UŽ ZÍTRA SPOKOJENOST


TISKOVÁ  ZPRÁVA

Novou éru oboru HoReCa v Česku představí na podzim veletrh FOR GASTRO & HOTEL

Oblast pohostinství v Česku prošla kvůli pandemické situaci jedním z nejtěžších období a s tím i nevyhnutelnými změnami. Překonat tuto dobu pomohl také veletrh hotelového a restauračního zařízení, potravinářství a gastronomie FOR GASTRO & HOTEL, který tradičně přispívá k rychlejší stabilizaci podnikání v oboru a podporuje novinky napříč odvětvími. Letos na podzim ve dnech 29. září až 1. října v PVA EXPO PRAHA proběhne již podvanácté. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Veletrh FOR GASTRO & HOTEL napomáhá kontraktům, propojuje nabídku i poptávku na českém trhu a poskytuje prostor nejlepším technologiím, potravinám a novinkám v oboru. Návštěvníci mají možnost osobního setkání nejen s klienty, ale také se svou konkurencí a mohou nasbírat inspiraci pro své projekty. „Také letos se v rámci této události sejdou jak profesionálové z oboru, tak milovníci kvalitní gastronomie. Představí se nové startupy a vize, které segment HoReCa posouvají dál,“ říká manažerka veletrhu FOR GASTRO & HOTEL Maria Wohlrabová.

Dvanáctý ročník, který se bude konat opět na letňanském výstavišti, potrvá tři dny, z nichž první dva budou věnovány především odborníkům a jejich kontraktům. V rámci veletrhu proběhnou také kuchařské prezentace za podpory partnerů veletrhu a oborových firem. Například agentura T&M CREATIVE představí další vydání komponovaného programu plného novinek a trendů z gastronomie pod názvem GASTRO TOUR a pozve na pódium ty nejlepší kuchaře.

Již pošesté proběhne také odborný KONGRES FOR GASTRO & HOTEL, a to první a druhý den veletrhu 29. a 30. září v Kongresovém sále výstaviště PVA EXPO PRAHA. I letos se bude věnovat aktuálním tématům a problémům oboru, o kterých budou účastníkům přednášet významné osobnosti napříč segmentem HoReCa. Profesionálové od nich získají cenné informace i rady při osobním setkání.

Podrobné informace o veletrhu najdete na www.for-gastro.cz.

 
 
 

Jak ušetřit za energie? První pomoc i cenné rady přinese veletržní souběh FOR PASIV

Praha, 26. ledna 2022 – Stále více Čechů bojuje s narůstajícími výdaji za energie v domácnosti a hledá způsoby, jak je minimalizovat. Těm, kteří plánují budovat, rekonstruovat či inovovat a hledají cestu k maximálním úsporám, pomůže souběh veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM. Během nich se v PVA EXPO PRAHA sejdou ve dnech 3. až 5. března odborníci i novinky oboru energeticky úsporného bydlení. Oficiálními vozy veletržního souběhu jsou automobily značky FORD.

Zdražování energií v Česku je od loňského podzimu žhavým tématem ve většině domácností, které se připravují na úsporná opatření. Jak ukázaly aktuální průzkumy, lidé přecházejí na okamžité úspory (omezení světla a topení), ale také plánují nákupy úspornějších spotřebičů, realizaci chytré domácnosti i využití dotačních možností pro rekonstrukce. Jak tuto etapu zvládnout úspěšně, poradí odborníci na unikátním souběhu veletrhů FOR PASIV. K dispozici budou také nejnovější oborové technologie a trendy.

První pomocí při úsporách energií, s níž může začít každý, je omezení svícení a topení, vypínání spotřebičů z takzvaného standby režimu a obnova vybavení za spotřebiče úspornější. Pro ty, kteří nemají v plánu rekonstrukci stávajícího bydlení, ale hodlají investovat do úsporných technologií, jsou vhodné prvky chytré domácnosti. Tato zařízení, např. chytré termostaty, stmívače, automatická ovládání topení, větrání, žaluzií apod., nabízejí komplexní úspory. Jak ukázaly průzkumy společnosti ABB, až pětina Čechů plánuje ve svých domovech zapojit obnovitelné zdroje energie, např. solární panely pro výrobu elektřiny či ohřev vody nebo tepelná čerpadla. S těmito komponenty dokáží navíc skvěle pomoci také dotace nabízející finanční úspory až v řádech statisíců.

Sáhněte si na dotace

Pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám připravilo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR. Program do roku 2030 rozdělí minimálně 39 miliard korun. Příspěvky pro majitele rodinných a bytových domů se rozrostly a cesta k nim je jednodušší. „Nová zelená úsporám je dostupná téměř pro každého. Domácnosti díky ní šetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak i náklady na vstupní investici,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Úsporná opatření navíc zhodnotí nemovitost i s výhledem do budoucna, protože požadavky na energetické a ekologické parametry budov budou s ohledem na rostoucí ceny energií stále více ovlivňovat jejich cenu.

Program nově umožňuje poskládat si podporu de facto na míru. To znamená, že v rámci jedné žádosti je možné zkombinovat různá opatření – od zateplení přes výměnu kotle a instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. Dotace se zcela nově vztahují také na trvale obývané rekreační objekty. Větší výběr je i v případě výměny starých neekologických kotlů, kde se program doplňuje s kotlíkovými dotacemi. Celkově může dotace uhradit až polovinu vstupních nákladů.

Nejen o dotačních programech se mohou přijít zájemci poradit s odborníky na souběh veletrhů úsporného bydlení. Akce přinesou to nejlepší a nejnovější z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění. Nebude chybět bezplatné poradenské centrum, tematické a inspirativní přednášky. Zde budou radit profesionálové s projektem, dokumenty, vhodným výběrem materiálu, technologiemi nebo typem vytápění. Svá poradenská centra nabídnou také odborníci z ostatních oborů. Stačí zajít ve dnech 3. až 5. března na výstaviště PVA EXPO PRAHA. Více informací najdete na: www.forpasiv.cz, www.for-wood.cz, www.for-therm.cz.

 
 .
 
 
 
 
 
 
  Tisková zpráva 20. 1. 2022

Státní pozemkový úřad v roce 2021 vynaložil 2,965 miliard Kč na pozemkové úpravy

Praha, 20. ledna 2022 - Státní pozemkový úřad (SPÚ) vynaložil v roce 2021 na pozemkové úpravy finanční prostředky v celkové výši 2,965 miliard Kč, což je historicky nejvyšší částka, s kterou kdy SPÚ operoval.

„Nutno říci, že v letošním roce bylo na pozemkové úpravy přiděleno dostatečné množství finančních prostředků. S plánovaným objemem 3 mld. Kč tak mohl SPÚ zahájit stavby, které budou přínosem jak pro hospodařící zemědělce, tak obce a jejich obyvatele. Pro zachování kontinuity provádění pozemkových úprav by bylo velmi významné, aby takový objem finančních prostředků přicházel i v dalších letech.“ uvedl Ing. Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu.

Na pozemkové úpravy v roce 2021 z Všeobecné pokladní správy, rozpočtu MZe, a rozpočtu SPÚ bylo použito 2,842 miliardy korun, přibližně 134 milionů korun z Programu rozvoje venkova (PRV) a 24 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a nově 64 milionů korun z Národního plánu obnovy (NPO).

Finanční investice týkající se pozemkových úprav lze rozdělit do čtyř základních skupin, a to ekologická opatření za 69 milionů korun, vodohospodářská opatření za 313 milionů korun, protierozní opatření za 77 milionů korun a nejvíce byly zastoupeny polní cesty za více jak 2 miliardy korun. V celkovém součtu ještě chybí 56 milionů korun za provozní a technické činnosti obsahující též ostatní doprovodné stavby jako jsou sjezdy, přeložky apod.. V neposlední řádě do rozpočtu pozemkových úprav patří i 368 milionů korun za neinvestiční činnost, která zaštiťuje komplexní pozemkové úpravy, inženýrskogeologické průzkumy, studie odtokových poměrů či znalecké posudky.

V posledních letech celkový objem finančních prostředků na pozemkové úpravy a jejich realizace činil v roce 2021 2,965 miliard korun, v roce 2020 téměř 1,5 miliardy korun, což je o půl miliardy méně než v roce 2019, kdy celkový objem finančních prostředků na pozemkové úpravy a jejich realizace činil bezmála dvě miliardy korun.

Investice, které jsou do krajiny přinášeny prostřednictvím pozemkových úprav, mají ambice zajistit dlouhodobě udržitelný rozvoj českého venkova. Proto je hlavním cílem pozemkových úprav vytvořit prostorově-funkční vztahy v krajině, které umožní lépe se vyrovnávat s klimatickými a hydrologickými extrémy – suchem, povodněmi, současně zamezit zrychlené erozi půdy a zajistit prostupnost krajiny.

Tématům pozemkových úprav se bude věnovat XXII. Konference pozemkových úprav, která se uskuteční 12.- 13. dubna 2022 v Harrachově.

 

 

Veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM proběhne v novém, březnovém termínu

Praha, 15. prosince 2021 – Nejvýznamnější událost oboru energeticky úsporného bydlení, veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM, proběhne v novém termínu. Firmy a produkty tohoto odvětví se sejdou v PVA EXPO PRAHA ve dnech 3. až 5. března 2022, představí se novinky, trendy i osvědčené technologie od nejvýznamnějších firem. Oficiálními vozy veletržního souběhu jsou automobily značky FORD.

Trojice veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM tradičně přinese to nejlepší z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění. Představí se přední výrobci a značky z oboru s produktovými novinkami i osvědčenými technologiemi. Návštěvníci si v PVA EXPO PRAHA budou moci prohlédnout poutavé expozice a potkat se s odborníky významných firem, jako např. Heluz, Nilan, Zehnder, Izopol, CIKO, Haas Fertigbau, Domesi nebo NOVATOP a mnoho dalších.

Souběh tradičně nabídne také možnost bezplatného poradenství s odborníky napříč odvětvími. Nebude chybět oblíbené poradenské centrum, které připravujeme opět s Centrem pasivního domu. Zde se bude zájemcům věnovat denně hned několik odborníků a poradí s projektem, dokumenty, vhodným výběrem materiálu, technologie nebo typem vytápění. Svá poradenská centra nabídnou také profesionálové z ostatních oborů.

„V rámci veletržního souběhu nebude chybět ani doprovodný program nabízející přednášky a workshopy. Zájemci se dozvědí informace také o dotačních programech Státního fondu životního prostředí ČR a jejich čerpání,“ řekla ředitelka veletržního souběhu Kateřina Maštalířová. Podrobněji se představí i další fáze programu Nová zelená úsporám. Stavaři a investoři se podělí o své zkušenosti a přinesou inspiraci, jak na úsporný dům. V rámci události proběhne také vyhlášení výsledků soutěže Dřevostavba roku 2021. Kombinaci trojice veletrhů doplní akce Střechy Praha.

Organizátoři akce se navíc intenzivně starají o maximální bezpečí návštěvníků a vystavovatelů a chod veletrhu plně přizpůsobují aktuálním bezpečnostně-organizačním opatřením plynoucím z rozhodnutí Vlády ČR, aniž by utrpěl jejich komfort.

Více informací o jednotlivých veletrzích najdete na: www.forpasiv.cz, www.for-wood.cz, www.for-therm.cz.

 

Dočkají se samosprávy proplácení testů?

Praha 10. ledna 2022, Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) opakovaně vznáší v rámci jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) požadavek na odpovídající finanční kompenzace samosprávám za povinné testování zaměstnanců.

Místopředseda SMO ČR a starosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav Vlastimil Picek otevřel při jednání Ústředního krizového štábu již několikrát otázku zajištění antigenních testů územním samosprávám pro povinné testování zaměstnanců ÚSC či jejich proplácení ze strany zdravotních pojišťoven.

Přestože současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přislíbil proplácení povinného testování i zaměstnancům samospráv a jejich příspěvkových organizací, pojišťovny stále nemají patřičné pokyny, jak v tomto případě postupovat.

„Mediální vyjádření je jedna věc,“ říká Vlastimil Picek a pokračuje: „ale náš požadavek, který vznášíme již od jara loňského roku není zanesen do žádného závazného dokumentu, podle kterého by pojišťovny jednaly. Od dnešního jednání ÚKŠ očekáváme jednoznačné sdělení vůči zdravotním pojišťovnám, že testy budou propláceny rovněž za zaměstnance ÚSC a jejich příspěvkových organizací.

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá přes 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na Facebooku.

 

Státní pozemkový úřad spustil vlastní geografický portál

 

Praha, 21. prosince 2021 – Státní pozemkový úřad (SPÚ) spouští pro veřejnost vlastní geografický portál. V rámci tohoto veřejného informačního systému budou uživatelům poskytovány aktuální a přehledné geografické informace vztažené k agendám SPÚ.

„Pro veřejnost je Geoportál zajímavý zejména díky své centralizaci agend a možnosti zobrazení v internetovém prohlížeči bez nutnosti instalace dalších programů,“ uvedl Ing. Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu. Přínos pro zemědělce je zejména díky přehlednému zobrazení informací o bonitovaných půdně-ekologických jednotkách (BPEJ) ve všech katastrálních územích nebo poloze odvodňovacích zařízení. Pro odbornou i laickou veřejnost jsou k dispozici navržená i realizovaná opatření pozemkových úprav a nabídky nemovitostí k pronájmu či prodeji.

Geoportál je k dispozici na adrese https://geoportal.spucr.cz/. Byl implementován jako dílčí etapa zakázky Centralizované řešení GIS realizované dodavatelem Asseco Central Europe, a.s..

Realizace samotného projektu GIS byla zahájena v dubnu 2020, v březnu letošního roku byla dokončena základní část a 31. 8. 2021 byla dokončena druhá etapa dodávky včetně zmiňovaného Geoportálu. Cena celé implementace interního i externího řešení je 4 930 000,- Kč, přičemž částka za Geoportál odpovídá cca 500 000,- Kč.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA 23. 11. 2021 Se svou novou generací LiDARu promění Valeo autonomní mobilitu v realitu Skupina Valeo, světový lídr v oblasti asistenčních systémů pro řidiče (ADAS), dnes představila svou třetí generaci rotačního LiDARu, která bude uvedena na trh v roce 2024. Tato nová technologie, která nabízí výrazně vyšší výkon senzoru, činí autonomní mobilitu realitou a zajistí dosud nevídanou úroveň bezpečnosti silničního provozu. Geoffrey Bouquot, ředitel pro výzkum, vývoj a strategii skupiny Valeo, řekl: „Třetí generace LiDARu je významným technologickým pokrokem směrem k autonomnímu vozidlu. Posílí technologické a průmyslové vedoucí postavení skupiny Valeo – dosud jediným dodavatelem na trhu, který v současnosti sériově vyrábí LiDAR senzory pro automobily. Náš cíl číslo jedna s tímto produktem zůstává stejný – zachraňovat životy na silnicích.“ Třetí generace LiDARu od Valeo poskytuje bezkonkurenční výkon, pokud jde o dosah, rozlišení a snímkovací frekvenci. Vytváří 3D obraz okolí vozidla v reálném čase rychlostí 4,5 milionu pixelů a 25 snímků za sekundu. Oproti předchozí generaci se rozlišení zvýšilo 12krát, dosah 3krát a pozorovací úhel 2,5krát. Díky těmto technickým parametrům dokáže tento nový LiDAR vidět věci, které lidé, kamery a radary vidět nemohou. To znamená, že řízení může být delegováno na vozidlo v mnoha situacích (automatizace úrovně 2 a vyšší), včetně jízdy na dálnici při rychlostech až 130 km/h. I v takových situacích dokáže vozidlo vybavené třetí generací rotačního LiDARu vyřešit nouzové situace autonomně. LiDAR společnosti Valeo detekuje, rozpoznává a klasifikuje všechny objekty umístěné v okolí vozu. Pokud se objekty pohybují, měří jejich rychlost a směr. Rotační LiDAR se dokáže přizpůsobit všem světelným podmínkám, ať už je oslnivě jasno nebo úplná tma. Dokonce měří hustotu dešťových kapek pro výpočet dostatečné brzdné dráhy. Sleduje blízká vozidla, i když již nejsou v zorném poli řidiče, a využívá algoritmy k předvídání jejich trajektorie a ke spouštění nezbytných bezpečnostních manévrů. Díky těmto funkcím rotační LiDAR chrání osoby uvnitř vozu i jeho okolí – chodce, cyklisty a další účastníky silničního provozu. Kromě vozidel, která vybavuje, bude tento LiDAR prostřednictvím cloudu upozorňovat další vozidla na nebezpečí na silnici, takže i komunita těží z jeho schopností vnímání. Valeo vyvíjí a vyrábí celý systém, včetně hardwaru, softwaru a přidružené umělé inteligence – „mozku“, který kombinuje nasbíraná data a umožňuje vozidlu okamžitě učinit správná rozhodnutí. Jeho software se automaticky přizpůsobuje prostředí a v průběhu času zlepšuje jeho výkon prostřednictvím pravidelných aktualizací. Valeo je automobilový dodavatel, partner všech automobilek po celém světě. Jako technologická společnost navrhuje inovativní produkty a systémy, které přispívají ke snížení emisí CO2 a k rozvoji autonomního řízení. V roce 2020 skupina dosáhla tržeb ve výši 16,4 miliardy EUR a investovala 12 % prodeje do výzkumu a vývoje. K 31. prosinci 2020 mělo Valeo 187 výrobních závodů, 20 výzkumných center, 43 vývojových center, 15 distribučních platforem a zaměstnávalo 110 300 lidí ve 33 zemích po celém světě. Valeo je kótováno na pařížské burze cenných papírů. KONTAKT PRO MÉDIA Gábor Iffland gabor.iffland@valeo.com +420 736 508 049 Valeo LiDARy se vyrábí v Německu v závodě Valeo Wemding, kde se komponenty montují s mikronovou přesností. Výrobní linky závodu čerpají z nejmodernějších odborných znalostí skupiny Valeo v oblasti optiky, mechaniky a fotoniky (obor fyziky, který se zaměřuje na emisi a detekci světelných částic neboli fotonů). 300 inženýrů ze skupiny Valeo se věnuje výhradně této technologii, na kterou již bylo podáno více než 500 patentů. Valeo bylo první a dodnes zůstává jedinou firmou v automobilovém průmyslu, která vyrábí rotační LiDAR ve velkých sériích. Vyrobilo již přes 150 000 kusů a 99 % vozů osazených tímto typem senzoru na celém světě je vybaveno právě Valeo rotačním LiDARem. Až 30 % nových prémiových vozidel má do roku 2030 dosáhnout úrovně 3 autonomního řízení a k tomu bude muset být vybaveno technologií LiDAR. Stejně jako osobní automobily, budou muset být vybaveny jedním nebo více LiDARy i robotická taxi, doručovací droidi, autonomní nákladní auta, zemědělské stroje nebo těžební technika. Očekává se, že trh s LiDARy bude do roku 2030 představovat více než 50 miliard dolarů. Nová, třetí generace LiDARu společnosti Valeo bude klíčovým prvkem pro tuto zásadní změnu
 

Státní pozemkový úřad vyhlašuje 15. ročník soutěže Žít krajinou

 

Praha, 15. prosince 2021 – Symbolicky 15. prosince v 15:00 Státní pozemkový úřad (SPÚ) vyhlásil 15. ročník soutěže Žít krajinou 2021. Soutěž zaměřenou na komplexní pozemkové úpravy pořádá SPÚ ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy (ČMKPÚ) již od roku 2006. Krajské pobočky SPÚ, projektanti, stavitelé nebo obce či vlastníci realizované stavby mohou své projekty přihlásit do 20. února 2022. Soutěž podporuje projekty, které svým charakterem splňují požadavky na celkové řešení krajiny nebo její části. Přihlásit lze takové projekty, které byly dokončeny nejpozději 31. prosince 2020.

 

 

„Do letošního ročníku vstupujeme i s novým logem, které perfektně reflektuje vše, na co se v naší práci zaměřujeme. Zejména realizace opatření ochrany životního prostředí a adaptace na změnu klimatu (protierozní opatření pro eliminaci nepříznivých účinků povrchového odtoku vody: příkopy, průlehy, meze, travnaté pásy a jiné retardační prvky, opatření zadržující vodu v krajině formou projektů modré infrastruktury, jako jsou realizace mokřadů, tůní, revitalizace vodních toků a akumulačních vodních nádrží) a opatření zelené infrastruktury podporující biodiverzitu (prvky ÚSES: biocentra, biokoridory, interakční prvky a další výsadby zeleně mimo les a v zemědělské krajině.“ představil logo i poslání soutěže ústřední ředitel SPÚ Ing. Martin Vrba a dodal, že účelem je také přispět tímto způsobem ke zvýšení prestiže všech zúčastněných stran v jejich oboru působnosti.

 

 

 

Přihlašovat projekty do soutěže je možné do 20. února 2022 v souladu s pravidly zveřejněnými na webových stránkách soutěže: https://www.soutezzitkrajinou.cz/.

 

 

Do soutěže může přihlásit svoji realizaci:

 

§ místně příslušná pobočka krajského pozemkového úřadu;

§ projektant, resp. projekční firma pozemkové úpravy;

§ autor realizačního projektu společného zařízení;

§ realizační firma společného zařízení;

§ obec, resp. vlastník společného zařízení.

 

Soutěží se ve dvou kategoriích:

 

1. Zelená a dopravní infrastruktura (prvky ÚSES, opatření ke zpřístupnění pozemků)

2. Tvorba a ochrana krajiny (protierozní a vodohospodářská opatření)

 

V každé kategorii jsou udělována první tři místa. Dále porota vybere vítěze Ceny SPÚ. Cenu veřejnosti získává projekt s nejvyšším počtem hlasů získaných ve veřejném internetového hlasování. To proběhne během dubna 2022. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční v druhé polovině září v budově Senátu Parlamentu ČR.

 

Česká krajina potřebuje vyvážený vztah mezi zachováním přírodních zdrojů a udržitelným rozvojem zemědělství. Smysluplné pozemkové úpravy jsou proces, který probíhá již čtvrt století a přispívá k tomuto vyváženému vztahu zemědělce a krajiny. Zpřehledňují a uspořádávají pozemky tak, aby to lépe vyhovovalo jejich majitelům i jejich účelu. Součástí návrhu pozemkových úprav je i plán zmiňovaných společných zařízení, ten tvoří cestní síť a systém ekologických, protierozních a vodohospodářských opatření. Vrací do krajiny biokoridory a biocentra, vodní nádrže, polní cesty, zatravněné průlehy, větrolamy i novou zeleň, tedy prvky, které pomáhají české zemědělské krajině.

 

Harmonogram 15. ročníku soutěže Žít krajinou:

Zahájení 15. ročníku 15. 12. 2021

Uzávěrka přihlašování projektů 20. 02. 2022

Kontrola kompletnosti projektů 21. 02. 2022 – 28. 02. 2022

Hodnocení projektů odbornou komisí 01. 03. 2022 – 30. 04. 2022

Hlasování veřejnosti 01. 04. 2022 - 30. 04. 2022

Jednání centrální komise 2. pol. května/červen 2022

Slavnostní vyhlášení výsledků 15. ročníku 2. pol. září/říjen 2022

 
Tisková zpráva Zlatá koruna zahajuje jubilejní 20. ročník Hlasujte pro svůj nejoblíbenější finanční produkt Zlatá koruna, naše nejstarší celostátní přehlídka finančních produktů, zahajuje již jubilejní 20. ročník soutěže. Téměř 400členná Finanční akademie, složená z nezávislých odborníků, opět zhodnotí stovky finančních produktů ve spotřebitelských a podnikatelských kategoriích, aby vyhlásila nejlepší z nich. Stejně tak bude moct své oblíbené produkty podpořit veřejnost, svým hlasováním v anketách Cena veřejnosti a Cena podnikatelů na webu www.zlatakoruna.info. Výsledky hodnocení v soutěži Zlatá koruna pomáhají veřejnosti snadněji se orientovat v jinak nepřehledné nabídce finančních produktů, motivují ji k tomu, aby se více zajímala o vlastnosti jednotlivých produktů a lépe porozuměla nabídkám finančních společností. Rok 2021 byl opět pro Zlatou korunu nestandartní: místo tradičního osobního setkání na slavnostním galavečeru proběhlo vyhlašování oceněných produktů už podruhé prostřednictvím videa. Jinak ale pokračující „doba koronavirová“ naštěstí Zlatou korunu v činnosti výrazněji neomezila. Naopak, v duchu hesla „všechno zlé je k něčemu dobré,“ zareagovala Zlatá koruna již na začátku pandemie v roce 2020 na současnou krizi založením rubriky Peníze v roušce. Tento unikátní projekt nabídl nejširší veřejnosti možnost zeptat se on-line zdarma na cokoli z oblasti financí, a to jak ohledně pandemické situace, tak i mimo ni. Jelikož v této poradně odpovídají téměř obratem odborníci z řad členů Finanční akademie, staly se Peníze v roušce obsáhlou a cennou databází, v níž je již možné najít rady, informace a odborné názory na více než 1 700 nejrůznějších otázek a odpovědí, které se týkají osobních i podnikatelských financí. Jistá pozitiva vnesla pandemie i do samotného světa financí. Banky byly nuceny ke změnám a další koronavirový rok ještě víc urychlil digitalizaci a technologický rozvoj finančních služeb. Roste především poptávka po online řešeních, které jdou ruku v ruce s nutností spolehlivého zabezpečení. Podporu svému oblíbenému produktu vyjádřili spotřebitelé hlasováním v Ceně veřejnosti a podnikatelé v Ceně podnikatelů. Veřejného hlasování se v minulém ročníku zúčastnilo více než 50 000 lidí, kteří měli na výběr ze stovek produktů na webu Zlaté koruny, nebo dostali možnost svůj oblíbený produkt do soutěže doplnit. Jinak tomu nebude ani nyní. Budete-li v jedné ze zmíněných kategorií hlasovat, můžete se navíc zúčastnit tipovací soutěže a možná se na vás usměje štěstí tak, jako vloni na výherce, který vyhrál šperk od společnosti JK Jitka Kudláčková. V Ceně veřejnosti je možné hlasovat hned dvakrát. V prvním nominačním kole lze udělit hlas jakémukoliv produktu. Do finálového kola pak postoupí 20 finančních produktů s největším počtem hlasů a bude možné hlasovat znovu a vyjádřením svých preferencí některému z produktů finálové dvacítky zvolit ten nejoblíbenější. Cena podnikatelů je jednokolová. Hlasovat v anketě jubilejního 20. ročníku soutěže Zlatá koruna je již možné na webových stránkách: https://www.zlatakoruna.info/soutez/2022, kde jsou k dispozici i pravidla hlasování. Vyhlášení výsledků 20. ročníku soutěže Zlatá koruna bude na konci května roku 2022. 
 

23.11.2021

Braňte své občany před energošmejdy

Od 1. ledna 2022 budou města a obce, díky novele energetického zákona, moci zakázat přímo i podomní prodej energií.

Svaz měst a obcí ČR vyzývá v souvislosti s narůstající aktivitou tzv. „energošmejdů“ ke zvýšené ostražitosti. Cílem těchto nepoctivých podnikatelů jsou především senioři.

Vzhledem k ukončení podnikatelské činnosti ze strany skupiny Bohemia Energy se bez řádného dodavatele ocitlo několik stovek tisíc odběrných míst. Bývalým zákazníkům skupiny Bohemia Energy začali dodávat energie tzv. dodavatelé poslední instance (DPI). Režim je nicméně cenově značně nevýhodný a drtivá většina zákazníků se tedy snaží co nejrychleji uzavřít smlouvu v klasickém režimu. Této těžké situace ráda využije řada subjektů, které mnohdy nevybíravým způsobem tlačí nepoučené a vystrašené občany do uzavírání značně nevýhodných smluv – hovorově jsou tito nečestní podnikatelé, často působící metodou podomního prodeje, označování jako „energošmejdi“.

Obce v současnosti mají možnost regulovat činnost podomních prodejců energií skrze nařízení obce, ovšem tento zákaz dopadá pouze na tzv. „zprostředkovatele“, kteří od zákazníků většinou lákají plné moci k uzavření smluv o dodávce energií. Na subjekty přímo obchodující s energií zákaz podomního prodeje skrze nařízení obce v současnosti nedopadá. Toto se změní od 1. 1. 2022, kdy budou obce moci, díky novele energetického zákona, zakázat přímo i podomní prodej energií (samozřejmě stále i jeho zprostředkování). Do té doby ovšem nezbývá než působit zejména skrze prevenci a věnovat patřičnou pozornost poučení a upozornění zejména seniorů na podvodné praktiky nepoctivých podomních prodejců energií.

Energetický regulační úřad na svém webu uveřejnil „desatero“ doporučení, jak se vyhnout, popřípadě vyvázat z uzavření smlouvy s nepoctivými obchodníky s energiemi viz https://www.eru.cz/cs/desatero-obrany.

Dále lze odkázat na brožuru Hnutí DUHA, o které jsme informovali na našem webu www.smocr.cz.

Jak brožuru, tak „desatero“ lze vytisknou a sdílet na obecní vývěsce, či některém z frekventovaných veřejných míst. Doporučujeme podniknout proaktivní kroky a pomocí cílené informační kampaně chránit občany před nepoctivci

 

Přehlídka čisté mobility e-SALON uvede významné české premiéry i bohatý program

Praha, 11. listopadu 2021 – Po vynucené pandemické pauze se koná třetí ročník veletrhu čisté mobility e-SALON. Událost evropského významu uvede nejnovější ekologické vozy, motocykly, dobíjecí technologie, novinky z oblasti infrastruktury moderní mobility a další unikáty. Akce, jejímž spoluorganizátorem je TV Prima, proběhne ve dnech 11. až 14. listopadu na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Úvodní den patří médiím a odborníkům, pro širokou veřejnost bude akce zpřístupněna od 12. listopadu. Generálním partnerem veletrhu e-SALON 2021 je Skupina ČEZ.

Veletrh e-SALON je svou komplexností a velikostí událost evropského významu a mnozí výrobci během něj představují klíčové produkty svých značek v české premiéře. Nejinak tomu bude také letos, kdy automobilové novinky obsadí Haly 3 a 4. Například korejská automobilka KIA přiveze, coby jeden z leaderů elektrifikace v České republice, na e-SALON několik modelů – hlavní hvězdou bude Kia EV6, dále pak Kia Sportage Plug-in Hybrid a e-Niro.

ŠKODA AUTO, automobilový leader českého trhu, představí na letošním veletrhu e-SALON nejen čistě elektrické či plug-in hybridní modely, ale ukáže také všechny navazující služby, které jsou součástí celého ekosystému elektromobility mladoboleslavské automobilky. Ford se pochlubí sportovně střiženým sportovním SUV Mustang Mach-E, Porsche supersportem Taycan, Taycan Cross Turismo či Panamera 4S E-Hybrid Sport Turismo a Mitsubishi technicky zajímavým SUV Eclipse Cross PHEV, které umí být „malou elektrárnou“ na cestách pro nejrůznější spotřebiče.

Mezi hlavní taháky se určitě zařadí i novinka značky Dacia s názvem Spring, která se stane nejlevnějším elektromobilem na trhu s cenovkou pod půl milionu korun. Značka Renault se na veletrhu bude prezentovat prvním modelem nové generace „nativních“ elektromobilů Renault – novým Megane E-Tech 100% elektrickým, který je zároveň prvním modelem pyšnícím se novým logem značky. Představuje přelomový design, který porušuje zákonitosti tradičního kompaktního hatchbacku.

Návštěvníci uvidí i nejnovější model Tesla Y. Audi ukáže nejen Q4 e-tron Sportback, ale i e-tron GT. Veřejnost se seznámí i s dalšími vozy mnoha automobilových značek, které v čisté mobilitě něco znamenají. Nebudou chybět značky Hyundai s modely Tucson PHEV, Santa Fe PHEV, Ioniq 5, Kona EV či vodíkové Nexo.

Volkswagen představí celou rozrůstající se rodinu ID. Na letošním e-SALONu představí ID.4 ve vrcholné GTX verzi s pohonem všech kol. Další premiérou v rodině ID. bude SUV kupé ID.5, které se v České republice představí vůbec poprvé. A vůbec poprvé také představí koncept ID. LIFE, který odpovídá vizi městské elektromobility příští generace a ztělesňuje trvalou udržitelnost, digitální technologie a nadčasový design. Svoji premiéru bude mít i CUPRA BORN. Svět užitkových vozů budou, mimo jiné, zastupovat značky GOUPIL či tradiční značka VW, která předvede hned několik modelů dodávek, a to VW Multivan highlite a eCrafter.

Testovací jízdy i odborné přednášky

Návštěvníci e-SALONu si mohou unikátní modely vozů otestovat na vlastní kůži. Testovací jízdy totiž nabídne v areálu PVA EXPO PRAHA téměř každá z automobilek. Pro zájemce je připravena registrace, kde si budou moci vybrat z prezentovaných značek a přihlásit se na testovací jízdu – k zapůjčení je více než 25 vozů různých značek. Pro návštěvníky je připraveno i testování elektromotorek, elektrokol a dalších elektro vozítek.

Na veletrhu se představí i řada výrobců dobíjecích stanic, dodavatelů energií, i výrobců elektrokol, která jsou v této době velmi populární. Nechybí ani výrobci vozítek pro imobilní osoby, manipulační a komunální techniky či výkonné elektrické nakladače společnosti Kovaco Electric.

K vidění budou např. produkty společností Mountfield, Shimano, Unicorn, Phoenix Contact, Schrack Technik, TPC Industry a dalších. V průběhu výstavy bude možné navštívit i přednášky na zajímavá témata, která budou určena jak odborné (čtvrtek, pátek), tak široké veřejnosti (o víkendu). Součástí výstavy budou i doplňky, služby, aplikace a legislativa spojené s alternativními pohony vozidel. Konat se bude také konference ČISTÁ MOBILITA, která proběhne první den veletrhu a je určena pro odbornou veřejnost. První veletržní den, tedy ve čtvrtek 11. listopadu, se uskuteční také série tiskových konferencí vystavovatelů, kteří v půlhodinovém bloku představí své novinky

 

SOVAK ČR – Třetí den webkonference Provoz vodovodů a kanalizací Odpadní vody

 

Tisková zpráva ze dne 9. 11. 2021

 

Dne 5. 11. 2021 proběhla závěrečná část webkonference Provoz vodovodů a kanalizací, kterou pořádá SOVAK ČR, Odpadní vody, a to za moderace Mgr. Michaely Vojtěchovské Šrámkové, Ph.D., odborné asistentky SOVAK ČR.

První přednáškou „Problematika odlehčovacích komor“ Ing. Filip Harciník, Severočeská servisní, a.s., shrnul přehledně vývoj legislativního dopadu ohledně povolení vypouštění odpadních vod z odlehčovacích komor. Předestřel podrobněji pasportizaci odlehčovacích komor, v případě této společnosti se jedná o 900 komor. V případě, že se provede změna, ať již provozního, nebo investičního charakteru, je třeba přikročit k aktualizaci. Od 1. 1. 2023 bude povinnost platit pouze pro ty odlehčovací komory, které nevyhoví posouzení a právě zde není úplně jasné, jak stanovovat poplatky za vypouštění vod. Na závěr zazněla výzva k tomu, že je pro zlepšení stavu povrchových vod je nezbytné přikročit k odpojování dešťových vod ze systému jednotné kanalizace. Tam, kde je to možné, snažit se budovat modrozelenou infrastrukturu, případně zvolit jiná řešení zaručující zlepšení kvality vod před přepadem. Pomohlo by také zrušení výjimky za zpoplatněné odvádění dešťové vody, neboť náklady se nyní převádí na veškeré zákazníky ve formě vodného a stočného.

Trojice řečníků Ing. Radim Staněk, Královéhradecká provozní, a.s., Ing. Martin Grygara, Pražské vodovody a kanalizace a.s. a Ing. Josef Máca, Ph.D., VODÁRNA PLZEŇ a.s., prezentovala „Praktické příklady řešení kalové koncovky a ověření hygienizace kalů z ČOV. Ing. Radim Staněk uvedl situaci v Hradci Králové, kdy bylo třeba nalézt zcela nové řešení, neboť po změně legislativy dosud upravený kal již nebude po konci roku 2022 vyhovovat pro použití v zemědělství. Byl připraven projekt termofilní stabilizace kalů s termínem dokončení do 30. 6. 2022. Ing. Martin Grygara popsal již provedená ověření hygienizace kalů u termofilní anaerobní stabilizace a úpravy směsného surového kalu páleným vápnem na ÚČOV Praha. U třetí varianty – kombinace předchozích řešení zatím ještě čekají na stanovisko Ministerstva životního prostředí. Dalším posuzovaným objektem bylo Kalové hospodářství Drasty. Ve VODÁRNĚ PLZEŇ a.s., měli o něco snazší situaci, neboť přechod na termofilní stabilizaci kalu již byl proveden v minulosti a účinnost hygienizace byla i úspěšně ověřena v termínu 30. 9. 2019 – 21. 10. 2019.

Neuskutečnila se původně plánovaná přednáška Ing. Karla Fuchse, VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST a.s., divize Žďár nad Sázavou, o „Zpracování čistírenského kalu na registrované hnojivo“, který ze závažných zdravotních důvodů nemohl vystoupit. Článek na toto téma bude zveřejněn na webu SOVAK ČR a v časopise Sovak.

Ke dvěma tématům vystoupil prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc., VŠCHT Praha. Nejdříve seznámil účastníky webkonference se „Stanoviskem čistírenských odborníků České republiky k revizi Směrnice o čištění městských odpadních vod“. Zmínil dobrou úroveň čištění odpadních vod, kdy 87 procent obyvatel ČR žije v domech napojených na kanalizaci a prakticky 98 procent vod je čištěno v souladu s platnou legislativou. Za zásadní považuje zavedení přístupu založeného na principu posouzení rizik, současná technologie umožňuje vysoce účinné odstranění N a P, ale je třeba se přistupovat k přísnějším limitům pouze v oblastech, kde to bude mít skutečně pozitivní dopad na kvalitu vod.

Druhé téma „Recyklace odpadních vod a úspěšné příklady z praxe“, jak sdělil prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc., je také řešením, které dokáže zlepšit naši vodní bilanci. K bariérám většího nasazení u nás stále patří chybějící národní legislativa, kdy se institut recyklované vody neobjevuje ani ve vodním zákoně ani prováděcích předpisech. Je třeba pokračovat v základním a aplikovaném výzkumu, ověřovat dostupné technologie a prokazovat jejich spolehlivost. Ohledně zavlažování v zemědělství se prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc., na závěr podělil o poznatky k novým technologiím pro dezinfekci, kdy vedle ultrafialového záření se u velkých evropských projektů používá peroxooctová, či peroxomravenčí kyselina. Například v Miláně je již peroxooctová kyselina v provozním měřítku aplikována.

Doc. Mgr. Martina Vítková, Ph.D., Česká zemědělská univerzita, představila v prezentaci „Aplikace čistírenských kalů v zemědělství: nové možnosti úprav a rizika“ projekt NAZV ZEMĚ, který začal v letošním roce. Proběhla již terénní aplikace, kdy byla plocha oseta pšenicí. Plodiny se budou dále střídat. Ve druhém projektu TAČR PPŽ byly provedeny rozsáhlé loužící testy, tím hlavním z nich je pH statický text, který simuluje chování pro různou půdu.

Ing. Miroslav Florián, Ph.D., Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, se věnoval problematice kalů v přednášce „Upravené kaly na zemědělské půdě... nově v roce 2021 a dále...“. Program na úpravu kalů musí být v současnosti předložen na ÚKZÚZ. ČOV se náhle ocitly v problémech s kapacitou pro uložení kalů. ÚKZÚZ se podařilo vyjednat přechodné období dočasné tolerance s účinností od září 2021 do konce roku 2022. Úřad vždy obhajoval zachování možnosti použití upravených kalů na orné půdě, musí se však tak dít za účelem zlepšení vlastností půd. Jeho aplikace bude stále možná, neboť existuje přibližně 1 milion hektarů půd se zásobou fosforu nízkou, či vyhovující. Problémem ale je, že neexistuje strategický dokument pro nakládání s kaly a provozovatelé tak nemají možnost zareagovat na vzniklou situaci například úpravou investičních plánů. V tuto chvíli však ve spolupráci SOVAK ČR, ÚKZÚZ a Ministerstva zemědělství byla zprovozněna datová vrstva v LPIS, kde je možné vyhledat vhodný pozemek k aplikaci čistírenských kalů.

Ing. Josef Máca, Ph.D., Ing. Radim Staněk, komise pro čistírny odpadních vod SOVAK ČR a Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M., člen představenstva SOVAK ČR, se věnovali „Eliminaci znečištění v kanalizační síti – dopadu na kvalitu kalů“. Ing. Josef Máca, Ph.D., mimo jiné uvedl, že kanalizace a ČOV jsou spojité nádoby, jen kvalitní provozování obojího zajistí kvalitní výstup – kal. Zásadní je také dosažení shody s legislativou Evropské unie, tedy omezení vnosu znečištění a jeho eliminace u zdroje. Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M., zdůraznil, že první krokem řešení je pilotní screening na síti a aplikace reverzního inženýrství. Praktický příklad představil Ing. Radim Staněk. Zařízení ZOTEKO s kapacitou 15 000 m3/rok bylo vybudováno v roce 2021. Přednostmi pro provozovatele ČOV jsou kontrola procesu, určení postupu při čištění, rozhodnutí o přijetí/nepřijetí odpadů, vzorkování, či eliminace havarijního vypouštění a také eliminace zápachu. Největším bonusem je pokles kontaminace produkovaného kalu a zejména přínosy pro životní prostředí.

Na závěr Ing. František Střída, Ph.D., komise pro oblast energií SOVAK ČR, vystoupil s přednáškou „Použití kalového plynu z ČOV pro kogenerace nebo sušárny kalů či snad úplně jinak“. Přednáška zrcadlila současný stav jak v legislativní oblasti, tak v oblasti cen energií. Byl popsán pro vodárenské společnosti ideální stav provozu jejich zařízení – vyrobit co nejvíce energie samostatně a a také ji zároveň v provoze spotřebovat. Takový krok si do budoucna vyžádá nové stavební řešení a velké investice. Jakémukoliv rozhodnutí by však měla předcházet podrobná studie a zvážení všech variant. V prosinci proběhne webinář s energetickou tématikou, kdy by se měl hodnotit dosavadní vývoj i rychle probíhající změny.

Závěrečné slovo přednesl Ing. Vilém Žák, ředitel a člen představenstva SOVAK ČR, přímo z haly úpravny vody a pohovořil o koncepci konference s příběhem, kdy odborný program začínal přednáškou z Evropy přes srovnání českého vodárenství s evropským, představení Pozičního dokumentu až k aktuálním problémům, s kterými vodárenství potýká. Příští ročník konference je naplánován na 2.–3. listopadu 2022.

SOVAK ČR je spolkem sdružujícím právnické a fyzické osoby, činné v oboru vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu a sdružuje subjekty, jejichž hlavním předmětem činnosti je zajišťování zásobování vodou nebo odvádění a čištění či jiné zneškodňování odpadních vod, a to jak z hlediska provozování a spravování, tak z hlediska vlastnictví, rozvoje a výstavby. V současné době má SOVAK ČR 112 řádných členů a 123 členů přidružených. Řádní členové SOVAK ČR v České republice zásobují kvalitní pitnou vodou.

 

SOVAK ČR – Webkonference Provoz vodovodů a kanalizací byla zahájena

 

Tisková zpráva ze dne 3. 11. 2021

 

19. ročník konference Provoz vodovodů a kanalizací pod záštitou ministra zemědělství pořádaný online ve dnech 2., 3. a 5. listopadu nabídl v prvním vysílacím dni zajímavý vhled do aktuální problematiky českého vodárenství, a to i v kontextu mezinárodním.

 

Vysílalo se z impozantního a architektonicky významného prostoru podolské vodárny. Konferenci zahájil Ing. Vilém Žák, ředitel a člen představenstva SOVAK ČR, který mimo jiné uvedl: „Cílem spolku je přinášet informace o stavu našeho oboru a jeho směrování, a to včetně vývoje související legislativy na evropské i národní úrovni. Bez těchto znalostí totiž nelze ani na korporátní úrovni přijímat správná strategická rozhodnutí.“ K prestižním řečníků patřil v úvodu zástupce EurEau Bertrand Vallet, který přednesl prezentaci „Kam kráčíš Evropo“? Svůj pohled následně nabídl Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M., člen představenstva SOVAK ČR a zároveň představenstva EurEau. Soustředil se přitom na problematiku Green Deal a Taxonomii. Srovnání českého vodárenství s evropskými zeměmi se posluchačům dostalo od předních odborníků z akademické obce, profesorů Václava Jandy, Pavla Jeníčka a Jiřího Wannera. Ing. Vilém Žák, ředitel a člen představenstva SOVAK ČR, a RNDr. Petr Kubala, předseda představenstva Svazu vodního hospodářství ČR, z.s., představili Poziční dokument definující základní potřeby vodohospodářského a vodárenského odvětví pro nadcházející období. „Je to historicky poprvé, co se vodohospodáři napříč oborem byli schopni shodnout na úkolech a cílech, které mají být zárukou spolehlivého fungování našeho oboru na další období. Důležité je, že tento dokument byl předán Ministerstvu zemědělství jako podklad pro zapracování do strategií ministerstva pro vodní hospodářství,“ zdůraznil Ing. Vilém Žák, ředitel a člen představenstva SOVAK ČR. Bylo stanoveno osm zásadních tezí:

 

1. Poskytování bezpečných a spolehlivých vodohospodářských služeb.

2. Ochrana vodních zdrojů jako zranitelného strategického zdroje.

3. Podpora hodnoty vodohospodářských služeb k zajištění dlouhodobě udržitelného financování.

4. Posun k vodohospodářským službám, které jsou šetrné ke zdrojům a klimaticky neutrální.

5. Posílení ochrany vodních zdrojů a odolnosti vodohospodářských služeb z hlediska přírodních katastrof, vývoje klimatu, ekonomiky, legislativy a dalších bezpečnostních rizik.

6. Podpora vody v oběhovém hospodářství.

7. Motivace k inovaci a inspirování profesionálů ke splnění současných i budoucích výzev.

8. Správa dlouhodobých aktiv v rychle se měnícím prostředí.

 

Úplné znění dokumentu naleznete zde.

 

Časopis Sovak v letošním roce slaví 30. ročník vydávání, nulté číslo časopisu vyšlo na konci roku 1991 a od ledna 1992 se začala psát historie pravidelně vydávaného odborného časopisu. Předseda redakční rady časopisu Sovak Ing. Miroslav Kos, CSc., MBA, vzpomenul začátky časopisu a jeho poslání. Postupem času narostl například roční počet stran od cca 340 v prvních letech až po 420 od roku 2006. Stěžejním milníkem je i rok 2008, kdy byl zařazen do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR. „Pokud zrekapitulujeme 30 let vydávání časopisu Sovak ukazuje se, že myšlenka vydávat oborový časopis byla správná a je i přes nástup moderních informačních technologií nadále přínosná. Časopis Sovak nesporně svoji úlohu naplnil a je toho schopen i do budoucnosti,“ zmínil Ing. Miroslav Kos, CSc., MBA.

 

Zcela novým způsobem bylo uchopeno vystoupení zástupců ministerstev, která vytvářejí regulatorní rámec pro fungování vodárenského oboru. Na odpoledne byl připraven kulatý stůl se zástupci nejvýznamnějších regulátorů oboru vodárenství pod moderací Ing. Viléma Žáka, ředitele a člena představenstva SOVAK ČR. Zúčastnili se ho zástupci ministerstev – za Ministerstvo zemědělství Ing. Aleš Kendík, náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce vodního hospodářství, za Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí Ing. Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů, za Ministerstvo financí Ing. Lukáš Teklý, pověřen řízením odboru Cenová politika a za Ministerstvo zdravotnictví MUDr. František Kožíšek, CSc., vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu, Státní zdravotní ústav. Diskutujícími za SOVAK ČR byli Ing. Jiří Heřman, člen představenstva SOVAK ČR, Ing. Radka Hušková, předsedkyně komise laboratoří, Ing. Stanislav Váňa, předseda ekonomické komise a Mgr. Barbora Veselá, předsedkyně právní komise.

 

V následujících dnech proběhnou tradiční specializované části konference – 3. 11. k problematice pitné vody a 5. 11. 2021 odpadní vody. V závěru druhého dne budou vyhlášeny výsledky foto a video soutěže 2021 „Voda v první linii“. Úplný program dalších dvou dnů webkonference naleznete zde. Tradiční a vysoce oceňovanou odbornou konferenci pořádá letos SOVAK ČR již 19. rokem. V uplynulém období nalezla konference „útočiště“ v 11 městech, v některých i víckrát. Poslední dva roky se konference v nezměněném kvalitním standardu přenesla do virtuálního prostoru.

 

SOVAK ČR

 

SOVAK ČR je spolkem sdružujícím právnické a fyzické osoby, činné v oboru vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu a sdružuje subjekty, jejichž hlavním předmětem činnosti je zajišťování zásobování vodou nebo odvádění a čištění či jiné zneškodňování odpadních vod, a to jak z hlediska provozování a spravování, tak z hlediska vlastnictví, rozvoje a výstavby. V současné době má SOVAK ČR 112 řádných členů a 123 členů přidružených. Řádní členové SOVAK ČR v České republice zásobují kvalitní pitnou vodou přes 9 mil. obyvatel, odvádějí odpadní vody pro téměř 8 mil. obyvatel a přes 98 % těchto odpadních vod čistí.

 

Stavební veletrh FOR ARCH 2021 se opět stal událostí roku ve svém oboru. Navštívilo jej téměř 34 tisíc lidí

Praha, 6. října 2021 – Stavební veletrh FOR ARCH přilákal na výstaviště PVA EXPO PRAHA téměř 34 tisíc návštěvníků, kteří se seznámili s produkty více než čtyř set vystavovatelů. Na oborové události roku bylo možné najít novinky výrobců, prestižní dodavatele, získat odborné rady nebo se zúčastnit zajímavého doprovodného programu. Následující 33. ročník se uskuteční ve dnech 20. až 24. září 2022. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Přestože bylo konání 32. ročníku veletrhu poznamenáno protiepidemickými opatřeními, organizátorům se podařilo zajistit maximální bezpečí a komfort pro návštěvníky i vystavovatele. Také letos se nomenklatura FOR ARCH opírala o stěžejní obory stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, bazénů, wellness & spa či vytápění a dřevostaveb. Letošní ročník se navíc premiérově konal v souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR, který nabídl portfolio produktů a služeb z odvětví nábytku, interiérů a bytového designu, čímž dokonale doplnil klasickou nomenklaturu stavebního veletrhu.

„I když jsme se jako organizátor museli vypořádat s mimořádnými organizačními opatřeními, bylo pro bezpečnost návštěvníků i vystavovatelů učiněno maximum. Letošní ročník veletrhu FOR ARCH opět ukázal svou výjimečnost pro obor stavebnictví, když představil expozice 411 vystavovatelů a přivítal 33 771 návštěvníků,“ řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Přednášky i prestižní ocenění

Nebyly to pouze nejnovější produkty a technologie, s kterými bylo možné se v Letňanech seznámit. Připraven byl také bohatý doprovodný program, který nabídl přednášky, konference a workshopy pro profesionály i širokou veřejnost. Velkému zájmu se těšily například přednášky od Státního fondu životního prostředí ČR, které byly zaměřeny na pokračování programu Nová zelená úsporám. Návštěvníci si nenechali ujít ani semináře Chytře na úspory energie od Centra pasivního domu, Zabezpečte se – bezpečný domov od Ministerstva vnitra, Policie ČR a Cechu mechanických zámkových systémů ČR nebo Změny legislativních požadavků na konkrétních příkladech od G SERVIS CZ a mnoho dalších.

V rámci společenského večera v první den konání veletrhu byly v Kongresovém sále výstaviště uděleny ceny Architekt roku, Architekt obci i veletržní ceny GRAND PRIX za nejzajímavější vystavené produkty a TOP EXPO za nejpoutavější expozice. O vítězích rozhodovala nezávislá porota složená z odborníků napříč obory stavebnictví.

GRAND PRIX v roce 2021 získaly firmy VELUX Česká republika, s.r.o. za inovativní řešení spoje dvou střešních oken VELUX Instalační set DUO; OZONTECH, s.r.o. za generátor ozonu ANNIHILATOR MINI 6000 s čidlem; COMINFO, a.s. za vstupní turniket EasyGate Superb a ACOND a.s. za tepelné čerpadlo vzduch-voda Acond PRO-R. Čestné uznání získaly Slavona s.r.o. za inovativní řešení vnějšího rámu dřevěného okna Okno Progression, verze GRP; WIENERBERGER s.r.o. za obecně použitelný online nástroj pro sofistikovaný odhad nákladů na stavbu rodinného domu Wienerberger konfigurátor domu.

V případě soutěže TOP EXPO byly vyhlášeny nejpůsobivější expozice, které jsou zároveň i vysoce funkční a splňují kritéria pro komunikaci se zákazníkem. Hodnoceny byly všechny expozice veletrhů v kategoriích do 60 m2 a nad 60 m2. Cenu za kategorii do 60 m2 získaly firmy za veletrh FOR ARCH COMINFO, a.s.; Xella CZ, s.r.o. a za veletrh FOR INTERIOR LUSITO – DECO LOCO. Cenu TOP EXPO za kategorii nad 60 m2 získaly za veletrh FOR ARCH VELUX Česká republika s.r.o.; FENIX Trading, s.r.o. a za veletrh FOR INTERIOR JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o.

V rámci souběhu veletrhu FOR ARCH a FOR INTERIOR mohli návštěvníci využít příležitosti a zapojit se do soutěže o voucher na koupelnu v hodnotě 50 000 Kč od společnosti ProCeram, a to v expozici TVbydleni.cz.

Následující událost oboru stavebnictví, 33. ročník veletrhu FOR ARCH, se bude konat na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA v termínu 20. až 24. září 2022.

 

Známe vítěze 14. ročníku soutěže Žít krajinou

Praha, 8. října 2021 – Ve čtvrtek 7. října 2021 se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo vyhlášení výsledků 14. ročníku soutěže Žít krajinou, kterou pořádá Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci se Stálou komisí senátu pro rozvoj venkova a s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy. Jejím cílem je ocenit nejúspěšnější realizace pozemkových úprav, které jsou komplexním a účinným nástrojem, jak vrátit krajině její schopnost vyrovnávat se s klimatickými změnami i vlivy zemědělské činnosti. Mají pozitivní přínos pro kvalitu životního prostředí a zvyšují i celkovou kvalitu života na venkově.

Soutěž Žít krajinou oceňuje nejlepší navržené a vybudované realizace prvků plánů společných zařízení v krajině, jejich autory, organizátory a všechny další, kteří se o realizace zasloužili. Ve 14. ročníku soutěže Žít krajinou se komisím představilo 42 projektů, z toho 23 projektů v kategorii Zelená a dopravní infrastruktura a 19 projektů v kategorii Tvorba a ochrana krajiny. Současně centrální komise vybrala z těchto projektů ten nejlepší a udělila mu Cenu Státního pozemkového úřadu. A poslední cenou, která byla v letošním ročníku udělena, byla Cena veřejnosti. O té rozhoduje veřejnost v internetovém hlasování.

Společná zařízení realizovaná v pozemkových úpravách mají pozitivní přínos nejen pro zvýšení kvality životního prostředí, ale i kvality života na venkově. Jejich význam postupně roste v důsledku negativních dopadů klimatických změn. Společná zařízení, jako jsou mokřady, tůně, ochranné nádrže, meze nebo výsadby jsou prevencí povodní i sucha.

„Připomeňme si, že pozemkové úřady letos slaví své 30. výročí. Vlastní pozemkové úpravy se začaly, a to z počátku formou jednoduchých a později komplexních úprav, zpracovávat až v roce 1992. Od té doby bylo v České republice zpracováno celkem přibližně 2700 komplexních a 1080 jednoduchých pozemkových úprav,“ uvedl ve svém projevu Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu.

Důležitost pozemkových úprav zdůraznili ve svých projevech i přítomní senátoři, předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Jiří Vosecký i místopředseda stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Rostislav Koštial. Jejich pozitivní vliv na krajinu vyzdvihl i Pavel Sekáč, náměstek ministra zemědělství pro řízení Sekce pro fondy Evropské unie, vědu, výzkum a vzdělávání. Všichni přítomní senátoři se zapojili do předávání ocenění i Pamětních listů Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. Cenu Státního pozemkového úřadu předal s ústředním ředitelem Vrbou i místopředseda Spolku pro rozvoj venkova pan Eduard Kavala. O krásné hudební vystoupení se postaralo hudební uskupeni ViKo.

Společná zařízení budovaná v rámci pozemkových úprav, jako jsou mokřady, tůně, ochranné nádrže, meze nebo výsadby alejí, biocenter a biokoridorů jsou pomáhají krajině vyrovnat se s variabilitou počasí, jsou účinné při povodních, ale i v době sucha. Význam pozemkových úprav roste společně s nutností snahy vypořádat se negativními dopady klimatických změn.

„Pokud budu mluvit o investicích do krajiny, tak od vzniku SPÚ v roce 2013 jsme investovali do pozemkových úprav více jak 13,6 miliardy Kč. Za těmito čísly stojí poctivá a profesionální práce jak úředníků, projektantů pozemkových úprav a staveb, tak i dodavatelů a patří jim za to opravdu velké poděkování,“ ocenil spolupráci ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Martin Vrba.

Jako ukázka opravdu dobré praxe může sloužit vítězný projekt v kategorii Tvorba a ochrana krajiny, který získal zároveň i Cenu státního pozemkového úřadu za nejlepší přihlášený projekt. Lokální biokoridor LBC 2 U Krčmy část I. V rámci realizace lokálního biocentra v katastrálním území Čejč byla obnovena vodní plocha v místě, kde se na základě první písemné zmínky z roku 1464 nacházelo Čejčské jezero, které zaniklo lidskou činností v 1. polovině 19. století cíleným vysoušením. Multifunkční opatření je tvořeno zejména dvěma vysychavými tůněmi a jednou tůní se stálou vodní hladinou, které jsou doplněny výsadbou vhodné dřevinné vegetace. Litorální pásmo kolem vodní plochy dále poskytuje přirozené místo pro rozvoj mokřadní vegetace poskytující útočiště vodnímu ptactvu i obojživelníkům. Biodiverzitu podporují také instalované broukoviště, plazník, budky a čapí hnízdo. Lokalita po realizaci poskytuje vhodné existenční podmínky i ekologicky

náročnějším druhům (včetně ohrožených druhů), vázaným na sušší i vlhčí bylinné porosty a na některé druhy dřevin. Realizací projektu byly do krajiny navráceny přirozené vodní plochy a významně zvýšena biodiverzita i ekologická stabilita. Opatření plní funkci protierozní, půdoochrannou, ekologickou, estetickou i rekreační. Vynaložené úsilí dalo vznik významnému vodohospodářskému, ekostabilizujícímu a krajinotvornému prvku s celospolečenským významem, který dále navazuje na biokoridor nivy Čejčského potoka.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Svaz měst a obcí ČR vyjednal miliardu na sportoviště

Praha, 29. září 2021, Na svátek sv. Václava 28. 9. 2021 přislíbil premiér Andrej Babiš zástupcům Předsednictva Svazu měst a obcí ČR 1 miliardu Kč a urychlené vypsání dotační výzvy na výstavbu sportovních zařízení pro města a obce. Sváteční úterý se neslo ve znamení úspěšného setkání členů Předsednictva Svazu – předsedy Františka Lukla, starosty Kyjova a místopředsedů Miroslava Žbánka, primátora Olomouce a Pavla Drahovzala, starosty Velkého Oseku – s premiérem Andrejem Babišem, ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a vedením Národní sportovní agentury v čele s jejím předsedou panem Filipem Neusserem.

Cílem jednání zástupců Svazu bylo získat finance na výstavbu sportovních zařízení pro města a obce formou dotačního titulu. Premiér Andrej Babiš přislíbil celkem 1 miliardu Kč a brzké vypsání dotační výzvy. Z důvodu urychlení dotačního procesu, města a obce budou žádosti zasílat na Ministerstvo pro místní rozvoj - ministryně Klára Dostálová přislíbila vypsání výzvy v řádu týdnů.

Proč bylo třeba situaci urgentně řešit? Přislíbené finance pokryjí zrušenou výzvu „Sportovní infrastruktura – Investice nad 10 mil. Kč“, kterou Národní sportovní agentura v srpnu tohoto roku bez náhrady zrušila a ve které žádaly desítky obcí s již připravenými stavebními projekty.

„Každou korunu, kterou vynaložíme do sportovišť, vynaložíme pro zdraví a zábavu našich občanů.“ řekl předseda Svazu František Lukl a dodal „Všechna města a obce svými dotacemi podporují sportovní a spolkovou činnost každoročně miliony korun.“

Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše dotaci z programu Podpora rozvoje regionů, jako tomu bylo v minulém roce s tím, že nebude omezena horní hranice počtu obyvatel obce.

Ve čtvrtek proběhne další jednání k nalezení finančních prostředků, které pokryjí požadovanou miliardu Kč.

 

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá přes 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na Facebooku.

 
97 500 návštěvníků • 444 vystavovatelů • 15 ha výstavní plochy ZÁVĚREČNÁ TISKOVÁ ZPRÁV
 
97 500 návštěvníků • 444 vystavovatelů • 15 ha výstavní plochy ZÁVĚREČNÁ TISKOVÁ ZPRÁVA Organizátoři jsou s 47. ročníkem agrosalonu Země živitelka spokojeni Země živitelka je nejvýznamnější akcí svého druhu, zaměření a rozsahu, určená pro odbornou i laickou veřejnost, s prezentací nejširší nabídky všech zemědělských oborů (chov hospodářských zvířat, zemědělská technika, myslivost, rybářství, potravinářství, technologie, výzkum a vzdělávání). Letošní podtitul „Inspirací k činům“ byl členěn na 4 směry: Popularizace zemědělství, Budoucnost českých potravin, Modernizace zemědělství a Zemědělství a environment. „Jsem rád, že se po roční pauze mohla letos uskutečnit tradiční výstava Země živitelka. Děkuji organizátorům, kteří vše zvládli výborně i za ztížených podmínek, při dodržování hygienických opatření, a návštěvníkům, kteří zachovali výstavě přízeň. Důkazem je, že jich přišlo téměř sto tisíc. Také vystavovatelé využili možnosti prezentovat naše zemědělství a potravinářství, které se dál rozvíjí i přes obtíže spojené s pandemií. S letošním ročníkem Země živitelky jsem spokojený a jsem přesvědčený, že návštěvníci i vystavovatelé si odnesli hezké zážitky a inspiraci do budoucna,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Největší návštěvnost byla v sobotu, kdy agrosalon navštívilo 22 000 návštěvníků. Letos poprvé byly do celkového čísla započítávány i děti do 6 let, které mají vstup zdarma. 2 „Letošní ročník byl v mnoha směrech jiný. Na přípravu jsme měli výrazně méně času, a to necelé 3 měsíce, celkový rozpočet oproti poslednímu ročníku byl také výrazněji nižší. Doba, ve které se nacházíme, díky pandemii a dlouho trvajícím restrikcím, ovlivnila účast vystavovatelů a také návštěvníků. Počítali jsme s tím, že nemůžeme počítat s čísly jako v rekordním roce 2019, přesto jsme ale velmi spokojeni. I přes téměř podzimní počasí byla obsazenost výstavy i účast návštěvníků velice slušná. Děkujeme všem, kteří se agrosalonu Země živitelka zúčastnili, “ říká Martin Karban, předseda představenstva Výstaviště České Budějovice. V rámci 47. ročníku agrosalonu Země živitelka byl slavnostně otevřen Národní pavilon Z, poprvé mohli návštěvníci využít restauraci Rybářská bašta, byl poklepán základní kámen k výstavbě Národního zemědělského muzea. Prostor bývalého amfiteátru se proměnil v předvadiště číslo 2. Prestižní soutěž Zlatý klas o nejlepší vystavený exponát vyhlašuje Ministerstvo zemědělství. V letošním roce se přihlásilo 40 exponátů. Nejpočetněji byla zastoupena kategorie živočišné výroby: 14 exponátů, kategorie rostlinná výroba: 6 exponátů, kategorie mechanizace: 8 exponátů, kategorie potravinářská výroba: 12 exponátů. Celkem bylo uděleno 20 ocenění, 2x ocenění ZLATÝ KLAS S KYTIČKOU – o něj soutěží nejlepší vybrané exponáty, splňující navíc i náročná ekologická kritéria. 48. ročník agrosalonu Země živitelka proběhne od 25. do 30. srpna 2022. PRAKTICKÉ INFORMACE www.zemezivitelka.cz Výstaviště České Budějovice a.s. 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA

ZLÍN, 1. září 2021

Cesta do pohádky i na hrad za řemeslníky. Kam vyrazit v září na Východní Moravě?

Louku za Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě oživí v sobotu 4. září program Gastro Brod Festivalu. Ochutnáte gastronomické speciality z celého světa, připraven je také bohatý kulturní program, ve kterém se představí Pavel Novák i Naďa Konvalinková. Dětské návštěvníky potěší zábavní zóna s atrakcemi. www.vychodni-morava.cz/akce/141763

Netopýři jsou noční živočichové, kteří se ve tmě orientují díky zvláštní schopnosti zvané echolokace. Nenechte si ujít zajímavou přednášku muzejního zoologa Zdeňka Tyllera s názvem Netopýří noc, která proběhne v sobotu 4. září na zámku Vsetín. www.muzeumvalassko.cz/akce-a-vystavy/netopyri-noc-3

Prohlídka Zámku Chropyně v doprovodu pohádkových postav je připravena na sobotu 4. září. Od 16.00 do 19.00 hodin se zde koná akce Pohádkový zámek. www.muzeum-km.cz/pripravujeme/15-pohadkovy-zamek

V sobotu 4. září 2021 se vydejte na Hrad Malenovice, připraven je čtvrtý ročník celodenního rodinného programu s názvem Stará řemesla na hradě Malenovice. Mistr kovář předvede zpracování železa, rytci pak zdobení kovových výrobků. Prostory provoní kváskový chléb upečený v replice středověké chlebové pece. Těšit se můžete na výrobu keramiky tradiční provázkovou technikou i točením na hrnčířském kruhu. Připravena je také řada interaktivních koutků pro velké i malé návštěvníky. Akce začíná v 10.00 hodin. www.muzeum-zlin.cz

Tradiční Pouť ve Štípě připadá letos na 4. a 5. září. V sobotu 4. září se ve 13.30 koná mše svatá pro děti a mládež ve starém kostelíku. Na ni navazuje program pro děti a mládež. Slavnostní mše svatá se koná v neděli 5. září od 11.00 hodin. www.stipa.cz/

Charitativní koncert na podporu Střediska rané péče EDUCO Zlín a organizace Auxilium o. p. s. Filharmonie pod širým nebem se koná ve čtvrtek 2. září ve 20.00 hodin v Kongresovém centru Zlín. Filharmonie Bohuslava Martinů zahraje pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho skladby P. I. Čajkovského (polonéza z opery Evžen Oněgin, část suity z Labutího jezera, Italské capriccio) a Polovecké tance A. Borodina. www.filharmonie-zlin.cz/1044a-filharmonie-pod-sirym-nebem

Jubilejní 25. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie se v Městském divadle Zlín uskuteční ve dnech 3. až 8. září. Festival otevře v pátek 3. září v 19.00 hodin domácí premiéra inscenace Pýcha a předsudek v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. www.vychodni-morava.cz/akce/126136

18. ročník mezinárodního závodu horských kol Hradní okruh se koná v sobotu 4. září v Brumově-Bylnici. V 10.00 hodin začínají dětské závody, ve 13.00 hodin se pojede hlavní závod. Připraveno je pět tratí, nejdelší má 52 km a převýšení 1400 m. Závod Hradní okruh je zařazen do Valašskokarpatské cyklotour 2021. www.vmnakole.cz/cs/time-line/hradni-okruh-zavody-horskych-kol-143

26. ročník festivalu hudby, slova a výtvarného umění pořádá ve dnech 5. – 26. září město Bystřice pod Hostýnem. V programu festivalu Bystřické zámecké slavnosti vystoupí v neděli 5. září v 19.00 hodin v kostele sv. Jiljí Český filharmonický sbor Brno. www.bystriceph.cz/bystricke-zamecke-slavnosti/a-2383

Valmez Foto – to je výstava 15. ročníku fotografické soutěže, na které se představí snímky z Valašského Meziříčí pořízené amatéry i profesionály. K vidění v Muzejním a galerijním centru Valašské Meziříčí ve dnech 6. – 26. září. https://magc.kzvalmez.cz/udalost/3773-valmez-foto-2021/

V pátek 3. září se v Muzeu Napajedla koná tradiční Muzejní noc. Připraven je večer plný her a soutěží, těšit se můžete na loutky, kdy si vyzkoušíte například ovládání loutek. Program začíná v 18.00 hodin. www.muzeum.napajedla.cz/novinka/detail/2361-muzejni-noc-bude-letos-loutkova

Koncerty, akrobatický cirkus, kuchařská show, rozhovory s osobnostmi, výstavy i aktivity pro děti. A na to všechno vám stačí jeden den – pátek 3. září, kdy se v Bílovicích uskuteční čtvrtý ročník venkovního setkání WiFič VEN! V rámci programu se uskuteční koncert skupiny J.A.R. a Buty, vystoupení zpěvačky Katarzia nebo rozhovory Lucie Výborné. Součástí setkání bude i industriální výstava Žně designu. Vernisáž je připravena na čtvrtek 2. září v 18.00, výstava je pak pro veřejnost otevřena od 3. do 8. září v jedné z výrobních hal v Bílovicích. Výstava se zaměřuje na průmyslový design a předvede výběr toho nejlepšího z designu. www.wificven.cz

Otrokovický rekreační areál Štěrkáč bude hostit v sobotu 4. září festival Lážo Plážo Fest. Návštěvníky čeká bohatý hudební program – Rybičky 48, Ben Cristovao, Vypsaná Fixa, Kapitán Demo, John Wolfhooker. www.lazoplazofest.cz Další pozvánky na akce pořádané na Východní Moravě najdete na www.vychodni-morava.cz. Termíny akcí se v závislosti na aktuálních opatření a počasí mohou měnit, sledujte stránky pořadatelů.

 

Na Šestce se pošesté sjedou veteráni v rámci přehlídky Classic Drive

Tisková zpráva, 24. srpna 2021

První zářijový víkend bude Obchodní centrum Šestka opět hostit automobilové veterány. Navazuje tak na úspěšné uplynulé ročníky unikátní výstavy. Setkání s názvem Classic Drive vol. 6 je velkým lákadlem nejen pro účastníky samotné, ale především pro diváky, kteří mohou obdivovat auta s rokem výroby datovaným do 50. až 90. let minulého století. K vidění budou unikátní historické vozy a takzvané „youngtimery“, tedy vozidla, která svým stářím od 15 do 29 let ještě nedosáhla na status veterána, ale už mají sběratelský potenciál.

Setkání fanoušků půvabných karoserií a uchu lahodících motorů proběhne na střeše obchodního centra Šestka. Akce se uskuteční v sobotu 4. září od 12:00 do 18:00. Úžasnou podívanou pro fanoušky veteránů poskytne už pošesté. K vidění by mělo být okolo 200 vozů a připraven je i bohatý doprovodný program včetně prohlídek a ukázek historických aut, odborných konzultací a dalších aktivit. Vstupné je dobrovolné. „Věříme, že akce, které pro návštěvníky připravujeme, osloví i jinou klientelu než k nám běžně jezdí nakupovat. Proto se snažíme pro zákazníky připravit pestrou paletu obchodů a služeb, ale i volnočasové aktivity, kde si na své přijde celá rodina. Classic drive už si získal oblibu jak mezi účastníky, tak mezi fanoušky a my se snažíme, aby byl každý ročník něčím trošku jiný a pořád jej vylepšujeme," říká Michaela Němcová, centre manager OC Šestka.

„Návštěvníci se mohou těšit na vozidla vyrobená do roku 1999, hlavně automobily a motorky zejména ze 70. až 90. let, zavítají ale i vozy daleko starší. Přestože nám organizaci letošního ročníku lehce narušila pandemie covidu-19 a s ní spojené restrikce, nelekli jsme se a přesunuli jej na zářijový termín stejně jako v loňském roce. Věříme, že se účastníci i obdivovatelé krásných aut sjedou v hojném počtu,“ říká pořadatel akce Jiří Dohnal a dodává: „Veteránské srazy na střeše OC Šestka už mají svoji tradici díky zapálení a profesionálnímu přístupu ze strany obchodního centra a mají vysokou úroveň. Průměrné stáří přihlášených automobilů je okolo 40 let. Návštěvníci uvidí auta, která jsou nejen krásná a mají vysokou estetickou hodnotou, ale pyšní se i zajímavým investičním potenciálem.“

V uplynulých ročnících dorazilo na výstavu přes 5 000 návštěvníků. Letos se mohou osvěžit ve stylové pop-up kavárně z palet od Fruitisimo, kde si kromě nabídky fresh drinků, vody a kvalitní kávy mohou vybrat z oblíbených zmrzlin a také donutů z Donuter Donuts.

 

VGP PARK PLZEŇ SE ROZRŮSTÁ. 

PRO DHL EXPRESS A VERHOEK EUROPE VZNIKNE NOVÁ HALA

12. května 2021: Developer a vlastník semiindustriálních a logistických nemovitostí VGP zahájil výstavbu v pořadí již páté haly ve svém logistickém parku VGP Park Plzeň, který se nachází v průmyslové části města Plzně – Bručné v těsné blízkosti silnice E49 a s napojením na dálnici D5. Na zhruba 10hektarovém pozemku zde nabízí téměř 50 000 m2 pronajímatelných ploch vhodných pro lehkou výrobu, logistiku a doprovodné komerční aktivity. Nájemci nové haly se stanou společnosti DHL Express, která si pronajme 1 113 m2, a dále Verhoek Europe s celkem 2 170 m2 logistických ploch. Předpokládaný termín dokončení budovy E a její předání do užívání je letos v září. Budova je realizována ve stupni zelené certifikace BREEAM Very Good.

 

„Pro naše parky se vždy snažíme vybírat strategickou polohu. Ani VGP Park Plzeň, umístěný ve významné obchodní a průmyslové části plzeňského regionu, není výjimkou. Lokalita má výborné napojení na sousední Německo a zároveň je velmi dobře dostupná hromadnou dopravou z centra Plzně,“ komentuje Petr Kovařík, commercial officer společnosti VGP, a dodává: „Úzká spolupráce s budoucími nájemci DHL Express a Verhoek Europe již v průběhu výstavby nám umožňuje stavět halu opravdu „na míru“, vycházející vstříc jejich specifickým potřebám.“

 

Mezinárodní přepravce DHL Express je dceřinou společností německé skupiny Deutsche Post DHL. Ta byla založena v roce 1969 a poskytuje mezinárodní expresní, kurýrní a logistické služby. V současnosti se drží na špičce největších logistických společností na světě s působností ve více než 220 zemích a regionech. Také Verhoek Europe patří mezi renomované poskytovatele logistických služeb. Společnost vznikla v roce 1953 v Nizozemsku a její distribuční služby pokrývají téměř celou Evropu. V České republice působí od roku 2005.

 

„Modernizace a rozšiřování servisních středisek je v souladu s postupnou obnovou a posílením infrastruktury DHL Express v České republice. Po výstavbě nového terminálu v Brně na letišti v Tuřanech a nové pobočky v Karlových Varech, jsem jako lokální patriot nadšen, že přišla na řadu nová pobočka v Plzni. Jedná se o strategické umístění ve VGP Parku a věřím, že to přinese další benefity pro naše zákazníky a možnost pohodlného odbavení většího množství zásilek a rozšíření provozu naší služby až o několik desítek minut denně,“ říká Luděk Drnec, generální ředitel DHL Express (Czech Republic).

 

VGP Park Plzeň se nachází na jižním okraji západočeské metropole poblíž nákupního a zábavního centra Olympia Plzeň. Mezi jeho současné nájemce patří významné společnosti a zaměstnavatelé z celého Plzeňska jako jsou Faiveley Transport Czech, Assa Abloy ES Production, Transtechnik CS, Excell Czech či Copo Téxtil Portugal. Vedle strategické polohy VGP Parku nájemci oceňují také vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, kterou díky mnoha odborným středním a vysokým školám Plzeň jako čtvrté největší město v ČR disponuje.

 

O společnosti VGP

VGP je celoevropský developer, manažer a vlastník špičkových logistických a semi-industriálních nemovitostí. Provozuje plně integrovaný podnikatelský model s kapacitou a dlouhodobou expertizou napříč dodavatelským řetězcem. Společnost má rozvinuté portfolio pozemků o aktuální rozloze 7,65 milionu m² a strategicky se zaměřuje na výstavbu business parků. Společnost byla založena v roce 1998 jako rodinný developer nemovitostí v České republice. Dnes, s více než 300 zaměstnanci, VGP vlastní a provozuje aktiva v 12 evropských zemích, a to jak přímo, tak prostřednictvím společných podniků. V současné době má v portfoliu 80 parků v celé Evropě; v České republice se jedná o 14 parků, které jsou buď dokončené a pronajaté, ve výstavbě anebo v přípravě. K prosinci 2020 dosáhla hrubá hodnota aktiv skupiny VGP, včetně 100 % společných podniků, 3,84 miliardy EUR a čistá hodnota aktiv společnosti (EPRA NAV) 1,35 miliardy EUR. Společnost VGP je kótována na burze Euronext Brussels a na Pražské burze cenných papírů (ISIN: BE0003878957).

 

 

Další informace naleznete na: https://www.vgpparks.eu

 

Tisková zpráva 24. 6. 2021

 

SPÚ získal 2. místo v soutěži Má vlast cestami proměn – příběhy domova

Praha, 24. června 2021 - Státní pozemkový úřad (SPÚ) si 17. června v rámci 12. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn – příběhy domova odnesl druhé místo v hlasování veřejnosti za proměnu s hlavním cílem dobrého hospodaření s vodou v krajině. Krajinná opatření ve středočeských Choťovicích volilo 17441 hlasujících. Vodní nádrž pomůže oblasti v době sucha i nadměrných srážek, navazující biocentrum a biokoridor mj. zvyšují biodiverzitu krajiny. Upravené místo se stalo oblíbeným cílem vycházek místních obyvatel i výletníků. Ocenění z rukou ředitelky soutěže Ing. Drahomíry Kolmanové, arch. Josefa Pleskota a ředitele NKP Vyšehrad Ing. arch. Petra Kučery převzala tisková mluvčí Petra Kazdová.

„Do 12. ročníku jsme přihlásili 5 proměn a vážíme si toho, že naše realizace v Choťovicích plní nejen svůj vodohospodářský účel, ale staly se oblíbeným místem široké veřejnosti, což dokazuje vysoký počet hlasů. Je vidět, že pozemkové úpravy a navržené realizace mají smysl a plní svá poslání,“ uvedl Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu.

Ve 12. ročníku soutěžilo 118 vystavených proměn. Nejlepší proměnou 12. ročníku zvolili hlasující Památník Tomáše Bati ve Zlíně. Na druhém místě se umístila již zmíněná Krajinná opatření v Choťovicích a na třetím Obnova pláště kostela sv. Terezie v Lesné.

Do hlasování o nejlepší proměnu 12. ročníku výstavy se od června 2020 do konce dubna 2021 zapojilo 60 455 hlasujících. Volit mohli mezi klasickými památkami jako jsou hrady, zámky, kostely či kaple, novějšími budovami sokoloven, nádraží a obecních úřadů, drobnými stavbami i velkorysými úpravami krajiny. Do 13. ročníku výstavy Státní pozemkový úřad přihlásil dvě proměny, a to Revitalizační opatření na pravém břehu Holomně - Drslavice ve Zlínském kraji a Nový rybník v Stoklasné Lhotě – Tábor v Jihočeském kraji. Ročník byl neveřejně zahájen 17. 6. 2021 na Vyšehradě. Slavnost zahájila paní hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. Přítomné přivítal prezident pořadatelské organizace Karel Drhovský. Pozdravy přednesli a úctu k tvůrcům vystavených i dalších příznivých proměn vyjádřili mj. europoslankyně Veronika Vrecionová, senátor a předseda Stále komise Senátu pro rozvoj venkova Jiří Vosecký, paní poslankyně Parlamentu ČR Alena Gajdůšková, paní Olga Haláková, radní pro kulturu Karlovarského kraje, a další. Zástupci krajů přivezli Srdce krajů ke kontrole panu prof. Pirkovi a společně zhodnotili jejich zdravotní stav. Vítěze loňského ročníku zveřejnil jménem odborné poroty arch. Josef Pleskot.

Přihlášeno je 106 projektů s více i méně nevšedními příběhy. Od 17. 6. jsou všechny proměny zveřejněny na internetových stránkách www.cestamipromen.cz, kde pro ně můžete hlasovat do 30. 4. 2022.

 

Tisková zpráva 17. 6. 2021

Intersucho a Státní pozemkový úřad

Praha, 17. června 2021 - Státní pozemkový úřad (SPÚ) se 17. května připojuje k osvětové činnosti v rámci Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha. Již od roku 2017 Státní pozemkový úřad (SPÚ) vystupuje jako jeden z partnerů zabývajících se monitoringem zemědělského sucha s cílem garance základních funkcí systému.

SPÚ spolu s Mendelovou univerzitou v Brně a Ústavem výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. provozuje integrovaný systém pro monitoring zemědělského sucha vycházející z numerického modelu aktuálních meteorologických a pedologických dat se zohledněním vzrůstu vegetace rozpoznatelného z družicových snímků družice TERRA. Výstupy pro celé území ČR a SR jsou generovány ve formě map a pravidelně vystaveny na portálu www.Intersucho.cz.

„Monitoring zemědělského sucha je určen k posouzení intenzity sucha a jeho dopadů na krajinu, má být oporou na úrovni zemědělské prvovýroby, podnikání, politiky, ale i vzdělávání,“ uvedl Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu.

Rozvoj systému je založen na sledování nejnovějších poznatků v oborech agrometeorologie a bioklimatologie. Ambicí tvůrců tohoto systému je pomoci českým zemědělcům, zahradníkům či lesníkům.

Data ze systému Monitoringu mohou být využita:

• pro efektivní rozhodování českých zemědělců, lesníků a zahradníků, státní správy i samosprávy,

• pro efektivní cílení pozemkových úprav a optimalizaci jejich návrhů,

• pro poskytování informačního servisu zemědělským subjektům a úzká spolupráce s nimi jako pomoc resortu MZe podnikům ohrožených nedostatkem vláhy,

• byla využita při řešení náhrad škod zemědělcům způsobených suchem v roce 2015 a 2017,

• pro případné poskytování údajů pro Fond nepojistitelných rizik.

O systémy sledování sucha se také opírají národní, vládou schválené, koncepce jako např. „Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky“ či „Národní akční plán adaptace na změnu klimatu“.

Činnosti, které SPÚ provádí v oblasti řešení problematiky sucha jsou především pozemkové úpravy, metodická a legislativní činnost a další. Aktuálně pracujeme také na řešení závlah a odvodňovacích systémů s vazbou na pozemkové úpravy, kde jsme náš plán činností promítli do materiálu „Plán opatření proti suchu prostřednictvím pozemkových úprav a adaptace hydromeliorací do roku 2030“.

Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha stanovila OSN na den 17. června. Jedná se o jeden z mezinárodních dnů, řešící biosféru a životní prostředí naší planety, konkrétně boj proti suchu a desertifikaci, mezinárodním dnem se stal od roku 1994. Hlavním cílem světového dne boje proti desertifikaci je zvýšení povědomí veřejnosti o mezinárodní spolupráci týkající se boje proti desertifikaci a důsledkům sucha. Světový den boje proti rozšiřování pouští je jedinečnou příležitostí, jak si připomenout, že s desertifikací je možné bojovat.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Obecní svazy vyzývají k přímé pomoci obcím postiženým tornádem

Praha, 25. 6. 2021; Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR vyzvaly v reakci na včerejší tragédii na Hodonínsku a Břeclavsku své členské obce k tomu, aby se zaměřily na přímou, rychlou a jednoduchou pomoc postiženým obcím a jejich obyvatelům.

Obecní svazy mají díky svým členům řadu zkušeností s tím, jaké obtíže v případě živelných katastrof obce a jejich představitelé řeší. A že pomoc, aby byla skutečně účinná, musí být koordinovaná a adresná.

„Nemáme v úmyslu vyhlašovat vlastní veřejné sbírky, jsme přesvědčeni, že ty, které už fungují, svůj účel velmi dobře splní,“ říká předseda Svazu měst a obcí František Lukl. „Budeme proto naše členy motivovat k tomu, aby se buď zapojili do těchto sbírek, nebo nabídli pomoc přímo postiženým obcím.“

„Sdružení místních samospráv už informovalo své členy, jak jednoduše mohou samosprávy poslat finanční pomoc přímo konkrétním postiženým obcím, a to na základě jejich aktuálních potřeb. Nabídky pomoci ze strany našich členů začaly chodit již včera v noci, velmi si těchto projevů solidarity vážíme,“ doplňuje Stanislav Polčák, předseda SMS ČR

 

Senát zamítl stavební zákon

Praha, 2. července 2021, Včera (1. července 2021) se senátoři znovu postavili za města a obce. 65 hlasy, ze 65 přítomných, zamítli návrh stavebního zákona. Shoda panovala napříč politickým spektrem.

Senátoři ocenili některá pozitiva, která návrh obsahuje. A to zejména apelační princip, který měl odstranit ping pong mezi prvostupňovým a odvolacím orgánem, zřízení specializovaného stavebního úřadu, který by povoloval strategické stavby (dálnice, silnice, vysokorychlostní dráhy) a především snahu o digitalizaci celé agendy.

Současně však upozornili na negativa, která bohužel veškerou odvedenou práci hatí. Jedná se zejména o fatální oddálení veřejné správy od lidí na venkově, zrušení obecních stavebních úřadů, a tedy další faktické oddálení státní správy, především v málo zalidněných oblastech se složitou dopravní dostupností. Dojde k omezení znalosti území, pracovník tak z neznalosti lokálních poměrů a vztahů může snadno udělat chybu s fatálními následky.

Senátoři upozornili i na riziko potenciálního nárůstu černých staveb, vzdálené stavební úřady nebudou mít totiž šanci hlídat celé své správní území, v tom rozsahu, jak to dnes dělají obecní stavební úřady. Jedním z kritizovaných důsledků je také centralizace státní správy a nedostatečná ochrana veřejného zájmu.

Vize zachování sloučeného modelu veřejné správy tak, jak funguje teď, nebo vytržení a zavedení centralizace v oblasti stavebního řízení je velkým střetem. V rámci legislativního procesu nebyla dostatečně vydiskutována změna systému veřejné správy, modelu sloučené veřejné správy. Vytrhává se jeden segment ze systému veřejné správy, ze spojeného modelu.

Svaz měst a obcí ČR děkuje senátorům, že projevili odvahu a názor, že právní norma s tak rozsáhlými dopady musí být přijata na základě konsensu všech dotčených a napříč politickým spektrem. Hrozí totiž vážné nebezpečí, že při příští změně politické garnitury by se mohl stát první obětí zákonodárného procesu.

Senátoři samosprávám rozumí, a jsou tak skutečnou pojistkou demokracie a nezávislosti územních samospráv a všech jejich občanů.

Ing. Alexandra Kocková

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá přes 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na Facebooku.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Starostové starostům

Praha 25. června 2021, Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) ještě v noci domluvilo zorganizování finanční sbírky a další podpory postiženým obcím ihned, jak obdrží specifikace nutné akutní pomoci a dlouhodobé podpory. Starostové i primátoři jsou připraveni poskytnout požadovanou finanční, materiální i další pomoc. Již nyní probíhá ve velkých městech jednání zastupitelů o vyčlenění finančních prostředků, které mají být konkrétně zacíleny podle požadavků postižených obcí. SMO ČR uvolní z vlastní rezervy pěti milionovou částku na cílenou pomoc. „Chci poděkovat za obrovskou vlnu solidarity, jsme připraveni ji koordinovat a cíleně směřovat,“ říká předseda SMO ČR a starosta města Kyjov František Lukl a pokračuje: „Společně to zvládneme. Jsme s Vámi v myslích i podpoře.“

 

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá přes 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.

 

Tisková zpráva

 

V České republice chybí stovky tisíc hodin pečovatelské služby

Tábor, 23. června – Pečovatelská služba není v České republice stále dostatečně dostupná, jak dokládají výsledky společného průzkumu zástupců poskytovatelů sociálních služeb, měst a obcí a místních samospráv. Stále existuje mnoho obcí, kde není možné poskytnout pomoc, péči a podporu přímo v domácnosti seniorů. V řadě případů totiž pečovatelky/pečovatelé úplně chybí nebo nejsou schopni reagovat na celkovou potřebu péče. Bez zásadní a systémové změny však zlepšení čekat nemůžeme.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR realizovala na jaře letošního roku ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR dvě dotazníková šetření, jejichž cílem bylo zjistit aktuální potřebu pečovatelské služby v České republice a identifikovat hlavní bariéry jejího rozvoje a dostupnosti. První, které bylo určeno městům a obcím, jež pečovatelskou službu neposkytují, probíhalo ve dnech 6. až 16. května a zúčastnilo se jej rekordních 860 obcí. Druhý průzkum byl realizován od 25. května do 9. června a směřoval k poskytovatelům pečovatelských služeb (městům, obcím, příspěvkovým organizacím, neziskovým organizacím či soukromým společnostem). Data jsme získali od 373 poskytovatelů, což je více než polovina všech registrovaných poskytovatelů.

Chybějící kapacity pečovatelských služeb lze rozdělit do dvou skupin. První je absence pečovatelské služby či dostatečných kapacit, zejména v malých obcích do 1000, resp. 500 obyvatel. Druhou je pak nutnost navýšení kapacit stávajících poskytovatelů, v tomto případě jde naopak především o větší města. Nutnost zvýšit kapacitu uvádí až 28 % poskytovatelů. Tři čtvrtiny poskytovatelů pak uvedly, že se tento nevyhovující stav snaží řešit. Celkem tedy chybí 412 778 hodin pečovatelských služeb za rok.

Jako nejčastější důvody tohoto neutěšeného stavu pak poskytovatelé pečovatelských služeb uvádějí zejména nepřiznání státních dotací (42 %) z důvodu nezařazení do krajských sítí, dále pak nízké limity v tzv. úhradové vyhlášce, kde od roku 2014 nedošlo k navýšení maxim těchto úhrad (23 %) nebo nedostatek finančních zdrojů od klientů (16 %) a stagnující výše dalších finančních zdrojů (např. od zřizovatele; 19 %).

„Současný systém financování je nastaven tak, že případný rozvoj pečovatelských služeb nebo přizpůsobování jejich kapacit skutečné a reálné poptávce v terénu de facto přímo vylučuje. Bohužel MPSV ČR nedokázalo tento nevyhovující systém v posledních osmi letech i přes opětovné snahy a pokusy změnit,“ uvádí Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Na pečovatelskou službu je tedy nutné čekat, a i když se senioři dočkají, mnohdy ji dostanou pouze ve velmi omezeném rozsahu. Zhruba 35 % seniorů si na pečovatelskou službu počká dva či více měsíců, 37 % pak celý měsíc. Alarmující je také skutečnost, že v některých regionech, kde není služba dostupná, se jí senioři nemusejí dočkat vůbec.

Malé obce, a především ty, jež jsou vzdálené od větších měst, během epidemie nejvíce pocítily nedostatek terénních pracovníků a důsledky toho, že síť služeb nedosahuje až na jejich území. Velké dojezdové vzdálenosti, kdy cesta ke klientovi představuje dvojnásobek až trojnásobek času nutného na péči je jednou z překážek zasíťování i těch nejmenších a nejvzdálenějších obcí. Potřební jsou tak odkázáni na pomoc sousedů či zástupců obce, kteří jsou rádi nápomocní, ale nejsou pro sociální práci vyškoleni a samozřejmě ji ani nemají nikým hrazenou.

„Epidemie nám nepotvrdila, že terénních sociálních pracovníků by bylo málo, ale že na území jednoduše nejsou. Nařízením vlády se tak v minulém roce stal každý starosta sociálním pracovníkem, který má povinnost postarat se o své seniory v obci. A tak ke všem povinnostem a náplni práce starosty a starostky malé obce ještě jezdíme pro nákupy, do lékárny pro léky nebo s dopisem na poštu,“ říká Jana Přecechtělová, výkonná ředitelka Sdružení místních samospráv, a dodává: „Jako starostka obce, která má méně než 100 obyvatel, jsem na péči o své občany zvyklá a nevadí mi to, ale je třeba si uvědomit, že toto děláme zdarma, nad rámec svých povinností a nejsme pro tuto práci vyškoleni. Stát nemůže hřešit na to, že má na území schopné a obětavé lidi, nedostatek terénních pracovníků je třeba urgentně řešit. Legislativně, finančně i personálně.“

„Pro menší obec je velmi náročné a neefektivní provozovat vlastní pečovatelskou službu. Velcí poskytovatelé terénních služeb zase nemají motivaci, aby rozšířili svoji působnost i do okolních obcí, neboť narážejí na velké množství problémů. Tím zásadním je financování, a to zejména hrazení nákladů na dojezd ke klientovi, ale také náklady na zaměstnance poskytovatele v momentě, kdy již smluvní obec nebude službu potřebovat, protože osoba, ke které se jezdilo pečovat, zemře, nebo odejde do pobytového zařízení,“ doplnila Renata Kainráthová, viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR pro terénní služby. Pečovatelská služba je přitom jedním ze základních předpokladů, aby senioři mohli zůstat doma, ve svém domácím a přirozeném prostředí. Stejně tak je klíčová i její role při pomoci neformálním pečujícím většinou z řad členů rodiny. Služba jim poskytuje podporu a pečovatelé je v případě potřeby mohou i zastoupit. „Ke zvýšení dostupnosti pečovatelské služby na našem území je zapotřebí změna systému financování sociálních služeb, který dle Svazu měst a obcí ČR není v současné době efektivně nastaven,“ uvádí František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR, a pokračuje: „Právě systémová změna financování je zásadním předpokladem pro to, aby byla pečovatelská služba dostupná i v těch nejmenších městech a obcích. Stejně tak důležitá je potom také pravidelná valorizace maximálních úhrad za poskytování sociálních služeb, která musí změnu financování doprovázet.“

 

 

Stavební veletrh FOR ARCH 2021 na podzim nabídne kompletní nomenklaturu oborů i unikátní souběh

Praha, 21. dubna 2021 – Podzim letošního roku bude opět patřit nejvýznamnějšímu stavebnímu veletrhu u nás. Ve dnech 21. až 25. září proběhne již 32. ročník veletrhu FOR ARCH, a to opět na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Kromě tradiční oborové skladby, kterou FOR ARCH nabízí, se letošní nabídka vystavovatelů rozšíří díky mimořádnému souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

 

Stavební veletrh FOR ARCH je tradičním místem setkávání stovek vystavovatelů napříč stavebními obory s tisíci spokojených návštěvníků z řad odborníků i široké veřejnosti. Také v září letošního roku bude událostí, během níž se představí tisíce produktů, nepřeberné množství novinek, technologií i poctivé řemeslo firem z oboru.

„FOR ARCH letos bude jednou z prvních významných akcí veletržního oboru, která se uskuteční po těžkém období nejen pro toto odvětví. Jeho konání má v tomto roce ještě zásadnější význam pro restart oboru i pro nenahraditelnost osobního setkání vystavovatelů a návštěvníků. Již 32. ročník přinese přehlídku napříč sekcemi stavebních prvků a materiálů, zabezpečení a chytrých domácností, vytápění, dřevostaveb a oboru bazény, sauny & spa,“ řekla ředitelka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová. Chybět nebudou ani poradenská centra, v nichž odborníci zodpoví návštěvníkům otázky týkající se rekonstrukce či stavby.

FOR ARCH 2021 nabídne ještě komplexnější nabídku, a to díky mimořádnému souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR. Kromě tvorby a novinek z dílen tradičních nábytkářských společností se budou moci návštěvníci seznámit také s produkty firem zaměřených na interiérový design. Více informací o veletrhu FOR ARCH najdete na www.forarch.c

 

Drůbežáři zlepšují welfare chovů a kvalitu masa a vajec

(Praha, 24. 3. 2021) Popularita drůbežího masa na jídelníčku českých spotřebitelů každým rokem stoupá. V posledních letech opět mírně roste i konzumace vajec. Chovatelé zlepšují welfare chovaných zvířat a postupně budou zavádět režim kvality jakosti Q CZ. Během 10 let spotřeba drůbežího masa vzrostla o 4,5 kilogramu na 29 kg masa na osobu. V minulém roce se u nás celkem chovalo přes 12 milionu kuřat na výkrm, 347 tisíc krůt, 768 tisíc kachen a 20 tisíc hus. Přestože čísla chované drůbeže u nás vypadají velkolepě, ještě v roce 2010 jsme dokázali pokrýt 84,9 % naší spotřeby. „V loňském roce jsme v České republice byli v produkci drůbežího masa soběstační již jen z 65 %, zbytek se k nám dováží. Jedná se o maso především z Polska, Brazílie, Argentiny a Chile. Drůbež, která vyrostla a byla poražena u nás, je chována pod přísným veterinárním dohledem“. V produkci vajec je Česká republika soběstačná z 82,7 %. Přičemž v zemědělském sektoru se v roce 2020 chovalo 5.191.962 nosnic a v domácím hospodářství 4 012 509 nosnic. Celkem to je 9 204 471 nosnic. Celková produkce vajec v České republice dosáhla v minulém roce počtu 2,3 mld. kusů vajec. „Celková spotřeba vajec je ještě o něco vyšší. Celkem se spotřebovalo 2,78 miliard vajec. 730 tisíc vajec se k nám loni dovezlo a zároveň 250 tisíc vajec šlo na export,“ uvedla Gabriela Dlouhá, předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie.V minulém roce každý obyvatel České republiky snědl celkem 263 kusů vajec. Do této statistiky je ovšem potřeba započítat i všechna vejce, které se používají v pekárenství nebo při výrobě produktů jako je majonéza. Největší spotřeba na osobu byla dle statistik v roce 1990, kdy dosáhla 340 ks vajec na osobu. „V minulosti byla vejce označována jako původce škodlivého cholesterolu. Tyto mýty se ale podařilo vyvrátit. Vejce by neměla chybět v jídelníčku prakticky každého z nás a nejeden nutriční specialista konzumaci vajec přímo doporučuje. Vejce jsou totiž skvělým zdrojem bílkovin, kvalitních tuků, bohatým zdrojem riboflavínu, selenu, vitamínů a živin. Žloutek je zase zvláště bohatý na vitamíny A, D, E, K, dále na karotenoidy, vápník a železo[1],“ doplňuje Gabriela Dlouhá. Režim kvality jakosti Q CZ je novým důležitým parametrem, který dokládá vyšší kvalitu produkce masa a vajec. Vstup do režimu kvality Q CZ je dobrovolný, ale certifikát Q CZ bude udělen na základě splnění několika kvalitativních požadavků. „Režim jakosti Q CZ pro drůbeží produkty je obecně založen na snižování přítomnosti bakterií Salmonela v prostředí chovů drůbeže a výrobků z vajec nebo masa. Důležitým kritériem v režimu jakosti je krmení drůbeže krmnou směsí od producenta, který dodržuje „Pravidla nadstandardu bezpečnosti krmiv“. V chovech drůbeže zároveň nesmí být používána žádná antibiotika za účelem prevence,“ vysvětluje Gabriela Dlouhá. V České republice bylo v roce 2020 registrováno 343 chovatelů nosnic a 301 chovatelů slepic na maso. Režim kvality jakosti Q CZ bude moci využít kterýkoliv chovatel, který se přihlásí. V současné době je program notifikován a bude spuštěn letos.  „Pro spotřebitele bude toto označení jasným signálem, že se jedná o bezpečné a velmi kvalitní produkty. Po mnoha případech, kdy byl v importovaných produktech z drůbeže zaznamenán výskyt bakterie Salmonely, bude pro spotřebitele označení režimu jakosti Q CZ vodítkem pro lepší orientaci. Stejné označení kvality Q CZ funguje již několik let pro mléko, kde produkce v režimu Q CZ dosahuje přibližně 85 procent z celkové produkce,“ připomněl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Vedle režimu kvality jakosti Q CZ chovatelé drůbeže zlepšují ve spolupráci s některými obchodními řetězci welfare, tedy životní podmínky zvířat. Takové chovy musí splňovat přísnější standardy. „V našem případě chovu kuřat jde o zlepšení klimatu v halách, kde je vyžadován nižší obsah čpavku. Zároveň jsme museli optimalizovat vlhkost. Požadována je nižší hustota osazení kuřat v hale. V neposlední řadě se jedná o zkrácení doby přepravy kuřat na porážku a lepší podmínky při jejich vyskladňování,“ popsal zlepšené podmínky welfare chovatel drůbeže Vlastimil Klaška. Chovatelé se zároveň přizpůsobují zákazu klecových chovů. V roce 2027 budou veškeré klecové chovy drůbeže zakázány. Ke konci roku 2020 dosáhl počet volných chovů téměř 35 %. „Meziročně tak vzrostl počet volných chovů o 11 procent. Tento trend bude i nadále zrychlovat, aby chovatelé vyhověli zákazu klecových chovů od roku 2027,“ dodala Gabriela Dlouhá.

Více na: www.zrozeno.eu

O projektu „Zrozeno v EU“

Projekt Zrozeno v EU je informačním a edukačním projektem Agrární komory ČR. Cílem projektu je informovat širokou veřejnost o kvalitě produkce potravin ve státech Evropské unie. Projekt Zrozeno v EU zahrnuje 5 hlavních kategorií potravin: maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, ovoce a zelenina, oleje a neposlední řadě vína. Komunikační aktivity jsou zaměřeny na české a slovenské spotřebitele. Projekt Zrozeno v EU podpořila finančně ze 70 % Evropská unie.

 

Tisková zpráva – 26. 2. 2021

Valeo uzavřelo se Středočeským krajem smlouvu o pronájmu areálu bývalého letiště v Milovicích na dalších 20 let – vybuduje zde polygon pro testování autonomních aut Valeo podepsalo se Středočeským krajem smlouvu o dlouhodobém pronájmu pozemků v Milovicích na dalších dvacet let. Již v roce 2018 Valeo s krajem uzavřelo memorandum o vybudování polygonu pro autonomní auta a asistenční systémy vozidel na bývalém letišti Milovice-Boží Dar. Jde o plánovanou investici přesahující sto milionů korun, která pomůže k rozvoji inovací na území Středočeského kraje. Současná nájemní smlouva je platná do 30. 8. 2023, nově uzavřená nájemní smlouva bude platit od kolaudačního rozhodnutí na stavby, nejpozději však od 1. 9. 2024 na dobu dvaceti let. V rámci původní smlouvy společnost zmodernizovala zázemí pro testování autonomních technologií. Vybudovala testovací plochu pro testy v nízké rychlosti např. plně automatizované parkování, ale hlavně opravila bývalou ranvej a pojezdové dráhy, které nyní slouží pro testování scénářů ve vysokých rychlostech. To umožňuje testovat funkce automobilů, které se budou vyrábět po roce 2022 a které jsou hodnoceny podle nových pravidel EuroNCAP.

„Dalším krokem bude vybudování technicko-administrativního zázemí odpovídající 21. století. Chceme významnému investorovi vyjít vstříc a umožnit mu tak posunout rozvoj firmy i samotného území vpřed. Výsledky z nově vybudovaného polygonu budou aplikovány do výroby mnoha automobilek na celém světě a pomohou ke zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích. Rozvoj tohoto území je rozhodně přínosem pro Středočeský kraj na jeho cestě od montovny k mozkovně,“ říká radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS).

„Podpis dlouhodobé smlouvy je klíčový okamžik, který jsme dlouho a pečlivě připravovali,” říká Leoš Dvořák, generální ředitel vývojového centra Valeo. „Dlouhodobá spolupráce se Středočeským krajem nám umožní vložit do zlepšení testovací infrastruktury výrazně více investičních prostředků, díky čemuž budeme moci na milovickém polygonu testovat nejmodernější systémy pro autonomní automobily. To nám umožní vytvořit další vysoce kvalifikované pracovní pozice a zároveň zvýšit prestiž a důležitost nejen českého vývojového centra v rámci skupiny Valeo, ale i celé České republiky v oblasti vývoje autonomních vozidel,” dodává. „Jsme rádi, že si představitelé Středočeského kraje tuto příležitost plně uvědomují a velmi oceňujeme konstruktivní a profesionální jednání nového vedení kraje během přípravy smlouvy.“

Valeo na polygonu vybuduje kancelářšké zázemí pro testovací inženýry, zázemi pro opravu a přestavbu testovacích aut a na kalibraci senzorů. Vzniknou nové, kvalitní asfaltové plochy pro další testovací scénaře, plochy pro simulaci povrchů s různou strukturou nebo přilnavostí či simulace městského provozu. Technici budou nyní nejvíce pracovat na testováni systémů tzv. aktivní bezpečnosti v autech. Mezi ně patří adaptivní tempomat, autonomní nouzové brzdění před nečekanou překážkou nebo asistent, který udrží auto v jízdním pruhu na dálnici, když na řidiče doléhne obávaný mikrospánek. Valeo plánuje investovat i do nového testovacího vybavení, do dalších testovacích aut a moderní měřící techniky.

Valeo je jedním z největších zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu v České republice. Na šesti svých pracovištích má 4000 zaměstnanců, z toho přes 2000 ve Středočeském kraji. Firma je zde i významným investorem: v roce 2020 rozšířila svůj výrobní závod v Žebráku, v němž nyní vyrábí i chladiče baterií do elektromobilů a vysokonapěťová topná tělesa do jejich klimatizace. Jedná se o investici v hodnotě 450 milionů korun. V roce 2019 Valeo investovalo 880 milionů korun do výstavby své druhé továrny v Rakovníku. Kromě interiérových ovládacích panelů zde na celkem 25 linkách vyrábí i ultrazvukové senzory, což jsou klíčové prvky pro autonomní řízení a automatické parkování.

Valeo je dodavatelem automobilového průmyslu, partnerem všech automobilek po celém světě. Jako technologická společnost navrhuje Valeo inovativní produkty a systémy, které přispívají ke snížení emisí CO2 a k rozvoji autonomního řízení. V roce 2020 dosáhla skupina tržeb 16,4 miliardy eur a investovala 12 % prodeje do výzkumu a vývoje. Valeo má 187 výrobních závodů, 20 výzkumných center, 43 vývojových center a 15 distribučních skladů. K 31. prosinci 2020 zaměstnává 110 300 lidí ve 33 zemích. Valeo je kótované na pařížské burze cenných papírů.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Paskvil, který paralyzuje budoucí stavební činnost v naší zemi!

Praha 18. února 2021, Příprava nového stavebního zákona dospěla do stádia takového chaosu, že se Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR na svém zasedání shodlo na názoru odložit ji až na novou politickou reprezentaci. „Odmítáme tento chaotický a nepřehledný způsob přípravy zákona, který zásadně ovlivní stavební činnost v celé republice“, říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a pokračuje, „takový zákon je nutno projednávat ve standardním legislativním procesu a najít shodu nejen napříč politickým spektrem, ale i mezi dalšími aktéry od stavebníků až po územně samostatné celky.“

Sama vláda najednou odstupuje od původního akceptovatelného návrhu a podporuje komplexní pozměňovací návrh poslance Kolovratníka. V něm je napadrť rozbit léta dobře fungující smíšený model veřejné správy, a s tím nelze souhlasit. Nedostatečně připravená institucionální změna může způsobit destrukci a v krajním případě úplné zastavení stavebních řízení. Nejsou známy dopady finanční, personální ani věcné. Nechme tedy přípravu a projednání tak zásadního zákona až na novou vládu a nově ustavenou Poslaneckou sněmovnu.

„Znovu a lépe!“, vyzývá František Lukl.

 

 

Ing. Alexandra Kocková

Tiskový zástupce SMO ČR

Tel.: 725607753 Email: kockova@smocr.cz

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá přes 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Praha 9. února 2021, O zpracování a energetickém využití plastových výmětů z třídících linek, které nemohou být uloženy na skládku, jednali 9. února zástupci SMO ČR, MŽP a cementárenského průmyslu. Jako jedno z efektivních a rychlých řešení nakládání s plastovým výmětem se nabízí zvýšení kapacity výroby alternativních paliv z odpadů v ČR (tzv. TAPy). Za předpokladu, že česká výroba alternativních paliv splní přísné parametry pro pece v cementárnách. Jejich provozovatelé nyní zformulují své možnosti a podmínky, které předají Ministerstvu životního prostředí (MŽP) k zapracování do závazných podmínek energetického využití TAPů. Po konstruktivním jednání se všichni zúčastnění shodli na maximální součinnosti a hledání možností, jak docílit snížení skládkování odpadů. SMO ČR velmi oceňuje, i přes složitou dobu, rychlé organizace jednání ze strany MŽP, které jsou přínosné pro všechny strany z hlediska pohledu na danou problematiku. Díky těmto jednáním se zajistí stabilita a efektivní náběh nové legislativy.

 

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá téměř 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.

 

T I S K O V Á Z P R Á V A

V Praze, 29. 1. 2021

VŠFS - univerzita s nejlepší značkou

Vysoká škola finanční a správní (VŠFS) získala prestižní ocenění Business Superbrands 2021. Odborná komise Business Brand Council, složená z expertů z oblasti podnikání, komunikace, marketingu, médií a marketingového výzkumu rozhodla o udělení tohoto titulu ve vícekolovém výběrovém řízení, ve kterém je posuzováno povědomí o značce, budování brandu, inovace a prestiž..Program Superbrands je uznávaným celosvětovým programem a nezávislou autoritou v oblasti hodnocení podnikatelských a průmyslových značek. Byl založen před více než 20 lety ve Velké Británii a dnes probíhá na základě identických kritérií v téměř devadesáti zemích světa na pěti kontinentech. Titul Superbrand je udělován pouze nejlepším značkám na trhu v jednotlivých zemích. Zároveň platí, že se do tohoto programu žádná firma nemůže sama navrhnout. V minulých letech získaly titul Superbrand na českém trhu například značky Allianz, Deloitte, Evropa 2, mBank či Bramac. Výběr nominovaných do prvního kola vychází z databáze všech registrovaných obchodních značek, vedené Úřadem průmyslového vlastnictví. Odborná porota posuzuje obchodní data a dosažené výsledky. Dalším výběrovým kolem je spotřebitelský průzkum, který na základě známosti a obliby značek zúží výběr kandidátů. O udělení ceny pak rozhoduje patnáctičlenná odborná komise Brand Council. "Abychom tento prestižní titul dostali, museli o nás podat dobré reference naši partneři, ke kterým nepochybně patří i studenti a absolventi. Velice si toho vážíme a děkujeme jim. Je to nejen ocenění, ale i povzbuzení do další práce, kterou právě v těchto týdnech komplikuje pandemie. Věřím, že v této zkoušce obstojíme, a že i v dalších letech bude naše značka vnímána jako symbol kvalitního vzdělání a moderních studijních metod. Tuto vizi prosazují v každodenní praxi zejména naši pedagogové a zaměstnanci, kterým tento prestižní titul především náleží“, komentuje ocenění Bohuslava Šenkýřová, rektorka VŠFS.

Základní informace:

VŠFS je soukromá univerzita, působící na edukačním trhu od roku 1999. Provozuje studijní střediska v Praze, v Mostě a v Karlových Varech. Studium je zaměřeno na obory finančnictví, marketingu, bezpečnostních a správních studií. Za uplynulých více než 20 let zde získalo bakalářské, magisterské, doktorské, inženýrské a další tituly téměř 20 tisíc absolventů a v současné době zde studuje zhruba 3000 studentů, z toho třetina je ze zahraničí (z celkem 52 zemí celého světa). Univerzita soustavně získává akreditace k novým studijním programům, na které navazují četné výzkumné a vývojové projekty. VŠFS je rovněž aktivní v rozvoji spolupráce se zahraničními univerzitami nejen v Evropě, ale například i v Mexiku, USA či Číně. Studenti tak získávají kromě programu Erasmus+ další atraktivní možnosti vzdělání v zahraničí. Hojně využívaná je na VŠFS rovněž nabídka stravovacích a ubytovacích kapacit.

 
 
 

DHL Express 

 

  • Prostřednictvím sítě DHL Express může být přeprava vakcíny do všech evropských zemí zajištěna do 24 hodin

 

Praha, 20. ledna 2021: Přední světový poskytovatel expresních služeb společnost DHL Express, od Vánoc uskutečnila více než 50 letů po Evropě, díky kterým přepravila zásilky vakcín proti COVID-19 do následujících zemí:

Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Řecko, Finsko, Itálie, Litva, Norsko, Rumunsko a Švédsko,

Tyto země obdržely první dávky vakcíny pro své občany. Některé země jako například Itálie, Litva, Norsko a Rumunsko, pokračují v přepravě dalších dávek vakcíny. Díky mezinárodní logistické síti, zahrnující 60 zemí a míst v Evropě, velké množství překladišť a více než 100 letadel, je společnost DHL Express dokonale vybavena a připravena na pravidelné dodávky vakcíny proti COVID-19 i do dalších zemí v Evropě nebo ve světě.

" Síť DHL Express už během prvních týdnů pandemie prokázala svoji silnou odolnost. I když téměř všechny země přešly do lockdownu žádnou z našich operací to nezastavilo., “uvedl Alberto Nobis, generální ředitel DHL Express Europe. "V DNA naší společnosti je dodávat i v době globální krize. Díky našim zaměstnancům a infrastruktuře, udržujeme otevřené obchodní trasy a umožňujeme našim zákazníkům i nadále podnikat. Mezinárodními expresními dodávkami vakcíny proti COVID-19 podporujeme řadu vlád v jejich boji proti pandemii. V Evropě nám naše silná pozice na trhu umožňuje přepravovat zdravotnické zboží mezi zeměmi následující pracovní den. “ uvedl Luděk Drnec, generální ředitel DHL Express (Czech Republic) s.r.o.. Kromě Evropy, přepravovala DHL Express dávky vakcín také do Bahrajnu, Chile, Kostariky, Izraele, Mexika, Ománu a Singapuru. V naší mezinárodní přepravní síti DHL spolupracuje více než 9 000 specialisty z oblastí jako jsou farmacie, medicínská technika, výzkum, velkoobchod a také s nemocnicemi nebo dalšími poskytovateli zdravotní péče. Díky digitalizaci můžeme být navíc zapojení do celého procesu od klinických studií až po samotnou péči o pacienta. Portfolio společnosti DHL pro zdravotnický sektor zahrnuje více než 150 farmaceutů, 20+ skladů klinických testů, 100+ certifikovaných stanic, 160+ skladů kvalifikovaných pro GDP, 15+ míst, certifikovaných GMP, 135+ lékařských expresních míst a mezinárodní rychlou logistickou síť pro 220 zemí a teritorií. V celosvětovém měřítku čelí poskytovatelé logistických služeb výzvě k co nejrychlejšímu zavedení dodavatelského řetězce v oblasti zdravotnictví. Bude potřeba dodávat vakcíny v bezprecedentním množství: více než 10 miliard dávek po celém světě, včetně regionů s méně rozvinutou logistickou infrastrukturou, kde žijí přibližně 3 miliardy lidí. V příštích dvou letech budou muset dopravci zajistit mezinárodní přepravu až 200 000 palet a 15 milionů chladicích boxů, což znamená uskutečnit cca 15 000 letů. V porovnání s vývojem vakcín, který dříve trval 5-20 let, je vývoj vakcíny proti COVID-19 během jediného roku, bezprecedentní. Pravděpodobně budou na dopravu některých druhů vakcíny kladeny přísné požadavky na zajištění teploty (až do -80 ° C) proto, aby byla zachována účinnost vakcín během přepravy a skladování.

 

 

Nadace ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství otevřela přihlášky již 29. ročníku tradiční prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky toho nejlepšího co se událo ve stavebnictví a architektuře. Vypisovateli jsou Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň hlavním organizátorem soutěže, dále Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Přihlášky STAVBY ROKU 2021 jsou otevřené do 10. června 2021. Přihlášky a podmínky soutěže najdete na www.stavbaroku.cz Opět i v letošním ročníku odborná porota, ve spolupráci se Sborem expertů, v rámci hodnocení navštíví všechny přihlášené stavby v České republice. Návštěvou všech přihlášených staveb se stala Stavba roku naprosto jedinečnou a výjimečnou soutěžní přehlídkou mezi soutěžemi celorepublikového formátu. Porota uděluje zpravidla dle počtu přihlášených cca 15 nominací na titul Stavba roku a cca pět titulů Stavba roku. Bude uděleno též několik zvláštních cen, včetně cen partnerů a Ceny veřejnosti, které zaštítilo Rádio BEAT. Odborná porota věnuje velkou pozornost, kromě celkového konceptu, významu, architektonického a stavebního řešení také použitým technologiím, technickému a materiálovému řešení, nejrůznějším specifickým parametrům i vlastní realizaci stavby, včetně provedení jednotlivých detailů. Zároveň s porotou všechny stavby navštíví s porotou opět i filmový štáb, který natočí filmové dokumenty jednotlivých přihlášených staveb, kterými budou stavby následně dále prezentovány.

Stavba roku nemá kategorie, stejně jako v předešlých letech. Přihlásit je možné všechny realizované nové i rekonstruované stavby nejrůznějších typologií, realizace úprav veřejného prostoru, úpravy krajiny, a také inženýrské a dopravní stavby a všechna další specifická stavební díla dokončená a uvedená do provozu, nebo zkolaudovaná, nejpozději do konce května roku 2021, která zároveň nebyla do celostátní přehlídky Stavby roku dosud přihlášena a jsou realizovaná na území ČR, nebo i v zahraničí při dodržení a splnění soutěžních podmínek. V případě realizace v zahraničí musí být investor, zpracovatel projektu nebo dodavatel stavby, nebo její části, případně dodavatel materiálů nebo konstrukčního řešení z České republiky. Nominace budou slavnostně vyhlášeny na začátku září 2021 v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze, forma bude zvolena s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, a slavnostní vyhlášení následně proběhne v říjnu 2021 v Betlémské kapli v Praze, včetně prezentace a představení oceněných netradiční formou, prostřednictvím unikátních filmových dokumentů a ve spolupráci s médii. Vedle ocenění Stavba roku 2021 se bude udělovat i ocenění v soutěžích Zahraniční stavba roku 2021 a Urbanistický projekt roku 2021. V průběhu celého roku budou opět všechna přihlášená, nominovaná i oceněná díla Stavby roku k vidění na výstavách a dalších akcích, v rámci nejrůznějších příležitostí na různých místech, a to vždy s ohledem na aktuální situaci, také formou filmových dokumentů a virtuálních projekcí. Soutěži je tradičně udělena řada záštit významných institucí a také podpora mnoha odborných organizací. Hlavními partnery jsou i v roce 2021 BAUMIT a Českomoravský beton.

Více o STAVBĚ ROKU na www.stavbaroku.cz. Stavby budou po uzavření přihlášek zveřejněny na webu soutěže dle pořadí doručených přihlášek. Unikátní filmový dokument všech přihlášených v loňském ročníku STAVBA ROKU 2020 najdete na YouTube kanále Stavba roku.

O Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství: Nadace ABF od roku 1992 organizuje soutěž STAVBA ROKU v rámci jednoho ze svých nadačních programů. Programy a činnost nadace jsou zaměřeny na podporu a rozvoj architektury a stavitelství. Nadace ABF organizuje také ZAHRANIČNÍ STAVBU ROKU, URBANISTICKÝ PROJEKT ROKU, STAVBU ROKU STŘEDOČESKÉHO KRAJE. Součástí činnosti je udělování ZNÁMKY KVALITY výrobkům a technologiím a RATING ABF a Letní prázdninové řemeslné a výtvarné dílny pro děti ZŠ.

 

Státní pozemkový úřad zahájil 14. ročník soutěže Žít krajinou

Praha, 1. prosince 2020 – Soutěž zaměřenou na komplexní pozemkové úpravy pořádá Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy (ČMKPÚ) již od roku 2006. Krajské pobočky SPÚ, projektanti, stavitelé nebo obce či vlastníci realizované stavby mohou své projekty přihlásit do 31. ledna 2021. Soutěž podporuje projekty, které svým charakterem splňují požadavky na celkové řešení krajiny nebo její části. Přihlásit lze takové projekty, které byly dokončeny nejpozději 31. prosince 2019.„Hlavním cílem soutěže Žít krajinou je seznámit odbornou i laickou veřejnost s rozsahem a úrovní výstavby společných zařízení. Oceňujeme v ní kvalitně odvedenou společnou práci poboček krajských pozemkových úřadů, projektantů, dodavatelů a obcí,“ představil důvod pořádání soutěže ústřední ředitel SPÚ Ing. Martin Vrba a dodal, že účelem je také přispět tímto způsobem ke zvýšení prestiže všech zúčastněných stran v jejich oboru působnosti.

 

Do soutěže může přihlásit svoji realizaci:

§ místně příslušná pobočka krajského pozemkového úřadu;

§ projektant, resp. projekční firma pozemkové úpravy;

§ autor realizačního projektu společného zařízení;

§ realizační firma společného zařízení;

§ obec, resp. vlastník společného zařízení.

Přihlašovat projekty do soutěže je možné do 31. ledna 2021 v souladu s pravidly zveřejněnými na webových stránkách soutěže: https://www.soutezzitkrajinou.cz/.

Soutěží se ve dvou kategoriích:

1. Zelená a dopravní infrastruktura (prvky ÚSES, opatření ke zpřístupnění pozemků)

2. Tvorba a ochrana krajiny (protierozní a vodohospodářská opatření)

V každé kategorii jsou udělována první tři místa. Dále porota vybere vítěze Ceny SPÚ. Cenu veřejnosti získává projekt s nejvyšším počtem hlasů získaných ve veřejném internetového hlasování. To proběhne během dubna 2021. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 7. září 2021 v budově Senátu. Česká krajina potřebuje vyvážený vztah mezi zachováním přírodních zdrojů a udržitelným rozvojem zemědělství. Smysluplné pozemkové úpravy jsou proces, který probíhá již čtvrt století a přispívá k tomuto vyváženému vztahu zemědělce a krajiny. Zpřehledňují a uspořádávají pozemky tak, aby to lépe vyhovovalo jejich majitelům i jejich účelu. Součástí návrhu pozemkových úprav je i plán zmiňovaných společných zařízení, ten tvoří cestní síť a systém ekologických, protierozních a vodohospodářských opatření. Vrací do krajiny biokoridory a biocentra, vodní nádrže, polní cesty, zatravněné průlehy, větrolamy i novou zeleň, tedy prvky, které pomáhají české zemědělské krajině

 

Zlatá koruna zahajuje 19. ročník 

Hlasujte pro svůj nejoblíbenější finanční produkt!

Zlatá koruna přináší již od roku 2003 přehled nejlepších finančních produktů, a ani v 19. ročníku tomu nebude jinak. Téměř 400členná Finanční akademie opět zodpovědně určí výherce 11 spotřebitelských a 4 podnikatelských kategorií, navíc zvolí i Novinku roku. Své oblíbené produkty však může v soutěži podpořit i široká veřejnost - zapojením se do anket Cena veřejnosti a Cena podnikatelů na www.zlatakoruna.info. Hlasujte a soutěžte o zajímavé ceny!

Rok 2020 byl pro Zlatou korunu rokem plnoletosti. Nebyl to však vstup do dospělosti, jaký mohl kdokoli očekávat. I přes všechny překážky, které tento rok přinesl, ale soutěž splnila svůj účel a pomohla spotřebitelům lépe se orientovat v nepřeberném množství nabízených finančních produktů. Největší odborná porota finančního trhu, Finanční akademie Zlaté koruny, vybrala ze 196 produktů od 70 společností ty nejlepší, kterým udělila Zlatou, Stříbrnou a Bronzovou korunu.

"Rok koronaviru", jak lze toto období bezesporu nazývat, přispěl k urychlení potřeby digitalizace i podpoře rozvoje inovací. To napomohlo Air Bank k výhře v kategorii Novinka roku. Za její produkt Digitalizace platební karty jí Finanční akademie udělila Zlatou korunu. I samotná soutěž Zlatá koruna zareagovala na novou situaci a také se zapojila do boje proti dopadům pandemie. Ocenění v kategorii Cena za společenskou odpovědnost proto netradičně věnovala projektům, které měly stejný cíl. Vznikly, aby nezištně pomohly. Vítězem se stala pojišťovna Pillow, která vracela svým klientům peníze za neprojeté kilometry. 

"V pomoci proti dopadům koronakrize jsme ale přispěli ještě dalším, novým projektem. Během pár týdnů po vypuknutí pandemie jsme spustili diskusní webový portál "Peníze v roušce", kde ve spolupráci s Finanční akademií a odborníky z Ministerstva financí pomáháme veřejnosti řešit jejich finanční problémy. Mám radost, jak se Zlatá koruna za 18 let své existence posunula. Vidím za námi řadu úspěšných projektů i oceněných produktů, z nichž žádný se historicky neukázal jako problematický. Jsem zvědav, jaké nové výzvy nám přinese další ročník soutěže," říká Pavel Doležal, zakladatel a ředitel Zlaté koruny.

Vyjádřit podporu svému oblíbenému produktu mohou ale i spotřebitelé hlasováním v Ceně veřejnosti. Pro podnikatelskou veřejnost je tu Cena podnikatelů. Každoročně se veřejného hlasování účastní až 100.000 lidí. Na výběr mají z více než 700 produktů na webu Zlaté koruny. Pokud však chtějí hlasovat pro jiný, nevadí, jednoduše ho lze doplnit. Vybere si proto opravdu každý. Navíc, pokud hlasující odpoví na tipovací otázku, může soutěžit o hodnotné ceny. V loňském roce si výherce vybral jako hlavní cenu voucher na šperk v hodnotě 10 tisíc Kč od společnosti JK Jit

 

 

26.září. 2020        

    

SVĚTOVÝ POHÁR V CYKLOKROSU  - ČESKÁ REPUBLIKA

PŘÍPRAVY NA SVĚTOVÝ POHÁR V CYKLOKROSU POKRAČUJÍ .

Za necelé dva měsíce se má v Táboře uskutečnit druhý díl seriálu Světového pohár v cyklokrosu. "Děláme vše pro to, aby se závod v neděli 15. listopadu uskutečnil. Proto ve sportovním areálu Komora proběhla schůzka s ředitelkou Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslavou Kotrbovou, Ph.D. k zajištění bezproblémového průběhu světového poháru," informuj jednatel společnosti Agentura Cyklistika s.r.o. Petr Balogh.

"Po seznámení se situací na místě nám paní ředitelka přislíbila pomoc při vypracování seznamu opatření k zajištění maximální hygienické bezpečnosti proti šíření covid-19. Chtěli bychom jí poděkovat za velice vstřícné jednání. Schůzky se zúčastnili také senátor Mgr. Jaroslav Větrovský a Ing. Kateřina Zápotocká z odboru školství, mládeže a tělovýchovy města Tábora. Za  pořádající Agenturu Cyklistika byli přítomni Petr Balogh a Josef Krch.

 

   Svijanská piva si připisují další ceny    

 

Ocenění i pro svijanská silná piva ("speciály")

Kromě toho Svijany minulý týden získaly i tři ceny v jedenáctém ročníku soutěže speciálních a neobvyklých piv z domácí české produkce CEREVISIA SPECIALIS - Pivní speciál roku 2020. Největší výrobce silných piv pro český trh si z ní odnesl medailovou pozici pro Svijanského Barona (druhé místo v kategorii světlých speciálních piv) a Svijanskou 20 (třetí místo ve stejné kategorii). V kategorii polotmavých a tmavých speciálních piv obhájila své loňské prvenství Svijanská Kněžna 13 %.Jedenáctého ročníku soutěže CEREVISIA SPECIALIS - Pivní speciál roku se letos zúčastnilo 10 pivovarů se 42 různými pivy. Trvalý zájem o soutěž silných piv ze strany pivovarů podle ředitele pořádající společnosti PORT Ing. Josefa Vacla, CSc., potvrzuje, že silná piva patří do standardní nabídky pivovarů a jsou pro český pivní trh nesporným přínosem.

"Stále platí, že spíše než názory odborných degustátorů je pro nás rozhodující hodnocení spotřebitelů a fanoušků našeho piva. Ale každé ocenění naší práce nám samozřejmě dělá radost a pozitivní reakce zkušených hodnotitelů nás utvrzuje v tom, že naše pivo vaříme dobře a že tradiční výrobní postupy, kterým jako jeden z mála větších českých pivovarů zůstáváme věrní, mají dnes i do budoucna smysl," řekl svijanský sládek Petr Menšík.

Oceněná svijanská piva:Svijanská Desítka 10 %* - poctivá desítka se stupňovitostí přes deset procent vyráběná tradiční technologií s kvašením ve spilce.Svijanský Máz 11 % - svijanská klasika a nejprodávanější svijanské pivo jak v točené, tak lahvové variantě. Pivovar jej vyrábí již od roku 1998, kdy na českém trhu rychle zaplnilo mezeru mezi slabšími pivy "na žízeň" a silnějšími dvanáctkami - ležáky.

Prémiový ležák "450" - speciální pivo původně uvařené jen pro oslavy 450 let od založení pivovaru ve Svijanech, které nakonec zůstalo v sortimentu svijanských piv natrvalo. Je vyrobeno z poloraného žateckého červeňáku (Osvaldova klonu), humnového sladu z nezávislých sladoven a samozřejmě tradičním postupem - tedy zráním na otevřené spilce a v ležáckých tancích. Plné chlebnaté pivo s příjemnou intenzivní jemnou hořkostí.

Svijanský Rytíř 12 % je za studena dochmelovaný ležák. Vyznačuje se velmi specifickou a unikátní hořkostí a ve Svijanech se vaří od roku 2001 při využití výjimečných chmelů z vlastních chmelnic pivovaru v oblasti Polepských Blat. Nese zřetelný rukopis sládka Petra Menšíka, z jehož experimentů s domácím vařením piva vlastně původně vznikl.

Svijanská Kněžna 13 % se vyrábí z vybraných speciálních sladů, které jí dodávají specifickou kávově-karamelovou chuť. Ve Svijanech se vaří od roku 1999. Výborně se hodí k dobrému jídlu
a mimořádnou oblibu si získala jako součást řezaného piva s kterýmkoli jiným pivem ze Svijan - různými kombinacemi lze dosáhnout rozličné chutě, vůně a stupňovitosti.
Svijanský Baron 15 % - silné pivo se vyrábí jako ležák, který si ovšem ve sklepě poleží až tři měsíce. Obsahuje 6,5 % alkoholu, ale při prvním napití tak vůbec nepůsobí: nemá ani nadměrně sladkou nebo dominantní alkoholovou notu. Stejně jako všechna ostatní silná svijanská piva není pasterovaný. Svijany 20 % - limitovaná edice unikátní Svijanské Dvacítky s 20 % extraktu původní mladiny poprvé uvařená pro předloňskou oslavu dvaceti let samostatnosti pivovaru. V podstatě se jedná o "single malt" pivo a pro jeho výrobu se používá nejlepší slad z jediné šarže z malé řemeslné humnové sladovny a tradiční chmel z vlastních chmelnic pivovaru. Jeho hořkost je velmi jemná a dobře sladěná s mohutnou plností tvořenou větším množstvím nezkvasitelných sladových cukrů a vysokým obsahem alkoholu. Pivovar Svijany si zakládá na tradičním výrobním postupu tzv. dvourmutového způsobu vaření, kvašení v otevřených kádích a dlouhodobého zrání piva v ležáckých sklepích. Všechna jeho klasická, nepasterovaná česká piva doprovází dlouhý seznam různých cen. Letos si již odnesla ceny například z mezinárodních soutěží World Beer Idol, Meininger's International Craft Beer Award nebo World Beer Awards (viz tabulka). Pivovar Svijany je s odstupem největším výrobcem speciálních - podle nové legislativy již silných - piv pro český trh: již tradičně pokrývá podle statistiky Českého svazu pivovarů a sladoven zhruba pětinu celkové domácí poptávky po silných pivech.

 

 

Veletrhy v PVA EXPO PRAHA na podzim nově představí i strojírenské a průmyslové obory

Praha 2. července 2020 - Podzimní veletržní sezóna na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA přinese nově možnost prezentace společnostem ze strojírenských a průmyslových oborů. Příležitost zúčastnit se akcí, které jsou důležitou podporou úspěšného restartu české ekonomiky a průmyslu, nabídnou premiérově veletrhy e-SALON a CZECHBUS. Jejich organizátor, společnost ABF, a.s., zareagoval na omezení plánovaných akcí těchto odvětví v České republice a nabídl spojení se svými silnými značkami veletržního oboru.  "Jako největší pražský organizátor veletrhů a výstav cítí společnost ABF, a.s. potřebu podpořit všechny české firmy, které se zabývají strojírenskou výrobou, a umožnit jim v dnešní složité ekonomické situaci prezentovat svoje výrobky. Předpokládáme, že v závěru letošního roku, to je v listopadu 2020, již nebudou platit současná omezení a budeme moci realizovat podzimní sezónu ve zcela regulérních podmínkách," řekl předseda představenstva společnosti ABF, a.s. Pavel Sehnal.  V případě 3. ročníku veletrhu čisté mobility e-SALON, který se v pražských Letňanech koná ve dnech 12. až 15. listopadu 2020, se organizátoři rozhodli pro rozšíření veletržní nomenklatury. Již v minulých ročnících poskytl veletrh prostor pro prezentaci společností zabývajících se tematikou 3D tisku, letos také v kontextu průmyslového využití, a stal se hostitelem významné události ENERGO SUMMIT. Tato konference se věnuje klíčovým tématům současného světa energií, mezi něž patří například také propojení umělé inteligence a průmyslu z pohledu řízení energie apod. "V rámci nové, rozšířené koncepce veletrhu e-SALON budeme věnovat významný prostor také aktuální otázce digitalizace podniků a jejich komplexní podpory v oblasti vývoje a výroby," řekla ředitelka veletrhu e-SALON Jana Nosálová.  Druhým podzimním veletrhem v letňanském areálu PVA EXPO PRAHA, který nabídne prostor pro prezentaci podnikům ze strojírenských a průmyslových oborů, bude ve dnech 24. až 26. listopadu 2020 desátý ročník veletrhu autobusů, hromadné dopravy, garážové a servisní techniky CZECHBUS. Jeho nová struktura bude zahrnovat premiérový souběh s 18. ročníkem veletrhu FOR INDUSTRY. V rámci tohoto rozšíření se bude jednat především o odvětví související s dopravou a logistikou s akcentem na aktuální téma dnešní doby, kterým je Průmysl 4.0. "Středem pozornosti napříč průmyslovými odvětvími jsou ruku v ruce s Průmyslem 4.0 také související automatizace a digitalizace, jimž se bude výjimečný ročník veletrhu FOR INDUSTRY v listopadu rovněž podrobněji věnovat," řekla ředitelka veletrhů CZECHBUS a FOR INDUSTRY Vanda Petrov.

Podrobnosti o plánovaném oborovém rozšíření zazní na mimořádné tiskové konferenci ve čtvrtek 2. července 2020. Za organizátory budou hovořit:

Pavel Sehnal, předseda představenstva ABF, a.s.

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha 12. května 2020, Obce a města potřebují v budoucnu výraznou podporu, jednoduchá pravidla a více volnosti při zacílení svých investic

Praha 12. května 2020, Hospodářské a sociální následky pandemie budou obrovské, a to nejen z národohospodářského pohledu, ale postihnou možná mnohem více i lokální a regionální úroveň. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) proto žádá, aby nebyla v budoucím období vzhledem k potřebě obnovy ekonomiky snižována či nijak výrazně omezována (ne-li zastavena) podpora ze strany státu a prostřednictvím EU fondů, neboť by tak došlo k pozastavení investičních akcí ve městech a obcích.

"Nejvíce postižené krizí jsou zejména ekonomické oblasti, které mají místní a regionální charakter často se značným významem pro zaměstnanost a život v území, jako jsou cestovní ruch, lázeňství, služby, malí či střední podnikatelé. Kromě toho jsou fatálně zasaženy i oblasti života, které se ani doposud nebyly schopny bez podpory ze strany místních a regionálních orgánů a ekonomických subjektů svázaných s územím obejít, jako je sport, kultura, péče o potřebné skupiny obyvatel, sociální péče obecně a podobně. Na podpoře místních orgánů bývá též zcela závislé fungování různých zájmových organizací a spolků, které se ve velké míře aktivně zapojily během krize," vysvětluje předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR).

Města a obce jsou prokazatelným motorem rozvoje místní a regionální ekonomiky, v součtu pak druhým největším veřejným zadavatelem po vládě, role měst a obcí je v tomto ohledu nejen významná, ale v budoucnu realizované investice jsou klíčovým spouštěčem dalších projektů. Je tak důležité, aby města a obce získaly z národní a EU úrovně finanční podporu v dostatečné míře a za rozumných podmínek.

"Ve veřejných zakázkách chceme podporovat místní podnikatele, proto by měla být možnost zohledňovat i místní příslušnost uchazeče. Tím v konečném důsledku i šetříme životní prostředí a celkově zvýšíme efekt vynaložených veřejných prostředků pro místní ekonomiku, trh práce a sociální stabilizaci. Města a obce dokáží opět nastartovat svoji a tím i národní ekonomiku, stačí, když nám vláda nebude házet klacky pod nohy," dokončuje Lukl.

SMO ČR proto zdůrazňuje, že by budoucí podpora a také politika soudržnosti měla být nastavena pragmaticky a jednoduše, příjemci potřebují předvídatelné a jednoznačné prostředí, ve které se zorientují rychle a umožní jim to prostřednictvím plánovaných projektů řešit jejich potřeby. Bude rozumné snížit požadavky na tematickou koncentraci, aby bylo možné v rámci obnovy využívat prostředky politiky soudržnosti cíleně, flexibilně a co nejefektivněji, a to na různé projekty dle potřeb a rozvojového potenciálu území a také dle nutnosti reagovat na dopady pandemie. 

Klíčové postoje vůči nastavení budoucích finanční podpory mj. z EU fondů shrnuje Svaz měst a obcí ČR ve své pozici, kterou naleznete přiloženou k této zprávě a na webu Svazu. Pozici Svaz poslal s členy Vlády ČR, Evropskou komisí, našimi poslanci v Evropském parlamentu a dalšími partnery a žádá o zohlednění svých požadavků při přípravě budoucích politik.

 

Hlas onkologických pacientů vyzývá nemocné, aby sdělili zkušenosti s léčbou

Praha, 23. dubna 2020 - Jste onkologický pacient a měl jste potíže dostat se v době epidemie koronavirového onemocnění k léčbě? Anebo u vás naopak vše fungovalo jako za normální situace? Zapojte se a vyplňte dotazník o dostupnosti onkologické léčby - vyzývá platforma Hlas onkologických pacientů (HOP). Výsledky dotazníku pomohou zjistit, zda a jak byly potřeby onkologických pacientů v této krizové době naplňovány.  "Hlas onkologických pacientů usiluje o naplňování všech potřeb pacientů s onkologickým onemocněním. Včasná léčba je základním předpokladem pro zvládnutí nemoci. Pandemie a strach z nákazy však významně zasáhly do života zejména ohrožených skupin chronicky či akutně nemocných. Mezi nimi určitě i pacientů s onkologickým onemocněním, kteří jsou v různých stádiích akutní léčby, či čekají na konečné stanovení diagnózy. Proto jsme se rozhodli jich zeptat, jaké mají zkušenosti ze své léčby," vysvětlila koordinátorka platformy Ivana Plechatá.  

Dotazník pacienti najdou na webové stránce Hlasu onkologických pacientů a bude k vyplnění dostupný do 10. května (https://www.hlaspacientek.cz/co-delame/dotaznik-hlasu-onkologickych-pacientu-o-dostupnosti-onkologicke-lecby-v-dobe-epidemie--61/) a také na webu České onkologické společnosti (https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/pacientske-organizace/dotaznik-hlasu-onkologickych-pacientu-na-tema-dostupnost-onkologicke-lecby-v-dob/) nebo na stránkách spolupracujících pacientských organizací.  Onkologickou diagnózu si ročně vyslechne na 90 000 nových pacientů a tento fakt platí i nyní, v čase šířícího se koronaviru. Hlavním cílem dotazníku je podle organizátorů zjistit faktickou dostupnost onkologické léčby v době různých omezení vyvolaných epidemií onemocnění COVID-19.  "Získanou zpětnou vazbu chce HOP předat odborníkům, aby rovněž měli informace o tom, zda se pacientům dostávala léčba. Zatím nemám zprávy o tom, že by pacientům s kolorektálním karcinomem přerušovali nebo omezovali léčbu, i pravidelné kontroly a vyšetření po skončení léčby probíhají dobře. Na plánované kontroly pacienti docházejí, jen je vždy dobré si zavolat předem a ověřit aktuální stav," popisuje Marie Ředinová, předsedkyně Českého ILCO, z. s. - pacientské organizace sdružující stomiky - lidi s umělým vývodem. Stejně popisuje stav dostupnosti léčby pacientek s diagnózou rakoviny prsu po dobu koronavirové epidemie i Eva Knappová, ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. zastřešující více jak 40 pacientských organizací po celé České republice a projekt Bellis - mladé pacientky do 45 let věku.  "Podle ohlasů z pacientských organizací se onkologové snaží co nejlépe zvážit individuální potřeby pacientů, ale pochopitelně nejsou informace o situaci pacientů, kteří nejsou zapojeni v žádné organizaci," dodává Šárka Slavíková z Amelie, z.s. poskytující sociální a psychologické poradenství pacientům. "Potýkáme se s novou velmi složitou situací, kterou nám přinesla pandemie COVID-19, je to velmi těžké období pro zdravé spoluobčany a o to více pro pacienty s onkologickou diagnózou. Pocit nejistoty, strachu, osamělosti, nedostatku vědomosti o problému musí být zvláště u chronicky nemocných velmi tíživý. Snažili jsme se hned od počátku března, kdy onemocnění COVID-19 postihlo první pacienty v Česku, podat informaci prostřednictvím webových stránek Linkos. Především jsme vyzvali k omezení návštěv zdravotnických zařízení u dlouhodobě sledovaných pacientů, kteří neměli obtíže a kde odklad kontroly nepředstavoval takové riziko, které by jim naopak přinesla možná infekce. Zároveň jsme prohlášením výboru ČOS chtěli uklidnit pacienty, u kterých probíhá terapie, že o ně bude adekvátně postaráno s ohledem na dodržení přísných protiepidemických opatření. Věřím, že nemocným byla a je poskytnuta péče i rada profesionálních týmů. Věřte, že i pro zdravotníky není situace jednoduchá. Nikdy jsme podobnou neřešili. I personál byl a je vystaven tlaku rizika nákazy, obavy z redukce počtu zdravotníků a zvládnutí adekvátní péče. I zdravotníci jsou lidé s běžnými starostmi o blízké. Vítáme aktivitu sběru informací, která pro nás bude zpětnou vazbou a jistě povede k dalšímu zlepšení péče o nemocné s malignitami i v extrémních podmínkách," zdůraznila předsedkyně České onkologické společnosti a přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D.

O HOP

Platforma Hlas onkologických pacientů (HOP) sdružuje pacientské a podpůrné organizace, které se zasazují o naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb pacientů s onkologickým a hemato-onkologickým onemocněním. Momentálně spolupracuje ve složení: Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s., Amelie, z.s., Onko Unie, o.p.s., Dialog Jessenius, o.p.s., Průvodce pacienta, z.ú., Asociace mužů sobě z.s., České ILCO, z.s., Veronica, z.ú., Klub pacientů mnohočetný myelom, z.s., Lymfom Help, z.s. a Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN).

 

Ze svých požadavků neustupuji, na stávající síti stavebních úřadu trvám.

Publ.J.R.Mosch

Seč 5. února 2020 Předsednictvo Svazu mi na svém dnešním zasedání dalo plnou podporu a jednoznačný mandát k vyjádření zásadního nesouhlasu s některými mediálními výstupy MMR, které jsou v rozporu s dosavadními dohodami.

"Trvám i nadále na zachování obecních stavebních úřadů v území ve stávající struktuře, tak jak bylo dohodnuto na jednání u pana premiéra Andreje Babiše, samozřejmě s rozsahem dnešních kompetencí. Stát by si měl nechat rozhodovací pravomoci při stavebních řízení zejména liniových či jiných strategických staveb financovaných ze státního rozpočtu.

Milí kolegové, naše desatero stále platí, bojujeme za zrychlení stavebního řízení, zachování stavebních úřadů v obcích a kvalitní nový stavební zákon. Zákon, který bude respektovat naši znalost území, nezastupitelné právo a poslání v oblasti územního plánování a chránit právo na samosprávu. 

Váš předseda

František Lukl

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Ministryně Klára Dostálová na 5. ročníku právní konference Svazu města a obcí ČR jednoznačně vyvrátila rušení stavebních úřadů

Praha, 7. února 2020 - Dohoda Svazu měst a obcí ČR s premiérem, ministrem vnitra i ministryní pro místní rozvoj z 13. ledna platí. Nedojde k rušení stavebních úřadů a platí, že dohoda umožnila tuto složitou normu relevantně změnit. Institucionální spor tedy končí. 

"Všichni chceme zrychlit stavební řízení, ovšem rušení úřadů a přesun kompetencí výše nedává smysl a nic nezrychlí. Jsem velmi rád, že paní ministryně jasně řekla, že platí naše dohoda a že zrychlení lze docílit našimi návrhy, především integrací dotčeních orgánů státní správy nebo digitalizací," upozornil František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova.  

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové je otevřená debata jen u jednohlavých stavebních úřadů v tzv. jedničkových obcích, aby u nich například fungovala zastupitelnost. "Já samozřejmě budu respektovat dohodu se svazem, ačkoliv čelím silným tlakům, toto je pro mě opravdu nepřekročitelná dohoda," potvrdila ministryně Dostálová. 

Ačkoliv se v médiích objevují různá čísla a zkratky ohledně počtu stavebních úřadů a jejich struktury, ministryně Dostálová v debatě se starosty a tajemníky obcí v rámci právní konference Svazu měst a obcí zopakovala: "Opravdu ne. Žádné stavební úřady nebudeme rušit. Prvoinstanční orgány zůstanou na obcích - jde o gesci ministerstva vnitra. Věřím, že se k tomu nebudeme vracet. Chci nastavit a měnit procesy, aby existovalo jedno integrované stanovisko a tak dále. Jsem taky velmi ráda, že jsme našli shodu v digitalizaci. Roli obcí a krajů chci naopak posilovat." 

Stavební řízení je velmi významnou částí agendy obcí. Celkový počet stavebních úřadů je v České republice 1336, byť velká část má jen jediného úředníka. "Mohl bych to označit za vítězství našeho svazu a jednoznačné uhájení zájmů, které deklaruje drtivá většina naší členské základny. Ale my se chceme spolu s ministerstvem a dalšími subjekty propracovat ke zrychlení stavebního řízení, aniž to ohrozí logiku práce úřadů a smysl jejich dlouhodobého fungování," uzavřel František Lukl.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Venkov musí být atraktivní místo pro život, shodli se prezident i premiér se zástupci vítězů soutěže Vesnice roku a předsedou Svazu měst a obcí

Praha, 30. ledna 2020 - Před 25 lety vznikla soutěž Vesnice roku, jejímž vyhlašovatelem je také Svaz měst a obcí ČR. Co si myslí starostové vítězných obcí? Jaké problémy je trápí? O tom diskutovali jak s prezidentem Zemanem, tak premiérem Babišem a předsedou Svazu měst a obcí ČR. 

"Všichni se shodli, že vesnice potřebují podporu, aby z nich lidé neodcházeli do měst. To je v konečném důsledku pro stát nákladnější. Potřebujeme se zaměřit na dostupnost základních služeb - od pošt, kde může pomoct stát, přes obchody, kde je i role krajů, až po instituce, které nemůžeme centralizovat do několika aglomerací," říká František Lukl, předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova. 

Zástupce finalistů všech 25 ročníků soutěže Vesnice roku přijal na Úřadu vlády premiér Andrej Babiš. Následně proběhla recepce s prezidentem republiky na Pražském hradě.   

"Lidem nedělá problém dojíždět do práce, ale musí být schopni v místě bydliště vyřídit své záležitosti na úřadech. Pošty, finanční úřady, školy a školky, matriky, to vše je nutné na venkově zachovat. Proto jsme před časem uhájili zachování matrik a teď se pereme za udržení místních stavebních úřadů," říká za Svaz měst a obcí České republiky jeho předseda a starosta Kyjova František Lukl.

Venkov je kouzelný a bezpečný a na rozdíl od anonymity velkých měst zde funguje komunitní život, jehož tahounem jsou nejrůznější zájmové spolky. Je ale třeba na něm udržet alespoň stávající rozsah veřejných služeb a najít způsoby, jak motivovat podnikatele, aby právě na venkově provozovali svou živnost. Palčivým problémem jsou především obchody a hospody, které jsou často jediným místem, kde se mohou konat společenské akce. 

"Oficiální statistiky udávají, že se venkov nevylidňuje, ale ty započítávají i satelity kolem velkých měst. Tradiční venkov obyvatele bohužel trvale ztrácí a je to hlavně proto, že ubývá služeb. Školky, školy, pošty, lékaře a další je třeba vnímat komplexně, jako soubor nezbytných služeb. Dobrou zprávou pro nás je, že se stavební zákon změní, a úřady naštěstí nezmizí," komentuje současný stav Eduard Kvala, starosta Bělotína, Vesnice roku 2019 Olomouckého kraje, a doplňuje: "Pan premiér při rozpravě také slíbil, že hodlá řešit příjmy malých sídel. To je pro nás výborná zpráva. Současné financování a dotační politika malým obcím neumožňuje realizovat náročné, ale potřebné investice. Naše obec je na kritické hraně zadlužení kvůli dokončení kanalizace." 

Svaz měst a obcí ČR se aktuálně zasazuje nejen o úpravy novely stavebního zákona, kde díky dohodě s premiérem Andrejem Babišem de facto umožnil věcnou debatu o potřebných změnách. "Zachování stavebních úřadů ve stávající struktuře nám už bylo premiérem přislíbeno. Teď se bavíme o další sadě věcných připomínek. Venkov je klenotem naší země a musíme ho střežit jako oko v hlavě. Proto velmi

aktivně prosazujeme změny v dotační politice, sociálních věcech a mnoho dalších. Bez promyšlené podpory bude venkov strádat - tratíme pak na tom my všichni," dodává František Lukl. 

Soutěž Vesnice roku je pravidelně vyhlašována od roku 1995. Od roku 1996 je vyhlašovatelem Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se připojilo Ministerstvo zemědělství. Obce jsou hodnoceny v několika oblastech a soutěží ve dvou kolech. Vítězové krajských kol postupují do kola celostátního. Vítěz celostátního kola postupuje do soutěže Evropská cena obnovy vesnice. 

 

 

Zástupci obcí a krajů se shodli na klíčových prioritách a společném postupu ve věci stavebního zákona 

Praha, 17. ledna 2020 - Ve čtvrtek 16. ledna se v Brně uskutečnilo setkání organizací zastupujících zájmy místních i krajských samospráv. Cílem jednání bylo potvrzení společného postupu při jednáních o kontraverzním návrhu nového stavebního zákona.  

Setkání proběhlo na Brněnském výstavišti v rámci veletrhu Go a Regiontour 2020. Iniciátorem schůzky byl vedle ministryně Kláry Dostálové z ministerstva pro místní rozvoj předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. Jednání se dále zúčastnil člen rady Asociace krajů ČR a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a místopředseda Spolku pro obnovu venkova a starosta Bělotína Eduard Kavala, který rovněž zastupoval Sdružení místních samospráv.   Účastníci se shodli, že jednou z klíčových priorit je zachování obecných stavebních úřadů na obcích a městech ve stávajícím spojeném modelu veřejné správy, které vyjednal předseda Lukl již na pondělním setkání s premiérem a ministryní pro místní rozvoj Dostálovou. Požadováno je zachování této agendy v plném rozsahu v obcích II. a III. typu. Diskuse o rozsahu výkonu této agendy na obcích I. typu se dále povede s Ministerstvem vnitra ČR. Asociace krajů má opakované výhrady k navrhovanému zřízení Státních stavebních úřadů. Diskusi o tomto bodu povedou členové Asociace na svém únorovém zasedání.  Na druhou půli února se plánuje další setkání těchto organizací, kde se bude řešit další společný postup. "Naše jednání bylo velmi vstřícné a také konstruktivní. Poděkování patří především paní ministryni i našim partnerům. Jsem moc rád, že jsme dospěli ke shodě a budeme dále postupovat společně, v zájmu našich členů a občanů této země," komentuje výsledek jednání Lukl.

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Zástupci obcí a krajů se shodli na klíčových prioritách a společném postupu ve věci stavebního zákona 

Praha, 17. ledna 2020 - Ve čtvrtek 16. ledna se v Brně uskutečnilo setkání organizací zastupujících zájmy místních i krajských samospráv. Cílem jednání bylo potvrzení společného postupu při jednáních o kontraverzním návrhu nového stavebního zákona. 

Setkání proběhlo na Brněnském výstavišti v rámci veletrhu Go a Regiontour 2020. Iniciátorem schůzky byl vedle ministryně Kláry Dostálové z ministerstva pro místní rozvoj předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. Jednání se dále zúčastnil člen rady Asociace krajů ČR a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a místopředseda Spolku pro obnovu venkova a starosta Bělotína Eduard Kavala, který rovněž zastupoval Sdružení místních samospráv.  

Účastníci se shodli, že jednou z klíčových priorit je zachování obecných stavebních úřadů na obcích a městech ve stávajícím spojeném modelu veřejné správy, které vyjednal předseda Lukl již na pondělním setkání s premiérem a ministryní pro místní rozvoj Dostálovou. Požadováno je zachování této agendy v plném rozsahu v obcích II. a III. typu. Diskuse o rozsahu výkonu této agendy na obcích I. typu se dále povede s Ministerstvem vnitra ČR.

Asociace krajů má opakované výhrady k navrhovanému zřízení Státních stavebních úřadů. Diskusi o tomto bodu povedou členové Asociace na svém únorovém zasedání.

Na druhou půli února se plánuje další setkání těchto organizací, kde se bude řešit další společný postup.

"Naše jednání bylo velmi vstřícné a také konstruktivní. Poděkování patří především paní ministryni i našim partnerům. Jsem moc rád, že jsme dospěli ke shodě a budeme dále postupovat společně, v zájmu našich členů a občanů této země," komentuje výsledek jednání Lukl.

 

 

Návrhy zaslalo do meziresortního připomínkového řízení Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) neplánovaně na konci prosince. Nekoncepční a chaotické řešení financování sociálních služeb tak pokračuje i v tomto roce.

Svaz má proti předkládaným novelám zásadní výhrady. Některé body návrhu novely zákona o sociálních službách jdou přímo proti tradiční roli obce při péči o své občany. Zejména nově zmíněná povinnost obcí spolufinancovat sociální služby bez možnosti ovlivňovat jejich rozsah a míru poskytování. Naopak MPSV posílí svou rozhodovací pravomoc. 

"Vítáme návrh na vytvoření jednotné sítě sociálních služeb garantované státem, kterou novela předkládá. Současný roztříštěný systém financování a poskytování sociálních služeb je problematický. Obce a města musí mít ale možnost spolurozhodovat. Každá obec má právo rozhodnout, jak bude realizovat rozvoj sociální péče pro své občany. Navrhované ustanovení zákona je podle nás v rozporu s Ústavou ČR, která říká, že stát může zasahovat do činnosti územních samosprávných celků, jen vyžaduje-li to ochrana zákona, a jen způsobem stanoveným zákonem," komentuje situaci předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl. 

Novela ukládá obcím nové povinnosti bez toho, aniž by jim byly dány dostatečné kompetence a možnost přímo ovlivňovat síť sociálních služeb pro své občany. 

"Přistoupení k tak rozsáhlé novelizaci bez toho, aniž by došlo k vyjasnění financování sociálních služeb včetně financování sociální práce nemůžeme akceptovat. Už teď doplácí obce a města zhruba polovinu nákladů ze svých rozpočtů. Je třeba jasně definovat, jak budou sociální služby a zvýšené náklady na sociální práci financovány. Přikláníme se k řešení financování jako mandatorního výdaje státního rozpočtu," říká předseda Komise pro sociální věci a zdravotnictví SMO ČR Jakub Rychtecký. 

Svaz je připraven vést s ministerstvem aktivní diskusi, s cílem co nejdříve nalézt shodu. "Jsem povinen dodat, že si vážíme snahy MPSV o změnu právní úpravy, neboť stávající systém financování sociálních a souvisejících služeb je neudržitelný. Jedná se ale o tak zásadní změnu, že je nutné mít všechny neznámé zodpovězeny," uzavírá Jakub Rychtecký.

 

Co reálně řeší obce? Pět problémů, se kterými se budou letos potýkat nejvíce

Praha 23. ledna - Daně, sociální dávky, odpady, doprava a nastavení dotační politiky. To je pětice klíčových problémů, které ovlivňují denní fungování obcí a které jsou v letošním roce pro starosty agendou číslo jedna.  "Vedení měst a obcí má bezprostřední informace o věcech, trendech či problémech, o nichž následně rozhoduje stát. Příkladem je stárnutí populace. Jsme to my, kdo řeší plné domovy důchodců, jsme to my, kdo se zabývá sociálním bydlením, kohezí komunity a podobně. Proto říkáme, které věci aktuálně vidíme jako nejpodstatnější na rok 2020," říká František Lukl, předseda SMO a starosta Kyjova.  Vedle stárnutí populace je to i doprava. Obce mají na starosti silnice druhé a třetí třídy. Právě opravy těchto komunikací jsou finančně stále náročnější. Stejně tak starost o ně, zvláště pro obce, kde ještě znají v zimě sníh. Nejhorší je ovšem zatížení nákladní dopravou - k tomu míří nejvíce stížností a nářků obyvatel. Svaz chce proto iniciovat normu, která tuto dopravu výrazně omezí. 

Tato pětice bude v roce 2020 pro města a obce klíčová:

1. Rozpočtové určení daní ve vazbě na stárnutí populace 

Příjmy obecních rozpočtů nejsou připraveny na rostoucí počet seniorů a péči o ně. Svaz předloží návrh na změnu rozpočtového určení daní, který by tuto problematiku pomohl řešit. 

2. Revize sociálních dávek

Obce potřebují větší kompetence k řešení problematiky parazitního zneužívání sociálních dávek a obchodu s chudobou. Řešíme denně řadu případů a nemáme k tomu odpovídající kompetence. Svaz bude iniciovat revizi systému nároků na sociální dávky a jejich vyplácení.

3. Odpadové hospodářství

Navrhovaný systém nakládání s odpady hrozí neúnosným zatížením obecních rozpočtů. Například stanovuje nereálné limity vytříděnosti. Svaz bude prosazovat změny ve vazbě na zkušenosti a reálné možnosti obcí. 

4. Tranzitní doprava na silnicích II. a III. třídy

Průjezdy těžké nákladní dopravy po silnicích, které jsou ve správě obcí, likvidují komunikace. Opravy a údržby neúměrně zatěžují obecní rozpočty a často jsou dlouhodobě nedosažitelné. Svaz předloží návrh normy, která má nákladní dopravu na těchto silnících omezit.    

5. Smysluplná národní dotační politika

Dotace ze státního rozpočtu mají směřovat na aktivity a projekty, které obce skutečně potřebují. Prioritami jsou: vodohospodářská a dopravní infrastruktura, zázemí pro sport a kulturu. Aktivity svazu budou směřovat také ke zjednodušení agendy a sjednocení požadavků napříč resorty. 

Poslední bod zastřešuje několik sfér. "Samotný Národní investiční plán se ve valné většině skládá z investičních záměrů jednotlivých měst a obcí. Logicky. Konec konců, ze zákona musí mít každá obec plán investičních akcí na několik let dopředu. Máme ovšem oprávněnou obavu, že stát chce prosadit investiční akce, které s organickým rozvojem obcí úplně nesouzní," dodává František Lukl. 

Všechny své priority SMO ČR podrobně shrnul ve stejnojmenném materiálu na období 2019 až 2021. Dělí se do 14 oblastí: obecné, služby v území, financování, doprava, školství, životní prostředí, bezpečnost, regionální rozvoj, zemědělství, cestovní ruch, informatika, mezinárodní spolupráce, sociálně-zdravotní agenda, kultura. Obsahují 82 konkrétních úkolů.

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolná, nepolitická a nevládní organizace. Členy Svazu jsou obce a města. Je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje přes 2 700 měst a obcí a zastupuje tak téměř 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na FB svaz

 

SMO ČR požaduje lepší ochranu půdy Praha 16. října 2019 

"Řadu let řešíme s našimi starosty nedostatečně účinně nastavený systém ochrany půdy, jehož konečné důsledky padají na jejich hlavy a do jejich rozpočtů," říká předseda Svazu a starosta Kyjova František Lukl a pokračuje: "podle našich informací došlo v letošním roce znovu k nárůstu jak nových, tak i opětovných erozních událostí, jako je např. znečištění obce po přívalových deštích. Škody na obecních i soukromých majetcích jdou do milionů. Při odplavení orné půdy jsou ovšem škody nevratné. Voláme již dlouho po přijetí protierozní vyhlášky, pokud nebude mít stát jasné nástroje k ochraně půdy, a v případě porušení účelné postihy, tak se obáváme, že situace se bude extrémně zhoršovat."

Začátkem října zaslal Svaz měst a obcí ČR dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi s dotazem na stav schvalování návrhu "protierozní vyhlášky". Svaz by velmi uvítal, aby její platnost a účinnost mohla být již od jara 2020.

Další informace: Alexandra Kocková, Svaz měst a obcí ČR, mediální zastoupení, mobil: 725 607 753, e-mail: kockova@smocr.cz

O Svazu měst a obcí České republiky: Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 600 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.

 

 

ČESKÁ CHUŤOVKA JE SYNONYMEM KVALITY A VÝTEČNÉ CHUTI

Od nápadu skupiny uznávaných potravinářských odborníků uspořádat soutěž o značku "Dobrý tuzemský potravinářský výrobek ČESKÁ CHUŤOVKA", uplynulo již 11 let, během kterých se jasně ukázalo, že má opravdu smysl vyzdvihnout výtečnou chuť jako něco, co kvalitní českou potravinu korunuje a může jí přinést i oprávněnou přízeň zákazníků. Státní dozorové orgány se úspěšně soustředí zejména na bezpečnost potravin, která je dnes na našem trhu již samozřejmostí, a naše potraviny tak dokonce patří k nejbezpečnějším v Evropě. Na druhou stranu žádné výživové doporučení neplatí univerzálně - každý má jinou genetickou výbavu a jiné zdravotní předpoklady. Jedna zásada má však univerzální platnost pro každého zákazníka - chce jíst kvalitně a chutně. A přesně to vyjadřují i značky ČESKÁ CHUŤOVKA a DĚTSKÁ CHUŤOVKA. Je proto potěšitelné, že popularita soutěže rok od roku vzrůstá. V loňském jubilejním 10. ročníku se klání zúčastnilo již 73 výrobců, přičemž o Českou chuťovku se ucházelo 234 nejrůznějších potravin (značku nakonec získalo 173 z nich) a o Dětskou chuťovku 41 (uspělo 29). Odborníci v hodnotitelské komisi budou mít i letos co dělat, aby podobné množství vzorků zvládli senzoricky otestovat během dvou dnů a rovněž dětské porotce čeká perné dopoledne pořádně nabité chuťovými vjemy. Díky obětavé profesionální přípravě ze strany zaměstnanců renomované potravinářské školy PODSKALSKÁ v Praze 2, kde obě hodnocení již tradičně probíhají, to však jistě opět zvládnou na výbornou. Za uplynulých 10 ročníků soutěže získalo celkem 207 potravinářských výrobců ohromujících 822 Českých chuťovek a 179 Dětských chuťovek - to už je přece víc než slušný výběr kvalitních, a hlavně chutných českých potravin na našem trhu! Již od pátého ročníku soutěže se díky podpoře vedení Senátu předávají ocenění nejúspěšnějším českým potravinářům v překrásném prostředí Rytířského sálu Valdštejnského paláce a všichni ocenění výrobci si velice považují, že výsledky jejich práce dochází uznání v takto důstojných prostorách. Od roku 2017 si soutěž vzala pod svá "ochranná křídla" Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, která tím deklaruje svůj zájem o podporu českých potravin, což je vyjádřeno i celoročním působením jejího místopředsedy přímo v hodnotitelské komisi a přípravném výboru soutěže. Pokračující podporu soutěži Česká chuťovka jako projektu s nesporným pozitivním přínosem českým potravinářským výrobcům i jejich zákazníkům vyjádřil místopředseda komise senátor Petr Šilar rovněž ve svém vystoupení na tiskové konferenci Záštitu soutěži letos poskytli 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička, místopředsedové Senátu Milan Štěch a Jan Horník a rovněž ministr zemědělství Miroslav Toman. Odbornou úroveň a prestiž soutěže pak podtrhuje odborná garance renomované Vysoké školy chemicko-technologické v Praze společně s VOŠES, SPŠPT a SOŠPV (PODSKALSKÁ). Odborným patronem soutěže je i letos rektor VŠCHT prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. Uzávěrka přihlášek do letošní soutěže je 12. září. Slavnostní předávání ocenění se uskuteční 10. října opět v reprezentativní atmosféře historických prostor Valdštejnského paláce, který je sídlem Senátu. Přítomní novináři tam i letos na základě vlastní ochutnávky předají třem z oceněných plaketu "Cena novinářů - Česká chuťovka 2019" a podruhé také bude ve spolupráci s Literárními novinami vyhlášena "Harmonická potravina 2019". V pořadí již sedmá výrazná osobnost českého potravinářství bude slavnostně poctěna titulem "Rytíř české chuti". Spoluorganizátorem slavnostního předávání ocenění je Česká cesta - Via Bohemica, z.s.

Přihlášku i pravidla soutěže, jakož i seznam historicky všech úspěšných výrobců a oceněných potravin, lze nalézt na www.ceskachutovka.cz . Českou chuťovku je možné také sledovat na facebooku, kde jsou uveřejňovány aktuální informace a novinky od držitelů ocenění. Všem zájemcům, ať už obchodníkům, zákazníkům či zástupcům médií apod., je k dispozici také Databáze vítězů soutěže Česká chuťovka a Dětská chuťovka, která usnadní přehledné vyhledávání oceněných potravin i výrobců za celou historii soutěže podle zadaných kritérií. na adrese https://www.mark-as.cz/chutovka

Tradičním partnerem soutěže je opět Hasičská vzájemná pojišťovna, která poskytne jejím účastníkům zvýhodněné podmínky při sjednávání pojištění. Novými partnery České chuťovky jsou renomovaná společnost Český porcelán Dubí a prestižní květinová dílna luka:sh.

Hlavními mediálními partnery soutěže jsou vydavatelství AGRAL, vydavatelství RIX a Regionální televize CZ, partnerem Dětské chuťovky pak je tradičně i Dětská tisková agentura.

 

Tisková zpráva

Pobočky České pošty se rušit nebudou

Praha, 24. září Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se sešel s předsedou SMO ČR Františkem Luklem. Tématem schůzky byla situace v České poště. Oba se shodli, že Česká pošta je strategický státní podnik, který garantuje přenos důležitých informací, zásilek, zboží nebo finančních prostředků po celém území České republiky.

"Starosty z menších obcí znejistila premiérova slova o tom, že Česká pošta je mrtvá a měla by se transformovat na akciovou společnost, takže se obávají omezení služeb a rušení poboček ČP," uvedl František Lukl. "Pošta bývá poslední institucí, která na vesnici zbyla a má pro zdravý život důležitý význam," dodal Lukl.

Ministr vnitra obavy starostů vyvrátil. "Uklidnil jsem pana předsedu Lukla, pobočky ČP se rušit nebudou. Je to spojovací bod mezi státem a občanem, který musí být dál dostupný i na venkově," řekl ministr vnitra Jan Hamáček. 

Odmítl, že Česká pošta je mrtvá, naopak zdůraznil, že se po letech podařilo vyřešit financování služeb, jež si u ČP objedná zákonem stát: Garantované doručování zásilek a pro všechny dostupnou síť poboček.

Plán generálního ředitele Romana Knapa, který v těchto dnech schvaluje dozorčí rada, poštu vyvede ze ztráty do tří let, zkvalitní služby a stabilizuje ji personálně. 

"Pošta bude stát na třech službách: poštovní, finanční a komerční služby, které se nebudou překrývat, ale doplňovat. Zlepší se doručování balíků a nikdo nikoho nebude při vyzvednutí doporučeného dopisu přesvědčovat k pojištění nebo nákupu zboží," tvrdí Hamáček. 

Podle ministra vnitra se po dlouhé době stagnace podařilo nastartovat změny, které Českou poštu změní v moderní instituci, na kterou budou hrdí nejen zaměstnanci, ale všichni občané.

Další informace: Alexandra Kocková, Svaz měst a obcí ČR, mediální zastoupení, mobil: 725 607 753, e-mail: kockova@smocr.cr

O Svazu měst a obcí České republiky:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje téměř 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8,4 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku

 

                                                                                                                                                                                                                                                     

Téměř 600 zástupců měst a obcí podepsalo Výzvu Krajských setkání SMO ČR!

Praha 2. května 2019

Na začátku února přijalo Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR usnesení, které jasně deklaruje zásadní nesouhlas s institucionálními změnami navrhovanými ve věcném záměru stavebního zákona. Hned na to přijalo Krajské setkání měst a obcí Ústeckého kraje Výzvu se stejnou myšlenkou. Tato výzva opravňuje zároveň představitele SMO ČR prosazovat a sdílet toto jednoznačně negativní stanovisko k odebrání stavebních úřadů obcím a městům.  "Jsme rádi, že i kolegové ze Sdružení místních samospráv ČR sdílejí naše obavy," říká předseda SMO ČR, František Lukl a pokračuje: "a i oni připravili petiční akci. Doufáme a věříme, že naše společné stanovisko bude vyslyšeno i v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR."

Pro další informace kontaktujte:  Svaz měst a obcí ČR, e-mail: smocr@smocr.cz, tel.: 234 709 711

O Svazu měst a obcí České republiky:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku. 

 

Krajské setkání Svazu měst a obcí ČR v Jihomoravském kraji

Brno, 5. března 2019

Na Krajském setkání v Brně promluvil k přítomným mimo jiné na téma stavebního zákona i předseda Svazu František Lukl:

"Podporuji zrychlení stavebního řízení, ale odmítám argument, že naše rozhodnutí jsou nekvalitní a ovlivňující naše úředníky.  Zjednodušme stavební předpisy, tím zrychlíme proces. Akci "kulový blesk" s přesunem pracovníků pod jednu střechu považuji za nereálnou, neboť tak velká střecha prostě neexistuje.  Pojďme konečně cestou masivní digitalizace, a ne přesouvání židlí."  Generálními partnery Krajských setkání jsou společnosti Česká spořitelna a ČEZ. Hlavními partnery jsou EKO-KOM a T-Mobile Czech Republic, partnery společnosti Artechnic-Schréder a EP Industries. Mediálními partnery jsou deníky Lidové noviny a MF DNES a časopis Svazu Informační servis (InS). Pro další informace kontaktujte:  Svaz měst a obcí ČR, e-mail: smocr@smocr.cz, tel.: 234 709 711

O Svazu měst a obcí České republiky:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.

 

Seriál Krajských setkání Svazu měst a obcí ČR byl zahájen v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem, 12. 2. 2019 - Třináct konferencí ve třinácti krajských městech - to jsou Krajská setkání Svazu měst a obcí ČR. Maratón jednodenních konferenčních akcí Svazu určených členským i nečlenským městům a obcím započal v úterý 12. února v sídle Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem za přítomnosti osmi desítek starostek i starostů.

V úvodním proslovu výkonná ředitelka Svazu Radka Vladyková společně s Oldřichem Bubeníčkem, hejtmanem Ústeckého kraje, pozdravili přítomné delegáty a zároveň uvítali do Svazu měst a obcí primátora Teplic Hynka Hanzu jako reprezentanta nového svazového člena. "Díky Teplicím reprezentuje Svaz nyní již téměř 8,5 milionů občanů ČR. Přibyl nám takto zároveň poslední chybějící člen z řady statutárních měst a jejich reprezentace je nyní kompletní," připomněla Radka Vladyková. Mezi dalšími hosty byl i primátor hostitelského města Ústí nad Labem Petr Nedvědický nebo předseda Sdružení tajemníků ČR Jaromír Zajíček.

Krajská setkání, která se budou konat v průběhu února a března postupně ve všech krajích, nabídnou představení aktivit, činností a projektů Svazu měst a obcí. Tradiční téma "aktuální legislativa" se zaměří mimo jiné na novelu stavebního zákona, novelu zákona o sociálním bydlení, zákona o odpadech a kontrolních pravomocech NKÚ a další problematiku. Dále zazní příspěvky na aktuální témata samospráv od odborníků z ministerstev, státních institucí i firem.

Jedním z hlavních bodů programu, který zazní na všech setkáních, je příprava XVII. sněmu Svazu, který se uskuteční ve dnech 23. a 24. května 2019 v Ostravě. Podstatným tématem budou též aktuální informace k přípravě nového programového období 2021-2027 z pohledu měst a obcí. "Termín konání Sněmu byl schválen již v loňském roce, dříve než byl vyhlášen termín konání voleb do Evropského parlamentu," objasnila Radka Vladyková.

Přítomné hosty ústeckého setkání dále informovali svazoví zástupci o projektech Svazu měst a obcí ČR Centra společných služeb, Efektivní správa obcí a Smart City. 

Z pohledu ústeckého regionu přednesl zásadní příspěvek o drogové problematice náměstek primátora statutárního města Ústí nad Labem Tomáš Vlach. Zmínil, že Ústecký kraj je po Praze druhý nejzatíženější, pokud jde o užívání nelegálních drog, a nastínil možnosti obcí v boji proti drogové závislosti a proti jejím dopadům na společnost. Důraz by měl být kladen na prevenci a sociální služby zvláště v sociálně vyloučených lokalitách, kde se setkáváme i s mezigeneračním užíváním návykových látek. Město má zavedenou funkci "koordinátor protidrogové problematiky", který zabezpečuje programy a poradenství, prevenci na školách (náklady jsou 1,2 mil. Kč/rok). Řízení problematiky by mělo splňovat určité standardy MŠMT.

I další body programu byly věnovány aktuální problematice činnosti municipalit.

Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 se blíží, nový systém sčítání a s tím spojené úlohy obcí představili zástupci Českého statistického úřadu.

S povinnostmi obcí a měst při správě vodovodů a kanalizací seznámili účastníky konference zástupci Ministerstva zemědělství.

Město pro byznys pro Ústecký kraj - třetím nejúspěšnějším městem se stalo "domácí" Ústí nad Labem, na druhém místě se umístily Lovosice a vítězem s nejlepšími podmínkami pro rozvoj podnikatelského sektoru byl vyhodnocen Děčín. Zástupce společnosti Communa Petr Lutonský vyhlásil výsledky výzkumu a předal oceněným pamětní listiny.

V rámci diskuse přečetla výkonná ředitelka Svazu usnesení Předsednictva Svazu, které odmítá navržené znění nového stavebního zákona. Postoj Svazu podpořili přítomní účastníci krajského setkání a vyzvali Předsednictvo k medializaci negativního postoje.

Krajské setkání představitelů měst a obcí Ústeckého kraje zároveň vyzvalo vedení Svazu měst a obcí České republiky k jednání s Ministerstvem vnitra o úpravě a navýšení platů starostů a místostarostů územně samosprávných celků tak, aby odpovídaly jejich postavení.

Generálními partnery Krajských setkání jsou společnosti Česká spořitelna, a. s., a ČEZ, a. s. Hlavními partnery jsou EKO-KOM, a. s., a T-Mobile Czech Republic, a. s., partnerem společnost Artechnic-Schréder, a. s. Mediálními partnery jsou Mafra, a. s. - Lidové noviny a MF DNES - a časopis Svazu Informační servis (InS).

O Svazu měst a obcí České republiky:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.

 

Seriál Krajských setkání Svazu měst a obcí ČR zavítal do Jihlavy

Jihlava, 20. 2. 2019 - Seriál Krajských setkání pokračoval v Jihlavě, hosty byli jihlavská primátorka Karolína Koubová, senátor Milan Štěch, náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Pacal a další.

Svaz měst a obcí reprezentovala výkonná ředitelka Radka Vladyková nebo Ivona Mottlová z Legislativní a právní sekce Svazu, která přednesla blok k aktuální legislativě. Šárka Řechková a Lucie Kořínková ze sekce Regionální rozvoj a mezinárodní spolupráce se věnovaly přípravě nového programového období 2021 - 2027.

Během jednotlivých prezentací probíhalo i nadále podepisování Výzvy vzešlé na Krajském setkání v Ústí nad Labem, jež se týká nespokojenosti starostů, ale i Svazu se zamýšlenými institucionálními změnami ve stavebním zákoně.

Generálními partnery Krajských setkání jsou společnosti Česká spořitelna a ČEZ. Hlavními partnery jsou EKO-KOM a T-Mobile Czech Republic, partnery společnosti Artechnic-Schréder a EP Industries. Mediálními partnery jsou deníky Lidové noviny a MF DNES a časopis Svazu Informační servis (InS).

Pro další informace kontaktujte:  Svaz měst a obcí ČR, e-mail: smocr@smocr.cz, tel.: 234 709 711

O Svazu měst a obcí České republiky:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a n

 

 

 

97 500 návštěvníků • 444 vystavovatelů • 15 ha výstavní plochy ZÁVĚREČNÁ TISKOVÁ ZPRÁVA