdřanské stepi. Jedná se o nezaměnitelná, exkluzivní vína, která zrají v historických sklepích ze 17. století a nesou v sobě pečeť unikátních geografických podmínek i vyhlášený um pouzdřanských vinařů.

Vinařství KOLBY, které je od roku 2012 vlastnictvím společnosti Rosso Steel, se primárně zaměřuje na produkci vyzrálých vín. "Rádi bychom našimi víny oslovili širokou veřejnost. I proto jsme se zaměřili na produkci kvalitních přívlastkových vín, z vlastních hroznů, s důrazem na ruční práci ve vinohradu. Navazujeme na dlouhou historii pěstování vinné révy v mikulovské podoblasti. První zmínky o pěstování vína v Pouzdřanech spadají už do roku 1244," vysvětluje Josef Šmíd, majitel vinařství KOLBY.

Úspěchy na světových i domácích soutěžích, stejně jako vzrůstající zájem zákazníků, potvrzují správné směřování vinařství: "Stejně jako ostatní vinaři vzhlížíme ke každému novému ročníku s očekáváním i určitými obavami, aby vše dopadlo podle našich představ, ale zároveň máme výhodu v  přípravě prodeje s dostatečným předstihem," uvádí ředitelka vinařství Radomila Křehulová a dodává: "Zejména meteorologické podmínky vždy velice přesně naznačují, co můžeme čekat. Významně se to týkalo rovněž ročníku 2013, který nyní představujeme. Vyžadoval spoustu pozornosti už na vinici. Vyznačoval se dlouhou zimou, počasí až do vinobraní nebylo úplně ideální a podzim nepřál teplým a slunným dnům. Přesto jsme dopěstovali všechna vína v přívlastkových kvalitách, máme pozdní sběr i výběr z hroznů. Mnozí se shodují, že ročník 2013 je podobný sklizni z roku 2010, tedy bohatý na příjemnou kyselinku. Vína ročníku 2013 nyní přicházejí na trh jako všechny předchozí ročníky po dvouletém zrání."

ROSÉ CABERNET SAUVIGNON 2014

Ideální společník pro blížící se letní sezónu. Víno v barvě koroptvího oka, plné tónů a vůní lesního ovoce, hlavně jahod. Díky nižšímu obsahu alkoholu a harmonickému souznění zbytkového cukru se svěžími kyselinami osvěží tělo i mysl. Lehké a lahodné rosé určitě doceníte během celého roku v doprovodu dezertů se smetanovým základem a ovocem.

SALON VÍN 2015

Ryzlink rýnský 2011 vinařství Kolby byl koncem února zařazen do Salonu vín 2015. Prestižní ocenění získávají vína, která jsou vyráběna z hroznů vypěstovaných v Česku, hodnotí se klasicky dle mezinárodních standardů 100bodovou stupnicí. Toto úspěšné víno získalo také bronzovou medaili IWC San Francisco 2014, stříbrnou medaili Decanter London 2014, zlatou medaili Muvina Prešov 2014, stříbrnou medaili Vinař Roku 2014, Gold Prague Wine Trophy 2014, ocenění Vítěz odrůdy a zlatou medaili Hustopečská pečeť 2014.

www.kolby.cz

Vinařství Kolby patří k nejstarším na jižní Moravě. První zmínky o pěstování révy v Pouzdřanech se objevují kolem roku 1244, nicméně zdejší vinice existovaly prokazatelně již před tímto datem. Počátky pěstování vinné révy na jižní Moravě jsou dávány do souvislosti s působením legií římského císaře Marka Aurelia ve druhém století našeho letopočtu. Důkazem je mimo jiné i archeologický nález vinařského nože pro řez révy. Jedna z římských pevností se nacházela v oblasti Hradiska, vzdáleného asi osm kilometrů od Pouzdřan. Nedávný letecký archeologický průzkum navíc naznačil, že jeden z římských táborů se pravděpodobně nacházel i přímo nad vinicemi, na vrcholu kopce Kolby. Pěstování vína na Moravě prokazatelně ustálo i rozpad římského impéria, většina písemných zpráv o vinařství však pochází až z pozdějšího období. V případě obce Pouzdřany je první zmínkou darovací listina českého krále Václava I. ze 17. února 1244, kterou panovník daroval herburskému klášteru v Brně různé majetky včetně vinic v Pouzdřanech. Tento dar je opakovaně potvrzen v letech 1247 olomouckým biskupem Brunem a roku 1269 královnou Kunhutou. Ve vlastnictví pouzdřanských vinic se v pozdějších obdobích vystřídalo několik majitelů, kteří pocházeli převážně z řad přední šlechty. Věhlas a obliba moravských vín postupně dosáhla takové výše, že v roce 1539 se dokonce rakouští vinaři obrátili na císaře Ferdinanda I. s žádostí o zákaz dovozu moravských vín do Rakouska. Po obrovském rozmachu v první polovině 17. století, kdy domácí spotřeba vína činila ročně odhadem až 56 litrů na osobu, následoval úpadek v pobělohorském období, později umocněný napoleonskými válkami. Výměra moravských vinic klesla na pouhou třetinu původní rozlohy. Vinicím nepřály ani události 20. století, dvěma světovými válkami počínaje a socialistickou kolektivizací konče. O to cennější je tak skutečnost, že právě vinice Kolby díky své jedinečnosti a kvalitě přetrvala až do dnešních dnů.

Označeno pod: vinařství, vínoLimonádník Karel Fiala stisknul v Jablonci spoušť mincovního lisu

Publ.:Jiří Moschner

12. března 2015

Jablonecká
Česká mincovna dnes opět potvrdila svou pověst luxusního hotelu, který hostí významné české osobnosti různých profesí. Do vybrané společnosti dnes díky spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Praha - Febiofest přibylo další jméno, tentokrát z filmové branže. Pamětní medaile se ke svým
kulatinám dočkal představitel nezapomenutelného Limonádového Joe, herec Karel Fiala. V mincovně si osobně vyrazil zlatku s pořadovým číslem jedna
z omezené dvěstěkusové série.

 Lisy, které razí pamětní mince a medaile dnes zažily velkou premiéru. Vůbec poprvé u nich totiž stála osobnost, která se řadí mezi hvězdy českého stříbrného plátna. "S organizátory Febiofestu jsme hledali formu spolupráce, která by nám dávala smysl. Vznikl z toho dlouhodobý projekt, v jehož rámci každý rok při příležitosti zahájení festivalu poctíme jednoho významného herce či herečku pamětní medailí za přínos české kinematografii," uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.
Celkem v Jablonci nad Nisou vyrazí 200 kusů zlatých a 400 kusů stříbrných medailí s portrétem našeho nejslavnějšího filmového kovboje, první stovka zlatých bude číslována na hraně.

 "Představitele populárního Limonádového Joea Karla Fialu znají tři generace diváků a letos slaví úctyhodné životní jubileum, své 90. narozeniny. Jsme rádi, že mu pamětní medailí můžeme vyjádřit při příležitosti konání Febiofestu úctu a pogratulovat za všechny tyto diváky," říká ředitel festivalu Kamil Spáčil.

Realizace se ujal zkušený medailér a vynikající portrétista Martin Dašek, sám velký filmový fanda. "Málokdy se mi poštěstí, že mohu vlastně v rámci pracovní doby čerpat inspiraci sledováním tak vynikajícího filmu. Byla to pro mě radost," uvedl Dašek.

Karel Fiala absolvoval v roce 1952 v Praze Státní konzervatoř a po krátkém angažmá v Národním divadle na dlouhá léta zakotvil v Hudebním divadle Karlín, je nositelem ceny Thalie za celoživotní přínos v oboru muzikál. "Když do připravovaného filmu Limonádový Joe hledali hlavního představitele, kdosi si vzpomněl na Fialu, jak válí
v Karlíně v operetě Rosemary. Pozvali mě a druhý den jsem měl telefonát, že mě berou,"
popisuje Karel Fiala, jak přišel k roli "limonádníka", která mu navždy změnila život a k jeho nadcházející devadesátce mu přinesla i ocenění od Febiofestu a České mincovny. Pamětní medaile si lze již dnes objednat na e-shopu České mincovny, oficiálně se do prodeje dostanou 19. března společně se zahájením 22. ročníku Febiofestu. Zlaté budou k mání za 25 950 korun, stříbrné za 890 korun.


Když padají manga  Dobrovolníkem uprostřed válečného konfliktu

Publ.:Jiří Moschner

Dvacetiletý Vojtěch Bílý strávil jeden školní rok jako učitel-dobrovolník na karmelitánské misii ve Středoafrické republice (SAR). Po jeho příjezdu zde vypukla občanská válka mezi muslimskými okupanty a původním křesťanským obyvatelstvem. Na Vojtovi tak náhle bylo s minimem prostředků a zkušeností vytvořit dětem v misijní škole ostrůvek bezpečí, konstruktivní práce a normality. Kromě toho se Vojta spolu s charismatickým představeným misie P. Aureliem Gazzerou zapojil do monitorování zločinů a po jeho boku se účastnil pokusů o smírčí jednání mezi znesvářenými stranami. Poznal tak "zevnitř" fungování obávaných povstaleckých skupin Séléka a jejich bojovníky, motivované především touhou po prestiži a majetku, jež jsou v chudé, prakticky nefungující zemi nedostatkovým zbožím. V období otevřených bojů, kdy se misie proměnila v improvizovaný uprchlický tábor, zde Vojta pomáhal se zásobováním a podával exkluzivní zprávy o situaci českým i světovým médiím, vládám a humanitárním organizacím, které konflikt ve Středoafrické republice kriticky dlouho nezajímal. Stal se svědkem odsunu muslimů ze SAR, jenž měl vyřešit konflikt, avšak zpřetrhal mnohé sousedské i přátelské vazby. 

brož., 192 s., 249 Kč

VYCHÁZÍ SOUČASNĚ JAKO E-KNIHA

Vojtěch Bílý (*1993 v Domažlicích) studoval církevní gymnázium v Plzni, ve kvintě přestoupil na Lycée Carnot ve francouzském Dijonu, které v roce 2013 zakončil maturitou. Během studia se seznámil s českou organizací SIRIRI a začal s ní spolupracovat. Od překladů textů a korespondence se tak dostal až k desetiměsíčnímu pobytu na karmelitánské misii ve městě Bozoum ve Středoafrické republice, kde působil ve školním roce 2013/2014 jako učitel. V témže období se zde stal svědkem občanské války a jejím komentátorem. V současnosti studuje psychologii na University of Aberdeen ve Velké Británii.

 Alena Scheinostová (*1977 v Praze) je novinářka a publicistka. Pracuje v Katolickém týdeníku, přispívá do periodik orientovaných na náboženství, společnost a lidská práva.  

LYŽAŘSKÝ AREÁL SKIPARK VELKÁ CHUCHLE SE LOUČÍ

SE ČTVRTOU SEZÓNOU

Praha, 12. března 2015:

Publ.:Jiří Moschner

Začátkem druhého březnového týdne ukončily pro tuto sezónu provoz půjčovna lyží a lyžařská škola v pražském areálu SkiPark Velká Chuchle. Běžecká stopa je zájemcům ještě stále k dispozici, její kvalita již ale není optimální a s jarním počasím počet lyžařů každoročně klesá. Letošní sezóna začala již na Silvestra 2014, jednalo se tak o nejdřívější datum otevření v historii SkiParku.

Ve čtvrté sezóně bylo zapůjčeno více než 2300 párů lyží, z toho 1135 žákům škol, kteří absolvovali zdarma lekce lyžování s instruktorem a 138 párů lyží si zdarma vypůjčili senioři.

V areálu proběhly závodní akce včetně Kryatlonu, který se konal 1. února. Soutěžilo se ve třech sportovních discipínách včetně plavání ve Vltavě, běhu a jízdy na lyžích. Čistě lyžařskou akcí byl oblíbený Pražský pohár.

Lyžařská trať již tradičně vznikla v areálu dostihového závodiště CONSEQ PARK Velká Chuchle, který nabízí ideální zázemí pro návštěvníky včetně parkování až pro 600 vozidel, převlékárny a občerstvení. Na projektu se velkou měrou podílí Magistrát hl. m. Prahy a městská část Praha 5. Finanční prostředky jsou využívány na technické zajištění výroby sněhu, provozní náklady a programy pro školy, které jsou pro žáky a jejich doprovod zdarma.