UŽ ZÍTRA SPOKOJENOST


Nové Technologie

Tisková zpráva Praha, 11. února 2016

Lékařem 13 měsíců bez pitné vody a elektřiny. V Kambodži po Pol Potovi

Michal Giboda napsal knihu Léčit a přežít o své práci v kambodžské nemocnici

"Většina lidí mladší 35 let neví, kdo byl Pol Pot. V době, kdy je ve světě několik potenciálních Pol Potů," říká parazitolog Michal Giboda, který na počátku 80. let 20. století pracoval jako lékař v zemi, kde byla většina doktorů předtím vyvražděna. Mimo hlavní město, chráněn vojáky léčil  ve městě Takeo Kambodžany, kteří přežili hrůzy polpotovského režimu. "Knížka vzešlá z deníkových záznamů je hold mým kolegům. Mnozí z nich už zemřeli poznamenaní pobytem v jednom z nejhorších koutů tropického světa. Při vzpomínce na Takeo se mi ale hlavně vybaví uspokojení z vlastní práce a naplnění smyslu života. Nesmyslnost práce popírá smysl vlastní existence," dodává Michal Giboda.

Parazitolog Michal Giboda díky své profesi strávil mnoho let v exotických destinacích jako je Portoriko, Laos, Kambodža nebo Jemen. "Lidé mi říkají, že jsem hodně cestoval, ale já v těch zemích pracoval, žil jsem jako jeden z místních. Jenom tak se dostanete k podstatě podmínek života, povaze lidí a porozumíte zemi," vysvětluje Giboda. Vzhledem k pestrosti zemí, kde žil, prý líp rozumí i současným pohybům ve světě. "Jako obyvatel malé země jsem poznal, že svoje místo v globalizovaném světě si můžeme obhájit jen svojí vzdělaností a sebevědomím."  Pro mladé, kteří chtějí pomáhat jako kdysi on ve vzdálených krajích, má pochopení. A také rady.

"Kromě zjištění co nejvíc informací o dané zemi pomáhá umět kromě angličtiny jazyk té země. Lidé to velmi docení a hned si získáte přátele. A vůbec nebude vadit, že nemluvíte gramaticky perfektně, to vám prominou."

Za nejpodstatnější považuje kvalifikaci, se kterou člověk přijíždí a pomoc nabízí. "Kdo má touhu pomáhat, ať nezapomíná, že všude chtějí kvalifikované odborníky. Pomocné sily jsou vždycky k ,dostání' ."  Kniha Léčit a přežít je autentickým záznamem o práci člověka v tropických podmínkách v zemi zdevastované válkou a plné strachu, ale i nadějí. Exotická každodennost života nemocnice se prolíná s osudy různých lidí, s nimiž se autor setkal, a vůbec celé Kambodže. Nedílnou součástí je autorova sebereflexe toho, co s člověkem dělá rok v extrémních podmínkách služby.

Ukázky: (o vodě)  Přiváží do nemocnice kalnou vodu z jezera Takeo v hektolitrových plátěných vacích. V nemocnici ji přelije do betonové kádě, odkud si pacienti berou vodu na pití, vaření, mytí atd. Když UNICEF  vyvrtal v nemocnici studnu s pitnou vodou, pacienti ji přijali rezervovaně. Moje laborantky mi řekly, že "nemá chuť" - scházely jí miliardy mikroskopických živočichů, kteří vodu z jezera ochucovali.

 

Tisková zpráva ' 1. 2. 2016

Publ.:j.Moschner

Čeští loutkáři se z Koreje už vrátili, loutky ještě zůstanou  .Výstava České loutkové divadlo třikrát jinak se poprvé představila v rámci veletrhu scénických umění PAMS v Soulu (Performing  Arts Market in Seoul) v říjnu roku 2015, kde byla součástí  programu prezentace ČR. Nyní byla výstava přesunuta do galerie  kulturního centra ABC Happy Training Town v korejském městě  Sihŭng, jež se nachází v těsném sousedství hlavního města Soulu.  Vernisáž výstavy České loutkové divadlo třikrát jinak proběhla ve  středu 13. 1. 2016 a výstava potrvá do 16. 2. 2016. Součástí  slavnostního zahájení byl i podpis memoranda o spolupráci mezi  městem Sihung a českým centrem v Koreji. Výstavu zahájil starosta  města Sihŭng Kim Jun-sik, velvyslanec ČR v KR J.E. Tomáš  Husák a vedoucí Českého centra Soul Michaela Lee. Výstava  českého loutkového divadla zahájila celoroční kulturní program  města Sihŭng, které bylo zvoleno prvním korejským městem  kultury.

Ještě před zahájením výstavy proběhl v galerii kulturního centra města Sihŭng loutkářský workshop, který speciálně pro tuto příležitost připravilo Divadlo DRAK, pro korejské lektory pod vedením Anny Hrnečkové. Česká lektorka připravila pro korejské kolegy komentovanou prohlídku celé výstavy, seznámila je s historií českého loutkového divadla a metodikou práce s loutkami a dětmi. "Korejští lektoři se do workshopu zapojili s vervou a nadšením. I po jeho skončení se na nás neustále obracejí s celou řadou dotazů. Tak velký zájem nás opravdu těší." říká Michaela Lee.  Po dílně následovala více než dvouhodinová debata - prostor pro doplňování nezbytných informací o českém loutkovém divadle, ale také pro návrhy změn a porovnávání zkušeností. Hodně času bylo věnováno například i popisu typických českých pohádkových postav, jako je vodník, čert, Hloupý Honza apod. "Díky rozdílnému kulturnímu kontextu bylo třeba vysvětlit lektorům a návštěvníkům výstavy řadu detailů, které v Čechách považujeme za samozřejmé. Nejrůznější nedorozumění či nutnost vysvětlení vyplynuly mnohdy až z dlouhé osobní debaty či z praktické práce v dílně." dodává Anna Hrnečková.  "Jsem nesmírně ráda, že se Institut umění - Divadelní ústav rozhodl vypravit výstavu do Koreje." říká vedoucí Českého centra v Soulu Michaela Lee a pokračuje: "I když se české loutkové divadlo těší v Koreji velké oblibě a mnoho korejských turistů, kteří navštíví Českou republiku, si nenechají ujít některé z loutkových představení či si alespoň některou z loutek dovezou domů, bude mít korejská veřejnost vůbec poprvé příležitost blíže se seznámit s bohatou tradicí a rozmanitou současností českého loutkového divadla."  Výstava vzbudila v Koreji velký zájem. Zůstane zde až do konce letošního září. IDU a ČC Soul jednají s dalšími korejskými partnery. Na duben je výstava potvrzena v Historickém muzeu hlavního města Soulu. Korejská města se inspirovala evropským projektem měst kultury. V minulém roce z tohoto důvodu navštívil starosta Kim Jun-sik město Plzeň. Bez nadsázky lze tedy říci, že česká výstava zahájila celý projekt Korejské město kultury.

České loutkové divadlo třikrát jinak  

Výstava podává stručný, ale reprezentativní pohled na bohatou tradici i rozmanitou současnost českého loutkového divadla, které je ojedinělým fenoménem české kultury a dodnes okouzluje diváky na celém světě. Ve třech oddílech věnovaných historickému vývoji, poválečné proměně a loutkářským technikám se návštěvníci seznámí s různými kapitolami českého loutkového divadla. Ve třech magických boxech nahlédnou do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámí se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, zhlédnou prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury, a pokud dojdou až na konec cesty, čeká je interaktivní část, ve které poznají různé technologické druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek, s nimiž si můžete

TISKOVÁ ZPRÁVA

ZLÍN, 5. února 2016

Plesy roztančí celou Východní Moravu

VÝCHODNÍ MORAVA - Stále roztančená je Východní Morava těchto dnů. Vyberte si z bohaté nabídky svůj ples.

V pátek 12. února se bude tančit v mnoha sálech. Sportovní ples se uskuteční ve zlínském hotelu Baltaci Atrium, který začne v 19:00. Nebude chybět tombola a bohatý raut. Hrát budou Peter´s music - Abba Revival, Děda Mládek Illegal Band, cimbálová hudba Linda. Vystoupí Taneční klub Fortuna Zlín. Cena vstupenky je 999 Kč včetně welcome drinku, bohaté večeře a rautu. Zakoupení je možné osobně prostřednictvím hotelové recepce nebo na tel.: 605 000 200, nebo e-mailem booking@baltaci.cz.

V Holešově se v pátek půjde na Hasičský ples, začne v 20:00 v místní zbrojnici. O hudební doprovod se postará Karel Gott Revival Morava. Vstupné stojí v předprodeji 150 Kč, na místě 180 Kč.  Velká nabídka plesů připadá na sobotu 13. února. Ve Slavičíně pořádají Hasičský maškarní ples. Jde o tradiční ples s maskami v Sokolovně. K tanci i poslechu zahraje Band Clera. Vstupné stojí 80 Kč, kdo přijde v masce, má vstup zdarma.   Zámek Holešov bude dějištěm plesu Tančíme Evropou, který začne v 19:30. K  tanci a poslechu zahrají Breeze band Jiřího Suchého z Brna  a cimbálová muzika Kapura z Valtic. Bohatá tombola, hlavní cenou je zájezd pro 2 osoby do Skandinávie. V předprodeji stojí vstupenky 200 Kč, na místě 250 Kč.  V sále Psychiatrické nemocnice Kroměříž se uskuteční XII. Ples dárců krve. Zahájení plesu bude ve 20:00, k tanci a poslechu bude hrát hudební skupina One Classic, součástí plesu bude i předtančení, ve kterých se nám představí studentky Taneční konzervatoře Brno. Pohoštění během plesu zajištěno Střední hotelovou školou v Kroměříži. Vstupné stojí 250 Kč.  Nabídku dalších plesů a tanečních akcí naleznete na www.vychodni-morava.cz. 

Tisková zpráva, Praha 28.1. 2016

Klání o titul Pianista roku 2016 začne již 7. února

V Pianistovi roku se bude na co těšit 

Neveřejným výběrovým kolem začal již čtvrtý ročník Pianisty roku, soutěže, která si dala za cíl propagovat živou hudbu nejen v kavárnách a restauracích. Z více než dvou desítek přihlášených vybrala odborná porota ve složení Petr Malásek, Jitka Fowler Fraňková a Rosťa Čapek patnáct soutěžících, kteří v pěti veřejných kolech předvedou, jak s pianem dokáží zaujmout sál. První čtyři kola proběhnou tradičně ve velkém sále hotelu Boscolo Prague (7. a 21. února, 6. a 20. března) finále se ale letos poprvé uskuteční v Sukově sále pražského Rudolfina 3. dubna. 

Podle porotců se ve čtvrtém ročníku Pianisty sešli mimořádně silní soutěžící, takže můžeme očekávat opravdu zajímavé výkony. I pozadí jednotlivých soutěžících bude zajímavé, o titul Pianisty roku se letos mimo jiné uchází soukromý varhaník a restaurátor varhan nebo rodáci z Mongolska či Jihoafrické republiky. Porotci je i letos vyzývají k co největší kreativitě. Základem je samozřejmě to, jak dobře dokáží ovládnout klavír, ale hravosti se meze nekladou - mohou klidně i zpívat nebo tančit.

Jako každý rok, i letos diváci kromě soutěžících uvidí i vzácné hosty. V prvním veřejném kole, které se bude konat v neděli 7. února, to bude zpívající bubenice, klavíristka, básnířka a výtvarnice Pavla Táboříková. Jako další hosté se představí Jiří Suchý, již tradiční host, Dáša Zázvůrková, nebo třeba koncertní klavírista Ivo Kahánek. 

Soutěž Pianista roku letos také poprvé získala záštitu Senátu České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Z každé prodané vstupenky letos 50 Kč získá nadace Konto Bariéry, které z výtěžku bude sponzorovat nákup hudebního nástroje pro handicapované muzikanty. 

Více informací o soutěži na www.pianist.cz 

Základní informace o soutěži 

Oblíbená soutěž Pianista roku má kořeny v Maďarsku, kde se první ročník soutěže konal ve vyhlášené kavárně New York Café v Budapešti v roce 2012 v hotelu Boscolo Budapest. Karel Ziegler, Food & Beverage Director hotelu Boscolo Prague tuto myšlenku přenesl i do pražské pobočky New York Café a pro její uskutečnění se spojil s největším evropským výrobcem klavírů a pianin, společností PETROF. První ročník soutěže Pianista roku se konal v únoru - březnu 2013. 

Porota soutěže zasedne ve stejném obsazení jako v předchozích letech: Petr Malásek - uznávaný klavírista, skladatel, aranžér, producent, Jitka Fowler Fraňková - vyhledávaná koncertní klavíristka a pedagožka, a Rostislav Čapek - světoznámý výrobce strunných nástrojů a pořadatel koncertů akustické hudby. 

Díky společnosti PETROF si soutěžící opět zahrají na klavír PETROF P 210 Pasat. Jedná se o nejoblíbenější model z mistrovské řady s jasným a zpěvným tónem, který svými zvukovými parametry zastíní i mnohé klavíry větších rozměrů. Ve finále se soutěžící mohou těšit na mistrovský klavír ANT. PETROF AP 275, nesoucí jméno po zakladateli firmy a stejné označení jako první nástroje, které z této mistrovské dílny vyšly. 

K soutěžním večerům patří i atmosféra kulturního salonu, kde mají diváci přímý kontakt se soutěžícími, porotou, i mezi sebou. New York Café přispívá k atmosféře nejen luxusními prostory, ale hlavně i gurmánským zážitkem. Součástí vstupného na veřejná soutěžní kola je exkluzivní večeře v bufetovém stylu, která představí to nejlepší z kuchyně New York Café. Během každého večera proběhne i divácká soutěž s atraktivními cenami od našich partnerů, např. společnosti Merlot d'Or, dovozce exkluzivních francouzských vín či hotelu Boscolo Prague. 

Hlavní cenou je finanční výhra v hodnotě 30 000 Kč od společnosti PETROF a zajištění veřejných vystoupení. Sdružení malých a středních podnikatelů ve Vietnamu VINAMSE věnuje vítězi dvě letenky do Vietnamu s možností vystoupení na zajímavých místech. Již druhým rokem vítěz také získá originální skleněnou plastiku, letos to bude umělecké dílo od Petra Kuchty z Lindavské sklárny. Další ceny zahrnují například víkendový pobyt v Boscolo Residence Budapest s dopravou a večeří v Budapešti, pobyt v hotelu Boscolo Prague, poukaz do lázní Boscolo Spa v Praze či dárkový koš od společnosti Merlot d'Or. 

Soutěž letos také podpoří Rádio Classic, Rádio Blaník a časopis  Hudební rozhledy. 

Vážím si toho, že můžeme být partnery této skvělé soutěže. Je zajímavé sledovat, jak se celá soutěž vyvíjí.  Moc se těším na překvapení, které přinese další ročník a zvláště pak na atmosféru v našem svatostánku hudby Rudolfina, kde se bude odehrávat finálové kolo!  Zuzana Ceralová Petrofová

New York Café tradičně podporuje živou hudbu, která v naší kavárně zní již od brzkého rána. Chceme podpořit kulturní život v Praze a jsme hrdi na to, že naše kavárna je místem protkávání různých hudebních žánrů. Těším se na další ročník soutěže a její talenty a jako obvykle i na vynikající kulinářský zážitek připravený naším týmem, říká Karel Ziegler, F&B Director hotelu Boscolo Prague.

Pianista roku je soutěž podle mého gusta. Soutěžící musí podat brilantní výkon, zaujmou publikum a prokázat stylovou pohotovost, přirozenou muzikálnost a ještě něco navíc... říkejme tomu třeba ten pověstný x-faktor.  Zkrátka to všechno, proč má smysl se zabývat něčím tak krásným a těžkým, jako je hra na hudební nástroj. Všichni mají můj obdiv a držím jim palce! vzkazuje Petr Malásek.

Veškeré informace o soutěži včetně pravidel a registračního formuláře pro soutěžící zájemci naleznou na stránkách www.pianist.cz a na Facebookových stránkách soutěže www.facebook.com/pianistaroku.

PIANISTA 2016 STRUČNĚ:

Kde:  New York Café - Prague, hotel Boscolo Prague, Senovážné náměstí 13, Praha 1,

 finále v Sukově síni v Rudolfinu

Kdy:  7. a 21. února., 6. a 20. března, finále 3. dubna 2016 vždy od 18:00 do  cca 22:00

Porota:  Petr Malásek, Jitka Fowler Fraňková, Rostislav Čapek 

(a jako překvapení čestní porotci v podobě zajímavých osobností českého hudebního světa)

Moderátor:  Vladimír Kroc                                                                                                                                                                                                         Vstupné na veřejná kola:  650 Kč , 950 Kč finále v ceně je večeře bufetovým stylem a sklenka sektu na uvítanou.                  

New York Café - Prague je pražskou pobočkou slavného New York Café v Budapešti. Kavárna se nachází v prostoru novorenesančního lobby hotelu Boscolo Prague. V životě kavárny hraje důležitou roli kultura - návštěvníci si mohou vychutnat své oblíbené jídlo během pravidelných literárních, hudebních či jiných uměleckých akcí. 

Společnost PETROF která v roce 2014 oslavila 150 let výročí od svého založení, je největším výrobcem klavírů a pianin v Evropě. Nástroje značky PETROF přinášejí potěšení nejen mistrovským interpretům, skladatelům, studentům a jejich učitelům, ale svým romantickým kultivovaným tónem pak především rozechvívají srdce tisícům milovníků hudby na celém světě.


Ministryně Šlechtová a komisařka Cretu: Kohezní politiky tvoří pojítko mezi všemi státy Evropské unie

Praha 26. ledna 2016

V Praze se dnes (26.1.) na pozvání ministryně Karly Šlechtové setkala eurokomisařka Corina Creţu se zástupci zemí Visegrádské skupiny (České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska) v rozšířeném složení o delegace Bulharska, Chorvatska, Rumunska a Slovinska a za účasti zástupců Evropského parlamentu a předsedy evropského Výboru regionů. Společné prohlášení, na kterém se při jednání dohodli, slaďuje přístup zemí Visegradské skupiny k budoucnosti kohezní politiky jakožto základní investiční politiky Evropské unie.

Na programu jednání bylo především téma budoucnosti politiky soudržnosti jako celku, a jaký dopad na ni mají národní politiky. Kohezní politika neboli politika soudržnosti má potenciál zmírnit a odstranit dlouhodobé problémy, které se vyskytují v evropských regionech. "Kohezní politika tvoří pojítko mezi všemi státy Evropské unie. Při dnešním setkání jsme podepsali dokument, ve kterém jsme se shodli na společném  přístupu ke kohezní politice. Je důležité, abychom sjednotili naše názory a vedli otevřený dialog. Považuji za velký úspěch, že Česká republika dokázala uskutečnit jednání takového množství států a hlavně zajistit společné prohlášení. Politika soudržnosti má jedinečný potenciál k řešení dlouhodobých strukturálních problémů," uvedla Karla  Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

"Těší mne, že Česká republika jako předsednická země V4 iniciovala vůbec první jednání na úrovni ministrů o budoucnosti kohezní politiky po roce 2020. O tom, že strukturální fondy přinesly střední Evropě růst a pracovní místa v posledním desetiletí není pochyb, do budoucna bude však potřeba zohlednit měnící se potřeby hospodářských politik jednotlivých zemí v tzv. evropském semestru a jejích propojení, jakožto i větší schopnost kohezních fondů flexibilně reagovat na měnící se okolnosti. Samostatnou kapitolou, která nesmí chybět v žádné debatě, je zásadnější zjednodušení pravidel kohezní politiky. Nyní bychom ovšem měli klást důraz na rychlé zahájení implementace současného programového období, které rokem 2016 vstupuje do klíčové fáze a operační programy by se měly naplno rozjet," uvedla  Corina Creţu, eurokomisařka pro regionální politiku. Markku Markkula, předseda evropského Výboru regionů, jež je shromážděním místních a regionálních zástupců EU, uvedl: "Kohezní politika dlouhodobě prokázala svůj zásadní význam pro regionální rozvoj v zemích EU. Na místní úrovni je ovšem současná regulace vnímána jako příliš byrokratická a složitá. Pro období po roce 2020 potřebujeme reformovanou kohezní politiku, založenou na partnerství, která bude jednodušší a bude více odpovídat na nové výzvy. Proto musíme kohezní politiku učinit pružnější, více efektivní a více  orientovanou na výsledek."  
Na setkání navazuje odborná konference, kde budou dílčí pozice a témata otevřeně diskutována podrobně. Probírána bude mimo jiné oblast strategického plánování, které hraje zásadní roli při efektivním využívání veřejných financí včetně evropských fondů.

SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ ZEMÍ VISEGRÁDSKÉ SKUPINY (ČESKÉ REPUBLIKY, MAĎARSKA, POLSKA, SLOVENSKA), BULHARSKA, CHORVATSKA, RUMUNSKA A SLOVINSKA

My, ministři zodpovědní za politiku soudržnosti v zemích Visegrádské skupiny, Bulharsku, Chorvatsku, Rumunsku a Slovinsku (V4+4), jsme se, na základě pozvání České republiky, předsednické země V4 pro období od července 2015 do června 2016, dne 26. ledna 2016 setkali v Praze, abychom diskutovali o roli politiky soudržnosti s ohledem na včasný příspěvek do debaty zaměřené na budoucnost této klíčové politiky a identifikovali nejdůležitější oblasti této debaty. My, ministři zodpovědní za politiku soudržnosti v zemích Visegrádské skupiny, Bulharsku, Chorvatsku, Rumunsku a Slovinsku:

  1. ZDŮRAZŇUJEME, že politika soudržnosti je zásadní investiční politikou Evropské unie podporující rozvoj, růst, tvorbu pracovních míst a konkurenceschopnost ve všech členských státech a jejich regionech, která přináší prospěch Evropské unii jako celku a přispívá k vyváženému fungování jednotného trhu; PŘIPOMÍNÁME, že investice v méně rozvinutých regionech přímo i nepřímo pozitivně ovlivňují také hospodářství více rozvinutých regionů skrze zpětné toky přínosů.
  1. VYZDVIHUJEME, že politika soudržnosti skýtá unikátní potenciál k řešení dlouhodobých strukturálních výzev, zároveň bere v potaz specifické rysy a cíle jednotlivých členských států a regionů, včetně priorit Evropské unie , což se prokázalo rovněž v období hospodářské krize.
  2. UPOZORŇUJEME, že politika soudržnosti je hlavní politikou Evropské unie, která efektivně přispívá k realizaci strategie Evropa 2020 a bere též v potaz Evropský semestr, což bylo obecně uznáno během procesu vyjednávání.
  1. JSME PŘESVĚDČENÍ, že v souvislosti s provedenými reformami pro období 2014-2020 je politika soudržnosti jednou z nejinovativnějších, nejucelenějších a nejkvalitněji hodnocených politik Evropské unie a respektuje cíle rozpočtování založeného na výkonu, současně jsme přesvědčeni, že zkušenost s politikou soudržnosti by měla být doporučením pro ostatní politiky, včetně těch řízených na úrovni Evropské unie.
  1. Proto ZDŮRAZŇUJEME, že politika soudržnosti musí zůstat jednou z hlavních priorit rozpočtu Evropské unie i po roce 2020.
  1. PEVNĚ VĚŘÍME, že nové výzvy v Evropské unii by neměly být řešeny přenastavením stávajících zdrojů na úkor relevantních významných cílů politiky, ale zavedením flexibilnějších opatření v rámci programování, která berou v potaz rozdílné územní dopady takových výzev a zachovávají celkovou dlouhodobou investiční podstatu politiky soudržnosti.
  1. ZDŮRAZŇUJEME, že centrálně řízené nástroje jsou důležité, avšak přílišné zaměření se na ně by vedlo k nedostatečnému zohlednění územních dopadů a mohlo by mít za následek izolované nebo souběžné investice a zvýšení regionálních rozdílů, což by vedlo k "dvourychlostní Evropě"; zároveň KLADEME DŮRAZ na potřebu dosažení maximálně možných synergií a komplementarit mezi politikami EU, přímo Komisí řízenými programy a programy ESI fondů.
  1. VYZDVIHUJEME, že případné změny a další zdokonalení politiky soudržnosti by měly vyplývat z nabytých zkušeností, a měly by být založeny na důkazech a výsledcích a vycházet z následného hodnocení programového období 2007- 2013 a střednědobého hodnocení současného programového období.
  1. S ohledem na budoucnost politiky soudržnosti KLADEME DŮRAZ na potřebu diskutovat mimo jiné o podobě sdíleného řízení a zásadě proporcionality, o dalším zjednodušování politiky soudržnosti s cílem posílení jistot příjemců i administrativy jako takové, včetně jasného výkladu specifických podmínek a pravidel, preventivní role auditů a zavádění mechanismů včasného varování.
  1. SOUHLASÍME s důležitostí společného a otevřeného dialogu, a to mezi členskými státy, zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu, Výboru regionů a dalšími významnými partnery z řad institucí Evropské unie, jakož i městy a regiony Evropské unie, zaměřeného na uspořádání budoucí podoby politiky soudržnosti.

Za Českou republiku Její Excelence paní Karla Šlechtová Ministryně pro místní rozvoj

Za Slovenskou republiku Jeho Excelence pan Ľubomír Vážny Místopředseda vlády pro investice

Za Maďarsko Jeho Excelence pan Nándor Csepreghy Náměstek ministra, Úřad předsedy vlády

Za Polskou republiku Jeho Excellence pan Jerzy Kwieciński Státní tajemník, Ministerstvo rozvoje

Za Bulharskou republiku Jeho Excellence pan Tomislav Donchev Místopředseda vlády pro fondy EU a hospodářskou politiku

Za Chorvatskou republiku Jeho Excelence pan Jakša Puljiz Náměstek ministra pro místní rozvoj a fondy EU

Za Rumunsko Její Excelence paní Aura Carmen Răducu Ministryně pro evropské fondy

Za Slovinskou republiku Její Excelence paní Alenka Smerkolj Ministryně bez portfeje zodpovědná za rozvoj, strategické projekty a soudržnostJablotron vstupuje do společnosti eMan

Rok 2016 začal na české IT scéně velkou obchodní transakcí. Společnost Jablotron, výrobce zabezpečovacích a komunikačních systémů, vstupuje do společnosti eMan, která patří mezi přední české dodavatele mobilních řešení. Na společné tiskové konferenci to oznámil Jiří Horyna, CEO společnosti eMan, a Tomáš Morava, investiční ředitel Jablotronu. Hodnota transakce je v řádech desítek milionů korun.  Společnost eMan bude nadále na trhu působit jako samostatný subjekt, který poskytuje služby zakázkového vývoje mobilních aplikací. Cílem transakce bylo zejména posílení spolupráce na vývoji společných produktů a služeb především se zaměřením na internet věcí (IoT) a chytrou domácnost.  "Finanční síla a zkušenosti Jablotronu v oblasti výroby  a prodeje zabezpečovací a komunikační techniky poskytnou eManu významnou podporu pro další rozvoj a expanzi na nové trhy," řekl Jiří Horyna, CEO společnosti eMan.  "Jedná se o oboustranně výhodný obchod. Jablotron posílí  o zkušené profesionály z oboru, ve kterém vidíme budoucnost," sdělil Tomáš Morava, investiční ředitel Jablotronu.   O společnosti eMan:   eMan je předním českým dodavatelem mobilních řešení. Zaměřuje se především na klienty z oboru pojišťovnictví, energetiky, průmyslové výroby a služeb. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří společnosti O2, Škoda Auto, Honeywell, Česká pojišťovna, Allianz, UNIQA, E.ON, Bohemia Energy, Edenred a další. Mobilní aplikace vyvinuté eManem získaly celou řadu ocenění, jako např. Mobilní aplikace roku, Internet Effectiveness Awards, WebTop100, IT projekt roku nebo Zlatá koruna. O společnosti Jablotron:   Jablotron je významným českým výrobcem zabezpečovacích  a komunikačních systémů. Společnost, která byla založena v roce 1990, má statisíce spokojených zákazníků po celém světě. 

Tisková zpráva ' 4. 1. 2016

Gastro Junior Brno Bidvest Cup 2016 -  vyhlášení výsledků

Publ.: J.Moschner

V rámci doprovodného programu veletrhů GO a REGIONTOUR proběhl v Brně 22. ročník mezinárodního mistrovství ČR mladých kuchařů, cukrářů a číšníků Gastro Junior Brno - Bidvest Cup 2016. Více než 80 soutěžících bylo připraveno utkat se o mety nejvyšší. Soutěžící ze čtyřiceti odborných škol celé České republiky a také z Itálie a Slovenska.  Účastníky mistrovství pozdravil předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, který mimo jiné řekl: "Těší mě, že tu dnes bude oceněna celá řada úspěšných mladých lidí, a držím jim palce, aby to pro ně nebyl úspěch poslední, ale začátek úspěšného profesního života." Za společnost Veletrhy Brno na ceremoniálu promluvil ředitel veletrhů GO a REGIONTOUR Miloň Mlčák. Připomněl, že Gastro Junior Brno obohacuje doprovodný program těchto veletrhů již čtvrtým rokem, a potvrdil, že brněnské výstaviště chce být hrdým partnerem soutěže i do budoucna. Stejný příslib zazněl také od zástupce generálního partnera společnosti Bidvest Marka Svobody. Prezident Asociace kuchařů a cukrářů České republiky a kontinentální ředitel Světové asociace kuchařů WACS v jedné osobě, Miroslav Kubec hovořil mimořádně kladně směrem k soutěži, organizátorům i soutěžím a popřál všem jak při zahájení, tak také při slavnostním vyhlášení výsledků v OREA hotelu Voroněž Brno.  Letošní ročník zaznamenal změnu zadání v oboru cukrář. Dle slov předsedkyně cukrářské komise a zároveň víceprezidentky Asociace kuchařů a cukrářů České republiky pro obor cukrář, Pavlíny Berziové, se účastníci všech úkolů zhostili na výbornou. 

* První místo získal Tomáš Horký z Hotelové školy Bukaschool Most. 

* Na stříbrnou medaili dosáhla Denisa Tomanová z SPV hotelu InterContinental Praha. 

* Bronz si z Brna odváží Lenka Štěpánková ze SOŠ a SUO Polička. 

Stejně, ale již druhým rokem pracovali s tajnými surovinami i kuchaři junioři, pod dohledem odborné poroty, s předsedou Markem Svobodou, který je v asociaci pro obor kuchař viceprezidentem.  Právě Marek Svoboda vyhlásil vítěze a to: "zlatého" Jana Vybírala z Hotelové školy Bukaschool Most. Na druhém místě skončil Petr Rataj z Hotelové školy Plzeň a na třetím Tomáš Stoupa z SPV hotelu InterContinental Praha. Také soutěž číšníků a servírek byla velmi kvalitně obsazená a nakonec jasně zvítězila "domácí" Pavla Střílková ze SŠ Brno, Charbulova. Další nejvyšší příčky obsadila Denisa Svatošova z ISŠ Moravská Třebová a Marie Mašatová a Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně ocenění předával, předseda Asociace číšníků pan Radek Bušina. Naposledy jmenovaná si z Brna odveze rovněž Cenu Jaroslava Flódra - "Objev roku", kterou předala předsedkyně brněnské pobočky Eliška Dernerová.  Poprvé došlo, v letošním ročníku k vyhlášení nejúspěšnější školy. Podmínkou udělení ceny bylo: nejen splnit úkoly na výbornou, ale i obsadit všechny tři obory kuchař, cukrář a číšník. Nejlépe si  vedla SŠPOS Charbulova, Brno, druhá skončila Hotelová škola Frenštát p. Radhoštěm a třetí místo si odnesla Hotelová škola Bukaschool Most.  Na závěr, za přítomnosti pana Miroslava Kubece a Elišky Dernerové, za ohromného potlesku, byl do Síně Slávy uveden zasloužilý gastronom pan Ing. Jindřich Žydek.


Vychází první elektronická kniha Kabinetu pro studium českého divadla IDU

Kabinet pro studium českého divadla IDU vydává v těchto dnech monografii Vlasty Reittererové Wenzel Scholz (1787-1857), vídeňský komik v Praze. Elektronická kniha je prvním příspěvkem nové publikační řady Studie a dokumenty k dějinám divadla. 

Myšlenka vytvoření elektronického prezentačního portálu vznikla z

potřeby pohotově zpřístupňovat monografie, obsáhlé informativní studie

se soupisovými přílohami, edice pramenů s odbornými komentáři a

soupisy historického divadelního repertoáru. Virtuální prostředí

poskytuje dostatek prostoru pro zveřejnění psaných i tištěných

dokumentů a ikonografických pramenů, včetně bohatého komparačního

materiálu. Umožní také předběžně a postupně publikovat části

dlouhodobých projektů, které tak budou dříve zpřístupněny uživatelům a

k odborné diskusi. Portál je součástí elektronické České divadelní

encyklopedie, která právě zahájila zkušební provoz.

Odchovanec rakouské herecké rodiny Wenzel Scholz byl v osmadvaceti

letech členem vídeňské dvorní činohry, ale rozhodl se opustit toto

postavení a stal se komikem lidových scén. Se svou mohutnou postavou, nehybnou tváří a s úsečným slovním humorem vytvořil v žánru vídeňské frašky originální typ. Měl stálé publikum i v Praze, kde v letech 1831 až 1857 absolvoval 119 vystoupení; pražský repertoár i vývoj kritických názorů ovlivnil víc než leckterý kmenový člen pražského souboru. Monografie Vlasty Reittererové popisuje Scholzův život, přináší přehled jeho pražských hostování a komentář k nim a zabývá se vzestupem a pádem žánru vídeňské frašky na středoevropském jevišti. Je připojen obsáhlý výběr z pražských i vídeňských kritik a z Scholzových hereckých pamětí.

Studie a dokumenty k dějinám divadla 

Wenzel Scholz (1787-1857), vídeňský komik v Praze

Organizace EuroCOOP zastřešující největší maloobchodní prodejce v Evropě zasedla po 7 letech opět v České republice.

Zasedání organizace proběhlo v Evropském městě kultury roku 2015 - Plzni a zabývalo se otázkami podpory spotřebních družstev (vystupujících většinou pod značkou COOP) coby férového způsobu podnikání. Spotřební družstva jsou nejvíce regionálními maloobchodními prodejci v Evropě vlastněna obyvateli jednotlivých států nikoliv mezinárodními korporacemi. Díky zcela demokratickému řízení prostřednictvím volených orgánů představují jiný způsob podnikání umožňující zapojení běžných obyvatel do fungování družstev. Cílem je také větší tlak na Evropskou unii při podpoře spotřebních družstev vlastněných obyvateli jednotlivých států a lokálně působících vůči nadnárodním řetězcům.

Jednotlivá družstva působí ve svých regionech a tak umožňují spolupráci na lokální úrovni. Podobný model fungování je společný pro spotřební družstva i v ostatních státech Evropy. Podporuje se tím zaměstnanost v regionech a v mnoha státech také družstva podporují místní komunity například při organizaci kulturních akcí. Pozice na trhu se různí. V mnoha státech například Itálii, Skandinávii, Švýcarku jsou družstva COOP jedničkou na trhu. V ostatních státech patří mezi hlavní obchodníky. Provozují prodejny od malých po velké hypermarkety. Z ostatních služeb je významná produkce vlastních privátních značek a realizace doprovodných služeb pro zákazníky. Ty se také liší v jednotlivých státech - bankovnictví, turismus, čerpací stanice, mobilní operátoři, právní služby, školství a další.

EuroCOOP se ve své činnosti soustředí na podporu spotřebních družstev i v rámci Evropské unie a větší podpory ve státech, kde působí. Pro rok 2016 jsou klíčové i otázky trvale udržitelného rozvoje a ekologického nakládání s odpady. Významné projekty budou i v oblastech e-commerce, logistiky, centrálního nákupu a větší práce se členy družstev. Ty se budou muset více soustředit na efektivní způsob řízení a vylepšení své organizační struktury. 

EuroCOOP

Organizace byla založena v roce 1957 a dnes zastupuje více než 5 000 místních a regionálních družstev v 19 státech, s více než 32 miliony členů na celém kontinentu. Primárně působí v potravinářském a non-potravinářského maloobchodu, zaměstnávají okolo 500.000 zaměstnanců na 36 000 prodejních míst. Celkově realizují okolo 76 miliard € a tím představují největší maloobchodní prodejce v Evropě. V mnoha státech mají také podporu národních vlád.

Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) 

Sdružuje 47 spotřebních družstev, která provozují dohromady téměř 2.800 prodejen s celkovou prodejní plochou okolo 350.000 m2 a zaměstnávají na 14.000 lidí. V roce 2013 vykázala česká a moravská spotřební družstva obrat v hodnotě 26,9 mld. Kč. Počet členů družstev je cca 150 000.

Členská družstva vystupují pod společnou značkou COOP, která je tak největší sítí prodejen potravin v České republice. Více než 400 prodejen potravin je začleněno do maloobchodních řetězců COOP TUTY, COOP TIP, COOP TERNO, COOP DISKONT a COOP STAVEBNINY. V prodejnách COOP je k dispozici rovněž více jak 600 vlastních privátních značek. Kromě obchodní činnosti provozuje SČMSD také 10 středních odborných škol, Manažerský institut, mobilního virtuálního operátora COOP Mobil, nebo půjčovnu automobilů pod značkou Europcar. 

Na tiskové konferenci odpovídal na dotazy:

Zdeněk Juračka - předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev,  

člen EuroCOOPu  (Skupina COOP - Česká republika) 

Todor Ivanov - generální sekretář EuroCOOP  

Duncan BOWDLER -  president EuroCOOP 

The Co-operative Group  (Velká Británie)

The Co-operative Group je britské spotřební družstvo s různorodou škálou maloobchodních podniků, včetně: prodej potravin, pojištění, pohřební služby, právní služby, prodej elektroniky a další.

* 5 000 prodejních míst

* 14 miliard € maloobchodní obrat

* 70 000 zaměstnanců

* 9 milionů členů

Juhani ILMOLA - vicepresident EuroCOOP 

SOK Corporation  (Finsko)

SOK Corporation je finská síť družstev působící v oblasti maloobchodu a služeb. Kromě maloobchodu provozuje i bankovní služby, čerpací stanice, nebo operuje v cestovním ruchu.

* Vedoucí postavení na trhu 47%

* 11,3 miliard € maloobchodní obrat

*  2,1 milionů členů z 5,3 milionu obyvatel

* 1,646 prodejních míst

* S-Bank: 2,6 milionu zákazníků

* 40 000 zaměstnanců


Tisková zpráva

EKONOMIKA ROSTE DÍKY ČESKÉMU EXPORTU

Praha, 26. listopadu 2015, Kongresové centrum Praha - Již 18. ročník prestižní soutěže Exportní cena DHL UniCredit ocenil nejlepší české exportéry a jejich úspěchy. V kategorii "Středně velká společnost" se na prvním místě umístila společnost Enkom a.s., která exportuje technologická zařízení do zemí Ruské federace. Vítězem kategorie "Malá společnost" se stala společnost PBS  ENERGO, a.s., která po celém světě podniká v obou energetiky. Soutěž byla letos v rámci kategorie Exportér teritoria zaměřena na Latinskou Ameriku, kde sklidila největší úspěchy společnost J 4 s.r.o. vyvážející linky na výrobu pečiva všech druhů. Soutěž založila logistická společnost DHL Express CZ, aby motivovala vývozce ve snaze dobývat zahraniční trhy a získávat nová odbytiště pro své produkty. Generálním partnerem je UniCredit Bank. Záštitu opět převzala agentura CzechTrade, která stála rovněž u zrodu této soutěže, a Asociace malých podniků a živnostníků ČR. Odborným garantem je společnost COFACE CZECH. Slavnostní večer proběhl pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu.

"Tradičně vysoká účast českých exportérů v této soutěži je důkazem smysluplnosti celého projektu Exportní ceny DHL UnicCredit. S nápadem uspořádat tuto soutěž jsme přišli již v roce 1997, kdy jsme se společně s agenturou CzechTrade rozhodli podporovat a oceňovat exportéry především z řad malých a středních podniků. Od prvního ročníku Exportní ceny DHL UniCredit uplynulo již 18 let, a jelikož se soutěž těší rok od roku větší pozornosti, stal se tento projekt důstojným oceněním kvalitní práce českých malých a středních exportujících podniků," komentuje význam soutěže Luděk Drnec, obchodní ředitel DHL Express CZ a CEU.

Martin Růžička, zástupce odborného garanta Exportní ceny Coface Czech, potvrzuje atraktivitu a význam 18. ročníku Exportní ceny: "Letošního ročníku soutěže Exportní ceny se zúčastnilo o 13% více exportérů než loni, přičemž jejich podíl vývozu na celkovém vývozu roku 2014 narostl o 20 %. Nejvíce přihlášek dorazilo od firem z Jihomoravského kraje, z Prahy a Moravskoslezského kraje. Vývoz všech přihlášených firem za rok 2014 činil celkem 14,5 mld. Kč. Všechny přihlášené firmy měli vysokou dynamiku růstu vývozu v průměru o 30 % vyšší než v roce předchozím, přičemž ty nejdynamičtější firmy dosahují hodnot růstu obratu několika set procent, což je umisťuje na přední oceněná místa."

"Nestabilní geopolitická situace a vysoká konkurence v Evropě jsou ideální příležitost pro restart českého exportu a obsazení nových, doposud příliš neprozkoumaných trhů. Ne náhodou byla letošním tématem Exportní ceny Latinská Amerika. Tento region českým firmám nabízí široké exportní příležitosti i možnosti vzájemných investic. Brazílii, Mexiko, Chile nebo Uruguay čeká stabilizace a modernizace hospodářství, které si žádají masivní investice. Ohromný potenciál pro české exportéry skýtá především energetika a důlní průmysl ve spojení s technologiemi pro ochranu životního prostředí. Nesmíme ale zapomínat ani na naše tradiční partnery, Evropu na čele s Německem nebo Rusko. Slabý rubl, nízké ceny ropy a sankce si sice vyžádali daň ve formě více než třetinového poklesu exportu do Ruska, čeští vývozci ale tuto zemi rozhodně nezatracují. Aktivní jsou především v oblastech strojírenství, metalurgie a chemického průmyslu. Potvrzuje to i nedávná transakce předního ruského výrobce s českým vývozcem technologií v chemickém průmyslu v objemu více než dvou miliard korun. Jde o vůbec největší transakci, kterou UniCredit Bank ve spolupráci s EGAP financovala," říká Jiří Flégl, manažer strukturovaného financování UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Ocenění "Nejúspěšnější klient CzechTrade" získala společnost BIKE FUN International s.r.o. z Kopřivnice, výrobce všech typů jízdních kol. V soutěži letos přibyla i druhá Czech Trade kategorie, kterou je "Exportní příběh roku". Svým příběhem úspěšného exportéra porotce nejvíce zaujala společnost Kovobel v. d., kovovýrobní družstvo potřeb pro domácnost, zemědělství a zahradu. "Vítězové obou kategorií ukazují, že v zahraničí může uspět široké spektrum českých výrobků. Novou kategorií 'Exportní příběh roku' jsme chtěli ukázat, že za každým úspěchem se skrývá nejen tvrdá práce, ale také zajímavá historie, která může inspirovat další české podniky. Firma Kovobel, která letos úspěšně vstoupila na mexický trh, je naším dlouholetým klientem a své výrobky dodává do zemí celého světa," říká Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.

Vítězství v kategorii "Globální exportér" obhájila společnost se 118 vývozními destinacemi 2N TELEKOMUNIKACE a.s., přední evropská firma zabývající se vývojem a výrobou produktů z oblasti ICT a fyzické bezpečnosti. 

"Kategorii středních firem ovládly technologické společnosti, což je důkazem, že pokračujeme v naší industriální tradici, a že prosperita naší země leží stále primárně v technických oborech. Je tedy s podivem, že se stále o technickém vzdělávání na všech stupních spíše hovoří, než koná. I tyto vítězné firmy se potýkají s nedostatkem dobře kvalifikovaných lidí. Proto i radikální řešení, které se nemusí líbit všem, je v této situaci lepší než nečinnost," konstatuje Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR. "V kategorii malá společnost mě zaujali všichni tři vítězové, a to zejména poměrně značnou přidanou hodnotou a produktivitou na jednoho zaměstnance. Dvě z firem jsou navíc opět strojírenského charakteru, což je mi profesně zvláště blízké. Oba jsou navíc z Vysočiny - tedy regionu, který průmyslově tak zcela nevyčnívá. Skvělým zadostiučiněním v často výzkumně podceňovaném segmentu malých firem pro mě bylo zjištění, že všechny tyto firmy se vývoji intenzivně věnují. Je to dobrá zpráva pro všechny, protože to znamená, že skutečně nastal posun nejen ve vědomí potřeby R&D, ale i v konkrétních činech. Je to pro celou Evropu jediná šance na přežití v současné globální konkurenci." 

"Od přihlášených exportérů, kterých je letos rekordně 113, jsme prostřednictvím rozsáhlého dotazníku i osobních rozhovorů shromáždili informace, které ukazují na to, že export roste nejenom díky exportní politice a měnovému kurzu, ale hlavně díky firemním investicím do nových technologií a schopnosti své výrobky na zahraničním trhu lépe propagovat. Dobré jméno českých výrobků má stoupající tendenci, která se promítá ve větší poptávce. Firmy disponují opět značnou hotovostí, kterou mohou ještě více a více proměňovat do konkurenčních výhod, jako je investice do technologií, zařízení, kvalifikaci lidí, ale i marketingu. Ekonomické, politické vlivy a bohužel i důsledky teroristických ataků budou čím dál tím více neovlivnitelnou brzdou exportu. Právě proto se exportéři nesmí nechat zastrašit těmito neovlivnitelnými vlivy a o to více ukázat své kvality a více si věřit. Je nutné se také více oprošťovat od subdodávek a zaměřit se na konečného zákazníka, což zvýší přidanou hodnotu českého exportu," konstatuje Petr Šíma, partner poradenské firmy NSG Morison, která je partnerem ocenění a též svým klientům pomáhá s exportem. 

Přehled výsledků 18. ročníku Exportní ceny DHL UniCredit podle kategorií: 

Středně velká společnost

1. místo - Enkom a.s.

2. místo - INCO engineering s.r.o.

3. místo - 1Witos s.r.o.

Malá společnost

1. místo - PBS  ENERGO, a.s.

2. místo - Simplity, s.r.o.

3. místo - DAWELL CZ

Exportér teritoria - Latinská Amerika 

1. místo - J 4 s.r.o.

Globální exportér

1. místo - 2N TELEKOMUNIKACE a.s.

Nejúspěšnější klient CzechTrade

1. místo - BIKE FUN International s.r.o.

Exportní příběh roku

1. místo - Kovobel v.d.

Kritéria soutěže:

Do EXPORTNÍ CENY DHL UNICREDIT se mohou přihlásit vývozci, kteří splňují podmínky vlastnictví a hranici minimálního vývozu. Základní hodnocení vývozců vychází z indexu vypočítaného jako násobek meziročního růstu exportu (rok 2013 a rok 2014) a podílu exportu na obratu firmy. Na základě získaných výsledků jsou společnosti rozděleny do kategorií a je určeno jejich konečné pořadí v soutěži. Více informací o soutěži naleznete na www.exportnicena.cz. 

Soutěžní kategorie:

Malá společnost - kategorie je určena malým firmám s maximálním počtem 50 zaměstnanců a obratem do 300 milionů korun. Podíl zahraničního vlastníka ve firmě nesmí přesáhnout 49 %, objem exportu v roce 2013 musel být minimálně 100 tisíc korun a další podmínkou je, že společnost vznikla před 1. lednem 2013.

Středně velká společnost - kategorie je určena středně velkým firmám s maximálním počtem 250 zaměstnanců a obratem do 1,5 miliardy korun. Ani zde nesmí podíl zahraničního vlastníka společnosti přesáhnout 49 %, objem exportu musel v roce 2013 činit minimálně 100 tisíc korun a datum vzniku společnosti musí předcházet 1. lednu 2013.

Globální exportér - kategorie vybírá nejúspěšnějšího exportéra z malých a středních společností, kde podíl zahraničního vlastníka nepřesáhnul 49%. Hodnotí se počet států, do kterých společnost exportuje. Objem exportu do každého uvedeného státu musel v roce 2014 činit minimálně 100 tisíc korun. Za stát se pro tyto účely považuje členský stát Organizace spojených národů.

Exportér teritoria - kategorie vybírá nejúspěšnějšího exportéra z malých a středních společností podle průměrné složené míry růstu CAGR (Compoud Annual Growth Rate) zjišťované za poslední tři roky. Výsledná hodnota ukazatele vypovídá o tom, jakou má export do teritoria dynamiku růstu. Letošním soutěžním teritoriem byla zvolena Latinská Amerika.

Nejúspěšnější klient CzechTrade - kategorie je určena klientům CzechTrade, kteří za poslední rok deklarovali více než jeden úspěšný exportní případ podpořeného vývozu. Hodnotí se celkový objem realizovaného obchodu.

Exportní příběh roku - kategorie je určená klientům CzechTrade. Konzultanti agentury vybírají klienta s nejzajímavějším příběhem uskutečněného exportu, který může inspirovat další firmy ke vstupu na zahraniční trhy.

Soutěž EXPORTNÍ CENA DHL UNICREDIT pod záštitou agentury CzechTrade již osmnáctým rokem podporuje a oceňuje malé a středně velké firmy v České republice. Do Exportní ceny se mohou přihlásit firmy s meziročním nárůstem obratu exportu, minimálně však 100 tisíc korun v prvním roce, a ve kterých podíl zahraničního vlastníka nepřekračuje 49 %. Soutěž je završená vyhodnocením vítězů během slavnostního gala večera, který probíhá pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu. Každý finalista získává zdarma benefity ihned po přihlášení. Novinkou je přístup do registru exportních firem, což je portál, na kterém mohu exportní firmy sdílet informace nebo dotazy týkající se jejich podnikání, propojovat se mezi sebou a čerpat ze zkušeností jiných. Soutěž byla založena společností DHL, generálním partnerem je UniCredit Bank, protože exportéři potřebují silného partnera s nadhledem na mezinárodní finance. Odborným garantem je společnost Coface Czech, která hodnotí a zároveň autorizuje ekonomické výsledky finalistů soutěže a mimo jiné monitoruje i exportní aktivity českých firem. Záštitu poskytuje CzechTrade, která pomáhá exportérům ve světových regionech. Soutěž probíhá ve spolupráci s AMSP ČR. Dalšími partnery jsou společnost NSG Morison, která poskytuje exportérům právní služby se zaměřením na oblast obchodního, korporativního, občanského, finančního a správního práva, Kompass, který je důležitým partnerem pro B2B komunikaci a lídr moderních technologií Vodafone. Dalšími partnery jsou ti, kteří umí nabídnout konferenční a ubytovací služby, jako je Zátiší Group a Dilmah a poskytovatel příjemných požitků Dilmah. Pořadatelem je Agentura Helas.

- Konec -

Pro další informace v České republice můžete kontaktovat:

ZAKLADATEL        POŘADATEL

DHL Express (Czech Republic), s.r.o.      Agentura Helas s.r.o.

Tomáš Zdražil         Petra Křapová

Tel: 736 532 860        Tel: 220 570 708 e-mail: tomas.zdrazil@dhl.com      email: helas@helas.org

Informace pro editory

DHL - Logistická společnost pro celý svět

DHL je přední světová značka v logistice. Rodina divizí DHL nabízí bezkonkurenční portfolio logistických služeb od vnitrostátní a mezinárodní balíkové přepravy, přes pozemní, leteckou a námořní přepravu, až po řízení průmyslových dodavatelských řetězců. Díky více než 325 000 zaměstnanců ve více než 220 zemích a územích po celém světě spojuje lidi a podniky bezpečným a spolehlivým způsobem a napomáhá volnému běhu globálního obchodu. Díky specializovaným řešením pro růstové trhy a odvětví, včetně e-Commerce, technologií, biologických věd a zdravotní péče, energetického, automobilového průmyslu či maloobchodu, prokázané angažovanosti ve společenské odpovědnosti a nepřekonané přítomnosti na rozvíjejících se trzích lze DHL bezesporu prohlásit za "Logistickou společnost pro celý svět".

DHL je součástí skupiny Deutsche Post DHL Group. V roce 2014 vygenerovala skupina tržby přes 56 miliard EUR. Více informací naleznete na www.dhl.cz nebo na jejich facebookových stránkách.

UniCredit Bank 

UniCredit Bank Czech Republic a.s. zahájila svoji činnost na českém trhu 5. listopadu 2007. Vznikla integrací dvou dosud samostatně působících úspěšných bankovních domů HVB Bank a Živnostenské banky.

UniCredit Bank Czech Republic a.s. je silnou a rychle se rozvíjející bankou, která nabízí širokou škálu kvalitních produktů pro firemní zákazníky i privátní klientelu. Je jednou z nejsilnějších bank na trhu v oblasti projektového, strukturovaného a syndikovaného financování Corporate Finance a exportního financování. Mimořádně silnou pozici si banka rovněž vybudovala v oblasti akvizičního financování a také se řadí na první příčku ve financování komerčních nemovitostí. Zákazníci UniCredit Bank mají, mimo jiné, možnost využívat nabídku služeb pro financování projektů ze strukturálních fondů EU nabízených prostřednictvím Evropského kompetenčního centra UniCredit Bank. UniCredit Bank je součástí skupiny UniCredit, která působí ve 22 zemích Evropy. 

CzechTrade

Agentura CzechTrade byla založena 1. května 1997 z rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu jako příspěvková organizace na podporu obchodu. Je národní proexportní organizací s cílem rozvíjet mezinárodní obchod a vzájemnou spolupráci mezi českými a zahraničními subjekty. Od svého založení se agentura profiluje jako stabilní partner českých exportérů, který dnes podnikatelům nabízí 17 let zkušeností na zahraničních trzích. CzechTrade nabízí exportérům informační a asistenční služby, které zajišťují konzultanti v České republice i profesionálové v zahraničí prostřednictvím sítě zahraničních kanceláří. Výsledkem je komplexní exportní podpora, která se snaží být maximálně rychlou a především snadno dostupnou českým firmám.

Coface Czech

Skupina Coface, světový leader v pojištění pohledávek, nabízí společnostem po celém světě globální řešení pro řízení rizik pohledávek. V roce 2012 skupina zaznamenala konsolidovaný obrat 1,6 miliardy EUR. 4400 zaměstnanců v 66 zemích poskytuje lokální služby na mezinárodní úrovni. Každé čtvrtletí Coface publikuje své hodnocení rizik 158 zemí, které je založené na jedinečných znalostech platební morálky a odborných znalostech 350 underwriterů. Ve Francii Coface poskytuje veřejnoprávní exportní záruky z pověření francouzského státu. Coface je dceřinou společností Natixis, která je součástí skupiny BPCE a zaměřuje se na firemní investiční řízení a specializované finanční služby.

Coface Czech má ve svém portfoliu řadu produktů eliminujících rizika neplacení, která nabízí ve svých třech hlavních produktových liniích t.j. úvěrové pojištění, kreditní informace a vymáhání pohledávek. Přítomnost Coface v České republice je datována od roku 1991, kdy začala své aktivity produktová linie kreditních informací v Praze. 

Coface Czech podporuje exportéry

Hlavní 3 obchodní linie Coface Czech: úvěrové pojištění (ochrana proti neplacení obchodních pohledávek), kreditní informace a služby inkasa tj. vymáhání pohledávek jsou zejména využívány exportéry. Ti si tak mohou prověřit obchodní partnery a chránit se před riziky neplacení. Mají přístup k unikátní databázi Coface obsahující záznamy o 50 milionech firem z celého světa. Databáze obsahuje informace o bonitě subjektů tzv. @rating skóre a o názorech na stanovení obchodních úvěrových rámců.

Coface Czech

NSG Morison 

NSG Morison je česká nezávislá poradenská společnost působící na českém trhu již od roku 1993 a na slovenském trhu od roku 2004. 

NSG Morison je členem mezinárodní asociace poradenských společností Morison International, která vznikla za účelem poskytování globálně propojených služeb, kdekoliv na světě. A to v oblasti právo, audit, účetnictví, daně a podnikový a personální servis. Morison International se v žebříčku největších světových poradenských sítí pohybuje mezi prvními dvaceti.  Cílem našich služeb je nejen umožnit klientům dostát svým povinnostem danými legislativním rámcem, ale především podat pravdivý obraz účetnictví a upozornit na místa vyžadující změny, s ohledem na platné předpisy a rizika v řízení společnosti.

TISKOVÁ ZPRÁVA AKC ČR

VÝSLEDKY SOUTĚŽE - ČESKÝ KAPR 2015

 

18. listopadu 2015

Poslední dny uplynulého týdne proběhly v Českých Budějovicích ve znamení gastronomie. Více než 400 profesionálů všech gastronomických profesí, 90 expozicí ukazující kuchyně všech kontinentů - to byl mezinárodní gastronomický festival - Gastrofest.  Jeho neodmyslitelnou součástí je již po řadu let celostátní kulinářská soutěž, pořádaná Asociací kuchařů a cukrářů ČR - pobočkou Šumava - ČESK KAPR.  "Kapr neodmyslitelně vždy patřil k české kuchyni. Cílem soutěže je tedy i to, aby kapr jako nejprestižnější regionální potravina Jižních Čech opět trvale zakotvila v jídelních lístcích našich gastronomických podniků. Je to naše tradiční ryba a zatím je bohužel dosti opomíjená." - konstatovala paní Bc. Miroslava Pítrová, předsedkyně pobočky Šumava, Asociace kuchařů a cukrářů ČR a současně ředitelka soutěže.  O vítězství v letošním jubilejním 10. ročníku soutěžilo v seniorské části 12 mistrů kuchařského umění ze všech koutů republiky od Janova nad Nisou až po Horní Lomnou v Beskydech. Porota, tradičně složena z výrazných autorit Asociace kuchařů a cukrářů ČR, hodnotila inovativní provedení soutěžního zadání. Letos v porotě zasedli: Vladimír Stuparič - předseda komise, Bc. Miroslav Kubec, Vladimír Picka, Ing. Eduard Levý a Oldřich Pítra.

Úkolem všech soutěžících bylo připravit na pódiu před zraky veřejnosti za pouhých 45 minut 4 porce hlavního chodu s použitím filetu z kapra a čerstvých bylinek. Vítězství v letošním ročníku kategorie senior - si odnesl šéfkuchař českobudějovického restaurantu Naše farma - Jan Beneš. Jeho úspěch je o to významnější, že je to jeho již 4. vítězství v řadě za sebou.  A tak dokazuje, že v jihočeském regionu patří i přes svůj mladý věk k nejuznávanějším kulinářským autoritám. Jeho soutěžním jídlem byl "Filet z kapra pošírovaný v másle s bylinkami, celerové pyré, terinka s bylinkami a slaninou, křenová kapusta, kapří škvarky s kmínem a omáčkou z černého piva".

Druhou a třetí pozici obsadili Karel Časlavský z táborské restaurace Beseda a Tomáš Kourek z The Pub Restaurant Praha.

Dalšími finalisty byli: 

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Dominik Stuchlík - Hotel Nautilus,  Tábor

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Zdeněk Kubíček - Hotel Větruše, Ústí nad Labem

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Petr Landa - Hotel Falkensteiner,  Bad Leonfelden

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Martin Košárek - Hotel Dvořák, Tábor

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Jiří Prant - Hotel Větruše,  Ústí nad Labe

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Jakub Holý - Restaurace u čápa,  Janov nad Nisou

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Ondřej Beneš - Labská hotelová SOŠ a SOU,  Pardubice

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Marek Polach - Wellness hotel Pod Kyčmolem, Horní Lomná

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Dušan Rybák - Domažlice

 

Za nejúspěšnější juniorku byla vyhlášena Nela Kůsová ze Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy. Na druhé příčce skončil Tomáš Stoupa ze SPV hotelu InterContinental Praha a na třetí Jiří Eichler ze Střední školy řemesel a služeb z Děčína.

Dalšími finalisty byli:

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Stanislav Baumruk - Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola, Teplice

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Petr Daniel -  Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, Č. Budějovice

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Ondřej Kreibich - Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Vojtěch Hlavatý - SOŠ a  SOU,  Praha Čakovice

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Dominika Rýznarový - Střední škola gastronomie a služeb, Přerov

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Michal Švarc - Střední odborná škola, Odborná škola a Střední odborné učiliště, Sušice

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Dominik Baštura - Střední odborná škola a Střední odborné učiliště,  Horšovský Týn

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Radek Ledl - Labská hotelová SOŠ a SOU, - Pardubice

<!--[if !supportLists]-->ü  <!--[endif]-->Natálie Říhová - SŠ hotelnictví a gastronomie SČMSD, Praha    

 

Letošní záštitu nad soutěží převzala generální ředitelka agentury CzechTourism paní Ing. Monika Palatková Ph.D. a prezident AKC ČR a kontinentální ředitel Světové asociace kuchařských spolků pro centrální Evropu p. Bc. Miroslav Kubec.  Finanční podporu věnovali hlavní partneři soutěže: CzechTourism,  Krajský úřad Jihočeského kraje, Rybářské sdružení České republiky, Gastronomická agentura GASTKOM České Budějovice a Intergast a.s.  Poděkování patří řadě dalších podporovatelů a tradičních příznivců a partnerů soutěže: ARDO Mochov  s.r.o., Kulinářské umění,  Vitana a. s., Makro,  Coop,   Fomi, Fanyinfo,  Jiva - Jirák, Bonduelle, Fiala/Praha, ZKD Sušice, Svět Gastronomie hotelnictví, obchodu. Robot coupe, Lactalis, SVG kulinářské speciality, Centrum gastronomie Sušice,  Hasap Gastro. Pekařství Karel Rendl Sušice, Penzion Pegast  České Budějovice, Pavlína Berziová - šéfcukrářka, Hotely Srní a Šumava, Farmářské obchody Tomáš Popp, Radison SAS Alcron hotel, Auerole,  Zařízení služeb pro MV hotel Šumava Kašperské Hory, InterContinental Praha,  Restaurant Brasserie Konírna, Škola kávy,  Douwe Egberts Czech Republik s.r.o, Friedr.Dick,  1. Press Real Group, spol. s.r.o. Vinohradský parlament, Restaurace Bruxx, Spack Sušice, Thun, Czech carving studio- Luděk Procházka, Soukromé kuchařské   studio- Vladimír Picka, Restaurace pod Zámkem - Průhonice, Sokolovna - Průhonice.      Děkujeme hlavním mediálním parterům soutěže: T&M Creative s.r.o  a  GASTRO&REPORT MINUTKA.

Práce všech soutěžících potvrzovaly vzrůstající význam regionálních produktů, dokazovaly, že kvalitní a zdraví prospěšné kapří maso nabízí široké uplatnění při přípravě atraktivních rybích specialit.

Organizátor AKC ČR věří, že tato její aktivita přispívá ke zvýšení spotřeby sladkovodních  ryb v naší zemi.

Děkujeme všem, kteří nás podpořili pěknými cenami pro finalisty.