UŽ ZÍTRA SPOKOJENOST


Zdravotnictví

05.02.2020 12:31

Stovky mladých praktiků se sjíždějí do Brna.     

Praha, 3. 2. 2020 - Jak zvládají vystavovat e-neschopenky mladí začínající praktičtí lékaři? Brzdí narůstající administrativa zkušené praktiky, a ti pak nemají dost času, aby důkladně proškolili své mladé kolegy? Toto jsou jen některá témata, která v tomto týdnu proberou začínající mladí praktičtí lékaři. Stovky z nich se v pátek sjedou do Brna na V. praktickou konferenci pro praktické lékaře. 

"U elektronických neschopenek se bohužel ukazuje, že nezáleží na tom, zda jste starý či mladý, jestli jste technicky zdatný nebo s technikou bojujete - všichni máme s tímto nedotaženým a nevyzkoušeným systémem stejné problémy. A ty nás brzdí od toho, na co jsme léta studovali a připravovali se - léčit pacienty," říká předsedkyně Mladých praktiků MUDr. Markéta Pfeiferová. Shoduje se na tom se Společností všeobecného lékařství a Sdružením praktických lékařů. "Tím, že musíme plnit další a další požadavky státu zvyšující administrativu, čelit neustálým technickým změnám systému tzv. elektronického zdravotnictví, ztrácíme cennou energii a prostor. Nejenom na pacienty, ale také na naše rezidenty - mladé praktické lékaře, které bychom měli školit, aby vkročili do praxe připraveni," shodují se doc. MUDr. Svatopluk Býma a MUDr. Petr Šonka, předsedové obou společností zastupujících praktické lékaře. O společném postupu budou šéfové všech tří společností sdružujících české praktické lékaře diskutovat v kuloárech. 

Na konferenci také mladí lékaři proberou, jak správně diagnostikovat a kdy léčit lymeskou borreliózu. Jak říká jeden z přednášejících - infektolog MUDr. Milan Trojánek, Ph.D. - v praxi se často setkává s tím, že značná část pacientů, kteří mají "pozitivní protilátky na borreliózu" a jsou třeba i opakovaně léčeni antibiotiky, tuto nemoc vůbec nemají. Problém totiž představuje častá falešná pozitivita protilátek. Mladé praktiky tento infektolog seznámí s tím, jak správně "přečíst" test na borrelie a jak zjistit, že pacient infekci opravdu prodělává či prodělal. "Správně určit diagnózu je velmi důležité, protože jinak řada lidí zcela zbytečně užívá antibiotika, což vede k významnému ovlivnění mikroflóry celého lidského těla a šíření rezistentních bakterií. Když sérologický test ukáže přítomnost protilátek, neznamená to automaticky, že má pacient borreliózu, může se jednat o falešně pozitivní výsledek, ale třeba také jen o to, že se s bakterií setkal a jeho imunitní systém se s ní již vypořádal," vysvětluje MUDr. Trojánek. "Jako lékař, který pracuje v nemocnici, obdobné akce velmi vítám a podporuji, protože nám pomáhají navázat optimální spolupráci s kolegy z ambulantní sféry. Zjistit, s jakými obtížemi se potýkají a čím jim jako specialisté můžeme pomoci. Zároveň samotnou přednášku považuji za formu investice do našeho zdravotnického systému, neboť zkušený a šikovný praktický lékař dokáže vyřešit řadu stavů, které by jinak skončily v odborných ambulancích přetížených nemocnic." Jak dále říká, mezi lidmi panuje o borreliích řada mýtů - například že infekci přenáší hmyz, přitom původcem jsou pouze a jenom klíšťata, kterých je v České republice extrémně velké množství. Přímo na konferenci si mladí lékaři mimo jiné procvičí první pomoc se spolkem Urgentis. Budou čelit infarktu, zachrání diabetika a zastaví anafylaktický šok. "S infarktem, anafylaktickým šokem po vosím píchnutí či kómatem kvůli nízké hladině cukru v krvi diabetika se přímo v ordinaci příliš často nesetkáme. Resuscitační techniky by měl sice teoreticky zvládat každý lékař, ale málokdo je

pravidelně trénuje. Na konferenci si je vyzkoušíme nanečisto, abychom později nepanikařili a byli schopni rychle a správně zareagovat," říká MUDr. Min Kim, členka spolku Urgentis, který workshop na konferenci povede a jenž se skládá z mladých lékařů a mediků. Při workshopu si lékaři vyzkouší základní situace nejen na figurínách, ale i za pomoci živých figurantů. 

Rizika u pacienta léčeného kortikosteroidy představí přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc. Slovo "steroidy" si lidé spojí spíše s nafouklými svaly kulturistů a dopingem u sportovců. Kortikosteroidy jsou však především léky, které díky svému protizánětlivému účinku ročně ulevují stovkám tisíc pacientů s astmatem, revmatoidní artritidou či pomáhají při onkologické léčbě. Při jejich nasazení je však podle prof. Matějovské Kubešové třeba myslet na další onemocnění pacientů, například když mají vysoký tlak nebo cukrovku.

V. praktická konference pro praktické lékaře začíná v prostorách univerzitního kampusu v Bohunicích v pátek 7. a končí 8. února.

O sdružení Mladí praktici

Sdružení vzniklo v roce 2009 a členy jsou studenti medicíny oboru všeobecného lékařství, lékaři ve specializační přípravě, kteří mají zájem stát se praktickým lékařem (PL) a lékaři do pěti let po složení atestační zkoušky z všeobecného praktického lékařství. Sdružení poskytuje informační zázemí zájemcům o obor z řad studentů i mladým PL. Spolupracuje s ostatními tuzemskými organizacemi PL. Aktivně se účastní jednání týkajících se mladých praktiků, především v oblasti vzdělávání a předávání praxí. Spolupracuje s organizacemi mladých praktiků v Evropě. Jeho cílem je zvyšovat prestiž oboru, podporovat jeho kvalitu, přinášet inspiraci ze zemí, kde má primární péče dlouhou tradici a vynikající výsledky. Letos sdružení slaví deset let. Více informací na www.mladipraktici.cz.

—————

Zpět